Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα κάνα 2-3 reviews του psvr2 και ψιλόαρρώστησα.Το εχουνε φέρει σε πολύ καλο επίπεδο τόσο άνεσης και εργονομίας,όσο και hardware και τεχνικά χαρακτηριστικά.

Δεν έχω ξαναδοκιμασει vr πέρα από το πρώτο psvr σε κάποιο κατάστημα και είχα ενθουσιαστεί…αλλά μόλις είδα το καλωδιομανι για να συνδεθεί,είπα δεν λέει ακόμα.

Το καινούργιο όμως με ένα usb και τσακ είσαι έτοιμος.Για να ρωτήσω να μου πείτε μια γνώμη.Επειδή χρήμα δεν παίζει στην παρούσα φάση και επειδή στο τέλος βλέπω να με διώχνει  από το σπίτι η οικογένεια,έχω και τις τρεις κονσόλες + ένα arcade bar top…

Σκεφτομαι μήπως δώσω το series x και να πάρω το psvr2.Το Xbox το έχω ένα χρόνο,έχω βάλει και gamepass για δυο χρόνια και μπορώ να πω ότι δεν με έχουν τρελάνει κ πολύ τα exclusive του.Πρώτη φορά πήρα κονσόλα της Microsoft.Γενικά σε σχέση με τις τρεις κονσόλες δουλεύει το λιγότερο.Από την άλλη φέτος θα βγουνε αρκετά δυνατά αποκλειστικά στο Xbox και έχω και άλλον ένα χρόνο gamepass,όποτε να το τρέναρα το psvr μέχρι του χρόνου,να έβλεπα και πως θα πάει από παιχνίδια.

Για πέστε καμία γνώμη….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, 26ska είπε

όποτε να το τρέναρα το psvr μέχρι του χρόνου,να έβλεπα και πως θα πάει από παιχνίδια.

Να το τρενάρεις πολύ παραπάνω το VR να υπάρξει μεγαλύτερη υποστήριξη από αξιόλογα παιχνίδια. Ετσι την πατάγανε πολλοί και με το Xbox/Ps, κοινώς αγοράζανε τις νέες κονσόλες από ενθουσιασμό, και μετά έκαναν παράπονο ότι μαζεύουν σκόνη και δεν έχουν τι να παίξουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VR σου κανει τεραστια εντυπωση στην αρχη και για καποιες εβδομαδες/μηνες. Μετα όμως που πλέον φευγει ο αρχικος εντυπωσιασμος έρχεται η στιγμη που θελεις να δεις ουσια στα παιχνιδια. Και επειδη η συντριπτικη πλοιοψηφια που βγαινει ειναι indies 3ης κατηγορίας, ειναι παντα πολυ πιο βολικο να περιμενεις λιγακι και να το παρεις οταν εχει περισσότερους τίτλους που θα καλύψουν τα γουστα σου και που θα υπαρχει κ πιο πολυ καλο υλικο.

Ασε που επειδη πολυς κοσμος το αγοραζει αλλα μετα απο ενα σημειο ζαλίζεται ή δεν τον βολευει για να παιζει, το πουλαει, σε 2 χρονακια θα το βρισκεις μεταχειρισμενο σε πολυ καλυτερη τιμη :)

Εγω ειχα PSVR1 και Valve Index και μου αρεσει πολυ η τεχνολογια αλλα και παλι, δε βιαζομαι καθολου, πιθανα θα το παρω αλλα σε 1-2 χρονια οταν ωριμασει αλλα και οταν βεβαιωθω οτι θα υπαρχει καλη υποστηριξη με τιτλους.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Είδα κάνα 2-3 reviews του psvr2 και ψιλόαρρώστησα.Το εχουνε φέρει σε πολύ καλο επίπεδο τόσο άνεσης και εργονομίας,όσο και hardware και τεχνικά χαρακτηριστικά.

Δεν έχω ξαναδοκιμασει vr πέρα από το πρώτο psvr σε κάποιο κατάστημα και είχα ενθουσιαστεί…αλλά μόλις είδα το καλωδιομανι για να συνδεθεί,είπα δεν λέει ακόμα.

