Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Spawned είπε

Παιδιά καλησπέρα - πήρα μεταχειρισμένο ένα headset Αrctis 1 wireless headset (xbox) για το series και PC - μεταξύ των codec που δίνουν επί πληρωμή Dolby Atmos/DTS X υπάρχει κάποια διαφορά σε σχέση με το windows sonic ή και μεταξύ τους?

Ευχαριστώ

Εδώ θα δεις τον τρόπο να το αγοράσεις με κάτω από 5 ευρώ....

ttps://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%82-ultimate-game-pass-gold/page/137/#comment-58461045

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε μάγκες πείτε μου γιατί θα τρελαθώ.... Άρχισα campaign στο Halo Infinite και έβαλα δυσκολία normal οκ?

Πώς διάολο μπορεί να είναι τόσο δύσκολο? Μου έχει σπάσει τα νεύρα όλο πεθαίνω 😡

Με αρκετό ζορι έφτασα εκεί που ανοίγει ο χώρος να το πω και μπαίνεις σε ανοιχτό πεδίο προσπαθώντας να ανέβεις σε μια μ@@@ια (βλέπε φώτο)

Με το ζόρι σας έβγαλα τη φώτο καλά καλά και μετά για εκατοστή φορά με σκότωσαν!!!!!!!!

Είναι πάρα πολλοί οι εχθροί και σου σκάνε από παντού δε μπορείς να παίξεις είναι αδύνατον 

Κάνω κάτι λάθος?

Screenshot_2023-03-11-22-58-41-386_com.miui.gallery.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Δεν θυμαμε να είναι τοσο δύσκολο.μηπως κάτι λάθος κάνεις εσύ?

Προφανώς κάνω κάτι λάθος δεν εξηγείται αλλιώς... Είμαι και νουμπας εντελώς το δέχομαι!

Δε γίνεται να πεθαίνω όμως 100 φορές μέχρι να τελειώσω τη κάθε αποστολή ημαρτον δηλαδή... 

Έχω λαλήσει μιλάμε δε μπορείς να καταλάβεις 🤣😡

Πήγα τώρα έσωσα 2 από τη συμμαχία μπας και αλλάξει η μοίρα μου χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Marios Rios είπε

Ρε μάγκες πείτε μου γιατί θα τρελαθώ.... Άρχισα campaign στο Halo Infinite και έβαλα δυσκολία normal οκ?

Πώς διάολο μπορεί να είναι τόσο δύσκολο? Μου έχει σπάσει τα νεύρα όλο πεθαίνω 😡

Με αρκετό ζορι έφτασα εκεί που ανοίγει ο χώρος να το πω και μπαίνεις σε ανοιχτό πεδίο προσπαθώντας να ανέβεις σε μια μ@@@ια (βλέπε φώτο)

Με το ζόρι σας έβγαλα τη φώτο καλά καλά και μετά για εκατοστή φορά με σκότωσαν!!!!!!!!

Είναι πάρα πολλοί οι εχθροί και σου σκάνε από παντού δε μπορείς να παίξεις είναι αδύνατον 

Κάνω κάτι λάθος?

Screenshot_2023-03-11-22-58-41-386_com.miui.gallery.jpg

Εγώ το τερμάτισα στο hard πάντως και δε μου φάνηκε τόσο δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο hard μου φάνηκε δυσκολότερο από ότι το Guardians. Το παιχνίδι έχει ένα κολάι που πρέπει να πάρεις γιατί πια υπάρχει και το Χουκ πως λεγόταν προσπάθησε να τους τρως έναν έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επανέρχομαι στο θέμα με τους third party τίτλους που έχουν την μη αναμενόμενη απόδοση στο series x. 

Χθες προχθές βγήκε patch για το Gotham Knights που σταθεροποιεί την απόδοση στα 30 fps. Παρ' όλα αυτά το xbox υστερεί πάλι. Στο δε demo του resident evil 4 τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, μιας και η έκδοση του series x υστερεί μέχρι και 10 fps! Αν δεν έβλεπα σε ποιες κονσόλες γινόταν το συγκριτικό, θα νόμιζα ότι η σύγκριση ήταν ανάμεσα στο ps5 και σε μια κονσόλα προηγούμενης γενιάς. Επιπλέον, μάθαμε ότι το baldur's gate 3 δεν θα κυκλοφορήσει αμέσως στα xbox γιατί λένε αντιμετωπίζουν τεχνικά προβλήματα...για μένα αυτά είναι τραγελαφικά πράγματα. 

