Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Steele είπε

Το λογικό θα ήταν να πληρώνει για το game pass όπως κάνει για το EA play η MS - και ο λόγος αυτός θα ήταν το να κάνει πιο θελκτικό το PS+ extra.

Τώρα αν εσύ μιλάς για μια υπηρεσία παράλληλη και ως επιλογή - ναι έχεις δίκιο - ειδικά αν είναι και ανταγωνιστική στην δική σου.

Να ενσωματωθεί στο PS+ extra δε γίνεται οπότε δε νομίζω να συζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο. Οι άνθρωποι έχουν ρίξει ένα τόνο λεφτά στο GP για να συμβεί κάτι τέτοιο.

Μιλάμε ξεκάθαρα για μια παράλληλη υπηρεσία που όχι απλά είναι ανταγωνιστική ως προς την αντίστοιχη της sony (που στα @@ τους μεταξύ μας) αλλά ανταγωνιστική ως προς ολόκληρο το μοντέλο λειτουργίας τους. Κάθε παιχνίδι που θα ήταν μέσα στο GP πέραν των MS-exclusives θα ήταν διαφυγόντα κέρδη για αυτούς οπότε θα έπρεπε να πάρουν ποσοστό από τις συνδρομές του GP. Πολύ δύσκολο να βρεθεί χρυσή τομή σε αυτό και από τις 2 πλευρές.

Οπότε το "τους προτείναμε να βάλουμε στο PS το Gamepass" χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς προτείνανε είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε. Μου θυμίζει τα "Ρώτησε για Κριστιάνο ο Ολυμπιακός" που διαβάζω σε πρωτοσέλιδα κατά καιρούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, sndev είπε

Να πληρώνει την ms όταν μπορεί να πληρώσει για τα ίδια τα game να υπάρχουν στη συνδρομή του? εγω δε το βλεπω λογικο οταν μπορεις να πας στη πηγή να πηγαίνεις από μεσάζοντα 

 

Μιλάμε για την περίπτωση που ο κατάλογος είναι εντελώς διαφορετικός όπως π.χ. EA/T2/Ubi κλπ.. Υποθετικό το σενάριο.

 

8 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Να ενσωματωθεί στο PS+ extra δε γίνεται οπότε δε νομίζω να συζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο. Οι άνθρωποι έχουν ρίξει ένα τόνο λεφτά στο GP για να συμβεί κάτι τέτοιο.

Μιλάμε ξεκάθαρα για μια παράλληλη υπηρεσία που όχι απλά είναι ανταγωνιστική ως προς την αντίστοιχη της sony (που στα @@ τους μεταξύ μας) αλλά ανταγωνιστική ως προς ολόκληρο το μοντέλο λειτουργίας τους. Κάθε παιχνίδι που θα ήταν μέσα στο GP πέραν των MS-exclusives θα ήταν διαφυγόντα κέρδη για αυτούς οπότε θα έπρεπε να πάρουν ποσοστό από τις συνδρομές του GP. Πολύ δύσκολο να βρεθεί χρυσή τομή σε αυτό και από τις 2 πλευρές.

Οπότε το "τους προτείναμε να βάλουμε στο PS το Gamepass" χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς προτείνανε είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε. Μου θυμίζει τα "Ρώτησε για Κριστιάνο ο Ολυμπιακός" που διαβάζω σε πρωτοσέλιδα κατά καιρούς.

Το ίδιο λέμε - είναι ανταγωνιστικές υπηρεσίες σε αυτό το στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος πιο μοντέλο δίνουν τα μεγάλα καταστήματα με 549? Έχουν την σειρά CFI 1200 η δίνουν ακόμα CFI 1100 ?

Αν αγόρασε κάποιος το γράφει πάνω στο manual του ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Malthador είπε

Ναι, να διευκρινήσουμε κάτι όμως, αν ο Spencer πει ότι "το Elder Scrolls και το Fallout θα έρθουν στο PS5 μόνο άμα βάλουμε το Game Pass στην κονσόλα σας" και στην Sony του απαντήσουν "να τα πάρεις και να τα χώσεις εκεί που δεν θα τα βλέπει ο ήλιος", τότε δεν είναι η MS αυτή που στερεί games από το PlayStation, αλλά η Sony αυτή που δεν τα θέλει. 

Για να καταλαβαινόμαστε, αν μη τι άλλο. 

