Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Spawned είπε

Παρόμοιες προσεγγίσεις κατ' όνομα με τελείως διαφορετικά αποτελέσματα νομίζω. Για παράδειγμα το force HDR στο PS5 κάνει κάτι ή απλά βλέπεις το SDR σήμα απλά σε HDR φορμά ? - ρωτάω έτσι γιατί δεν ξέρω - δεν έχω πρόσβαση σε ps5.

Το Auto-HDR στην πραγματικότητα θα μπορούσε να μπει σε οποιονδήποτε τίτλο ακόμα και του Series άλλο που για ευνόητους (λεφτούς) λόγους δεν ασχολούνται - το Doom 2016 (xbox one) π.χ. που το υποστηρίζει δεν το λες και τόσο backwards compatible - καταλαβαίνεις ότι με τον όρο backwards compatible φαίνεται λες και μιλάμε για παιχνίδια OG/360 μόνο αλλά δεν είναι έτσι πιστεύω.

Με σκονάκι από το Bing AI (με ζόρισε το καταραμένο να μου δείξει τεχνικές λεπτομέρειες 😆

To VRR από την άλλη λειτουργεί σε driver level και συμβατό hardware είτε μόνιτορ είτε τηλεόραση. Εδώ προφανώς το Xbox είναι πιο συμβατό γιατί υποστηρίζει και το freesync premium αλλά δεν υπάρχει κάτι να κάνεις "force" όπως και στα PC.

Δεν ξέρω - θα με ενδιέφερε πάντως η άποψη σου επ' αυτού. 

Backwards compatible είναι όλα τα παιχνίδια Xbox, Xbox 360 και Xbox One. Δηλαδή οι τρεις κονσόλες προηγούμενης γενιάς της MS. Δεν καταλαβαίνω που έγινε η παρανόηση εδώ. Το Doom συγκεκριμένα που αναφέρεις, προφανώς είναι τίτλος προηγούμενης γενιάς (Xbox One) και τρέχει ως backwards compatible στο S/X, S/S. 
 

Όσο αναφορά το Auto HDR του Series X/S, το tone mapping γίνεται από την ίδια την κονσόλα. Στην περίπτωση του PS5 όμως σε non-HDR τίτλους, πρέπει να το αναλάβει η TV (πχ dynamic tone mapping για τις LG) μιας και τρέχει όπως λες πολύ σωστά SDR μέσα σε ένα HDR container. Τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά και στις δυο περιπτώσεις. Άλλες φορές το Xbox κάνει καλύτερη δουλειά, άλλες φορές το DTM της TV. Μιλάμε πάντα για παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν native HDR, για να μη παρεξηγούμαστε. 
 

Στην περίπτωση του VRR δεν το συζητάμε, η λύση του Xbox είναι αναμφισβήτητα πολύ καλύτερη με μεγαλύτερο εύρος κάλυψης σε framerate, LFC και πλήρης υποστήριξη σε όλους τους τίτλους που τρέχουν στην κονσόλα. 
 


 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρετε που θα βρω άκρη με λάθος ημερομηνία εγγύησης για τον controller που είναι μέσα στη συσκευασία του Series X ;;; Μου γράφει ότι λήγει το Σεπτέμβρη κι εγώ την κονσόλα την πήρα πριν τα Χριστούγεννα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2023 στις 1:12 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Καποιες engine που χρησιμοποιούν  multiplatform δεν έχουν προσαρμοστεί για να δουλευουν τέλεια στο hardware του xbox.οσο εξελιγμένο και αν είναι ειναι φτιαγμενες για να τρεχουν σε σαπακια.οσο ακόμα τρεχουν games στα παλιά μηχανήματα αυτά θα γίνονται.πχ και 10 cu να έχει h gpu  του ps5 και του xbox 100cu αν η δεν είναι φτιαγμένη για να εκμεταλευεται όλα αυτά τότε δεν θα δεις τίποτα. Δουλεύει απλά καλύτερα με υψηλότερα ρολόγια. 

Παρε παράδειγμα τους αρχαίους single και dual core cpu. Όταν βγήκαν η εξαπυρηνοι Κάι οχταπυρηνοι τα παιχνίδια συνέχισαν να τρέχουν στους single καλύτερα. Το crysis έτρεχε καλύτερα σε single core .οπότε θελουν χρονο για να εξελιχθούν σε νέες τεχνολογίες. Η ms τα διαθέτει αυτε τα tools ,σε κάποιους multiplatform θα πρέπει να πέσει πίεση.

Δες ασπουμε hitman η plague . Εκμεταλευονται πολλα από το hardware του χβοχ.