Το καινούργιο όμως με ένα usb και τσακ είσαι έτοιμος.Για να ρωτήσω να μου πείτε μια γνώμη.Επειδή χρήμα δεν παίζει στην παρούσα φάση και επειδή στο τέλος βλέπω να με διώχνει  από το σπίτι η οικογένεια,έχω και τις τρεις κονσόλες + ένα arcade bar top…

Σκεφτομαι μήπως δώσω το series x και να πάρω το psvr2.Το Xbox το έχω ένα χρόνο,έχω βάλει και gamepass για δυο χρόνια και μπορώ να πω ότι δεν με έχουν τρελάνει κ πολύ τα exclusive του.Πρώτη φορά πήρα κονσόλα της Microsoft.Γενικά σε σχέση με τις τρεις κονσόλες δουλεύει το λιγότερο.Από την άλλη φέτος θα βγουνε αρκετά δυνατά αποκλειστικά στο Xbox και έχω και άλλον ένα χρόνο gamepass,όποτε να το τρέναρα το psvr μέχρι του χρόνου,να έβλεπα και πως θα πάει από παιχνίδια.

Για πέστε καμία γνώμη….

Αφού έχεις ένα χρόνο ακόμα συνδρομή κράτα το μέχρι να λήξει. Η Sony από ότι φαίνεται ετοιμάζεται για σπρώξιμο του vr προς τις γιορτές οπότε τότε θα είναι καλύτερη περίοδος από την στιγμή που πρέπει να διαλέξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 26ska είπε

Είδα κάνα 2-3 reviews του psvr2 και ψιλόαρρώστησα.Το εχουνε φέρει σε πολύ καλο επίπεδο τόσο άνεσης και εργονομίας,όσο και hardware και τεχνικά χαρακτηριστικά.

Δεν έχω ξαναδοκιμασει vr πέρα από το πρώτο psvr σε κάποιο κατάστημα και είχα ενθουσιαστεί…αλλά μόλις είδα το καλωδιομανι για να συνδεθεί,είπα δεν λέει ακόμα.

Το καινούργιο όμως με ένα usb και τσακ είσαι έτοιμος.Για να ρωτήσω να μου πείτε μια γνώμη.Επειδή χρήμα δεν παίζει στην παρούσα φάση και επειδή στο τέλος βλέπω να με διώχνει  από το σπίτι η οικογένεια,έχω και τις τρεις κονσόλες + ένα arcade bar top…

Σκεφτομαι μήπως δώσω το series x και να πάρω το psvr2.Το Xbox το έχω ένα χρόνο,έχω βάλει και gamepass για δυο χρόνια και μπορώ να πω ότι δεν με έχουν τρελάνει κ πολύ τα exclusive του.Πρώτη φορά πήρα κονσόλα της Microsoft.Γενικά σε σχέση με τις τρεις κονσόλες δουλεύει το λιγότερο.Από την άλλη φέτος θα βγουνε αρκετά δυνατά αποκλειστικά στο Xbox και έχω και άλλον ένα χρόνο gamepass,όποτε να το τρέναρα το psvr μέχρι του χρόνου,να έβλεπα και πως θα πάει από παιχνίδια.

Για πέστε καμία γνώμη….

 

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

Το VR σου κανει τεραστια εντυπωση στην αρχη και για καποιες εβδομαδες/μηνες. Μετα όμως που πλέον φευγει ο αρχικος εντυπωσιασμος έρχεται η στιγμη που θελεις να δεις ουσια στα παιχνιδια. Και επειδη η συντριπτικη πλοιοψηφια που βγαινει ειναι indies 3ης κατηγορίας, ειναι παντα πολυ πιο βολικο να περιμενεις λιγακι και να το παρεις οταν εχει περισσότερους τίτλους που θα καλύψουν τα γουστα σου και που θα υπαρχει κ πιο πολυ καλο υλικο.

Ασε που επειδη πολυς κοσμος το αγοραζει αλλα μετα απο ενα σημειο ζαλίζεται ή δεν τον βολευει για να παιζει, το πουλαει, σε 2 χρονακια θα το βρισκεις μεταχειρισμενο σε πολυ καλυτερη τιμη :)

Εγω ειχα PSVR1 και Valve Index και μου αρεσει πολυ η τεχνολογια αλλα και παλι, δε βιαζομαι καθολου, πιθανα θα το παρω αλλα σε 1-2 χρονια οταν ωριμασει αλλα και οταν βεβαιωθω οτι θα υπαρχει καλη υποστηριξη με τιτλους.