Αν και καταλαβαίνω τι λές δεν συμφωνώ εντελώς με αυτή τη λογική γιατί είναι πάρα πολύ θεωρητική. Με την ίδια λογική και η Sony μπορεί να πει στην MS "έλα, αλλά επειδή σου ανοίγω τον δρόμο για ένα πολύ μεγάλο κοινό θέλω πχ 50-60% προμήθεια". Αν, πάλι με την ίδια λογική, η MS πει όχι, τότε η ευθύνη που τα παιχνίδια δεν είναι στο PS ξαναγυρίζει στην MS;;;

Ας είμαστε ρεαλιστές, θεωρώ απίθανο να μπει το Game Pass στο PlayStation.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 hours ago, xavier said:

καλα διαφωνω με τη λογικη σου, γιατι  στα ματια φανταζουν ξεκαθαροι οι λογοι για τους οποιους η σονι δε θα εβαζε ποτε το gamepass στην πλατφορμα της . Aλλα απο τη στιγμη που ολα τα παιχνιδια ερχονται στο pc, για μενα ειναι αδιαφορη αυτη η κουβεντα περι exclusives της MS.

 

15 hours ago, Mitroglou7 said:

Δε λεει τους ορους ομως ρε συ. Αν πχ δεν επαιρνε φραγκο η sony απο τις συνδρομες GP τοτε οντως τι οφελος ειχε να το βαλει;

Ναι, προφανώς δεν ξέρουμε τους όρους per se, αλλά από την άλλη δεν ξανανακαλύπτουμε την Αμερική. Υπάρχουν store-in-stores εδώ και δεκαετίες σε άλλα digital stores, στο Steam, στο Play, στο iStore. Δεν αποτελούν εξαιρέσεις τα stores των κονσολών.

Ακόμα και τώρα υπάρχουν συνδρομητικά μοντέλα εντός των console stores, φαντάζομαι παίρνουν προμήθεια οι platform-holders. Κάπως έτσι θα μπορούσε να δουλέψει και το Game Pass στο PlayStation υποθέτω.

14 hours ago, sndev said:

Να πληρώνει την ms όταν μπορεί να πληρώσει για τα ίδια τα game να υπάρχουν στη συνδρομή του? εγω δε το βλεπω λογικο οταν μπορεις να πας στη πηγή να πηγαίνεις από μεσάζοντα 

Θα μπορούσαν να εξαιρεθούν τα games που βρίσκονται στο PS+. Δεν χρειάζεται όσα games είναι στο Xbox GP να είναι και στο PlayStation GP (όπως για παράδειγμα δεν είναι κοινά τα games μεταξύ Xbox GP και PC GP). Θα μπορούσε να είναι μια υπηρεσία που να περιλαμβάνει μόνο τα Xbox exclusives για παράδειγμα.

Και δεν είναι μόνο υπέρ της MS αυτό (γιατί θα πούλαγε περισσότερες συνδρομές), αλλά και υπέρ της Sony, αφού θα πούλαγε περισσότερες κονσόλες, βγάζοντας από το δίλημμα όσους θα ήθελαν να παίξουν και τα Xbox exclusives χωρίς να αγοράσουν Xbox.

14 hours ago, Mitroglou7 said:

Να ενσωματωθεί στο PS+ extra δε γίνεται οπότε δε νομίζω να συζητήθηκε ποτέ κάτι τέτοιο. Οι άνθρωποι έχουν ρίξει ένα τόνο λεφτά στο GP για να συμβεί κάτι τέτοιο.

Μιλάμε ξεκάθαρα για μια παράλληλη υπηρεσία που όχι απλά είναι ανταγωνιστική ως προς την αντίστοιχη της sony (που στα @@ τους μεταξύ μας) αλλά ανταγωνιστική ως προς ολόκληρο το μοντέλο λειτουργίας τους. Κάθε παιχνίδι που θα ήταν μέσα στο GP πέραν των MS-exclusives θα ήταν διαφυγόντα κέρδη για αυτούς οπότε θα έπρεπε να πάρουν ποσοστό από τις συνδρομές του GP. Πολύ δύσκολο να βρεθεί χρυσή τομή σε αυτό και από τις 2 πλευρές.

Οπότε το "τους προτείναμε να βάλουμε στο PS το Gamepass" χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς προτείνανε είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε. Μου θυμίζει τα "Ρώτησε για Κριστιάνο ο Ολυμπιακός" που διαβάζω σε πρωτοσέλιδα κατά καιρούς.

