Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αυτό ακριβώς φαίνεται να επιδιώκει η MS "μακροοικονομικά". Να φύγει από το console hardware war και να πάει στο cloud/subscription war.

Προφανώς και θα της ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να έχει πρόσβαση σε μία συσκευή με 100εκ. gamers με local gaming σε σχέση με την τηλεόραση και το ψυγείο της γιαγιάς μου. Όταν και αν γίνει το cloud gaming με μηδενικό latency τότε δε θα υπάρχει και PS/Xbox οπότε όντως θα της είναι αδιάφορο το αν θα είναι στο PS ή όχι. Αυτό όμως είναι 1,5 με 2,5 γενιές μακρυά.

 

Δε θα διαφωνήσω ότι θέλει να μπει και εκει και παντου, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ζημιώνεται η Sony και κερδίζει η MS το αντίθετο ξεκάθαρα μου μοιάζει. Έχω πει και στο θέμα του switch, αν βγει το game pass στο switch (με τα στραβα του όλα) δε θα εκπλαγώ αν εκτοξευτούν οι πωλήσεις του switch,θα λέει η N portable gp συσκευη και θα τρέχουν όλοι. Το ίδιο και στο ps, μόνο σαν όφελος μπορεί να παρουσιαστεί. Γιατί αλλιώς να μπούν και τα ea play και ubisoft+ και να τα διαφημίζει η Sony?

(Καλα το bold στο gamers μην το βάζεις, από τους γνωστούς μου, μόνο δυο που έχουν ps4 (και τώρα ps5) έχουν παίξει κάτι πέρα απο fifa και fortnite δεν ξέρουν καν τι είναι το ps+ premium και δεν τους ενδιαφέρει.Γενικά από την εικόνα που έχω, μόνο όσοι είμαστε εδω μέσα αγοράζουμε τόοσα πολλά games.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

 

Δε θα διαφωνήσω ότι θέλει να μπει και εκει και παντου, απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ζημιώνεται η Sony και κερδίζει η MS το αντίθετο ξεκάθαρα μου μοιάζει. Έχω πει και στο θέμα του switch, αν βγει το game pass στο switch (με τα στραβα του όλα) δε θα εκπλαγώ αν εκτοξευτούν οι πωλήσεις του switch,θα λέει η N portable gp συσκευη και θα τρέχουν όλοι. Το ίδιο και στο ps, μόνο σαν όφελος μπορεί να παρουσιαστεί. Γιατί αλλιώς να μπούν και τα ea play και ubisoft+ και να τα διαφημίζει η Sony?

(Καλα το bold στο gamers μην το βάζεις, από τους γνωστούς μου, μόνο δυο που έχουν ps4 (και τώρα ps5) έχουν παίξει κάτι πέρα απο fifa και fortnite δεν ξέρουν καν τι είναι το ps+ premium και δεν τους ενδιαφέρει.Γενικά από την εικόνα που έχω, μόνο όσοι είμαστε εδω μέσα αγοράζουμε τόοσα πολλά games.)

Έχεις δίκιο εν μέρη. Το ποιος κερδίζει και το ποιος ζημιώνεται έχει να κάνει με τους όρους μιας πιθανής συμφωνίας. Καταλαβαίνω πώς το λές και έχεις δίκιο οπότε θα σου δώσω και μια άλλη οπτική που ζημιώνεται η Sony.

Εμφανίζεται λοιπόν η MS και λέει στη Sony "σας δίνω το privilege να έχετε το GP στη κονσόλα σας αλλά προφανώς δε θα πάρετε φράγκο από τις συνδρομές". Ζημιώνεται ή κερδίζει η Sony με αυτό? Είναι προφανής η απάντηση αλλά ήθελα να σου δείξω ότι όλα έχουν να κάνουν με τους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολο και επικοινωνιακα και οικονομικα να μπει το GP αλλα οχι αδυνατον. Και οι δυο μεριες θα ηθελαν, ο καθενας με τους ορους του.

Το αν η προμηθεια θα ειναι 5% ή 20% ειναι διαφορα δισεκατομμυριου ανα ετος ισως.

Αυτο ειναι ενα απο τα "χοντρα". Τωρα για να γινει τετοια μεταβαση θα πρεπει να μην τιθεται θεμα GP στο xbox απο Βραζιλιες, Τουρκιες κοκ για παραδειγμα και ενα σωρο αλλα πραγματα που εμεις δεν βαζουμε στο μυαλο μας.

