Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, mphxths είπε

Aν ειναι να γεμισουμε την μπαρα με shortcuts για το καθετι , θα πρεπει να παρουμε μεγαλυτερη οθονη καποια στιγμη και δεν βγαινουμε οικονομικα ;) 
 

Εδω και καποιες εκδοσεις windows , αλλα ο κοσμος το θελει στο δεξι κλικ πανω στην μπαρα γιατι ειναι πιο ευκολα προσβασιμο. Ταξιδευει λιγοτερο το βελακι μιας και το να βρισκεται αυτο καπου στην μεση της οθονης ειναι το πιο πιθανο. Αλλο να πηγαινεις το βελακι στο start που καποιοι το εχουν τερμα αριστερα και αλλο να κλικαρεις οπουδηποτε στην μπαρα.
Επισης στο start πρεπει να το βρεις μεσα σε ολες τις υπολοιπες επιλογες , ενω με δεξι κλικ στην μπαρα , εχει μονο 2 επιλογες οπως φαινεται στο παραπανω σκρινσοτ.

Δεν ειναι οτι γεμιζει

Screenshot-1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Tι αναλυση ειναι η επιφανεια εργασιας σου ειπαμε ? :) Και σε τι οθονη ?

3440x1440 34αρα κανονικο dpi εχω ολα φαινονται οπως πρεπει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

3440x1440 34αρα κανονικο dpi εχω ολα φαινονται οπως πρεπει. 

Mολις απεδειξες τα λεγομενα μου. Σε τετοια αναλυση και σε τετοια οθονη (ιντσες) δεν γεμιζει η μπαρα. Εκτος και αν βαλεις καμμια 100στη εικονιδια.
Στην δικη μου οθονη (24αρα) και σε 1080p αναλυση , το καθε shortcut στην μπαρα πιανει 1.1cm σε πλατος. Αν βαλω 17 εικονιδια , οπως εχεις εσυ , θα πιασουν 18.7cm χωρο στην μπαρα. Ο διαθεσιμος χωρος στην μπαρα ειναι 44.5cm (υπολογιζω μεχρι τα εικονιδια τερμα δεξια). Και ολα αυτα εχοντας το start menu τερμα αριστερα.

Αρα λοιπον τα 17 εικονιδια θα πιασουν το 42% του χωρου της μπαρας... οχι δεν ψηνομαι :) Προτιμω να εχω 5-6 εικονιδια για τα απολυτως αναγκαια εκει , και τα υπολοιπα σε μενου/shortcut keys/εικονιδια στην επιφανεια εργασιας.
Φυσικα , περι ορεξεως ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mphxths είπε

Mολις απεδειξες τα λεγομενα μου. Σε τετοια αναλυση και σε τετοια οθονη (ιντσες) δεν γεμιζει η μπαρα. Εκτος και αν βαλεις καμμια 100στη εικονιδια.
Στην δικη μου οθονη (24αρα) και σε 1080p αναλυση , το καθε shortcut στην μπαρα πιανει 1.1cm σε πλατος. Αν βαλω 17 εικονιδια , οπως εχεις εσυ , θα πιασουν 18.7cm χωρο στην μπαρα. Ο διαθεσιμος χωρος στην μπαρα ειναι 44.5cm (υπολογιζω μεχρι τα εικονιδια τερμα δεξια). Και ολα αυτα εχοντας το start menu τερμα αριστερα.

Αρα λοιπον τα 17 εικονιδια θα πιασουν το 42% του χωρου της μπαρας... οχι δεν ψηνομαι :) Προτιμω να εχω 5-6 εικονιδια για τα απολυτως αναγκαια εκει , και τα υπολοιπα σε μενου/shortcut keys/εικονιδια στην επιφανεια εργασιας.
Φυσικα , περι ορεξεως ...

Εχεις δικιο πολυ σωστος. Για 24αρα με 1080P δεν μπορεις να εχεις πολλα πιανουν πολυ χωρο. Εγω εχω ησυχασει με τετοια οθονη χωρανε τα παντα κυριολεκτικα πχ 3 σελιδες chrome διπλα διπλα ανετα και γενικα εφαρμογες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Στην δικη μου οθονη (24αρα) και σε 1080p αναλυση

Είχε ο κόσμος πριν 10+ χρόνια...

  • Confused 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα όλα τα κομμάτια για να κάνω αναβάθμιση (13700k). Να κατεβάσω την τελευταία έκδοση w11 για την εγκατάσταση; Κάπου είχα διαβάσει ότι έχει θέμα και ρίχνει τις επιδόσεις και συστήνεται να βάλεις την προηγούμενη και να απενεργοποιήσεις τα updates μέχρι να βγάλει η microsoft κάποιο fix... Υπάρχει επιλογή να διαλέξω στο επίσημο site προηγούμενη έκδοση ή πρέπει να καταφύγω σε τρίτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sjtak είπε

Καλησπέρα, παρέλαβα σήμερα όλα τα κομμάτια για να κάνω αναβάθμιση (13700k). Να κατεβάσω την τελευταία έκδοση w11 για την εγκατάσταση; Κάπου είχα διαβάσει ότι έχει θέμα και ρίχνει τις επιδόσεις και συστήνεται να βάλεις την προηγούμενη και να απενεργοποιήσεις τα updates μέχρι να βγάλει η microsoft κάποιο fix... Υπάρχει επιλογή να διαλέξω στο επίσημο site προηγούμενη έκδοση ή πρέπει να καταφύγω σε τρίτα;

Την είχε αποσύρει την αναβάθμιση για όσους δεν είχαν προλάβει να την κάνουν και τώρα την επανέφερε. Οπότε φαντάζομαι λύθηκε το θέμα. (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύει η MS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2022 στις 2:46 ΜΜ, p4n0s86 είπε

Την είχε αποσύρει την αναβάθμιση για όσους δεν είχαν προλάβει να την κάνουν και τώρα την επανέφερε. Οπότε φαντάζομαι λύθηκε το θέμα. (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύει η MS)

Ωραία, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, προσπάθησα να περάσω wsl στα windows 11 και προσπαθώντας να ρυθμίσω λίγο την εμφάνιση του τερματικού απενεργοποίησα τις επιλογές του παραθύρου για ελαχιστοποίηση, σμίκρυνση και έξοδο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το κλείσω (το κλείνω με exit). Επιπλέον όταν γεμίζει με εντολές δεν εμφανίζονται στην οθόνη οι νέες..
Έχει κανείς καμία ιδέα πως το επαναφέρω?image.png.43a4be78c48689c307e20a5c8456ad8f.png

Επεξ/σία από physikoww
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, physikoww είπε

Παιδιά, προσπάθησα να περάσω wsl στα windows 11 και προσπαθώντας να ρυθμίσω λίγο την εμφάνιση του τερματικού απενεργοποίησα τις επιλογές του παραθύρου για ελαχιστοποίηση, σμίκρυνση και έξοδο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το κλείσω (το κλείνω με exit). Επιπλέον όταν γεμίζει με εντολές δεν εμφανίζονται στην οθόνη οι νέες..
Έχει κανείς καμία ιδέα πως το επαναφέρω?image.png.43a4be78c48689c307e20a5c8456ad8f.png

Σε βοηθάει καθόλου αυτό; -> https://www.tenforums.com/tutorials/178008-how-hide-show-title-bar-windows-terminal-app-windows-10-a.html

Νομίζω με CTRL και Κόμμα εμφανίζει το μενού ρυθμίσεων.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...