Μιλάς για κάτι που δεν ισχύει με τα τωρινά δεδομένα. Ο ίδιος ο CEO της Sony δήλωσε ότι δεν θεωρεί ανταγωνιστικό το μοντέλο του Game Pass, επομένως δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού.

Εκτός κι αν λέει ψέματα. Πάλι.

17 minutes ago, nick_souvlaki said:

Ας είμαστε ρεαλιστές, θεωρώ απίθανο να μπει το Game Pass στο PlayStation.

Θα δούμε, προσωπικά δεν το θεωρώ απίθανο.

Αν πριν από τρία χρόνια μου έλεγες ότι «η Nintendo θα κάνει collaboration με την MS και θα φέρει το CoD στο Switch, γιατί το CoD θα ανήκει στην MS», θα έσκαγα στα γέλια, γιατί θα το θεωρούσα σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Να που βρισκόμαστε σήμερα όμως.

Γενικά ο τομέας των videogames αλλάζει εξαιρετικά δυναμικά τα τελευταία χρόνια, πλέον δεν αποκλείω τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μιλάς για κάτι που δεν ισχύει με τα τωρινά δεδομένα. Ο ίδιος ο CEO της Sony δήλωσε ότι δεν θεωρεί ανταγωνιστικό το μοντέλο του Game Pass, επομένως δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού.

Εκτός κι αν λέει ψέματα. Πάλι.

Δε ξέρω τι λέει ο CEO της Sony και να πω την αλήθεια δε με απασχολεί. Το 100% αυτών που λένε όλα τα στελέχη σε όλες τις πολυεθνικές είναι για λόγους φαίνεσθαι και όχι ουσίας.

Η βάση του console war αυτής της γενιάς είναι Gamepass vs Sony exclusives οπότε το Gamepass είναι η βάση του ανταγωνισμού. Ακόμη και στο σενάριο να μπει το Gamepass μέσα στο PS, πάλι θα ανταγωνίζεται ξεκάθαρα το PStore καθώς τα παιχνίδια που θα είναι μέσα στο GP πολύ απλά δε θα πουλάνε στο PStore για ευνόητους λόγους. Οπότε το τι λέει ο Τζιμάρας ή ο Φιλ είναι ψιλοαδιάφορο θεωρώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Δε ξέρω τι λέει ο CEO της Sony και να πω την αλήθεια δε με απασχολεί. Το 100% αυτών που λένε όλα τα στελέχη σε όλες τις πολυεθνικές είναι για λόγους φαίνεσθαι και όχι ουσίας.

Η βάση του console war αυτής της γενιάς είναι Gamepass vs Sony exclusives οπότε το Gamepass είναι η βάση του ανταγωνισμού. Ακόμη και στο σενάριο να μπει το Gamepass μέσα στο PS, πάλι θα ανταγωνίζεται ξεκάθαρα το PStore καθώς τα παιχνίδια που θα είναι μέσα στο GP πολύ απλά δε θα πουλάνε στο PStore για ευνόητους λόγους. Οπότε το τι λέει ο Τζιμάρας ή ο Φιλ είναι ψιλοαδιάφορο θεωρώ.

Και πως ενώ το console war εφοσον είναι gamepass +sony exclusives, ζημιώνει τη Sony,αφού αν μπεί το gamepass στο ps (που και εγώ χλωμό το κόβω) θα έχει και τα 2 μέρη του versus καθώς exclusives θα συνεχίσει να πουλάει και θα έχει και τα multiplatform και τα xbox exclusives και το game pass και το ps plus. Με λίγα λόγια θα είναι το place to be για τα twins (γιατί η Νintendo θα παραμείνει Nintendo) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stafftw είπε

Και πως ενώ το console war εφοσον είναι gamepass +sony exclusives, ζημιώνει τη Sony,αφού αν μπεί το gamepass στο ps (που και εγώ χλωμό το κόβω) θα έχει και τα 2 μέρη του versus καθώς exclusives θα συνεχίσει να πουλάει και θα έχει και τα multiplatform και τα xbox exclusives και το game pass και το ps plus. Με λίγα λόγια θα είναι το place to be για τα twins (γιατί η Νintendo θα παραμείνει Nintendo) 

βγαινει το Χ exclusive αλλα υπαρχει κ το V καλο παιχνιδακι στο gp στην ιδια κονσολα 

