Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά,

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο, απλά έχω μία απορία. Έβαλα από USB stick σήμερα τα Windows 11 σε ένα E6430 με 3210M και TPM 1.2 και μπήκαν κανονικά. Ούτε πείραξα κάτι στο .iso (το οποίο ήταν κατεβασμένο από το site της Microsoft), ούτε κάτι άλλο.

Δε θα έπρεπε να μου βγάλει σφάλμα κατά την εγκατάσταση λόγω του ότι δεν έχει TPM 2.0 και ο επεξεργαστής του είναι πολλές γενιές παλαιότερος από αυτόν που απαιτεί η Microsoft;

Ή τελικά ισχύει αυτό που γράφει στην επίσημη σελίδα;

Αναφορά σε κείμενο

Important: An image install of Windows 11 will not check for the following requirements: TPM 2.0 (at least TPM 1.2 is required) and CPU family and model.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νεο  update για Windows 11 Insider Preview Build 25169
https://blogs.windows.com/windows-i...ncing-windows-11-insider-preview-build-25169

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί κάτι αντίστοιχο, απλά έχω μία απορία. Έβαλα από USB stick σήμερα τα Windows 11 σε ένα E6430 με 3210M και TPM 1.2 και μπήκαν κανονικά. Ούτε πείραξα κάτι στο .iso (το οποίο ήταν κατεβασμένο από το site της Microsoft), ούτε κάτι άλλο.

Δε θα έπρεπε να μου βγάλει σφάλμα κατά την εγκατάσταση λόγω του ότι δεν έχει TPM 2.0 και ο επεξεργαστής του είναι πολλές γενιές παλαιότερος από αυτόν που απαιτεί η Microsoft;

Ή τελικά ισχύει αυτό που γράφει στην επίσημη σελίδα;

 

Καλησπέρα. Το USB Stick με τι το δημιoύργησες; Με το rufus ή με το media creation tool;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimos_arv είπε

Καλησπέρα. Το USB Stick με τι το δημιoύργησες; Με το rufus ή με το media creation tool;

Με το Rufus. Είχε μια κρυφή επιλογή η οποία ήταν ενεργοποιημένη για να κάνει αυτόματα bypass τον έλεγχο για TPM αλλά την απενεργοποίησα οπότε στη θεωρία το stickάκι είναι ίδιο με αυτό που θα έφτιαχνε και το Media Creation Tool. Παρόλα αυτά λέω να κάνω την ίδια δοκιμή με το Media Creation Tool να δω αν επαληθεύεται αυτό που λέει η Microsoft. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Με το Rufus. Είχε μια κρυφή επιλογή η οποία ήταν ενεργοποιημένη για να κάνει αυτόματα bypass τον έλεγχο για TPM αλλά την απενεργοποίησα οπότε στη θεωρία το stickάκι είναι ίδιο με αυτό που θα έφτιαχνε και το Media Creation Tool. Παρόλα αυτά λέω να κάνω την ίδια δοκιμή με το Media Creation Tool να δω αν επαληθεύεται αυτό που λέει η Microsoft. 

Γι αυτό σε ρώτησα. Η MIcrosoft τι λέει; ότι πλεόν μπορούν να εγκατασταθούν και σε Η/Υ με παλιότερη έκδοση tpm; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimos_arv είπε

Γι αυτό σε ρώτησα. Η MIcrosoft τι λέει; ότι πλεόν μπορούν να εγκατασταθούν και σε Η/Υ με παλιότερη έκδοση tpm; 

Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμα, ότι η καθαρή εγκατάσταση δεν θα ελέγξει για το αν υπάρχει TPM 2.0 (παρόλα αυτά πρέπει να υπάρχει TPM 1.2 έστω), ούτε για την γενιά του επεξεργαστή.


Θα κάνω μια δοκιμή το βράδυ με το Media Creation Tool χωρίς να πειράξω τίποτα εννοείται, για να δω αν όντως ισχύουν αυτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AlienTechGR είπε

Όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμα, ότι η καθαρή εγκατάσταση δεν θα ελέγξει για το αν υπάρχει TPM 2.0 (παρόλα αυτά πρέπει να υπάρχει TPM 1.2 έστω), ούτε για την γενιά του επεξεργαστή.


