Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Κάθε μέρα κοιτάω μήπως φιλοτιμήθηκε κάποιος να απογραφεί ηλεκτρονικά, αλλά ούτε ένας...

 

5 λεπτά πριν, funkopop είπε

Και σε μένα τα ίδια...😞

Κι εγώ μια από τα ίδια.

Την Τρίτη πήγα και έβαλα ανακοινώσεις για την παράταση και το ίδιο βράδυ μπήκαν και έκαναν 5 κατοικίες αυτοαπογραφή. 'Έκτοτε σιγή ιχθύος  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

 

Κι εγώ μια από τα ίδια.

Την Τρίτη πήγα και έβαλα ανακοινώσεις για την παράταση και το ίδιο βράδυ μπήκαν και έκαναν 5 κατοικίες αυτοαπογραφή. 'Έκτοτε σιγή ιχθύος  

Είπα να πάω και εγώ σήμερα να τους αφήσω ένα χαρτί με υπενθύμιση ότι η αυτοαπογραφή έχει πάρει παράταση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, funkopop είπε

Είπα να πάω και εγώ σήμερα να τους αφήσω ένα χαρτί με υπενθύμιση ότι η αυτοαπογραφή έχει πάρει παράταση αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει

Εύχομαι να δουλέψει. Και που έκαναν σε εμένα ακόμη 5 κατοικίες είναι μια επιτυχία. Φασούλι το φασούλι...χαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Εύχομαι να δουλέψει. Και που έκαναν σε εμένα ακόμη 5 κατοικίες είναι μια επιτυχία. Φασούλι το φασούλι...χαχαχα

Από τις 145 κατοικίες έχουν κάνει μόνο οι 39 😭 Μακάρι γιατί στην φάση με το έντυπο θα'ναι δύσκολα τα πράγματα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, funkopop είπε

Από τις 145 κατοικίες έχουν κάνει μόνο οι 39 😭 Μακάρι γιατί στην φάση με το έντυπο θα'ναι δύσκολα τα πράγματα.

Ωχ, όντως έχει πολύ μικρό ποσοστό συμμετοχής...😪

Εγώ από τις 143 κατοικίες έχουν κάνει οριστική 93

Εδώ κολλάει το: "κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kanikolas είπε

Δεν το εχω ανοιξει καν το επισυναπτομενο αρχειο που μας εστειλαν. Δεν μπορω να το στειλω (υποτιθεται ειναι εμπιστευτικο), λογικα θα σας στειλει παρομοιο μειλ και η δικια σας εποπτεια (εκτος αν κοιμουνται ακομα περισσοτερο απο την δικια μας)😂😂

 

Μπορω ωστοσο να σου γραψω τι εστελνα εγω στους δικους μου (προσοχη μην κανεις μαζικη αποστολη γιατι δεν επιτρεπεται να βλεπει ο καθενας αυτοαπογραφομενος το εμαιλ του αλλου, ή θα τα στελνεις ενα ενα ή θα κανεις ιδιαιτερη κοινοποιηση κτλ.)

Λοιπον εγω αυτο εστελνα:

Αυτοαπογραφή - Απομενει ενα κλικ για την ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ

Καλησπέρα σας!
 
Ονομάζομαι ........................ και έχω οριστεί από την ΕΛΣΤΑΤ ως απογραφέας για την πολυκατοικία σας.
 
Παρατήρησα πως έχετε κάνει ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ και όχι ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ στην απογραφή σας! 
 
Αν δεν εχετε να συμπληρωσετε κατι αλλο στις καρτελες, παρακαλώ πατηστε το κουμπί ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΕΛΤΙΟΥ ( βρίσκεται στα αριστερά της οθόνης, αν χρησιμοποιείτε υπολογιστή) για να γίνει οριστικη απογραφη. Με το που πατήσετε το κουμπί και γίνει οριστική υποβολη, μπορείτε να κατεβάσετε και σε pdf την βεβαίωση απογραφής!
 
Αν ωστόσο έχετε ανάγκη απο βοηθεια και έχετε απορίες κτλ. μπορειτε να επικοινωνησετε μαζι μου στο τηλεφωνο που έχει στο φακελο σας (σε περιπτωση που ειμαι εκτος τηλεφωνου, μου αφηνετε ηχητικο μηνυμα και το βλεπω μετα απο λιγες ώρες)!
 
 
 
 
Ευχαριστώ πολύ!
Ο απογραφέας της πολυκατοικίας
8 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Ωχ, όντως έχει πολύ μικρό ποσοστό συμμετοχής...😪

Εγώ από τις 143 κατοικίες έχουν κάνει οριστική 93

Εδώ κολλάει το: "κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες"...

18 λεπτά πριν, funkopop είπε

Από τις 145 κατοικίες έχουν κάνει μόνο οι 39 😭 Μακάρι γιατί στην φάση με το έντυπο θα'ναι δύσκολα τα πράγματα.

