Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολα καλά και όλα ωραία με τον δίσκο, αλλα πότε στο διάολο θα βγάλουν update για folders και media player, γιατι 5 μήνες τώρα το plex δεν...........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Ολα καλά και όλα ωραία με τον δίσκο, αλλα πότε στο διάολο θα βγάλουν update για folders και media player, γιατι 5 μήνες τώρα το plex δεν...........

Το PS4 έκανε αναπαραγωγή 4K αρχεία; DTS,DOLBY ATMOS PASS-THROUGH; Δεν το είχα δοκιμάσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4K TV δεν έχω και δεν ξέρω. Για τον ήχο κατεβάζω μόνο με AAC ή AC3. Αν ειναι διαφορετικός ήχος τον κάνω μετατροπή σε AAC. Οπότε προσωπικα δεν με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vorlon68 είπε

4K TV δεν έχω και δεν ξέρω. Για τον ήχο κατεβάζω μόνο με AAC ή AC3. Αν ειναι διαφορετικός ήχος τον κάνω μετατροπή σε AAC. Οπότε προσωπικα δεν με ενδιαφέρει.

Και με ένα android box των 30€ κάνεις δουλειά σου τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Και με ένα android box των 30€ κάνεις δουλειά σου τότε.

Για ποίον λόγο να δώσω 30€? Ακόμα η TV δεν έχει ελεύθερο HDMI. PS5-NOVA-COSMOTE TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Για ποίον λόγο να δώσω 30€? Ακόμα η TV δεν έχει ελεύθερο HDMI. PS5-NOVA-COSMOTE TV

Δυστυχώς η Sony δεν ασχολείται όπως ο ανταγωνισμός στο κομμάτι του media player.

Τα Xbox έχουν και Kodi πέρα από δυνατότητα αναπαραγωγής κάθε λογής αρχείου εικόνας και uncompressed pass-through 3d φορμά ήχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/7/2021 στις 1:19 ΜΜ, therock είπε

Γιατι ειναι τοσο ακριβα ρε γαμωτο ακομα τα παιχνιδια. Στο 4 απο τη μερα κυκλοφοριας το βρισκες ηδη 20 ευρω κατω. ΠΧ last of us 2 το παιρνεις 49.9 release date. Τωρα να δωσει 63 ευρω για ratchet ειναι εξωφρενικο

Μάλλον κάπου μπερδεύεσαι, η τιμή έπεσε στα $49.99 πρώτη φορά στις 21 Μαΐου του 2020, ενώ το παιχνίδι έγινε διαθέσιμο στις 24 Σεπτεμβρίου του 2019 — οκτώ δηλαδή μήνες μετά την κυκλοφορία, ποιο release date ονειρεύεσαι; 😝

Υ.Γ. Τον Φεβρουάριο του 2020, πέντε μήνες μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού, το You.gr έδωσε το παιχνίδια στην εκπτωτική τιμή των $45, για μερικές μόνο ώρες, ούτε καν μια ολόκληρη ημέρα!

Untitled.png.95c0ef463a6187714f75be27a49cc2df.png

Επεξ/σία από MrVOID
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, MrVOID είπε

Μάλλον κάπου μπερδεύεσαι, η τιμή έπεσε στα $49.99 πρώτη φορά στις 21 Μαΐου του 2020, ενώ το παιχνίδι έγινε διαθέσιμο στις 24 Σεπτεμβρίου του 2019 — οκτώ δηλαδή μήνες μετά την κυκλοφορία, ποιο release date ονειρεύεσαι; 😝

Υ.Γ. Τον Φεβρουάριο του 2020, πέντε μήνες μετά την κυκλοφορία του παιχνιδιού, το You.gr έδωσε το παιχνίδια στην εκπτωτική τιμή των $45, για μερικές μόνο ώρες, ούτε καν μια ολόκληρη ημέρα!

Untitled.png.95c0ef463a6187714f75be27a49cc2df.png

Συγνωμη επειδη μπερδευτηκα, στο The Last of Us 2 αναφερεσαι;

Μηπως το γραφημα που ποσταρες απο το σκρουτζ αφορουσε προπαραγγελια του παιχνιδιου;

Γιατι το παιχνιδι βγηκε το καλοκαιρι του 2020, εκτος αν εχω παθει κανα αλσχαιμερ :P .

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Συγνωμη επειδη μπερδευτηκα, στο The Last of Us 2 αναφερεσαι;

Μηπως το γραφημα που ποσταρες απο το σκρουτζ αφορουσε προπαραγγελια του παιχνιδιου;

Γιατι το παιχνιδι βγηκε το καλοκαιρι του 2020, εκτος αν εχω παθει κανα αλσχαιμερ :P .

Μάλλον εγώ το έπαθα, άσε δεν είμαι καλά από το πρωί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικα και γω αυτο πηγα να γραψω τωρα, αφου βγηκε τελος ιουνιου 20 πως δινεις τιμες απο 2019 αλλα οκ μαλλον απο σενα επαιξε μπερδεμα. Εγω παντως το πηρα day one απο σκρουτζομαγαζο στα 51.90 χωρις να το χω κανει κρατηση, απλα πηρα τηλεφωνο ιδια μερα, μου ειπαν εχουν περισσεψει περνα παρε. Αυτοι που χανα κανει προπαραγγελιες το πηραν 49,90. Την ιδια στιγμη που μουν στο καταστημα ηταν αλλα 3 ατομα που το χαν παραγγειλει και ακουγα διαδοχικα "49,90 ειστε κυριε" μεχρι να ερθει η σειρα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Αγόρασα πρόσφατα το PS5 και γενικά μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.

