Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, solution1 είπε

Βλέπω τα Κτήρια, όχι όμως και την αριθμοδότηση τους..

κανε λιγο ζουμ και δες τα κιτρινα ταμπελακια στον δρομο πανω. εχει και αριθμους.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίστεψε με, όσο ζοομ και να κάνω, δε βγάζει κανέναν αριθμό (Είναι χωριό)

Το Here maps είναι το μόνο που βγάζει τους αριθμούς, χωρίς όμως τα κτήρια. Δλδ έχει αραδιασμένους τους αριθμούς μέσα σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο

 

Κανονικά, θα έπρεπε να δώσουν tablet σε κάθε απογραφέα. 2021 έχουμε!

Δεν υπάρχει πιο ιδανικό σενάριο χρήσης tablet

Άσε που αν δίνανε tablet, θα μπορούσε να γίνει ΑΜΕΣΑ η αυτοαπογραφή

Ενώ τώρα θα πρέπει να περιμένει ο πολίτης να επιστρέψει ο απογραφέας και να τον δηλώσει στο σύστημα.

Αφού θα δώσουν που θα δώσουν 1000€ στον κάθε απογραφέα (λέμε τώρα..) δε θα έκανε διαφορά να τους κόστιζε 10% πάνω.

Να πατάς πάνω σε κάθε κτήριο και να σου βγάζει αυτομάτως όλους τους κωδικούς κατοικιών

Θα πέρνανε και τη μιζούλα τους, θα κρατούσε κι ο απογραφέας το ταμπετάκι. Όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι (εκτός αν το ταμπετάκι ήταν turbo-x, που μάλλον κάτι τέτοιο θα συνέβαινε..)

Δεν είναι εύκολο να γυρνάς με το Ο-3 και τον χάρτη ανά χείρας, να φυσάει, να μην υπάρχουν οδοί, ούτε αριθμοδότηση, και να ψάχνεις να δεις τι σου γίνεται.

Στις πόλεις είναι αλλιώς τα πράγματα. Μια φίλη που ήταν στην προηγούμενη απογραφή, μου είπε ότι σε μία πολυκατοικία είχε μοιράσει 50 (!) κωδικούς κατοικιών..

Αυτό μάλιστα.. Μπαίνεις σε 10 πολυκατοικίες (το πολύ) και τελείωσες..

Οι σκάλες είναι το γραφείο σου 😁

Όταν όμως είσαι στο δρόμο, πού θα οργανωθείς; Πού θα ανοίξεις τον φάκελο σου; 2 χέρια έχεις

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να μας έβαζαν σε ομάδες των 2. Δηλαδή να χωρίζανε τις περιοχές σε ομάδες των 300 κατοικιών και να βάζανε 2 απογραφείς σε κάθε περιοχή

Όσο να ναι, 2 άτομα δουλεύουνε πολύ πολύ πιο αποδοτικά 

Επεξ/σία από solution1
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Ο απογραφέας πληρώνεται με το κάθε ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεται σωστά και υποβάλλεται οριστικά. Για το ερωτηματολόγιο κατοικίας η αποζημίωση είναι 2,25 € και για αυτό του ατόμου είναι 2,30 €. Οπότε στο τέλος θα πολλαπλασιάσεις Χ κατοικίες επί 2,25 και Χ άτομα επί 2,30 και θα βγάλεις το σύνολο. Οι τιμές αυτές είναι μικτές. Υπάρχει παρακράτηση 20% περίπου υπέρ ΕΦΚΑ και παρακράτηση φόρου (ή ακόμη ένα 20% ή 8%, δεν έβγαλα άκρη τι ισχύει. Ελπίζω 8% αλλά φοβάμαι πως είναι 20% 😭).

Τα ποσά αυτά των αποζημιώσεων θα τα βρεις και στη σελίδα της ΕΛΣΤΑΤ στην προκήρυξη που είχε βγάλει για τους απογραφείς.

Εγώ έχω καταλάβει το εξής:

  • από τα 2,3€/άτομο αφαιρούμε 8% παρακράτηση φόρου (ίσως και επιπλέον 3,6% τέλος χαρτοσήμου γιατι πρόκειται για αμοιβή μέσω τίτλου κτήσης)
  • από το καθαρό ποσό που θα προκύψει θα αφαιρέσουμε άλλο ενα 20,28% το οποιο αφορα εισφορές ΕΦΚΑ για κυρία σύνταξη και υγειονομική περίθαλψη

Αν υπάρχει κάποιος που είναι σίγουρος για το καθαρό ποσό αμοιβής θα με ενδιέφερε πολύ κι εμένα να μάθω. Προσωπικά θα το υπολογίζω χοντρικά στο 70% των ποσών που έδωσαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι χωριο οπως λενε παραπανω τοτε κατι θα χει βαλει.πχ ονομα ιδιοκτητα ή κατι που χαρακτηριζει το κτιριο. αλλα καλυτερα ειναι να παει ο τομεαρχης μαζι να υποδειξει τα κτιρια που εκανε βλεποντας την Ο3 μαζι με τον απογραφεα. πιο απλα αν δεν συνεργαστειτε μην περιμενετε να τελειωσετε με άνεση.

