Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

indeed, έλειπε το "ΘΑ" πριν απο το "ειναι διαθεσιμη", λογικα γιαυτο μπερδευτηκε το παλικάρι. Διορθώθηκε ;) 

OK thanks οπότε θα περιμένω να το τερματίσω τότε 😊 πρώτα ο Θεός.. Είχα γράψει κ χθες αν έχετε καμία ιδέα.. Κατέβασα όλο το call of duty black ops cold War. Update κτλ  40 λεπτά πριν τερματίσω το campaign μου πετάει μήνυμα στην καινούργια πίστα  ότι σταματάει... Γιατί δεν έχει γίνει η αναβάθμιση ακόμα...  Έπαιξα κ την προηγούμενη πίστα ξανά  αλλά μάταια...    Είναι 250 gb.. Κ το κορυφαίο ενώ το είχα κατεβάσει την πρώτη φορά μου πετούσε error κ δεν ξεκινούσε το παιχνίδι κ το έσβησα κ αντε 3 μέρες ξανά να κατέβει...  Αν το σβήσω κ το κατεβάσω πάλι θα μείνουν τα saves να ξαναπαίξω πάλι ;; η μήπως να κρατήσω το save σε κάνα φλασακι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Tresorikos είπε

OK thanks οπότε θα περιμένω να το τερματίσω τότε 😊 πρώτα ο Θεός.. Είχα γράψει κ χθες αν έχετε καμία ιδέα.. Κατέβασα όλο το call of duty black ops cold War. Update κτλ  40 λεπτά πριν τερματίσω το campaign μου πετάει μήνυμα στην καινούργια πίστα  ότι σταματάει... Γιατί δεν έχει γίνει η αναβάθμιση ακόμα...  Έπαιξα κ την προηγούμενη πίστα ξανά  αλλά μάταια...    Είναι 250 gb.. Κ το κορυφαίο ενώ το είχα κατεβάσει την πρώτη φορά μου πετούσε error κ δεν ξεκινούσε το παιχνίδι κ το έσβησα κ αντε 3 μέρες ξανά να κατέβει...  Αν το σβήσω κ το κατεβάσω πάλι θα μείνουν τα saves να ξαναπαίξω πάλι ;; η μήπως να κρατήσω το save σε κάνα φλασακι ;

 Θέλει να κάνει την αναβάθμιση... Θέλει περισσότερες μέρες οι 3 που του έδωσες δεν φτάνουν...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Δεν κατάλαβες, δεν είπα οτι δεν έγινε η αγορά, το αφελές είναι να νομίζεις οτι απλά αγόρασε παιχνίδια αυτός για να παίξει στον λογαριασμό του και θα φάει ban κιόλας, αυτό είναι το αφελές.

Είχες απενεργοποιήσει μόνος σου το 2factor authentication για online αγορές και το είχες αφήσει μόνο για πληρωμές μέσω e-banking?

Οκ συγγνώμη λάθος δικό μου. Οχι by default μου λέει η εθνική είναι απενεργιποιημενο.... Το ενεργοποίησα τώρα αλλά το κακό εγινε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Οκ συγγνώμη λάθος δικό μου. Οχι by default μου λέει η εθνική είναι απενεργιποιημενο.... Το ενεργοποίησα τώρα αλλά το κακό εγινε :(

Στην εφαρμογή το βρήκες και το ενεργοποιησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

 Θέλει να κάνει την αναβάθμιση... Θέλει περισσότερες μέρες οι 3 που του έδωσες δεν φτάνουν...  

Πως δεν φτάνουν;; αφού δεν βρίσκει άλλη αναβάθμιση..  Το κατέβασε λίγο λίγο  κτλ και μου έγραψε ότι έκανε τις ενημερώσεις;; πρώτη φορά παθαίνω τέτοιο πράγμα, ένα παιχνίδι είπα κ γω να παίξω και μου έβγαλε την Παναγία..   Ποια πιστεύεις είναι η λύση σβήσιμο ξανά κ από την αρχή; αν σβηστούν κ τα saves δεν κάθομαι να το παίξω από την αρχή δυστυχώς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tatofski64 είπε

Στην εφαρμογή το βρήκες και το ενεργοποιησες;

Ναι κάρτα διαχείριση online αγορές. Οχι otp απλά απενεργοποιηση και ενεργοποίηση όταν το χρειάζεσαι μόνο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι οφφτοπικ: από τη στιγμή που δήλωσες κλοπή και θα κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής τα λεφτά θα τα πάρεις.