Το μόνο θέμα που έχω είναι λίγο με τον θόρυβο. Συγκεκριμένα ο ανεμιστήρας κάνει ένα παράξενο σφύριγμα με συγκεκριμένη συχνότητα σαν να μην είναι καλά ισορροπημένος. Και είμαι σίγουρος ότι είναι από αυτόν καθώς ακούγεται και πιο γρήγορα όταν ανοίγω ένα παιχνίδι και ζεσταίνεται. Δεν ξέρω άμα το εξήγησα καλά....

Δεν είναι κάτι τρομερά έντονο, αλλά θέλω να δω άμα το έχουν και άλλοι και άμα αξίζει να το ψάξω με αντιπροσωπεία κ.α.

Ο ανεμιστήρας είναι NMB. Επίσης έχω και coil whine, αλλά δεν με ενοχλεί αυτό και συνήθως με τον καιρό μειώνεται. Τέλος, βρήκα ένα θέμα από το Reddit με έναν τύπο που είχε το ίδιο πρόβλημα και ανέβασε edit μετά από 2-3 μήνες ότι σχεδόν εξαφανίστηκε από μόνο του ο ήχος του ανεμιστήρα. Παίζει αυτό όντως;

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nick_souvlaki είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Αγόρασα πρόσφατα το PS5 και γενικά μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.

Το μόνο θέμα που έχω είναι λίγο με τον θόρυβο. Συγκεκριμένα ο ανεμιστήρας κάνει ένα παράξενο σφύριγμα με συγκεκριμένη συχνότητα σαν να μην είναι καλά ισορροπημένος. Και είμαι σίγουρος ότι είναι από αυτόν καθώς ακούγεται και πιο γρήγορα όταν ανοίγω ένα παιχνίδι και ζεσταίνεται. Δεν ξέρω άμα το εξήγησα καλά....

Δεν είναι κάτι τρομερά έντονο, αλλά θέλω να δω άμα το έχουν και άλλοι και άμα αξίζει να το ψάξω με αντιπροσωπεία κ.α.

Ο ανεμιστήρας είναι NMB. Επίσης έχω και coil whine, αλλά δεν με ενοχλεί αυτό και συνήθως με τον καιρό μειώνεται. Τέλος, βρήκα ένα θέμα από το Reddit με έναν τύπο που είχε το ίδιο πρόβλημα και ανέβασε edit μετά από 2-3 μήνες ότι σχεδόν εξαφανίστηκε από μόνο του ο ήχος του ανεμιστήρα. Παίζει αυτό όντως;

 

 

'Eχεις ανεμιστήρα της Nidec, έτσι κάνουν αυτοί πρέπει να έχουν θέμα κατασκευαστικό. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πατέντα βάζοντας orings κάτω απο τις βίδες του (έχει αναφερθεί στο thread v2 εμένα με βοήθησε) ή να τον αλλάξεις με Delta ή ακομα καλύτερα με NMB, ο οποίος ειναι πλήρως αθόρυβος και ισορροπημένος.Φυσικά μιλάμε για κόστος 100κο κοντά. Κάποιος σε κάποια φάση είχε ποστάρει απο Ευρώπη κάποιο κατάστημα στο thread v2 με διαθεσημότητα. Αυτά!

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nekrik είπε

'Eχεις ανεμιστήρα της Nidec, έτσι κάνουν αυτοί πρέπει να έχουν θέμα κατασκευαστικό. Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις πατέντα βάζοντας orings κάτω απο τις βίδες του (έχει αναφερθεί στο thread v2 εμένα με βοήθησε) ή να τον αλλάξεις με Delta ή ακομα καλύτερα με NMB, ο οποίος ειναι πλήρως αθόρυβος και ισορροπημένος.Φυσικά μιλάμε για κόστος 100κο κοντά. Κάποιος σε κάποια φάση είχε ποστάρει απο Ευρώπη κάποιο κατάστημα στο thread v2 με διαθεσημότητα. Αυτά!

Το θέμα είναι ότι έχω ανοίξει την κονσόλα και έχω NMB...

Το άλλο με τα o-rings το έχω δει και εγώ. Επηρεάζει την εγγύηση; Είναι εύκολο ή παίζει να έχω κάποιο θέμα;

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ή αλήθεια είναι, δεν το εχω ξαναδιαβάσει κάπου! Παντού τους εκθειάζουν τους NMB. Να έτυχες σε ελλατωματικό κομμάτι ανεμιστήρα ? Σε ελλατωματική παρτίδα ? Να είναι πλέον όλες οι παρτίδες έτσι ?  Δεν ξέρω τι να σου πω. Το μόνο ίσως που μένει είναι να βάλεις μικρά orings στον ανεμιστήρα ως vibration dampeners μήπως σε βοηθήσει με τις δονήσεις του ανεμιστήρα. Κοίτα εδώ πως το έκανε ο #SabotazNic

Δεν είναι δύσκολο απλά χρειάζεται κατσαβίδι torx 8 security, με την τρύπα στη μέση οπως αυτό :https://www.google.com/search?q=torx+8+security&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi21tTtppTyAhWqhv0HHSCFC2YQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=9u2nX3HXiYGo5M

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...