Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 11


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια συνδεσα εξωτερικο μονιτορ στο λαπτοπ μου και τωρα καθε φορα που ποιανω ενα παραθυρο να το κουνησω μου βγαζει widget για να γινει αυτοματα split μεσα στην οθονη. ξερουμε πως απενεργοποιειται αυτο? Συνηθως κουναω τα παραθυρα για να τα μεταφερω μεταξυ οθονων και ειναι αρκετα σπαστικο αυτο (νομιζω λαγκαρει κιολας λιγο)

 

image.png.0382ecc91b8a0788b1f1979d774a04ef.png

 

edit: εκανα αυτο αφου επιτελους βρηκα πως λεγονται αλλα δεν δουλευει για ενα περιργο λογο
https://www.elevenforum.com/t/enable-or-disable-snap-layouts-on-top-of-screen-in-windows-11.6142/

Επεξ/σία από greekboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, greekboy είπε

παιδια συνδεσα εξωτερικο μονιτορ στο λαπτοπ μου και τωρα καθε φορα που ποιανω ενα παραθυρο να το κουνησω μου βγαζει widget για να γινει αυτοματα split μεσα στην οθονη. ξερουμε πως απενεργοποιειται αυτο? Συνηθως κουναω τα παραθυρα για να τα μεταφερω μεταξυ οθονων και ειναι αρκετα σπαστικο αυτο (νομιζω λαγκαρει κιολας λιγο)

 

image.png.0382ecc91b8a0788b1f1979d774a04ef.png

 

edit: εκανα αυτο αφου επιτελους βρηκα πως λεγονται αλλα δεν δουλευει για ενα περιργο λογο
https://www.elevenforum.com/t/enable-or-disable-snap-layouts-on-top-of-screen-in-windows-11.6142/

Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό που ζητάς, αλλά ίσως σε βοηθήσει ο συνδυασμός Super+Shift+Βελάκι για να μεταφέρεις τα παράθυρα μεταξύ των οθονών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομάδα καλησπέρα..lenovo ideapad 3 15alc8 βγάζει το σήμα Lenovo και μετά γράφει επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια( bootloop)..Να κάνω restore η ύπαρχει κάποια άλλη λύση? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια πολλα. καλα Χριστουγεννα!

Μια ερωτηση εντελως Noob επειδη δεν εχω ξανα παρει απο κλειδαδικο κλειδι.

Στηνω καινουργιο συστημα και θελω να του βαλω windows 11 και θελω να αγορασω ενα κλειδι για ενεργοποιηση.Αναλογα με την εκδοση και την γλωσσα των widows που θα επιλεξω πρπει να βρω και αντιστοιχο κλειδι η απλα παω στο site της microsoft, κανω ληψη των win11 στην γλωσσα που επιθυμω και στην συνεχεια παιρνω και ενα κλειδι απο οποιδηποτε κλειδαδικο για win11 και ειμαι κομπλε?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μπορείς -και το προτείνω- πρώτα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις την έκδοση Windows που θέλεις (Home ή Professional) και ύστερα (αφού διαπιστώσεις ότι όλα λειτουργούν σωστά) να αγοράσεις κλειδί για την έκδοση αυτή και να το περάσεις στα Windows. Η γλώσσα δεν έχει σημασία, μόνο ή έκδοση (Home ή Pro).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, accipio είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Μπορείς -και το προτείνω- πρώτα να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις την έκδοση Windows που θέλεις (Home ή Professional) και ύστερα (αφού διαπιστώσεις ότι όλα λειτουργούν σωστά) να αγοράσεις κλειδί για την έκδοση αυτή και να το περάσεις στα Windows. Η γλώσσα δεν έχει σημασία, μόνο ή έκδοση (Home ή Pro).

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες? Οταν λες οτι ολα λειτουργουν σωστα μιλας πχ για ασυμβατοτητες? Υπαρχει τετοια περιπτωση σε εντελως νεο hardware? Τελος ειδα στο ιντερνετ οτι πολλοι προτεινουν  αγορα κλειδιου windows 10 που συνηθως το βρισκεις οικονομικοτερα και λενε οτι δουλευει κανοινικα, ισχυει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για διάφορα κολλήματα και άλλα τέτοια προβλήματα με τα Windows 11 (δεν έχω προσωπική πείρα γιατί είμαι με παλιό hardware και τα Windows 10), γι' αυτό σου είπα να τα εγκαταστήσεις και να τα δοκιμάσεις πρώτα. Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις προβλήματα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης απ' όσα διαβάζω κι εγώ, αν έχεις Windows 10 μπορείς να τα αναβαθμίσεις σε 11 δωρεάν, άρα με ένα κλειδί των 10 είσαι εντάξει (μόνο που θα πρέπει να κάνεις δύο εγκαταστάσεις, μία για τα 10 και μία καπάκι για τα 11).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες? Οταν λες οτι ολα λειτουργουν σωστα μιλας πχ για ασυμβατοτητες? Υπαρχει τετοια περιπτωση σε εντελως νεο hardware? Τελος ειδα στο ιντερνετ οτι πολλοι προτεινουν  αγορα κλειδιου windows 10 που συνηθως το βρισκεις οικονομικοτερα και λενε οτι δουλευει κανοινικα, ισχυει?