 

Τουλάχιστον εγώ τα έχω πάρει σε Πειραιώς, Άλφα και Γιουρομπανκ που είχα βάλει συγκεκριμένες κάρτες για συγκεκριμένες υπηρεσίες (πιστωτικές)και είχαν τραβήξει 3200, 1000&800€😅. Πάντα οι τράπεζες κρατάνε ασφαλιστικά ποσά για τέτοιες πιθανότητες.

 

Είναι ψιλό αστεία αυτά τα ποσά για τις τράπεζες (ακόμα και τις ελληνικές). Δε μπορώ να φανταστώ ότι η εθνική θα κάνει αλλιώς.(/οφφτοπικ).

 

Υγ: εμένα είχαν πληρώσει λογαριασμούς ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ και αποτι έχω μάθει είναι γνωστή πρακτική και μετά ζητάνε επιστροφή του ποσού από ταμείο (πάνε την ίδια μέρα και τους λένε αντί για έναντι πλήρωσα παραπάνω ποσό). Εγώ το πήρα και χαμπάρι 2 μέρες μετά 😅, βέβαια είχαν κλέψει στοιχεία καρτών από σάιτ και δε μου είχαν πάρει πλαστικό.

 

Απλά θα πάρει από 10-21 μέρες πιστεύω (κάπου τόσο ήταν σε μένα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ας παρει και 3 μήνες. Να τα παρω γιατί είναι άδικο και σπαστικό ένα τσογλάνι να σε κλέβει για να αγοράσει παιχνιδια για το PlayStation του. Δηλαδή οκ κάπου έλεος. Εχω μιλήσει και με την δίωξη ηλεκτρονικό εγκλήματος αλλά μου είπαν να παω στο τμήμα να κάνω μήνυση και αν κρίνουν ότι πρεπει θατους ενημερώσουν για να ασχοληθουμε και αυτοί. . τρέχα γυρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δίωξη πιστεύω θα ασχοληθεί εάν έχει ενδείξεις πως πρόκειται για κάτι σοβαρό πχ μια ομάδα που το κάνει συστηματικά αυτό και κλέβει μεγάλα ποσά, δεν νομίζω να ασχοληθεί με κάτι που λύνεται μετά από συνεννόηση με την τράπεζα. Για μένα όμως κάνε την καταγγελία γιατί όντως μπορεί να κρύβεται κάτι μεγαλύτερο από πίσω, ποτέ δεν ξέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το off topic.

Πάντως και εμένα η εμπειρία μου από άρνηση συναλλαγής είναι ότι θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Λόγω της φύσης της δουλείας μου, κάποτε μια πελατισα είχε κάνει άρνηση συναλλαγής (είχε πληρώσει ετήσια συνδρομή σε δόσεις) και μετά εμείς έπρεπε να αποδείξουμε ώς εταιρεία ότι δεν είμαστε ελέφαντες, συγκεκριμένα μας είχε στείλει επιστολή η τράπεζα που ζητούσε παραστατικά, συμβόλαια και πολλά στοιχεία για να αποδειξουμε ότι την έκανε η πελατισα τη συναλλαγή και οχι εμεις μονοι μας (άραγε το κάνουν εταιρείες αυτό;) πάλι καλά τα έχουμε ως εταιρεία αλλά πάλι πιστεύω αν δεν επικοινωνούσαμε με την πελατισα να το πάρει πίσω, λογικά θα έπρεπε να τα επιστρέψουμε και εμείς στην τράπεζα (αφού η τράπεζα τα είχε ήδη επιστρέψει αν και ήταν δόσεις) αυτή απλά είχε μπερδευτεί γιατί η ονομασία της εταιρείας δεν ήταν ίδια με την ονομασία του καταστήματος και λέει είδε μια χρεώση (που ξαναλέω ήταν μηνα μηνα λογικά σε αυτήν) και αποφάσισε να κάνει άρνηση συναλλαγης.Δηλαδή αν έχει δηλώσει και κλοπή φαντάζομαι αμέσως θα το δεχτούν. Επίσης θυμάμαι το καλόκαίρι που κάτι αγόρασα από εξωτερικό και κατευθείαν μου πάγωσαν την κάρτα και μου έστειλαν sms ότι είδαν μια περίεργη συναλλαγη και έπρεπε να καλέσω εγώ και να την εγκρίνω (ότι δηλαδή εγώ την πραγματοποίησα) για να προχωρήσει και να ξεμπλοκαριστεί και η κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, music_lover είπε

Η δίωξη πιστεύω θα ασχοληθεί εάν έχει ενδείξεις πως πρόκειται για κάτι σοβαρό πχ μια ομάδα που το κάνει συστηματικά αυτό και κλέβει μεγάλα ποσά, δεν νομίζω να ασχοληθεί με κάτι που λύνεται μετά από συνεννόηση με την τράπεζα. Για μένα όμως κάνε την καταγγελία γιατί όντως μπορεί να κρύβεται κάτι μεγαλύτερο από πίσω, ποτέ δεν ξέρεις..