Το βλεπω μακροπροθεσμα να γινεται, αλλα προς το παρον ειναι κουβεντα να γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Έχεις δίκιο εν μέρη. Το ποιος κερδίζει και το ποιος ζημιώνεται έχει να κάνει με τους όρους μιας πιθανής συμφωνίας. Καταλαβαίνω πώς το λές και έχεις δίκιο οπότε θα σου δώσω και μια άλλη οπτική που ζημιώνεται η Sony.

Εμφανίζεται λοιπόν η MS και λέει στη Sony "σας δίνω το privilege να έχετε το GP στη κονσόλα σας αλλά προφανώς δε θα πάρετε φράγκο από τις συνδρομές". Ζημιώνεται ή κερδίζει η Sony με αυτό? Είναι προφανής η απάντηση αλλά ήθελα να σου δείξω ότι όλα έχουν να κάνουν με τους όρους.

Και πάλι δεν ξέρω ποιος θα είχε κέρδος ακόμα και χωρίς ποσοστό επι των πωλήσεων και δεν κάνω πλάκα. Πχ είμαι σίγουρος πως και οι 2 τα έσκασαν στην EA για να μπει το play στις κονσόλες τους. Είναι σα να μου λες οτι η Square Enix, πρέπει να πληρώσει την Sony για την παροχή του να έχει το FF Remake στην κονσόλα της (και έβαλα ένα exclusive γιατί είναι ηλίου φαεινότερο ότι πληρώνει η Sony για να μπει αν θες βάλε οποιοδήποτε multiplatform) δηλαδή θεωρώ αξία στην κονσόλα της δίνει. 

Να σου πω και ένα απτό παράδειγμα, στον κλάδο που ασχολούμαι, είναι ένα μικρομάγαζο 2 στενά πιο πάνω το οποίο παρέχει μια υπηρεσία που την παρέχω και εγώ (απλά εγώ έχω άλλες περίπου 26 ) και κάναμε συμφωνία να παρέχει σε ένα χώρο της επιχειρήσης μου αυτή την ίδια υπηρεσία. Εγώ το διαφημίζω ως extra παροχή γιατί αυτό είναι και δίνει αξία στην επιχείρηση μου. Δεν είναι ζημιά το ότι μπορεί ο άλλος να πάει στο μαγαζάκι του 2 στενά πιο πάνω και να έχει την ίδια υπηρεσία, ίσα ίσα εγώ έχω ΚΑΙ αύτη μαζί με όλες τις άλλες και είναι το ατού μου απέναντι του.Το αν κάποιος θα επέλεγε για χψ λόγους να πάρει μόνο αυτή είναι περίεργο θέμα και μεταξύ μας έτσι και αλλιώς εξ αρχης μόνο εκει θα πήγαινε δεν ήταν ποτέ εν δυνάμει πελάτης μου.

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Ειναι δυσκολο και επικοινωνιακα και οικονομικα να μπει το GP αλλα οχι αδυνατον. Και οι δυο μεριες θα ηθελαν, ο καθενας με τους ορους του.

Το αν η προμηθεια θα ειναι 5% ή 20% ειναι διαφορα δισεκατομμυριου ανα ετος ισως.

Αυτο ειναι ενα απο τα "χοντρα". Τωρα για να γινει τετοια μεταβαση θα πρεπει να μην τιθεται θεμα GP στο xbox απο Βραζιλιες, Τουρκιες κοκ για παραδειγμα και ενα σωρο αλλα πραγματα που εμεις δεν βαζουμε στο μυαλο μας.

Το βλεπω μακροπροθεσμα να γινεται, αλλα προς το παρον ειναι κουβεντα να γινεται.

Είναι δύσκολο επικοινωνιακά συμφωνώ.

Απλά δε νομίζω και 20% να είναι η προμήθεια (που θα είναι μόνο από αγορές που γίνονται μέσω Sony όχι από το σύνολο των αγορών) να φτάσει το 1 δις το χρόνο θα πρέπει να πουλήσει 5 δις σε συνδρομες δηλαδή (με το ανώτερο 120/χρόνο για ultimate που θα είναι και περιττό καθώς θα είναι μόνο console) 42 εκατομμύρια συνδρομές,νούμερο εξωπραγματικό.