Και πάλι είναι demo. Όταν βγει το παιχνίδι μπορεί να δεις δοαφορετικα πραγματα

Αν και όταν μιλάμε για japan studios κράτα μικρό καλάθι.αν δεν υποστήριξεις το σπίτι σου θα σε πλακώσει λενε

Στο ps είναι τίγκα στη θολούρα στο demo και γενικά οι εκδόσεις ps δε ξέρω τι reconstructive τεχνικές έχουν αλλά με στεγνά συγκριτικά δε μπορείς να κρίνεις..Στα πιο πολλά παιχνίδια οι εκδόσεις στο Χ έχουν καθαρότερο image με λιγότερο aliasing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimbarca είπε

Παιδιά ξέρετε που θα βρω άκρη με λάθος ημερομηνία εγγύησης για τον controller που είναι μέσα στη συσκευασία του Series X ;;; Μου γράφει ότι λήγει το Σεπτέμβρη κι εγώ την κονσόλα την πήρα πριν τα Χριστούγεννα...

επικοινώνησε με Microsoft κ φτιάχνεται, μην αγχώνεσαι. κάποια έχουν ημερομηνία εισαγωγής default. εννοείται θα σου ζητήσουν κωδικό απόδειξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rodosf1 είπε

επικοινώνησε με Microsoft κ φτιάχνεται, μην αγχώνεσαι. κάποια έχουν ημερομηνία εισαγωγής default. εννοείται θα σου ζητήσουν κωδικό απόδειξης. 

Που ακριβώς πρέπει να πάω για να επικοινωνήσω ; Κωδικό απόδειξης του Κοτσόβωλου που το πήρα εννοείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimbarca είπε

Που ακριβώς πρέπει να πάω για να επικοινωνήσω ; Κωδικό απόδειξης του Κοτσόβωλου που το πήρα εννοείς ;

ναι την απόδειξη πιθανόν να στη ζητήσουν. μπες στο account.Microsoft.com κ επέλεξε συσκευές μου, υποστήριξη. 

κάπου έχουν κ ενα τηλέφωνο αν δε θες να γράφεις εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimtriol είπε

Στο ps είναι τίγκα στη θολούρα στο demo και γενικά οι εκδόσεις ps δε ξέρω τι reconstructive τεχνικές έχουν αλλά με στεγνά συγκριτικά δε μπορείς να κρίνεις..Στα πιο πολλά παιχνίδια οι εκδόσεις στο Χ έχουν καθαρότερο image με λιγότερο aliasing.

Ναι μαυτα που ακούω ήθελα να το δοκιμάσω και το κατέβασα και στο πσ5.  Το δοκίμασα και στο resolution kai στο perfomance και η εικόνα είναι χάλια σε σχέση με του series. Στο resolution ειδικά δεν είναι καθόλου smooth και το aliasing  βγαζει μάτι.καποια πατατιά έχουν κάνει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Ναι μαυτα που ακούω ήθελα να το δοκιμάσω και το κατέβασα και στο πσ5.  Το δοκίμασα και στο resolution kai στο perfomance και η εικόνα είναι χάλια σε σχέση με του series. Στο resolution ειδικά δεν είναι καθόλου smooth και το aliasing  βγαζει μάτι.καποια πατατιά έχουν κάνει 

ισως ξεκινησε να πληρωνει και η microsoft ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, taxudromos69 είπε

ισως ξεκινησε να πληρωνει και η microsoft ...

Μπα αυτή όταν πληρώνει βάζει το χέρι βαθιά, δεν κάνει τσιγκουνιες χαχα.ηλια ριχτο

Λοιπόν σήμερα τσίμπησα το sekiro Αργεντινή σε απίστευτη τιμή  6,5 ευρώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μπα αυτή όταν πληρώνει βάζει το χέρι βαθιά, δεν κάνει τσιγκουνιες χαχα.ηλια ριχτο

Λοιπόν σήμερα τσίμπησα το sekiro Αργεντινή σε απίστευτη τιμή  6,5 ευρώ.

Από eneba φαντάζομαι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 12/03/2023 at 18:02, D.Luffy said:

Force Auto/HDR κάνει μόνο σε backwards compatible τίτλους. Αν ένας τίτλος είναι "Series" και δεν υποστηρίζει εξαρχής HDR, δεν μπορείς να το κάνεις force με κανένα τρόπο.

Γενικά και οι δυο κονσόλες έχουν περίεργες ελλείψεις και περιορισμούς. Πχ στο PS5 μπορείς να κάνεις force HDR σε όλους τους τίτλους ανεξαιρέτως αλλά δεν μπορείς να κάνεις force VRR σε PS4 games ενώ αντίστοιχα στο Series μπορείς να κάνεις το αντίθετο, force VRR παντού αλλά όχι force HDR σε Series games.

Όποιος έχει και τις δυο κονσόλες πρέπει να τα έχει υπόψην αυτά και να διαλέξει που ενδεχομένως θα έχει καλύτερη εμπειρία ανάλογα με το παιχνίδι.

