Προς το περιεχόμενο

Windows 11. Ποιοι επεξεργαστές υποστηρίζονται και τι συμβαίνει με το TPM;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με δεδομένο ότι η MS δίνει εναλλακτική για τα επόμενα 4 χρόνια, διάστημα για το οποίο θα συνεχίσει να υποστηρίζει τα windows 10, υπάρχει λύση για όλους τους χρήστες που επιθυμούν να παραμείνουν στο οικοσύστημα της MS.

Πράγματι μια συσκευή μας μπορεί να ανταποκρίνεται καλύτερα στις απαιτήσεις μίας παλαιότερης έκδοσης των windows. Και η MS στη νέα έκδοση μπορεί να θέλει προσφέρει μια νέα "εμπειρία" που δε μπορεί να υποστηριχθεί ικανοποιητικά από παλαιότερες συσκευές. Εμπειρία χρήσης αλλά και εμπειρία ασφαλείας. Κάποιοι επεξεργαστές ή μητρικές που αναφέρθηκαν και παραπάνω μπορεί να είναι μια χαρά από άποψης performance και χαρακτηριστικών αλλά να μη μπορούν να υποστηρίξουν κάποιο νέο χαρακτηριστικό ασφάλειας και να βγαίνουν off.

Δεν υπάρχει τίποτε λάθος στο να παραμείνεις σε μία παλαιότερη έκδοση που συνεχίζει να υποστηρίζεται και η οποία θα ταιριάζει καλύτερα στο σύστημα σου. Σχεδόν όλα τα νέα features των 11 μπορούν να γίνουν διαθέσιμα και στα 10 με λογισμικό τρίτων. Και έχεις 4 χρόνια να πλανάρεις την αναβάθμιση σου. Και όταν θα αναβαθμίσεις, τα συστήματα θα είναι ώριμα και certified για windows 11 και έτσι θα τρέχεις τα 11άρια καλύτερα από εμένα μου με τον 3700x μπορώ να αναβαθμίσω day 1. Και με τη σειρά μου, αν βγουν τα 12αρια και δεν έχω αλλάξει Η/Υ μπορεί να μείνω και με τα 11άρια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, balthazor4ever είπε

Χαχαχα! Gigabyte GA990xa-UD3 με Beta BIOS που μου εστειλε η gigabyte και δεν εχει στη σελιδα της για Spectre κλπ. Πάντως σε FHD ανάλυση μια χαρά πάει. Δε θα αλλάξω για καιρό.

Μια χαρά σε βρίσκω!

Mπορεί να είναι παλιό… αλλά, είναι πολύ καλό. 
Μια χαρά κάνει και για παιχνίδια. Το μόνο κακό, είναι η θερμοκρασία του. 
Γενικά κι εγώ δεν σκοπεύω να αλλάξω, εάν δεν παραδώσει πνεύμα η μητρική. 
 

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark Worm είπε

Πως θα πουλήσουν καινούρια μηχανήματα;

-Τις δημόσιες υπηρεσίες να δω που έχουν windows xp σε πολλά γραφεία-

way satisfying GIF

Όλα τα συστήματα που αναφέρεις με XP  συνδέονται σε βάσεις δεδομένων από όπου αντλούν τα δεδομένα. Δεν χρειάζονται windows 11.  Το ίδιο συμβαίνει και με την Apple. Να είναι καλά η παρέα του opencore και dosdude. Τα ίδια θα συμβούν και εδώ.

Καλό καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, pao13 είπε

windows μόνο σε parallels Desktop και οταν μου την καρφώνουν τα κάνω minimize

και όταν μου την σπάνε περισσότερο τα πετάω στον κάδο 

(μου αρέσει ο θόρυβος που κάνει όταν αδειάζει)

Από τους λίγους θα είσαι. Μάλλον θα το λες για να τραβήξεις τα βλέμματα.