 

Ανοιξτε νεο θέμα για το VR. Τους ποιό πολλους δεν τους ενδιαφέρει το VR. Βλεπω νεα ποστ στο θεμα και ειναι γεμάτο με ποστ ασχετα με το PS5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

 

Ανοιξτε νεο θέμα για το VR. Τους ποιό πολλους δεν τους ενδιαφέρει το VR. Βλεπω νεα ποστ στο θεμα και ειναι γεμάτο με ποστ ασχετα με το PS5

Ασφαλώς και δεν είναι άσχετο με το PS5 το VR, ίσα ίσα που είναι αποκλειστικά και μόνο για το PS5. 

Τώρα αν πρέπει να έχει δικό του ξεχωριστό θέμα δεν θα ήταν περιττό, αλλά μήπως να γίνει αφού το πάρουν κάποιοι πρώτα να διαβάζουν όσοι ενδιαφέρονται και τις εντυπώσεις τους..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hogwarts Legacy έχει πολύ σοβαρά θέματα με το φωτισμό θα έλεγα. Ειδικά στους εσωτερικούς χώρους.

Πχ μέσα στην ίδια αίθουσα, ο φωτισμός αλλάζει δραματικά ανάλογα από ποια γωνία κοιτάει η κάμερα ή περπατώντας μόλις μερικά βήματα. Και σίγουρα δεν είναι από πρόθεση γιατί ο απότομος τρόπος που γίνεται μοιάζει με glitch. Πολύ ενοχλητικό και καταστρέφει την κατά τα άλλα πολύ ωραία ατμόσφαιρα και τα λεπτομερή assets του Hogwarts. Είναι φανερό ότι έχει πέσει δουλειά για να αποδοθούν πιστά κάποια πράγματα και είναι κρίμα. 
 

Ενώ θέλω να ασχοληθώ με το παιχνίδι, αυτό είναι ένα πρόβλημα που χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι και πρέπει να διορθωθεί επειγόντως. Και είναι και κάτι που δεν το έχω ξαναδεί σε κανένα άλλο παιχνίδι. Στον πάγο λοιπόν και προειδοποιώ όσους δεν έχουν αποφασίσει ακόμα να το αγοράσουν ότι το παιχνίδι μάλλον έχει μακρύ δρόμο μπροστά του μέχρι να έρθει σε ένα ποιοτικό τεχνικά επίπεδο. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Το Hogwarts Legacy έχει πολύ σοβαρά θέματα με το φωτισμό θα έλεγα. Ειδικά στους εσωτερικούς χώρους.

Πχ μέσα στην ίδια αίθουσα, ο φωτισμός αλλάζει δραματικά ανάλογα από ποια γωνία κοιτάει η κάμερα ή περπατώντας μόλις μερικά βήματα. Και σίγουρα δεν είναι από πρόθεση γιατί ο απότομος τρόπος που γίνεται μοιάζει με glitch. Πολύ ενοχλητικό και καταστρέφει την κατά τα άλλα πολύ ωραία ατμόσφαιρα και τα λεπτομερή assets του Hogwarts. Είναι φανερό ότι έχει πέσει δουλειά για να αποδοθούν πιστά κάποια πράγματα και είναι κρίμα. 
 

Ενώ θέλω να ασχοληθώ με το παιχνίδι, αυτό είναι ένα πρόβλημα που χτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι και πρέπει να διορθωθεί επειγόντως. Και είναι και κάτι που δεν το έχω ξαναδεί σε κανένα άλλο παιχνίδι. Στον πάγο λοιπόν και προειδοποιώ όσους δεν έχουν αποφασίσει ακόμα να το αγοράσουν ότι το παιχνίδι μάλλον έχει μακρύ δρόμο μπροστά του μέχρι να έρθει σε ένα ποιοτικό τεχνικά επίπεδο. 

Θα βγει update όπου να ναι. Δεν ξέρω αν διορθώνει τον φωτισμό όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ilias78 είπε

Θα βγει update όπου να ναι. Δεν ξέρω αν διορθώνει τον φωτισμό όμως.