τα χρηματα ναι θα εχουν κρατησεις, στο ταμειο θα το δουμε. αρκει βεβαια να εχεις απογράψει ονλαην-εντυπα αρκετες κατοκοιες. αν αρχισουν τα αρνηση απογραφης τοτε θα κατεβαινεις με γεωμετρικη κάθοδο σε κατοικιες αρα και λιγα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ton_Berns είπε

πάνω απο την πρώτη επιλογη, πατήστε με το ποντίκι στο κενο διάστημα... μάλλον αυτό θα φταίει που δεν το παίρνει

Δεν είχα εγώ το πρόβλημα απλά είχα αφήσει φάκελο & δεν μπορούσαν να κάνουν την απογραφή & με πήραν τηλ. Το προχώρησαν τελικά, ευχαριστώ πολύ! Δεν έβλεπαν την επιλογή "κενό"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, solution1 είπε

Πίστεψε με, όσο ζοομ και να κάνω, δε βγάζει κανέναν αριθμό (Είναι χωριό)

Το Here maps είναι το μόνο που βγάζει τους αριθμούς, χωρίς όμως τα κτήρια. Δλδ έχει αραδιασμένους τους αριθμούς μέσα σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο

 

Κανονικά, θα έπρεπε να δώσουν tablet σε κάθε απογραφέα. 2021 έχουμε!

Δεν υπάρχει πιο ιδανικό σενάριο χρήσης tablet

Άσε που αν δίνανε tablet, θα μπορούσε να γίνει ΑΜΕΣΑ η αυτοαπογραφή

Ενώ τώρα θα πρέπει να περιμένει ο πολίτης να επιστρέψει ο απογραφέας και να τον δηλώσει στο σύστημα.

Αφού θα δώσουν που θα δώσουν 1000€ στον κάθε απογραφέα (λέμε τώρα..) δε θα έκανε διαφορά να τους κόστιζε 10% πάνω.

Να πατάς πάνω σε κάθε κτήριο και να σου βγάζει αυτομάτως όλους τους κωδικούς κατοικιών

Θα πέρνανε και τη μιζούλα τους, θα κρατούσε κι ο απογραφέας το ταμπετάκι. Όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι (εκτός αν το ταμπετάκι ήταν turbo-x, που μάλλον κάτι τέτοιο θα συνέβαινε..)

Δεν είναι εύκολο να γυρνάς με το Ο-3 και τον χάρτη ανά χείρας, να φυσάει, να μην υπάρχουν οδοί, ούτε αριθμοδότηση, και να ψάχνεις να δεις τι σου γίνεται.

Στις πόλεις είναι αλλιώς τα πράγματα. Μια φίλη που ήταν στην προηγούμενη απογραφή, μου είπε ότι σε μία πολυκατοικία είχε μοιράσει 50 (!) κωδικούς κατοικιών..

Αυτό μάλιστα.. Μπαίνεις σε 10 πολυκατοικίες (το πολύ) και τελείωσες..

Οι σκάλες είναι το γραφείο σου 😁

Όταν όμως είσαι στο δρόμο, πού θα οργανωθείς; Πού θα ανοίξεις τον φάκελο σου; 2 χέρια έχεις

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να μας έβαζαν σε ομάδες των 2. Δηλαδή να χωρίζανε τις περιοχές σε ομάδες των 300 κατοικιών και να βάζανε 2 απογραφείς σε κάθε περιοχή

Όσο να ναι, 2 άτομα δουλεύουνε πολύ πολύ πιο αποδοτικά 

καλά τα λες αλλα 70.000 tablet? προφανως και δεν θέλανε να δώσουν.

αυτο που θα μπορούσαν να κάνουν και θα έπρεπε να κάνουν, ειναι να υπαρχει app με σωστο responsive UI και να ενημερωνεις κατευθείαν την κατάσταση Ο3 απο το smartphone.

ισως το 2031..

και μια ερωτηση που μαλλον η απάντηση ειναι οτι δεν γίνεται..

Αν κάποιος εχεις ξεχάσει εναν φιλοξενουμενο και εχει κάνει οριστική, νομιζω δεν υπάρχει τροπος να τον προσθέσει, σωστά;

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, prefuse είπε

καλά τα λες αλλα 70.000 tablet? προφανως και δεν θέλανε να δώσουν.

αυτο που θα μπορούσαν να κάνουν και θα έπρεπε να κάνουν, ειναι να υπαρχει app με σωστο responsive UI και να ενημερωνεις κατευθείαν την κατάσταση Ο3 απο το smartphone.

ισως το 2031..

και μια ερωτηση που μαλλον η απάντηση ειναι οτι δεν γίνεται..

Αν κάποιος εχεις ξεχάσει εναν φιλοξενουμενο και εχει κάνει οριστική, νομιζω δεν υπάρχει τροπος να τον προσθέσει, σωστά;

ισως με εντυπο μετα σαν προσθηκη στην ταδε ονλαην απογραφη. αυτο βεβαια ρωτα μια ερωτηση στην τοπικη ελστατ να ξερεις αν το εχουν δει και αλλου και τι θα κανουν. πολλα εγω τα ρωτουσα και τωρα σιγα σιγα βγαινουν απαντησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Αν και λίγο αργά, προσπαθώ να μπω και εγώ στο σύστημα για να ξεκινησω τις απογραφές (απογραφέας) αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά στο email μου τον κωδικό και το username... Γνωρίζει κάποιος τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MrZeroGR είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Αν και λίγο αργά, προσπαθώ να μπω και εγώ στο σύστημα για να ξεκινησω τις απογραφές (απογραφέας) αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά στο email μου τον κωδικό και το username... Γνωρίζει κάποιος τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση;

Ευχαριστώ πολύ 

λογικα εισαι username ΑΦΜ

Password ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...