Προς το περιεχόμενο

Εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση σε Windows 11 μόνο για χρήστες Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτο το 64GB ελευθερο σκληρο, θα κλαψουν μανουλες... Αποκλειει τα μισα λαπτοπ. Περα απο τα 64, θα υπαρχουν ηδη καμμια 40ρια απο το υπαρχοντα windows 10, και σε ενα λαπτοπ 120 GB σημαινει οτι  δεν θα πρεπει να εχει τιποτα αλλο μεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 243
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

τα πράγματα είναι υπερβολικά απλά 

 

άνοιξε cmd , γράψε αυτό


wmic /namespace:\\root\CIMV2\Security\MicrosoftTpm path Win32_Tpm get /value

και πόσταρε εικόνα τι σου βγάζει .... ελπίζω ότι πήγες στο bios να το ενεργοποιήσεις και δεν κάνουμε τζάμπα αυτή τη συζήτηση 

 

edit -> ΟΧΙ update το bios , ένα κουμπάκι πατάς να γίνει ενεργό κάτι

Κοίτα, το option για TPM το βλέπεις στο bios αν υπάρχει η κάρτα στην μητρική. Εγώ τσέκαρα στην  MSI Z87-G45 και δεν είδα τέτοια επιλογή στο bios. Anyway, it is what it is. Έτσι κι αλλίως δεν έχω χώρο στον SSD, οπότε πάλι δεν θα με αφήσει. Πάντως στα 10 θα δίνουν updates μέχρι το 2025, οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μητρική χωρίς tpm module (AsRock B450m pro4). Χωρίς συμβατότητα

Ενεργοποίησα το fTPM (CPU). Πλέον είναι συμβατό

 

@kodorevi8ulis @mp44christos

πιο εύκολο είναι από powershell το παρακάτω

get-tpm

 

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eru Iluvatar είπε

Κοίτα, το option για TPM το βλέπεις στο bios αν υπάρχει η κάρτα στην μητρική. Εγώ τσέκαρα στην   και δεν είδα τέτοια επιλογή στο bios. Anyway, it is what it is. Έτσι κι αλλίως δεν έχω χώρο στον SSD, οπότε πάλι δεν θα με αφήσει. Πάντως στα 10 θα δίνουν updates μέχρι το 2025, οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Security -> Trusted Computing , αυτά λέει το Manual της μητρική σου 
(προφανώς κι εγώ δεν έχω εξτρά κάρτα , στο bios κανονικά υπάρχει η επιλογή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, kodorevi8ulis said:

Security -> Trusted Computing , αυτά λέει το Manual της μητρική σου 
(προφανώς κι εγώ δεν έχω εξτρά κάρτα , στο bios κανονικά υπάρχει η επιλογή)

και σε εμένα υπάρχει η επιλογή αλλά από κάτω ακριβώς γράφει (στο περίπου)

Quote

no tmp module installed

 

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πως και γιατί ορισμένοι θαμπώθηκαν από την υποτιθέμενη "αναβάθμιση".

Στο λειτουργικό under the hood δεν εχουν αλλάξει απολύτως τίποτε, όλα ειναι cosmetics και πρόσθεσαν λειτουργιές φρου φρου, κάποιες ομολογουμένως χρησιμες, κάποιες εντελώς ανούσιες. Τα εικονίδια, τα wallpaper και ένα αμφίβολης λειτουργικότητας κουτσό start menu δεν δικαιολογεί το κλείδωμα των μισών και παραπάνω υπολογιστών που τώρα τρέχουν κανονικά win10. Ούτε αυτά που ανακοίνωσαν οτι ΘΑ βάλουν, δικαιολογούν τα αυστηρά specifications.
 

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσω ότι ακόμα γίνεται update απο 7 σε 10.

Χρησιμοποιώ 10ρια εδώ και μερικά χρόνια με ένα OEM κλειδί που αγόρασα με 10€ απο αυτές τις προσφορές που βγάζει κάθε τόσο το insomnia. Τώρα με την είδηση για τα windows 11 έψαξα και βρήκα στην ντουλάπα μου το παλιό cd των window 7 που είχα αγοράσει τότε ~100€ και έβαλα το δικό τους κλειδί και το δέχτηκε.

Οπότε να φανταστώ με το ίδιο κλειδί θα παίξει και στα 11.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pigeon είπε

Θέλει TPM 2.0, τα είπαμε και στο άλλο θέμα πριν μερικές μέρες.

Θα κλάψουν μανούλες, τα μισά ενεργά (αυτή τη στιγμή) μηχανήματα πάνε κουβά. Επίσης κάποιοι λένε ότι απαιτεί υποχρεωτικά ενεργό το secure boot. Καλά θα πάει αυτό... 🤑

Για το tpm2.0 υπάρχει μια χακιά παράκαμψης (δειτε εδώ) που δουλέψε σε ορισμένους, εμένα πάλι όχι.

 

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

συμβατότητα με UEFI, Secure Boot και με TPM 2.0 +dx12

Πολλά μηχανήματα θα φάνε άκυρο που τρέχουν τα 10 κανονικά

Έλα μωρή Microsoft!

Γίνε μπροστάρης στο Planned Obsolescence🏴🖥️💻

💰🤑

 

ΥΓ: Ωραία tips εδώ στα σχόλια. 👍

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να ψαχτεί ο καθένας με αυτές τις χακιές, άστο καλύτερα. Η Microsoft θα πρέπει να δώσει support στα Windows 10 για μια 10ετια ακόμα και να κόψει τις μα#$#$ιες με τα τόσα requirements. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται θα είναι βαριά, 4gb απατήσεις σε ram λογικά θα σέρνονται και θα απαιτούν πολλούς πόρους για το τίποτα. Φυσικά ποτέ δεν είδαμε όσα υποσχέθηκε με τα 10 η ms, τις τρελές επιδόσεις σε dx12 στα multi core συστήματα το φοβερό multi GPU support ακόμα και με διαφορετικές gpus σε συνδιασμό κτλ κτλ το μόνο που μας έδωσαν ήταν updates που τα έκαναν κάθε φορά περισσότερο βαριά, άλλαξαν τις ελάχιστες απαιτήσεις από 1 σε 2 gb, οι επιδόσεις στα 3d mark έπεφταν μετά από κάθε update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω μια ASU’s x99 deluxe όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ρύθμιση TPM κάτι διαβάζω για μια κάρτα tpm που παίρνει η μητρική μου τι φάση τώρα τι κάνω ;

 

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/Accessories/TPM-M-R2-0/

Επεξ/σία από Runner25
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Runner25 είπε

Εγω μια ASU’s x99 deluxe όσο και αν έψαξα δεν βρήκα ρύθμιση TPM κάτι διαβάζω για μια κάρτα tpm που παίρνει η μητρική μου τι φάση τώρα τι κάνω ;

Μένεις με τα 10 η βάζεις TPM κάρτα.

Θα έχει πλάκα πάντως η Microsoft να ζητάει από τον κόσμο να βάλει τα 11 κι ο κοσμάκης να μην μπορεί (έτσι κι αλλιώς) επειδή δεν έχει το hardware.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...