Βγήκε κ για το ps5 το νέο patch

https://unboxholics.com/news/gaming/102773-hogwarts-legacy-to-proto-megalo-patch-eftase-tora-kai-sto-ps5?from=category

 

PLAYSTATION®5 PATCH 01.000.004

Build Version - 1121649

Developer Note - This patch addresses overall gameplay performance and stability as well as online connection improvements primarily for PS5.

  •  
    • Online
      • Fixed issues with achievement data being properly pushed to the Wizarding World portal after linking
      • Added additional retry connections to WB Games server in the event session expired
  • Gameplay
    • Trophies
      • Fixed a trophy cap limit resolving the Collector’s Edition trophy not updating correctly and retroactively unlocks and displays all earned trophies earned by the player. This resolves the following reported issues: HL-1191.
    • Owl Mail
      • Fixed an issue with mail not properly triggering the sequential mission
    • World Events
      • Fixed rare crash around certain locations where in-game World Events spawning
    • NPC
      • Fixed a rare crash when respawning NPCs in the world
      • Fixed crash with some NPC schedules
    • Characters
      • Fixed issues with flickering occurring with a transparent head while hair is still present
  • UI
    • Updated localization text for additional content items
    • Added Build version to first time EULA
    • Fixed rare occurrence of mission descriptions not being displayed correctly
  • Cinematics
    • Corrected VFX presentation of robe transformation
    • Fixed a stability issue when skipping cutscenes
    • Fixed a crash when playing cutscenes and cinematics
  • Save Game
  • Performance and Stability
    • Improved performance on Fidelity mode
    • Fixed rare crash around hovering over the map
    • Fixed issue with wind causing distortion and stretching of world assets
    • Fixed a rare occurrence with material swapping
    • Fixed a rare crash with map assets state
    • Fixed Rare crash occurring with in-game world events
    • Fixed a memory leak with global lighting system HL-313
    • Fixed a crash when trying to solve a Flying Cabinet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μόλις πήρα την κονσόλα και αναρωτιέμαι πως έχει ακόμα δουλειά ο σχεδιαστής του UI…

Σχεδόν όλα locked. Ελάχιστη παραμετροποίηση.

Τα περισσότερα θέλουν 2-3 πατήματα περισσότερα.

Μπάχαλο με υπομενού. 
 

Οκ στο 4 δεν ήταν τέλειο αλλά οχι και αυτό το χάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φημες για αποκτηση νεου στουντιο..

https://gamingbolt.com/sony-has-seemingly-acquired-ballistic-moon-rumour

Ballistic Moon was established in 2019, and is comprised of former staff from a number of major studios, including the likes of Supermassive Games, Quantic Dream, Guerrilla, Square Enix, and more. Reports have suggested that the studio is working on a PlayStation-exclusive title codenamed Project Bates, which will allegedly be a survival horror game built on Guerrilla’s Decima Engine.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η είδηση βασίζεται στο pitchbook που κάνει track τις εταιρείες - οπότε μην πάμε μέσω Λαμίας:

Ballistic Moon Company Profile: Acquisition & Investors | PitchBook

image.png.56fad3149eae24e5b277d0cc4ea38a9a.png

 

 

Στα πλαίσια της οργανικής ανάπτυξης και αυτή η εξαγορά βεβαίως.

Επεξ/σία από Steele
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Steele είπε

Η είδηση βασίζεται στο pitchbook που κάνει track τις εταιρείες - οπότε μην πάμε μέσω Λαμίας:

Ballistic Moon Company Profile: Acquisition & Investors | PitchBook

image.png.56fad3149eae24e5b277d0cc4ea38a9a.png

 

 

Στα πλαίσια της οργανικής ανάπτυξης και αυτή η εξαγορά βεβαίως.

Υπονοείς ότι είναι το ίδιο με τις εξαγορές της MS;

Ποια αγαπημένη σειρά παιχνιδιών που υπάρχει δεκαετίες στις ανταγωνιστικές πλατφόρμες θα στερήσει η Sony από τους υπολοίπους αγοράζοντας την Ballistic Moon;

Α ναι. Η Ballistic Moon δεν έχει βγάλει κανένα παιχνίδι ακόμα...

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...