14 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Τα τελευταία χρόνια το software παραμένει στάσιμο και το hardware δεν έχει να δώσει κάτι ουσιαστικό πέρα από παραπάνω πυρήνες που αξιοποιούνται δύσκολα. Αποτέλεσμα το γεγονός ότι κάνεις δουλειά και παίζεις τα περισσότερα games με 3770K και πάνω.

Έπρεπε να σκεφτούν έναν τρόπο για planned obsolescence και το μυαλό τους πήγε στην MS που λόγω μονοπωλιακής θέσης ελέγχει τα πάντα γύρω από το software.

Ειρωνεία είναι ότι αυτοί που εύχονται αρρώστιες για ΔΥ και κρατικά μονοπώλια κοινής ωφέλειας(τιμές στο κόστος παραγωγής) αποθεώνουν ένα ιδιωτικό μονοπώλιο και αντιμετωπίζουν ως αποτυχημένους αυτούς που κάνουν τη δουλειά τους με ικανότατο hw και δεν θέλουν να το αλλάξουν χωρίς ουσιαστικό λόγο. Γιατί κακά τα ψέματα ο μοχλός πίεσης της MS είναι η ψυχαγωγία όπου κυριαρχουν τα δικά της API.

Σαν να μου φωτογραφισες τον skia_box! Εύστοχη η παρατήρηση σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Mη γκρινιάζετε παιδιά... Είναι η ευκαιρία που ψάχναμε όλοι για να δικαιoλογήσουμε στον εαυτό μας ή στην γυναίκα, εκείνη την - όποια - αναβαθμισούλα σκεφτόμασταν... Ας ανάψουμε κανα καντηλάκι και το κατεβάζουμε μετά, μαζί με τα άλλα...  :) :) :)

Εεεε βασικά μάλλον θα ακούσουμε το καντηλάκι το ανάψουμε δεν το ανάψουμε.... 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Όλα τα συστήματα που αναφέρεις με XP  συνδέονται σε βάσεις δεδομένων από όπου αντλούν τα δεδομένα. Δεν χρειάζονται windows 11.  Το ίδιο συμβαίνει και με την Apple. Να είναι καλά η παρέα του opencore και dosdude. Τα ίδια θα συμβούν και εδώ.

Καλό καλοκαίρι.

Τα xp δεν υποστηρίζουν και δεν υποστηρίζονται. Όταν δεν τα αλλάζουν επειδή τα έχουν συνηθίσει, δεν τους δικαιολογώ. Τα φαξ τους σταμάτησαν και κοντεύουν να σαλτάρουν επειδή δεν ξέρουν να χειρίζονται mail. Τα βλέπω λόγω δουλειάς...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο εμένα μου φαίνεται γελοία η κατάσταση που πάει να στήσει η MS με το να πρέπει να έχεις μόνο νέο hardware άντε ως και προπέρσινο για να τρέξεις τα windows? Δηλαδή οι βαριές εφαρμογές τι θα πρέπει να ζητάνε, μελλοντικό hardware????

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dark Worm είπε

Τα xp δεν υποστηρίζουν και δεν υποστηρίζονται. Όταν δεν τα αλλάζουν επειδή τα έχουν συνηθίσει, δεν τους δικαιολογώ. Τα φαξ τους σταμάτησαν και κοντεύουν να σαλτάρουν επειδή δεν ξέρουν να χειρίζονται mail. Τα βλέπω λόγω δουλειάς...

Χρειάζονται αναβάθμιση σε windows 11 για να εκδόσεις ένα πιστοποιητικό ή μια ληξιαρχική πράξη ;

Δεν πάμε καθόλου καλά. Ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο ;; Με αυτό εδώ τα χαζοpc  που δεν αναβαθμίζεται σε windows 11 κάνω τα πάντα που με αφορούν. Και ιδίως εάν γίνουν πλέον  ιντερνετικά. Το γυρίζουμε όλοι σε linux  και αφησε την Microsoft να ψάχνεται.