Μάλιστα. Τραγικό από τη μια να κυκλοφορεί game χωρίς HDR εν έτει 2023, αλλά από την άλλη ακόμα πιο τραγικοί είναι οι περιορισμοί της MS στην κονσόλα της. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχει Auto/HDR σε όλους τους τίτλους που δεν το υποστηρίζουν, ανεξαρτήτως γενιάς. Πόσους πόρους μπορεί να τραβάει το feature;

Γενικά, κάνει σαχλαμάρες ώρες ώρες η MS, της πήρε πόσο καιρό να βάλει option να κόβεται ο ήχος της τηλεόρασης όταν συνδέεται headset στο gamepad ή ακόμα και τώρα έχει κλειδωμένο το remote play στους BC τίτλους. Κάτι ανοησίες, χωρίς λόγο και αιτία, τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω και εγω κατι γιατι εδω μεσα ολοι ειναι μετοχοι , αναλυτες, οπαδοι και τελευταια gamers. Απλα ηθελα να το πω οχι οτι θα αλλαξει κατι , τα τελευταια χρονια απο τους 100 που γραφουν οι 90 παιζουν μιση ωρα ενα παιχνιδι και μετα μπαινουν για να γραψουν για hdr, fps, αν θα εξαγορασει η ms τους Lakers , αν η sony διοικειται απο μασονους που θελουν το κακο μας κλπ. 

Περι atomic heart λοιπον. Παιχνιδι που το περιμενα καιρο μιας και εβγαζε vibes Bioshock αν και μεσα μου ημουν σιγουρος οτι η ιδιοφυια του Levine δεν θα ξεπεραστει ποτε και απο κανεναν. 

Οπτικα το παιχνιδι ειναι ομορφο παρα την απουσια HDR αν και εχω παραπονο απο τους φωτισμους σε αρκετα σημεια. Δεν ειμαι ψειρας σε τετοια θεματα , πρωτιστως με ενδιαφερει το art direction στο οποιο ξεχωριζει πραγματικα το παιχνιδι. Ειναι το κομματι που με κρατησε ενω αλλα πραγματα με εκνευριζαν. Ωραιο συμπαν , εγκαταστασεις , εσωτερικοι χωροι κλπ 

Combat ικανοποιητικο για fps story driven παιχνιδι αλλα δεν σε αφηνει να το χαρεις . Οι εχθροι ειναι σφουγγαρια που θελουν 322 σφαιρες για να πεσουν και οταν πεσουν καποιο drone θα τους αναστησει και θα αναγκαστεις να τους ξαναδειασεις 322 σφαιρες μεχρι να σκοτωσεις και τα drone. Ιδιαιτερα στο open world αυτο ειναι τοσο εκνευριστικο που σε αποτρεπει απο το να εξερευνησεις. 

Στορυ για γελια, πραγματικα εχω χρονια να γελασω τοσο με την αφελεια του σεναριογραφου. Απο την 1η ωρα ξερεις τι θα γινει, ο πρωταγωνιστης ειναι εκνευριστικος και μιλαει ακαταπαυστα χωρις λογο αφαιρωντας καθε σοβαροτητα απο το στορυ, το γαντι σου το ιδιο και το μηχανημα που αναβαθμιζεις ξεπερναιε καθε οριο cringyness αν χρησιμοποιω σωστα τον ορο. Τα παραπανω δεν θα ειχαν μεγαλη σημασια αν μιλουσαμε για shooter τυπου doom, cod, εδω ομως χαλανε ολη την εμπειρια.

Σκηνοθετικα μου αρεσαν αρκετα cutscenes , τουλαχιστον φανηκαν οτι εχουν potential να κανουν ενα καλυτερο sequel 

Γενικα για μενα ηταν απογοητευση το παιχνιδι λογω story και combat. Στα τεχνικα οπως ειπα δεν κολλαω πολυ . Ελπιζω να μαθουν απο τα λαθη τους και να φτιαξουν ενα καλυτερο sequel γιατι απο οτι φαινεται μπορουν . 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Μάλιστα. Τραγικό από τη μια να κυκλοφορεί game χωρίς HDR εν έτει 2023, αλλά από την άλλη ακόμα πιο τραγικοί είναι οι περιορισμοί της MS στην κονσόλα της. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην έχει Auto/HDR σε όλους τους τίτλους που δεν το υποστηρίζουν, ανεξαρτήτως γενιάς. Πόσους πόρους μπορεί να τραβάει το feature;

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τους πόρους της κονσόλας. Έχει να κάνει μόνο με το αν θέλουν να υποστηρίξουν ένα system feature ή όχι. Όπως έγραψα πιο πριν, τα twins φαίνεται να έχουν σπαστικές ελλείψεις τις οποίες συμπληρώνει το ένα το άλλο.

Στο PS5 έχεις περισσότερες επιλογές για HDR, στο Xbox έχεις πλήρη κάλυψη VRR.

Το Atomic Heart πάντως χάνει πάρα πολύ από την έλλειψη native HDR. Το παίζω στο PS5 σε forced HDR output (+DTM) και δείχνει εκπληκτικό. Έντονα vibrant χρώματα σε ανοιχτές περιοχές και πολύ ωραία highlights φωτός στις κλειστές και σκοτεινές. Παίζει ρόλο η TV βέβαια (LG C9) σε αυτή την περίπτωση γιατί το PS5 δεν κάνει tone mapping σε non-HDR τίτλους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ για να καταλαβω αυτός που έχει ps5 k καλή tv πχ lg μπορει να εχει hdr σε παιχνίδι σαν το atomic? 

αλλα για το xbox δε γίνεται γτ δεν βγαζει forced hdr? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...