 

6 ώρες πριν, accipio είπε

Διαβάζω για διάφορα κολλήματα και άλλα τέτοια προβλήματα με τα Windows 11 (δεν έχω προσωπική πείρα γιατί είμαι με παλιό hardware και τα Windows 10), γι' αυτό σου είπα να τα εγκαταστήσεις και να τα δοκιμάσεις πρώτα. Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις προβλήματα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης απ' όσα διαβάζω κι εγώ, αν έχεις Windows 10 μπορείς να τα αναβαθμίσεις σε 11 δωρεάν, άρα με ένα κλειδί των 10 είσαι εντάξει (μόνο που θα πρέπει να κάνεις δύο εγκαταστάσεις, μία για τα 10 και μία καπάκι για τα 11).

Δεν θα χρειαστείς 2 εγκαταστάσεις. Με το κλειδί των 10 θα ενεργοποιηθούν κανονικά τα 11.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

 

Δεν θα χρειαστείς 2 εγκαταστάσεις. Με το κλειδί των 10 θα ενεργοποιηθούν κανονικά τα 11.

Oποτε κατεβαζω τα 11 απο το site της microsft ακολουθωντας την διαδικασια bootable usb που εχουν στο site τους, τα κανω εγκατασταση και αγοραζω κλειδακι για windows 10 με το οποιο μπορω να ενεργοποιησω κανονικα και τα 11ρια?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Oποτε κατεβαζω τα 11 απο το site της microsft ακολουθωντας την διαδικασια bootable usb που εχουν στο site τους, τα κανω εγκατασταση και αγοραζω κλειδακι για windows 10 με το οποιο μπορω να ενεργοποιησω κανονικα και τα 11ρια?

Ναι. Μην αγχώνεσαι πάντως ότι μπορεί να πάει χαμένο το κλειδί, η ενεργοποίηση πλέον γίνεται online με ψηφιακή άδεια με βάση το hardware. Βάζεις, βγάζεις 10/11 (ίδια έκδοση) όσες φορές θες, επιλέγεις "δεν έχω κλειδί" κατά την εγκατάσταση και όταν συνδεθείς στο ίντερνετ σε ενεργοποιεί ξανά αυτόματα.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωι γνωρισα ισως τον μονο ανθρωπο που δηλωσε χαρουμενος με τα 11s που βρηκε προεγκατεστημενα στο νεο του λαπτοπ (5500u, 16gb ram, 512gb m2)! Ειχε μαλιστα κανει τον edge ιδιο ακριβως με τον chrome του (που απλα του βαζει ενα δικο του wallpaper για background και τιποτε αλλο)... επειδη δεν μπορουσε να εγκαταστησει αλλο browser :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το πρωι γνωρισα ισως τον μονο ανθρωπο που δηλωσε χαρουμενος με τα 11s που βρηκε προεγκατεστημενα στο νεο του λαπτοπ (5500u, 16gb ram, 512gb m2)! Ειχε μαλιστα κανει τον edge ιδιο ακριβως με τον chrome του (που απλα του βαζει ενα δικο του wallpaper για background και τιποτε αλλο)... επειδη δεν μπορουσε να εγκαταστησει αλλο browser :D

Γιατί δεν μπορούσε να εγκαταστήσει άλλο browser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι τα 11s (οπως και  τα 10s) δεν επιτρεπουν την εγκατασταση εφαρμογων που δεν εινια στο store.

Η ms καταλαβε οτι τα 10s εινια μια ηλιθιοτητα και τα εκοψε σε λιγοτερο απο ενα χρονο αφοτου τα κυκλοφορησε, αλλα μετα ειχε την φαεϊνη ιδεα να κυκλοφορησει και τα 11 σε s εκδοση, μπας και πετυχουν σε τιποτα χρηστες με μηδεν απαιτησεις απο το λειτουργικο τους, οπως το chromeos στα chromebooks.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...