Γιατί έχει κάνει κάτι η Sony σε εμένα που έχω ps+ Τουρκίας για να ζητήσει από τη MS κατι τέτοιο,ίσα ίσα δεν είναι region locked αν δεν κάνω λάθος και σίγουρα εγώ με ps+ Τουρκίας θα πρέπει να έχω και Gamepass Τουρκίας για να μην  φάω κάνα ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μαθηματικα ειναι τοσο ξεκαθαρα στο θεμα των συνδρομων που πραγματικα δε μπορω να καταλαβω για τι πραγμα μιλατε...μονο τα εσοδα απο την προμηθεια που παιρνει η sony απο το cod, ειναι περισσοτερα απο οποιοδηποτε εσοδο που θα ειχε  απο την οποια προμηθεια για ολοκληρο το gamepass. Αυτη τη στιγμη η sony δεν εχει να κερδισει απολυτως τιποτα.

με διαφορετικα δεδομενα καποια χρονια αργοτερα μπορει η συζητηση να ειναι διαφορετικη. Αυτη τη στιγμη ομως, φανταζει ανεκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stafftw είπε

Και πάλι δεν ξέρω ποιος θα είχε κέρδος ακόμα και χωρίς ποσοστό επι των πωλήσεων και δεν κάνω πλάκα. Πχ είμαι σίγουρος πως και οι 2 τα έσκασαν στην EA για να μπει το play στις κονσόλες τους. Είναι σα να μου λες οτι η Square Enix, πρέπει να πληρώσει την Sony για την παροχή του να έχει το FF Remake στην κονσόλα της (και έβαλα ένα exclusive γιατί είναι ηλίου φαεινότερο ότι πληρώνει η Sony για να μπει αν θες βάλε οποιοδήποτε multiplatform) δηλαδή θεωρώ αξία στην κονσόλα της δίνει. 

Να σου πω και ένα απτό παράδειγμα, στον κλάδο που ασχολούμαι, είναι ένα μικρομάγαζο 2 στενά πιο πάνω το οποίο παρέχει μια υπηρεσία που την παρέχω και εγώ (απλά εγώ έχω άλλες περίπου 26 ) και κάναμε συμφωνία να παρέχει σε ένα χώρο της επιχειρήσης μου αυτή την ίδια υπηρεσία. Εγώ το διαφημίζω ως extra παροχή γιατί αυτό είναι και δίνει αξία στην επιχείρηση μου. Δεν είναι ζημιά το ότι μπορεί ο άλλος να πάει στο μαγαζάκι του 2 στενά πιο πάνω και να έχει την ίδια υπηρεσία, ίσα ίσα εγώ έχω ΚΑΙ αύτη μαζί με όλες τις άλλες και είναι το ατού μου απέναντι του.Το αν κάποιος θα επέλεγε για χψ λόγους να πάρει μόνο αυτή είναι περίεργο θέμα και μεταξύ μας έτσι και αλλιώς εξ αρχης μόνο εκει θα πήγαινε δεν ήταν ποτέ εν δυνάμει πελάτης μου.

Είναι δύσκολο επικοινωνιακά συμφωνώ.

Απλά δε νομίζω και 20% να είναι η προμήθεια (που θα είναι μόνο από αγορές που γίνονται μέσω Sony όχι από το σύνολο των αγορών) να φτάσει το 1 δις το χρόνο θα πρέπει να πουλήσει 5 δις σε συνδρομες δηλαδή (με το ανώτερο 120/χρόνο για ultimate που θα είναι και περιττό καθώς θα είναι μόνο console) 42 εκατομμύρια συνδρομές,νούμερο εξωπραγματικό.

Γιατί έχει κάνει κάτι η Sony σε εμένα που έχω ps+ Τουρκίας για να ζητήσει από τη MS κατι τέτοιο,ίσα ίσα δεν είναι region locked αν δεν κάνω λάθος και σίγουρα εγώ με ps+ Τουρκίας θα πρέπει να έχω και Gamepass Τουρκίας για να μην  φάω κάνα ban.

Είναι καθαρά θέμα του ποιος είναι ο δυνατός σε μία τέτοια σχέση. Δεν είναι στάνταρτ. Ποιος θεωρεί και μπορεί να πείσει τον άλλο ότι αυτός έχει το πάνω χέρι. Όταν και οι δύο μπορούν να έχουν σχέσεις συνεργασίας και ανταγωνισμού ταυτόχρονα έχουμε θέμα. Εδώ λοιπόν είναι το ερώτημα. 