Κάποιος λέει ότι φταίνε τα περίφημα εργαλεία, άλλος ότι δεν δίνουν πολύ βάση στην έκδοση για xbox και άλλος ότι φταίει το series s. Εγώ περιμένω να βγει κάποιος αρμόδιος επιτέλους να μας εξηγήσει τι από όλα ισχύει. Δηλαδή, φέτος που δείχνει το xbox να παίρνει τα πάνω του στα exclusives θα "χάσει" τα multiplatform?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εγώ επανέρχομαι στο θέμα με τους third party τίτλους που έχουν την μη αναμενόμενη απόδοση στο series x. 

Χθες προχθές βγήκε patch για το Gotham Knights που σταθεροποιεί την απόδοση στα 30 fps. Παρ' όλα αυτά το xbox υστερεί πάλι. Στο δε demo του resident evil 4 τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, μιας και η έκδοση του series x υστερεί μέχρι και 10 fps! Αν δεν έβλεπα σε ποιες κονσόλες γινόταν το συγκριτικό, θα νόμιζα ότι η σύγκριση ήταν ανάμεσα στο ps5 και σε μια κονσόλα προηγούμενης γενιάς. Επιπλέον, μάθαμε ότι το baldur's gate 3 δεν θα κυκλοφορήσει αμέσως στα xbox γιατί λένε αντιμετωπίζουν τεχνικά προβλήματα...για μένα αυτά είναι τραγελαφικά πράγματα. 

Κάποιος λέει ότι φταίνε τα περίφημα εργαλεία, άλλος ότι δεν δίνουν πολύ βάση στην έκδοση για xbox και άλλος ότι φταίει το series s. Εγώ περιμένω να βγει κάποιος αρμόδιος επιτέλους να μας εξηγήσει τι από όλα ισχύει. Δηλαδή, φέτος που δείχνει το xbox να παίρνει τα πάνω του στα exclusives θα "χάσει" τα multiplatform?

 

Συμφωνώ σε όλα και όταν ακούω 30 fps μου έρχεται εμετός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έβαλα το Atomic Heart να δω τι ρόλο βαράει γιατί διαβάζω καλά σχόλια και δεν βλέπεται, είναι εντελώς ξεπλυμένα τα χρώματά του. 

Απ' ότι βλέπω στις ρυθμίσεις δεν έχει επιλογή για HDR, πολύ περίεργο για φρέσκο τίτλο. Ωστόσο ακόμα κι έτσι δεν θα έπρεπε η κονσόλα να κάνει forced το HDR; Νόμιζα ότι μπαίνει σε HDR mode από μόνη της στους τίτλους που δεν το υποστηρίζουν, θυμάμαι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gtsoui είπε

Εγώ επανέρχομαι στο θέμα με τους third party τίτλους που έχουν την μη αναμενόμενη απόδοση στο series x. 

Χθες προχθές βγήκε patch για το Gotham Knights που σταθεροποιεί την απόδοση στα 30 fps. Παρ' όλα αυτά το xbox υστερεί πάλι. Στο δε demo του resident evil 4 τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, μιας και η έκδοση του series x υστερεί μέχρι και 10 fps! Αν δεν έβλεπα σε ποιες κονσόλες γινόταν το συγκριτικό, θα νόμιζα ότι η σύγκριση ήταν ανάμεσα στο ps5 και σε μια κονσόλα προηγούμενης γενιάς. Επιπλέον, μάθαμε ότι το baldur's gate 3 δεν θα κυκλοφορήσει αμέσως στα xbox γιατί λένε αντιμετωπίζουν τεχνικά προβλήματα...για μένα αυτά είναι τραγελαφικά πράγματα. 

Κάποιος λέει ότι φταίνε τα περίφημα εργαλεία, άλλος ότι δεν δίνουν πολύ βάση στην έκδοση για xbox και άλλος ότι φταίει το series s. Εγώ περιμένω να βγει κάποιος αρμόδιος επιτέλους να μας εξηγήσει τι από όλα ισχύει. Δηλαδή, φέτος που δείχνει το xbox να παίρνει τα πάνω του στα exclusives θα "χάσει" τα multiplatform?