Όλα στο βωμό του χρήματος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Χρειάζονται αναβάθμιση σε windows 11 για να εκδόσεις ένα πιστοποιητικό ή μια ληξιαρχική πράξη ;

Δεν πάμε καθόλου καλά. Ποιος θα πληρώσει το μάρμαρο ;; Με αυτό εδώ τα χαζοpc  που δεν αναβαθμίζεται σε windows 11 κάνω τα πάντα που με αφορούν. Και ιδίως εάν γίνουν πλέον  ιντερνετικά. Το γυρίζουμε όλοι σε linux  και αφησε την Microsoft να ψάχνεται.

Όλα στο βωμό του χρήματος

Κι ομως χρειάζεται. Οταν τα μηχανηματα που εχουν δεν συμβαδιζουν με τις αποδοσεις του λογισμικου, χρειαζονται αναβαθμιση. Οταν ολα τα μηχανηματα συνδεονται μεταξυ τους και κατ επεκταση με τα κεντρικα στις αντιστοιχες υπηρεσιες, οταν χρησιμοποιουν προγραμματα επικοινωνιας και backup, χρειαζονται. Ναι συμφωνω πως αν θελουν κραταμε τα παλια υλικολογισμικα αλλα €€€€$$$$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παίδες αν δε κάνω λάθος δεν έχει να κάνει με τις επιδόσεις του συστήματος αλλά με την ασφάλεια του hardware. Τώρα αν είναι σωστό ή λάθος είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) δεν μπορεί κάποιος να παραπονιέται για τον 7500κ ότι δεν παίρνει windows 11 επειδή είναι i7..είναι i7 αλλά πλέον ο i3 των 83 ευρώ του ρίχνει...

2)η ms  όντως το ριμαξε με τις απαιτήσεις

3) στο εβαυ χαμός με τα TPM modules...όλοι έχετε σκορδοκαιλα να βάλετε σε 10ετιας μηχάνημα 11αρια...γιατί με τα 10 πάει καλά και με τα 11 θα πετάει...

 

 

 

 

12 ώρες πριν, intruder99 είπε

Το θέμα είναι ότι με τους περιορισμούς που θέτουν αποκλείουν επεξεργαστές 5ετίας. Δηλαδή μέχρι και τους Ryzen 1ης γενιάς ή Core 7ης γενιάς τους θεωρούν ξεπερασμένους...

Ισως ειναι υπερβολικοι για τους ryzen...με τους Intel πλεον ο i3 ειναι καλυτερος

Το φαινομενο αυτο που τοσα χρονια ειχαμε ανανεωσεις της  π#@#ς ειναι αποτελεσμα της αδρανειας της ιντελ (καθισε στο θρονο της) και της αμδ( δεν μπορουσε να ακολουθησει) . Βγηκαν οι ryzen και πλεον υπαρχει ανταγωνισμος και καποιο development. Οχι ομως αλματα της ταξης P4 σε core2.

Επισης δεν γινεται να εχεις 7500Κ και κατι μηχανηματα 10ετιας να εχεις βολευτει (οκ το καλαβαινω) να παιζει με win 10 αλλα να παραπονιεσαι που δεν παιρνεις και τα νεα 11...οχι φιλε...κανε αναβαθμιση, να μην τα παρεις τα win 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που ειχα ιντελ κορ 2 κουαντ 9550 δεν τον εχει σου συμβατους επεξργαστεσ για τα γοιντοσ 10 και μια χαρα τα εβαλα οποτε ελπιζω με τον ρυζεν να μου μπουν δεν θυμαμαι τι γοιντοσ 10 ειχα οταν το εδωσα πια εκδοση στον αδερφο μ( λεω για τον συστημα με το ιντελ κουαντ 9550).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα παραπανω βρηκα αυτο το βιντεακι το οποιο δειχνει να δουλευει. Ποτε θα ειναι ετοιμες οι ελληνικες εκδοσεις των νεων windows 11 γνωριζουμαι ; Πρωτα θα βγουν οι αγγλικες ετσι θα τις περασουμε πανω με mui ελληνικο οπως τοτε με τα windows 7 θυμαμαι και μετα ξανα φορματ παλι οταν βγει η ελληνικη εκδοση τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...