Ποιος κερδίζει περισσότερο; 
- Η Sony γιατί θα μπει μία νέα υπηρεσία και θα φέρει πελάτες; Άρα η Sony πρέπει να δώσει κίνητρα στην MS να έρθει; (πραγματικά τώρα... υπάρχει κάποιος που θα πάρει PS μόνο και μόνο γιατί μπήκε το Game Pass;)
- Η MS γιατί θα έχει πρόσβαση σε ένα αφοσιωμένο κοινό που από ότι φαίνεται είναι και καλό κοινό γιατί γενικά αγοράζει τα πιο ακριβά παιχνίδια της Sony; Τότε η MS πρέπει να δώσει ποσοστό για να πείσει την Sony να την αφήσει να μπει.


Προσωπικά, και με δεδομένο ότι η Sony έχει από ότι φαίνεται μεγαλύτερο και πιο αφοσιωμένο κοινό, που δεν θα πάει εύκολα σε άλλη κονσόλα, με δικά τις games που κρατάνε μέσα σε αυτό το περιβάλλον το χρήστη... ένα κοινό που η MS δεν έχει ελπίδα καν να πλησιάσει... και με την Sony να είναι γενικά ικανοποιημένη με το όλο της οικοσύστημα και να μην καίγεται και πολύ να μπει πχ. σε άλλες συσκευές, υπηρεσίες και έντονο ανταγωνισμό (κάνει κινήσεις όπως PC και PS+ αλλά δεν φαίνεται να το παίρνει και τέρμα θερμά τύπου GamePass)... θεωρώ ξεκάθαρα ότι αυτή έχει το πάνω χέρι. 

Το θέμα εδώ μετά πάει στο άλλο μέρος που δεν μου είναι ξεκάθαρο... η MS τι έχει να κερδίσει από το να δώσει τα δικά τις παιχνίδια/υπηρεσίες σε μία άλλη κονσόλα; ...και μάλιστα αφήνοντας στη Sony το πάνω χέρι, όπως είπα από πάνω;

Επεξ/σία από nick_souvlaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stafftw είπε

Και πάλι δεν ξέρω ποιος θα είχε κέρδος ακόμα και χωρίς ποσοστό επι των πωλήσεων και δεν κάνω πλάκα. Πχ είμαι σίγουρος πως και οι 2 τα έσκασαν στην EA για να μπει το play στις κονσόλες τους. Είναι σα να μου λες οτι η Square Enix, πρέπει να πληρώσει την Sony για την παροχή του να έχει το FF Remake στην κονσόλα της (και έβαλα ένα exclusive γιατί είναι ηλίου φαεινότερο ότι πληρώνει η Sony για να μπει αν θες βάλε οποιοδήποτε multiplatform) δηλαδή θεωρώ αξία στην κονσόλα της δίνει. 

Να σου πω και ένα απτό παράδειγμα, στον κλάδο που ασχολούμαι, είναι ένα μικρομάγαζο 2 στενά πιο πάνω το οποίο παρέχει μια υπηρεσία που την παρέχω και εγώ (απλά εγώ έχω άλλες περίπου 26 ) και κάναμε συμφωνία να παρέχει σε ένα χώρο της επιχειρήσης μου αυτή την ίδια υπηρεσία. Εγώ το διαφημίζω ως extra παροχή γιατί αυτό είναι και δίνει αξία στην επιχείρηση μου. Δεν είναι ζημιά το ότι μπορεί ο άλλος να πάει στο μαγαζάκι του 2 στενά πιο πάνω και να έχει την ίδια υπηρεσία, ίσα ίσα εγώ έχω ΚΑΙ αύτη μαζί με όλες τις άλλες και είναι το ατού μου απέναντι του.Το αν κάποιος θα επέλεγε για χψ λόγους να πάρει μόνο αυτή είναι περίεργο θέμα και μεταξύ μας έτσι και αλλιώς εξ αρχης μόνο εκει θα πήγαινε δεν ήταν ποτέ εν δυνάμει πελάτης μου.

Είναι δύσκολο επικοινωνιακά συμφωνώ.

Απλά δε νομίζω και 20% να είναι η προμήθεια (που θα είναι μόνο από αγορές που γίνονται μέσω Sony όχι από το σύνολο των αγορών) να φτάσει το 1 δις το χρόνο θα πρέπει να πουλήσει 5 δις σε συνδρομες δηλαδή (με το ανώτερο 120/χρόνο για ultimate που θα είναι και περιττό καθώς θα είναι μόνο console) 42 εκατομμύρια συνδρομές,νούμερο εξωπραγματικό.