 

Καποιες engine που χρησιμοποιούν  multiplatform δεν έχουν προσαρμοστεί για να δουλευουν τέλεια στο hardware του xbox.οσο εξελιγμένο και αν είναι ειναι φτιαγμενες για να τρεχουν σε σαπακια.οσο ακόμα τρεχουν games στα παλιά μηχανήματα αυτά θα γίνονται.πχ και 10 cu να έχει h gpu  του ps5 και του xbox 100cu αν η δεν είναι φτιαγμένη για να εκμεταλευεται όλα αυτά τότε δεν θα δεις τίποτα. Δουλεύει απλά καλύτερα με υψηλότερα ρολόγια. 

Παρε παράδειγμα τους αρχαίους single και dual core cpu. Όταν βγήκαν η εξαπυρηνοι Κάι οχταπυρηνοι τα παιχνίδια συνέχισαν να τρέχουν στους single καλύτερα. Το crysis έτρεχε καλύτερα σε single core .οπότε θελουν χρονο για να εξελιχθούν σε νέες τεχνολογίες. Η ms τα διαθέτει αυτε τα tools ,σε κάποιους multiplatform θα πρέπει να πέσει πίεση.

Δες ασπουμε hitman η plague . Εκμεταλευονται πολλα από το hardware του χβοχ.

Και πάλι είναι demo. Όταν βγει το παιχνίδι μπορεί να δεις δοαφορετικα πραγματα

Αν και όταν μιλάμε για japan studios κράτα μικρό καλάθι.αν δεν υποστήριξεις το σπίτι σου θα σε πλακώσει λενε

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gtsoui είπε

Εγώ επανέρχομαι στο θέμα με τους third party τίτλους που έχουν την μη αναμενόμενη απόδοση στο series x. 

Χθες προχθές βγήκε patch για το Gotham Knights που σταθεροποιεί την απόδοση στα 30 fps. Παρ' όλα αυτά το xbox υστερεί πάλι. Στο δε demo του resident evil 4 τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα, μιας και η έκδοση του series x υστερεί μέχρι και 10 fps! Αν δεν έβλεπα σε ποιες κονσόλες γινόταν το συγκριτικό, θα νόμιζα ότι η σύγκριση ήταν ανάμεσα στο ps5 και σε μια κονσόλα προηγούμενης γενιάς. Επιπλέον, μάθαμε ότι το baldur's gate 3 δεν θα κυκλοφορήσει αμέσως στα xbox γιατί λένε αντιμετωπίζουν τεχνικά προβλήματα...για μένα αυτά είναι τραγελαφικά πράγματα. 

Κάποιος λέει ότι φταίνε τα περίφημα εργαλεία, άλλος ότι δεν δίνουν πολύ βάση στην έκδοση για xbox και άλλος ότι φταίει το series s. Εγώ περιμένω να βγει κάποιος αρμόδιος επιτέλους να μας εξηγήσει τι από όλα ισχύει. Δηλαδή, φέτος που δείχνει το xbox να παίρνει τα πάνω του στα exclusives θα "χάσει" τα multiplatform?

 

Έχει εξαντληθεί το θέμα και στο παρόν νήμα, αλλά και συνολικά στο διαδίκτυο. Έχει τεθεί το ερώτημα αυτό και στο DF και μάλιστα ρωτήσανε τους developers, οι οποίοι απαντήσανε οτι δεν ξέρουν (;) ούτε και αυτοί με σιγουριά να πουν. Κοινώς δεν δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει στο ερώτημα που θέτεις. Πιθανώς μόνο οι engineers του xbox να μπορούν να απαντήσουν, αλλά δεν πρόκειται να το κάνουν. Οπότε μένουμε στις υποθέσεις που έχουμε κάνει ως τώρα.

Πάντως, καλό θα είναι να μη δίνεις και τόση πολλή σημασία στο που τρέχει καλύτερα, άλλωστε δεν μιλάμε για τόσο τεράστιες διαφορές. Ευχαριστήσου τη κονσόλα σου- μην καταλήξουμε και δω σαν τα pc με τα bench όλη την ωρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Έχει εξαντληθεί το θέμα και στο παρόν νήμα, αλλά και συνολικά στο διαδίκτυο. Έχει τεθεί το ερώτημα αυτό και στο DF και μάλιστα ρωτήσανε τους developers, οι οποίοι απαντήσανε οτι δεν ξέρουν (;) ούτε και αυτοί με σιγουριά να πουν. Κοινώς δεν δεν μπορεί κανένας να σου απαντήσει στο ερώτημα που θέτεις. Πιθανώς μόνο οι engineers του xbox να μπορούν να απαντήσουν, αλλά δεν πρόκειται να το κάνουν. Οπότε μένουμε στις υποθέσεις που έχουμε κάνει ως τώρα.

