Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που θα μουμλυσει τα χέρια. Το bitlocker αντί για κωδικό γίνεται να ξεκλειδώνει με fingerprint? Αντί να κάθε να πατάω όλο αυτό το πράγμα κάθε φορά που μποοταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, therock είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που θα μουμλυσει τα χέρια. Το bitlocker αντί για κωδικό γίνεται να ξεκλειδώνει με fingerprint? Αντί να κάθε να πατάω όλο αυτό το πράγμα κάθε φορά που μποοταρω

Λιγο χλωμο το κοβω. Ο fingerprint sensor λειτουργει με driver που φορτωνεται απο το λειτουργικο. Αν δεν φορτωσει το λειτουργικο , δεν υπαρχει fingerprint sensor να κανει το οτιδηποτε. Αν μου διαφευγει κατι και οντως γινεται ας μας ενημερωσει καποιος πιο σχετικος.

Ξερεις τι θα σου λυσει τα χερια ? Να καταργησεις το bitlocker :) Παρε εναν εξωτερικο δισκο , βαλε εκει τσοντες και top secret εγγραφα και γυμνες φωτος και καθαρισες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ξερεις τι θα σου λυσει τα χερια ? Να καταργησεις το bitlocker :) Παρε εναν εξωτερικο δισκο , βαλε εκει τσοντες και top secret εγγραφα και γυμνες φωτος και καθαρισες :) 

Κρύβε λόγια...  θα μας βρει κανά κακό... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, therock είπε

Παιδιά συγνώμη να ξεκαθαρίσω πως πρόκειται για partition κλειδωμένο με bitlocker και όχι για τον boot δισκο

https://www.makeuseof.com/bitlocker-auto-unlock-enable/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Manolo Sismanidis είπε

Καλημερα παιδια καλη χρονια χρονια πολλα, τελικα που βρισκοντε τα 11αρια να αλλαξω επιτελους τα 10? Το pc το εχω πιο πολυ για gaming

 Για μένα, κάτσε στα 10 δεν έχουν τίποτα ενδιαφέρον για gaming εκτός ίσως από το auto hdr, αντίθετα συνέχεια προβλήματα παρουσιάζουν τα οποίο τρέχουν να λύσουν με updates...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολλα προβληματα , εχω βαρεθει να βλεπω bugs , και μπλε οθονες. Τιποτα δεν δουλευει. Η χειροτερη εκδοση των windows ... by far που λενε και στο χωριο μου.

Τα θελετε και τα λετε μερικοι ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stratdevel1 είπε

αντίθετα συνέχεια προβλήματα παρουσιάζουν τα οποίο τρέχουν να λύσουν με updates...

Είναι η φύση των πραγμάτων έτσι, που μόνο για προβλήματα θα διαβάσεις, δεν πρόκειται να κάτσει κανείς απ' την πλειοψηφία να γράψει κάτι, αν δεν έχει πρόβλημα. Είναι σαν να την στήσεις έξω από νοσοκομείο και να λες "εδώ συνέχεια αρρωσταίνουν, φύγετε να σωθείτε". Λογική αγνοείται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Adrian είπε

Ναι το χα δοκιμασει απο πριν αυτο, απλα θελει να εχεις κρυπτογραφησει και το OS... Εγω το boot partition το χω χωρις bitlocker, (και μου βγαζει σφαλμα οτι system partition is not protected by bitlocker...) και δεν θελω να το κρυπτογραφησω εφοσον εχω μονο προγραμματα και δεν εχω αρχεια και τρωω τσαμπα πορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, therock είπε

Ναι το χα δοκιμασει απο πριν αυτο, απλα θελει να εχεις κρυπτογραφησει και το OS... Εγω το boot partition το χω χωρις bitlocker, (και μου βγαζει σφαλμα οτι system partition is not protected by bitlocker...) και δεν θελω να το κρυπτογραφησω εφοσον εχω μονο προγραμματα και δεν εχω αρχεια και τρωω τσαμπα πορους

Τότε (αν δεν έχω χάσει επεισόδια) δεν νομίζω να έχεις άλλη επιλογή πέρα του να περνάς χειροκίνητα το κωδικό η το recovery key. Ίσως κάποια στιγμή η MS θα ξυπνήσει και θα βάλει και βιομετρικά σαν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα μήπως υπήρχε κάτι που να μετατρέπει το fingerprint σε text input. Δηλαδή πχ όταν είσαι σε text field και ακουμπάς το fingerprint να γυρνάει πίσω κάποιο text. Αλλά από ότι βλέπω δε γίνεται

https://www.google.com/search?q=utility+convert+fingerprint+to+text&oq=utility+convert+fingerprint+to+text&aqs=chrome..69i57j33i10i160l3.7133j0j7&client=ms-android-samsung-gn-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Σκέφτομαι να κρυπτογράφησω και το boot partition , αλλά εφόσον δεν έχω sensitive data εκεί θεωρώ τσάμπα κόπος να καταναλώνει CPU και να πέφτει το read/write speed του δίσκου ενώ δεν το έχω ανάγκη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10/11 μεγαλη απατη για αυτο και αυτοι που ξερουν σταματησαν να ασχολουνται με αυτες τις εκδοσεις. Στα σερβερ δεν ξερω τι γινεται αλλα τα 2012R θα εχουν μεχρι το 2025 υποστηριξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, mphxths said:

Ναι πολλα προβληματα , εχω βαρεθει να βλεπω bugs , και μπλε οθονες. Τιποτα δεν δουλευει. Η χειροτερη εκδοση των windows ... by far που λενε και στο χωριο μου.

Τα θελετε και τα λετε μερικοι ?

 

2 hours ago, supershelbys said:

10/11 μεγαλη απατη για αυτο και αυτοι που ξερουν σταματησαν να ασχολουνται με αυτες τις εκδοσεις. Στα σερβερ δεν ξερω τι γινεται αλλα τα 2012R θα εχουν μεχρι το 2025 υποστηριξη

Ευχαριστουμε για την συμβολη σας στο thread. 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...