Μα η Sony ήδη παίρνει 30% από κάθε game που πωλείται. Αν πουλήθηκαν 10εκ. remake στα 60€ αυτό το 30% είναι κοντά στα 200εκ.  Τι παραπάνω να ζητήσει από τη Square? 😜

Στο παράδειγμά σου όμως δεν υπάρχει κάποια συνεργασία μεταξύ σου και του μικρομάγαζου. Σκέψου πόσο δύσκολο θα ήταν να τον βάλεις μέσα στο μαγαζί σου να προσφέρει αυτή την υπηρεσία ή να μπεις εσύ στο δικό του και να παρέχεις τις άλλες 26 και παράλληλα αυτό να ήταν επικερδές και για τους δύο.

(Ειδικά αν είσαι στο χώρο της πληροφορικής και αυτή η υπηρεσία είναι το κλασσικό format πιο πιθανό μπουνιες να παίζατε παρά να κάνατε συμφωνία. Εικασία κάνω μεταξύ αστείου και σοβαρού)

Αν η προμήθεια στην πώληση video game είναι 30% στο PStore θεωρώ ότι σε επίπεδο subscription το ποσοστό που θα συζητιόταν θα ήταν μεγαλύτερο και όχι μικρότερο από το 30%.

 

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 minutes ago, Mitroglou7 said:

Μα η Sony ήδη παίρνει 30% από κάθε game που πωλείται. Αν πουλήθηκαν 10εκ. remake στα 60€ αυτό το 30% είναι κοντά στα 2 δις. Τι παραπάνω να ζητήσει από τη Square? 😜

Έλα πες αλήθεια, στα μαθηματικά ήσουν σκράπας, έτσι; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, L3xone είπε

Γνωρίζει κάποιος πιο μοντέλο δίνουν τα μεγάλα καταστήματα με 549? Έχουν την σειρά CFI 1200 η δίνουν ακόμα CFI 1100 ?

Αν αγόρασε κάποιος το γράφει πάνω στο manual του ps5.

CFI 1260 γράφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. ποια συνδρομή είναι αυτή που δίνει περιπου 20 παιχνίδια με την εγγραφή ; και μετά 1-2 το μήνα; κατι διαβασα σταματάει το Μάιο; αν την κόψεις συνεχίζουν;  τελευταία φορα είχα ps2. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dorian είπε

Γεια σας. ποια συνδρομή είναι αυτή που δίνει περιπου 20 παιχνίδια με την εγγραφή ; και μετά 1-2 το μήνα; κατι διαβασα σταματάει το Μάιο; αν την κόψεις συνεχίζουν;  τελευταία φορα είχα ps2. ευχαριστώ.

Το collection λες. Οποία κ να κάνεις στα δίνει αυτά τα games. Σταματάει το Μάιο αλλά αν τα βάλεις στο library σου μπορείς να τα παίξεις όποτε θες. Αρκεί να έχεις ενεργή συνδρομή. Από εκεί κ πέρα, η οικονομικοτερη ειναι η essential που σου δίνει 4 games το μηνα για ps4-ps5

Επεξ/σία από ilias78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Zus είπε

CFI 1260 γράφει

Οπότε έχουν το τελευταίο μοντέλο. Οπτικά είναι ίδιο αλλά είναι μισό κιλό πιο  ελαφρύ απο το 1060 (πρώτο version) έχει άλλη πλακέτα  μέσα, τα 2/3 της αρχικής κονσόλας 1060 και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Σίγουρα το κάνουν για να γλιτώσουν κόστος παραγωγής αλλά  φαίνεται επίσης ότι προσπαθούν να σουλουπώσουν τα πράγματα μέσα ώστε να βγάλουν μια PS5 slim  έκδοση.

Επεξ/σία από L3xone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilias78 είπε

Το collection λες. Οποία κ να κάνεις στα δίνει αυτά τα games. Σταματάει το Μάιο αλλά αν τα βάλεις στο library σου μπορείς να τα παίξεις όποτε θες. Αρκεί να έχεις ενεργή συνδρομή. Από εκεί κ πέρα, η οικονομικοτερη ειναι η essential που σου δίνει 4 games το μηνα για ps4-ps5

συγνωμη για να τα επιβεβαιώσω. Η ps+ essential δίνει και το collection και τα μηνιαία παιχνίδια και to online φυσικά; και μένουν στην βιβλιοθήκη επ αόριστο; οι άλλες τι είναι τύπου game pass που μπαινοβγάινουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...