Θα κάνω μια δοκιμή το βράδυ με το Media Creation Tool χωρίς να πειράξω τίποτα εννοείται, για να δω αν όντως ισχύουν αυτά. 

Μπορώ να έχω feedback από την έρευνα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, dimos_arv είπε

Κάτι τελευταίο. Το laptop σου είχε UEFI  ή legacy bios;

UEFI έχει. 
 

Update: Δημιούργησα μόλις stickάκι με το Media Creation Tool, κι έγινε κανονικά πάλι εγκατάσταση χωρίς κανένα σφάλμα / προειδοποίηση που σημαίνει το εξής. Ότι για καθαρή εγκατάσταση απαιτείται απλά TPM 1.2 συν τις υπόλοιπες minimum απαιτήσεις για RAM και επεξεργαστή. Μιλάμε για laptop 10ετίας με i5 3210M (Ivy Bridge). 

Επεξ/σία από AlienTechGR
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AlienTechGR είπε

UEFI έχει. 
 

Update: Δημιούργησα μόλις stickάκι με το Media Creation Tool, κι έγινε κανονικά πάλι εγκατάσταση χωρίς κανένα σφάλμα / προειδοποίηση που σημαίνει το εξής. Ότι για καθαρή εγκατάσταση απαιτείται απλά TPM 1.2 συν τις υπόλοιπες minimum απαιτήσεις για RAM και επεξεργαστή. Μιλάμε για laptop 10ετίας με i5 3210M (Ivy Bridge). 

Κάνει όμως κανονικά τα Updates;; Εγώ έχω δύο παλιά PC, ένα με CPU A10-9700 (που έχει fTPM) και ένα Laptop με CPU A4-5000 που έχει UEFI αλλά δεν ξέρω αν έχει fTPM και σκέφτομαι να τα βάλω και στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Κάνει όμως κανονικά τα Updates;; Εγώ έχω δύο παλιά PC, ένα με CPU A10-9700 (που έχει fTPM) και ένα Laptop με CPU A4-5000 που έχει UEFI αλλά δεν ξέρω αν έχει fTPM και σκέφτομαι να τα βάλω και στα δύο.

Με την εγκατάσταση που είχα κάνει με το Rufus χθες μια χαρά έκανε updates λογικά και τώρα δε θα έχει θέμα, αλλά θα τσεκάρω σε λίγο για σιγουριά. 
 

Update: Κανονικά δουλεύουν όλα. 

Επεξ/σία από AlienTechGR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlienTechGR είπε

UEFI έχει. 
 

Update: Δημιούργησα μόλις stickάκι με το Media Creation Tool, κι έγινε κανονικά πάλι εγκατάσταση χωρίς κανένα σφάλμα / προειδοποίηση που σημαίνει το εξής. Ότι για καθαρή εγκατάσταση απαιτείται απλά TPM 1.2 συν τις υπόλοιπες minimum απαιτήσεις για RAM και επεξεργαστή. Μιλάμε για laptop 10ετίας με i5 3210M (Ivy Bridge). 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2022 στις 5:05 ΜΜ, AlienTechGR είπε

Με το Rufus. Είχε μια κρυφή επιλογή η οποία ήταν ενεργοποιημένη για να κάνει αυτόματα bypass τον έλεγχο για TPM αλλά την απενεργοποίησα οπότε στη θεωρία το stickάκι είναι ίδιο με αυτό που θα έφτιαχνε και το Media Creation Tool. Παρόλα αυτά λέω να κάνω την ίδια δοκιμή με το Media Creation Tool να δω αν επαληθεύεται αυτό που λέει η Microsoft. 

Ποια εκδοση του Rufus μια ειχε προβλημα και οτι και να του εβαζες τα εκανε εγκατασταση και σε παλιο υπολογιστη δεν ξερω αν προσεξες στην αρχη ενα γρηγορο κειμενο dos

Στις 29/7/2022 στις 7:13 ΜΜ, _Theo_ είπε

Κάνει όμως κανονικά τα Updates;; Εγώ έχω δύο παλιά PC, ένα με CPU A10-9700 (που έχει fTPM) και ένα Laptop με CPU A4-5000 που έχει UEFI αλλά δεν ξέρω αν έχει fTPM και σκέφτομαι να τα βάλω και στα δύο.

A10-9600P εχει της γυναικας μου και τα εχω βαλει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...