56 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Κάθε μέρα κοιτάω μήπως φιλοτιμήθηκε κάποιος να απογραφεί ηλεκτρονικά, αλλά ούτε ένας...

 

~0.05€ ασπρόμαυρη Α4

~0.25 εγχρωμη Α4

πατε τις αφήνετε στα χέρια τους και τους λέτε γιατί ειναι προτιμότερη η αυτοαπογραφη, πατε και 2η φορά αν δεν αυτο..ικανοποιηθουν μετα απο λιγες μέρες να τους ρωτήσετε που δυσκολεύτηκαν και αν ειχαν καποια δυσκολία.

 

Χρεωση  5€ το πρότυπο, 3€ για κάθε αυτοαπογραφή και 0,5€/δευτερόλεπτο για υπεραστικες κλησεις βοήθειας.

καλή τύχη!

ELSTAT.pdf

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Ωχ, όντως έχει πολύ μικρό ποσοστό συμμετοχής...😪

Εγώ από τις 143 κατοικίες έχουν κάνει οριστική 93

Εδώ κολλάει το: "κλαίνε οι χήρες, κλαίνε και οι παντρεμένες"...

Έχω πολλούς ηλικιωμένους γαμώτο που δεν ξέρουν να κάνουν αυτοαπογραφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, prefuse είπε

 

~0.05€ ασπρόμαυρη Α4

~0.25 εγχρωμη Α4

πατε τις αφήνετε στα χέρια τους και τους λέτε γιατί ειναι προτιμότερη η αυτοαπογραφη, πατε και 2η φορά αν δεν αυτο..ικανοποιηθουν μετα απο λιγες μέρες να τους ρωτήσετε που δυσκολεύτηκαν και αν ειχαν καποια δυσκολία.

 

Χρεωση  5€ το πρότυπο, 3€ για κάθε αυτοαπογραφή και 0,5€/δευτερόλεπτο για υπεραστικες κλησεις βοήθειας.

καλή τύχη!

ELSTAT.pdf 516 kB · 7 downloads

Αυτό με την χρέωση δεν το κατάλαβα...

Είναι κείμενο της ΕΛΣΤΑΤ το συνημμένο ή ιδιοκατασκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Αυτό με την χρέωση δεν το κατάλαβα...

Είναι κείμενο της ΕΛΣΤΑΤ το συνημμένο ή ιδιοκατασκευή;

Σου στέλνω PayPal/iban και βάζεις ζεστό χρήμα γιατί τίποτα δεν θέλουμε να είναι δωρεάν σε αυτό τον καπιταλιστικό κόσμο.

🙂

Μπα, στην ελστατ δεν ξέρουν να τα γράψουν απλά και κατανοητά για όλες τις ηλικίες και χρήστες.

Και μόνο που ρώτησες, δείχνει ότι είναι καλύτερης "ποιότητας" οδηγός 🙂

Επεξ/σία από prefuse
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prefuse είπε

Σου στέλνω PayPal/iban και βάζεις ζεστό χρήμα γιατί τίποτα δεν θέλουμε να είναι δωρεάν σε αυτό τον καπιταλιστικό κόσμο.

🙂

Φτου, έχω μόνο παγωμένο χρήμα, τώρα τι κάνουμε; 😅

Πάντως μπράβο σου για το κείμενο, τον χρόνο που αφιέρωσες και που το μοιράστηκες μαζί μας!

Έχω όμως κάποιες ενστάσεις όσον αφορά τα bullet πάνω δεξιά. Μου επιτρέπεις να τις πω; Αφορά τα δύο τελευταία bullets. 

Αν όχι, το καταλαβαίνω διότι μας χάριζαν γάιδαρο κι εμείς τον κοιτούσαμε στα δόντια (κάτι έχω πάθει με τις παροιμίες σήμερα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μεγαλη βλακεια που δεν μπορουμε μεσω της εφαρμογης να παρουμε τηλεφωνα τους πολιτες. Δεν εχουμε ολοι προγραμματα στα τηλεφωνα μας με απεριοριστες κλησεις κτλ. Και δεν μιλαω για τωρα που απλα του μιλας 1 λεπτο (υπενθυμιση να πατησει Οριστικη υποβολη).

Αλλα για την επομενη φαση (αν τελικα μας δωσει το ΟΚ  η ΕΛΣΤΑΤ για να γινει τηλεφωνικα η απογραφη και απλα να περασουμε μετα για να υπογραψουν το εντυπο κτλ.)