σε κονσολα με τις 2 συνδρομες κ με δεδομενο οτι δεν υπαρχει ο χρόνος για όλα μάντεψε ποιο θα παιχθεί πρώτο απο το μεσο χρήστη κ οταν βρεθεί χρόνος για το άλλο θα έχει πέσει η τιμη του

εν τελη οικονομικά χαμένη η σονυ θα νε σε τέτοια κίνηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

βγαινει το Χ exclusive αλλα υπαρχει κ το V καλο παιχνιδακι στο gp στην ιδια κονσολα 

σε κονσολα με τις 2 συνδρομες κ με δεδομενο οτι δεν υπαρχει ο χρόνος για όλα μάντεψε ποιο θα παιχθεί πρώτο απο το μεσο χρήστη κ οταν βρεθεί χρόνος για το άλλο θα έχει πέσει η τιμη του

εν τελη οικονομικά χαμένη η σονυ θα νε σε τέτοια κίνηση 

Αν ήθελε η Sony να πουλάει games, θα τα έβγαζε και στο pc με τα δις χρηστων και στο xbox με τα εκατομμύρια και στη Nintendo με τα εκατοντάδες εκατομμύρια. Δε θα τις αρκούσε μια παραγωγή σαν το god of war που κόστισε δις να πουλήσει μόνο 15 εκατομμύρια copies.Και στο κάτω κάτω, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η κατάσταση είναι διαφορετική, βγαίνουν τόσα καλά games και στο ps plus μαζί με αυτά της Sony, έτσι και αλλιώς,πως θα ζημιώνε το μοντελό της, πάλι με τη λογική σου δε θα αγοράσουν το exclusive απλά θα παίξουν το free game στο ps+;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, stafftw είπε

Και πως ενώ το console war εφοσον είναι gamepass +sony exclusives, ζημιώνει τη Sony,αφού αν μπεί το gamepass στο ps (που και εγώ χλωμό το κόβω) θα έχει και τα 2 μέρη του versus καθώς exclusives θα συνεχίσει να πουλάει και θα έχει και τα multiplatform και τα xbox exclusives και το game pass και το ps plus. Με λίγα λόγια θα είναι το place to be για τα twins (γιατί η Νintendo θα παραμείνει Nintendo) 

Το ερώτημα που θέτεις αν και ορθό είναι πολύ γενικό. Κάτω από ποιους όρους θα έμπαινε η MS με το GamePass στο PS5;. Πάντα υπάρχουν παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν. 

πχ. με τι προμήθεια θα ήταν χαρούμενη η Sony; Θα την δεχτεί η MS; Με τι τιμή για τον χρήστη; Θα αφήσει η Sony αυτή την τιμή να είναι ίση/μικρότερη του PS+; Ποιο θα είναι το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα τότε της MS άμα γίνει όλο αυτό στο θέμα πωλήσεων κονσόλων; Θα απαιτήσει και αυτή τα παιχνίδια του PS να έρθουν κάπως στο Xbox; 

Προφανώς αυτά είναι πολλά και δύσκολα ερωτήματα με λεπτές γραμμές. Δεν είναι θέμα απλά άμα θέλει ο ένας ή/και ο άλλος. Δεν νομίζω ότι θα λυθούν σύντομα.... αν και θα ήθελα φουλ το GamePass στο PS... 

Προσωπικά δεν βλέπω καν ποιο είναι το κίνητρο της MS να θέλει το GamePass να μπει στο PS. Νομίζω πιο πολύ έτσι το λέει και δεν το θέλει πραγματικά. Γιατί άμα πραγματικά, όπως λέει, τη νοιάζουν οι πωλήσεις παιχνιδιών και τα Services, δεν θα έβγαζε και τώρα πχ το Starfield στο PS;

Πιο πιθανό βλέπω να φτιάξει η Sony τελικά κάποια cross platform υπηρεσία με πχ. την Epic, τώρα που αρχίζει και βγάζει τα παιχνίδια στο PC... αλλά πάλι για πολύ μέλλον το βλέπω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nick_souvlaki είπε

Το ερώτημα που θέτεις αν και ορθό είναι πολύ γενικό. Κάτω από ποιους όρους θα έμπαινε η MS με το GamePass στο PS5;. Πάντα υπάρχουν παράμετροι που πρέπει να εξεταστούν. 