Πάντως, καλό θα είναι να μη δίνεις και τόση πολλή σημασία στο που τρέχει καλύτερα, άλλωστε δεν μιλάμε για τόσο τεράστιες διαφορές. Ευχαριστήσου τη κονσόλα σου- μην καταλήξουμε και δω σαν τα pc με τα bench όλη την ωρα 😁

Σε αρκετους τιτλους υπαρχουν drops σε fps που δεν θα επρεπε να υπαρχουν. Δεν νομιζω οτι αναφερθηκε vs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Έβαλα το Atomic Heart να δω τι ρόλο βαράει γιατί διαβάζω καλά σχόλια και δεν βλέπεται, είναι εντελώς ξεπλυμένα τα χρώματά του. 

Απ' ότι βλέπω στις ρυθμίσεις δεν έχει επιλογή για HDR, πολύ περίεργο για φρέσκο τίτλο. Ωστόσο ακόμα κι έτσι δεν θα έπρεπε η κονσόλα να κάνει forced το HDR; Νόμιζα ότι μπαίνει σε HDR mode από μόνη της στους τίτλους που δεν το υποστηρίζουν, θυμάμαι λάθος; 

Force Auto/HDR κάνει μόνο σε backwards compatible τίτλους. Αν ένας τίτλος είναι "Series" και δεν υποστηρίζει εξαρχής HDR, δεν μπορείς να το κάνεις force με κανένα τρόπο.

Γενικά και οι δυο κονσόλες έχουν περίεργες ελλείψεις και περιορισμούς. Πχ στο PS5 μπορείς να κάνεις force HDR σε όλους τους τίτλους ανεξαιρέτως αλλά δεν μπορείς να κάνεις force VRR σε PS4 games ενώ αντίστοιχα στο Series μπορείς να κάνεις το αντίθετο, force VRR παντού αλλά όχι force HDR σε Series games.

Όποιος έχει και τις δυο κονσόλες πρέπει να τα έχει υπόψην αυτά και να διαλέξει που ενδεχομένως θα έχει καλύτερη εμπειρία ανάλογα με το παιχνίδι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Γενικά και οι δυο κονσόλες έχουν περίεργες ελλείψεις και περιορισμούς. Πχ στο PS5 μπορείς να κάνεις force HDR σε όλους τους τίτλους ανεξαιρέτως αλλά δεν μπορείς να κάνεις force VRR σε PS4 games ενώ αντίστοιχα στο Series μπορείς να κάνεις το αντίθετο, force VRR παντού αλλά όχι force HDR σε Series games.

Παρόμοιες προσεγγίσεις κατ' όνομα με τελείως διαφορετικά αποτελέσματα νομίζω. Για παράδειγμα το force HDR στο PS5 κάνει κάτι ή απλά βλέπεις το SDR σήμα απλά σε HDR φορμά ? - ρωτάω έτσι γιατί δεν ξέρω - δεν έχω πρόσβαση σε ps5.

Το Auto-HDR στην πραγματικότητα θα μπορούσε να μπει σε οποιονδήποτε τίτλο ακόμα και του Series άλλο που για ευνόητους (λεφτούς) λόγους δεν ασχολούνται - το Doom 2016 (xbox one) π.χ. που το υποστηρίζει δεν το λες και τόσο backwards compatible - καταλαβαίνεις ότι με τον όρο backwards compatible φαίνεται λες και μιλάμε για παιχνίδια OG/360 μόνο αλλά δεν είναι έτσι πιστεύω.

Με σκονάκι από το Bing AI (με ζόρισε το καταραμένο να μου δείξει τεχνικές λεπτομέρειες 😆

To VRR από την άλλη λειτουργεί σε driver level και συμβατό hardware είτε μόνιτορ είτε τηλεόραση. Εδώ προφανώς το Xbox είναι πιο συμβατό γιατί υποστηρίζει και το freesync premium αλλά δεν υπάρχει κάτι να κάνεις "force" όπως και στα PC.

Δεν ξέρω - θα με ενδιέφερε πάντως η άποψη σου επ' αυτού. 

Επεξ/σία από Spawned
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...