UPDATE * Μόλις μίλησα με την Sony στο 2119887912 με αριθμό αναφοράς ένα κωδικό που μου έδωσαν με email . Στην αρχή εξήγησα 4 φορές ότι δεν έχω playstation network και αυτή επέμενε να μου λέει ότι αν δεν έχω id στο playstation network δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει ( ?!?!?!?! ) . Αφού κατάλαβε ότι εκνευρίστηκα και την άρπαξα ξύπνησε ( μάλλον δεν είχε πιεί ακόμα καφέ ) και κατάλαβε ότι δεν έχω playstation network αλλά μου κλέψαν την κάρτα και την χρησιμοποίησαν σε αυτό . Με τα πολλά η αγορά έγινε σε 2 παιχνίδια τα οποία όμως δεν έγιναν απευθείας μέσα από κάποιο λογαριασμό ( δεν είναι δηλωμένη η κάρτα μέσα σε λογαριασμό PSN ) και για αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα .Σε ερώτηση μου δεν μπορείτε να δείτε που κατέληξαν αυτά τα παιχνίδια η απάντηση της ήταν αρνητική . Πιάσε το αυγό και κούρεψτο ..... Στο τέλος μου είπε μην ανησυχείτε τα λεφτά σας θα τα πάρετε πίσω από την τράπεζα ...... !

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

UPDATE * Μόλις μίλησα με την Sony στο 2119887912 με αριθμό αναφοράς ένα κωδικό που μου έδωσαν με email . Στην αρχή εξήγησα 4 φορές ότι δεν έχω playstation network και αυτή επέμενε να μου λέει ότι αν δεν έχω id στο playstation network δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει ( ?!?!?!?! ) . Αφού κατάλαβε ότι εκνευρίστηκα και την άρπαξα ξύπνησε ( μάλλον δεν είχε πιεί ακόμα καφέ ) και κατάλαβε ότι δεν έχω playstation network αλλά μου κλέψαν την κάρτα και την χρησιμοποίησαν σε αυτό . Με τα πολλά η αγορά έγινε σε 2 παιχνίδια τα οποία όμως δεν έγιναν απευθείας μέσα από κάποιο λογαριασμό ( δεν είναι δηλωμένη η κάρτα μέσα σε λογαριασμό PSN ) και για αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα .Σε ερώτηση μου δεν μπορείτε να δείτε που κατέληξαν αυτά τα παιχνίδια η απάντηση της ήταν αρνητική . Πιάσε το αυγό και κούρεψτο ..... Στο τέλος μου είπε μην ανησυχείτε τα λεφτά σας θα τα πάρετε πίσω από την τράπεζα ...... !

Δεν είναι πιάσε το αυγό και κούρεψτο, είναι απόλυτα λογικό αυτό που σου είπε.
 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά αλλά δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με την Sony. Νομίζω σου το είπαν και άλλοι. Αν σου έκλεβε κάποιος την κάρτα στο δρόμο και έκανε επί τόπου αγορές δεν θα έτρεχες ένα ένα στα μαγαζιά να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω από τον ταμεία… Επικοινωνία με την τράπεζα η οποία ρωτάει πότε έγινε η κλοπή και συμφωνία μεταξύ σας πόσα χρήματα θα σου επιστραφούν. 
 

Και επίσης αν θες να κινηθείς νομικά επικοινωνείς και το κανονίζεις με δικηγόρο. Στο αστυνομικό τμήμα δηλώνεις μόνο την κλοπή. Δεν θα κάνουν τίποτα μόνοι τους. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, privateer είπε

 

Το έχω κ γω "αναγκαστικά" ..  Λόγω του bundle.. Δεν ξέρω κατά πόσο απαραίτητο είναι όταν έχεις δυνατή σμαρτ tv.. Αν κάνω λάθος ανοίξτε μ τα μάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...