πχ. με τι προμήθεια θα ήταν χαρούμενη η Sony; Θα την δεχτεί η MS; Με τι τιμή για τον χρήστη; Θα αφήσει η Sony αυτή την τιμή να είναι ίση/μικρότερη του PS+; Ποιο θα είναι το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα τότε της MS άμα γίνει όλο αυτό στο θέμα πωλήσεων κονσόλων; Θα απαιτήσει και αυτή τα παιχνίδια του PS να έρθουν κάπως στο Xbox; 

Προφανώς αυτά είναι πολλά και δύσκολα ερωτήματα με λεπτές γραμμές. Δεν είναι θέμα απλά άμα θέλει ο ένας ή/και ο άλλος. Δεν νομίζω ότι θα λυθούν σύντομα.... αν και θα ήθελα φουλ το GamePass στο PS... 

Προσωπικά δεν βλέπω καν ποιο είναι το κίνητρο της MS να θέλει το GamePass να μπει στο PS. Νομίζω πιο πολύ έτσι το λέει και δεν το θέλει πραγματικά. Γιατί άμα πραγματικά, όπως λέει, τη νοιάζουν οι πωλήσεις παιχνιδιών και τα Services, δεν θα έβγαζε και τώρα πχ το Starfield στο PS;

Πιο πιθανό βλέπω να φτιάξει η Sony τελικά κάποια cross platform υπηρεσία με πχ. την Epic, τώρα που αρχίζει και βγάζει τα παιχνίδια στο PC... αλλά πάλι για πολύ μέλλον το βλέπω.

Έτσι όπως το βλέπω "μακροικονομικά",μόνο να επωφεληθεί έχει η Sony, προφανώς θα συμφωνήσει με όρους που έστω ότι θα είναι κάπου στη μέση.Εγώ προσωπικά δε θα είχα λόγο να έχω πια το xbox και θα είχα μόνο μια κονσόλα με ότι αυτό συνεπάγεται (microtransactions, αγορές software, αγορές hardware).Πραγματικά δε βλέπω λόγο να το βάλει η MS στο ps, αυτή είναι που το μόνο όφελος της θα είναι ποιο; Το 50-60-70% της συνδρομής; Μιλάμε για ψίχουλα μπροστά σε όλα τα άλλα.Εντάξει δεν ξέρουμε τις λεπτομέρειες, αλλά έτσι φαίνεται. Θα έχω game pass στο ps, στο pc, στο switch, στην tv, στο κινητό ...στο ψυγείο... αλλά η Sony θα πουλάει +50 εκ. ps5, που κάποιος θα ψωνίσει το psvr το dualsense edge κτλ (εκεί για εμένα είναι το καθαρό κέρδος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stafftw είπε

Έτσι όπως το βλέπω "μακροικονομικά",μόνο να επωφεληθεί έχει η Sony, προφανώς θα συμφωνήσει με όρους που έστω ότι θα είναι κάπου στη μέση.Εγώ προσωπικά δε θα είχα λόγο να έχω πια το xbox και θα είχα μόνο μια κονσόλα με ότι αυτό συνεπάγεται (microtransactions, αγορές software, αγορές hardware).Πραγματικά δε βλέπω λόγο να το βάλει η MS στο ps, αυτή είναι που το μόνο όφελος της θα είναι ποιο; Το 50-60-70% της συνδρομής; Μιλάμε για ψίχουλα μπροστά σε όλα τα άλλα.Εντάξει δεν ξέρουμε τις λεπτομέρειες, αλλά έτσι φαίνεται. Θα έχω game pass στο ps, στο pc, στο switch, στην tv, στο κινητό ...στο ψυγείο... αλλά η Sony θα πουλάει +50 εκ. ps5, που κάποιος θα ψωνίσει το psvr το dualsense edge κτλ (εκεί για εμένα είναι το καθαρό κέρδος)

Αυτό ακριβώς φαίνεται να επιδιώκει η MS "μακροοικονομικά". Να φύγει από το console hardware war και να πάει στο cloud/subscription war.

Προφανώς και θα της ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον να έχει πρόσβαση σε μία συσκευή με 100εκ. gamers με local gaming σε σχέση με την τηλεόραση και το ψυγείο της γιαγιάς μου. Όταν και αν γίνει το cloud gaming με μηδενικό latency τότε δε θα υπάρχει και PS/Xbox οπότε όντως θα της είναι αδιάφορο το αν θα είναι στο PS ή όχι. Αυτό όμως είναι 1,5 με 2,5 γενιές μακρυά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...