Αν υποθεσουμε πως διαρκει 15 λεπτα η καθε κατοικια (στην καλυτερη περιπτωση, σιγα μην εχει διπλα του ο αλλος ολα τα ΑΜΚΑ και ολα τα ΑΦΜ) φανταστειτε ποσο θα μας ερθει ο λογαριασμος στο τηλεφωνο μας! 🤣🤣🤣

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanikolas είπε

Παντως μεγαλη βλακεια που δεν μπορουμε μεσω της εφαρμογης να παρουμε τηλεφωνα τους πολιτες. Δεν εχουμε ολοι προγραμματα στα τηλεφωνα μας με απεριοριστες κλησεις κτλ. Και δεν μιλαω για τωρα που απλα του μιλας 1 λεπτο (υπενθυμιση να πατησει Οριστικη υποβολη).

Αλλα για την επομενη φαση (αν τελικα μας δωσει το ΟΚ  η ΕΛΣΤΑΤ για να γινει τηλεφωνικα η απογραφη και απλα να περασουμε μετα για να υπογραψουν το εντυπο κτλ.)

Αν υποθεσουμε πως διαρκει 15 λεπτα η καθε κατοικια (στην καλυτερη περιπτωση, σιγα μην εχει διπλα του ο αλλος ολα τα ΑΜΚΑ και ολα τα ΑΦΜ) φανταστειτε ποσο θα μας ερθει ο λογαριασμος στο τηλεφωνο μας! 🤣🤣🤣

Το θέμα είναι αν είχαν από την αρχή τα στοιχεία (ονόματα & τηλ) γιατί δεν μας τα έδωσαν από την αρχή!

Ανοργάνωτοι φουλ.

Φίλος μου που συμμετείχε το καλοκαίρι για την απογραφή των αγροτών έκανε όλη τη διαδικασία από το σπίτι του, του είχαν δώσει τα ονόματα & τα τηλ και έκανε τη δουλειά του μια χαρά….το καλοκαίρι που είχαμε λίγα κρούσματα όχι τώρα που βράζει ο τόπος! Χαλάλι όσα λεφτά & να πλήρωνα στο τηλ, χίλιες φορές.

Όπως και να’χει να παρακαλάτε να ξεμπερδέψουμε γρήγορα.

Πραγματικά όλη η κατάσταση της απογραφής είναι μια απελπισία🤦🏼‍♀️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Παντως μεγαλη βλακεια που δεν μπορουμε μεσω της εφαρμογης να παρουμε τηλεφωνα τους πολιτες. Δεν εχουμε ολοι προγραμματα στα τηλεφωνα μας με απεριοριστες κλησεις κτλ. Και δεν μιλαω για τωρα που απλα του μιλας 1 λεπτο (υπενθυμιση να πατησει Οριστικη υποβολη).

Αλλα για την επομενη φαση (αν τελικα μας δωσει το ΟΚ  η ΕΛΣΤΑΤ για να γινει τηλεφωνικα η απογραφη και απλα να περασουμε μετα για να υπογραψουν το εντυπο κτλ.)

Αν υποθεσουμε πως διαρκει 15 λεπτα η καθε κατοικια (στην καλυτερη περιπτωση, σιγα μην εχει διπλα του ο αλλος ολα τα ΑΜΚΑ και ολα τα ΑΦΜ) φανταστειτε ποσο θα μας ερθει ο λογαριασμος στο τηλεφωνο μας! 🤣🤣🤣

- Πριν 2 εβδομάδες, ο επικεφαλής της ΕΛΣΤΑΤ είπε σε ζωντανή εκπομπή στην TV ότι όπου υπάρχει πρόβλημα η απογραφή θα γίνεται τηλεφωνικά, δεν είπε το σκεπτόμαστε ή ότι ίσως το κάνουμε, κλπ. Για ποια άδεια της ΕΛΣΤΑΤ μιλάμε τώρα;

- Ποιος μπορεί να υποχρεώσει τον ηλικιωμένο ή τον ευπαθή πολίτη να σου ανοίξει την πόρτα; Αυτός είτε έχει κάνει εμβόλιο είτε όχι ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου, πως θα σου ανοίξει όταν ξέρει ότι πιθανόν να έχεις συναντηθεί με δεκάδες άτομα τις προηγούμενες ημέρες ;

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

Φτου, έχω μόνο παγωμένο χρήμα, τώρα τι κάνουμε; 😅

Πάντως μπράβο σου για το κείμενο, τον χρόνο που αφιέρωσες και που το μοιράστηκες μαζί μας!

Έχω όμως κάποιες ενστάσεις όσον αφορά τα bullet πάνω δεξιά. Μου επιτρέπεις να τις πω; Αφορά τα δύο τελευταία bullets. 

Αν όχι, το καταλαβαίνω διότι μας χάριζαν γάιδαρο κι εμείς τον κοιτούσαμε στα δόντια (κάτι έχω πάθει με τις παροιμίες σήμερα...)

Ναι ελεύθερα, όλα δέχονται διορθώσεις, τίποτα δεν είναι τέλειο. Εκτός από τις δίπλες, τριπλές του Χατζηπαναγή και της Φρουτοπίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...