Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kanikolas είπε

Αλλο τι τιτλο βαζουν τα sites για να δεχτουν κλικ! Αν ηταν στην σελιδα της ΕΛΣΤΑΤ ο τιτλος αυτος, οκ εχεις δικιο!

Εντωμεταξυ μας ηρθε πριν ελαχιστα λεπτα mail που λεει με λιγα λογια "οσοι εχουν κανει προσωρινη αποθηκευση, να τους ειδοποιησουμε να κανουνε οριστικη υποβολη κτλ. κτλ." Μας προτεινει και ενα κειμενακι κτλ.

Αν ηταν να περιμεναμε τοσο καιρο ΕΛΣΤΑΤ μεχρι να ξυπνησεις και να μας στειλεις ενημερωση!!! Ευτυχως οι περισσοτεροι εχουμε προνοησει ηδη να τους ειδοποιησουμε και έχουμε ελαχιστες (ή και καθολου) προσωρινα αποθηκευμενες!

 

Περίπου 60.000 απογραφείς αναζητά η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ), σε όλη την επικράτεια, για να αναλάβουν το σημαντικό έργο της συλλογής των δεδομένων.

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση της ΕΛΣΤΑΤ, σε κάθε απογραφέα θα αντιστοιχούν περί τα 120 νοικοκυριά, ενώ ο μισθός που θα λάβουν για περίπου ενάμιση μήνα δουλειάς είναι 1.200 ευρώ μεικτά.

cnn.gr Πόσο τραγικοί^

Επεξ/σία από Twisted_Metal
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, prefuse είπε

Σημερα κάθισα και μέτρησα,

εχω 5-6 που θα γίνουν με παραδοσιακή απογραφή

3 αρνητές

3 που δεν θα μου ανοίξουν (φαινόταν κάθε φορα που πηγαινα να αφήσω κωδικό ή μετα που πέρασα για υπενθύμιση)

30-40 κενές ή ανύπαρκτες

ερώτηση άσχετου, πως ειναι τα "αξιώματα" 

τομεάρχης > επόπτης > απογραφέας;

γιατι εχω 2 τηλέφωνα που μάλλον ειναι επόπτες (εχω μιλήσει με τον έναν για καποια θεματα που είχα, και εναν τομεάρχη που μου βγάζει το ονομα του στην 03 αλλα δεν εχω τηλέφωνο του και μια φορά που πήραμε τηλέφωνο με τον μαλλον επόπτη μου, δεν πήραμε απάντηση και μας έκλεισε το τηλέφωνο με αγένεια) 

Βασικά επόπτες δεν ειναι αυτοί που μας μοίρασαν το υλικό;

τους κωδικους με τις διευθύνσεις ποιος τις επιμελήθηκε; για να ξέρω ποιος δεν περπάτησε την περιοχή και μαλλον έκανε copy/paste οτι υπήρχε απο το 2011 ή εκανε οτι ναναι δουλειά για να τελειώνει. γιατι το να υπάρχουν ελλειψεις και λάθη ειναι αποδεκτό, αλλα οχι αν ειναι τα μισα λάθος...

Αν ο τομεάρχης έχει κάνει με υπευθυνοτητα τη δουλειά που του είχε ανατεθεί τότε διευκολύνονται πολύ οι απογραφείς που αναλαμβάνουν στη συνέχεια, σίγουρα γίνονται λάθη και σίγουρα υπάρχουν περιοχές πολύ δύσκολες, εγώ απεγραψα περίπου 850 κτίρια, εννοείται ότι υπήρχαν λάθη και φροντίσα να διορθωθούν πριν πατήσω ολοκλήρωση εργασιών, ενδεχομένως να υπάρχουν και αλλα τα οποία θα εντοπίσουν οι απογραφεις στην πορεία της εργασίας τους, σε κάθε περίπτωση όταν υπάρχει καλή συνεργασία όλα  αντιμετωπιζονται ,ο τομεάρχης πρέπει να συνεργάζεται με τους απογραφείς του τομέα του και όχι να τους αφήνει στο ελεος , έριξα απίστευτο ποδαροδρομο και τράβηξα πολύ άγχος , οι απογραφεις του τομέα μου -όταν και αν επιτέλους βρεθούν- ειλικρινά θα βγουν βόλτα , έχετε το κομμάτι της απογραφής πληθυσμού να φέρετε εις πέρας όχι να ψαχνετε φτου κι απ' την αρχή που είναι τα σπίτια , αυτό ήταν δική μας δουλειά,για αυτό μας έστειλαν πριν από σας , απευθυνθείτε στους επόπτες αν διαπιστώνετε πολλά λάθη και τσαπατσουλιες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τις τελευταίες 5-6 σελίδες, αλλα δεν βρηκα τι γίνεται με εμάς που ακόμα δεν έχει περάσει κανείς?

περιοχή πάτημα Χαλανδρίου. Απλά περιμένουμε ? Είμαι 10' σε αναμονή στο 211 1212032

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Διάβασα τις τελευταίες 5-6 σελίδες, αλλα δεν βρηκα τι γίνεται με εμάς που ακόμα δεν έχει περάσει κανείς?

περιοχή πάτημα Χαλανδρίου. Απλά περιμένουμε ? Είμαι 10' σε αναμονή στο 211 1212032

Δεν εχει περασει κανεις γιατι δεν βρισκουν απογραφεις...θεωρω οτι το ολο πραγμα οδηγειται σε φιασκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ppaio είπε

Δεν εχει περασει κανεις γιατι δεν βρισκουν απογραφεις...θεωρω οτι το ολο πραγμα οδηγειται σε φιασκο...

Αυτό μόλις συζητούσα με γνωστό στο τηλέφωνο. Ουτε και απο εκεί έχουν περάσει. 

και διαβάζω και κάτι χαζομάρες σαν αυτή και γελάω

Απογραφή 2021 - ΕΛΣΤΑΤ: Η διαδικασία είναι υποχρεωτική - Δεν θα υπάρξει άλλη παράταση - Newsbomb - Ειδησεις

Ο πρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ, Θάνος Θανόπουλος, μιλώντας στα «Νέα», 
δήλωσε ότι το αργότερο μέχρι τη Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 
θα έχουν μοιραστεί όλοι οι φάκελοι, σε κάθε γωνιά της χώρας, 
και οι πολίτες θα έχουν ένα εύλογο χρονικό διάστημα 
για να ολοκληρώσουν την αυτοαπογραφή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tsikat είπε

Αν ο τομεάρχης έχει κάνει με υπευθυνοτητα τη δουλειά που του είχε ανατεθεί τότε διευκολύνονται πολύ οι απογραφείς που αναλαμβάνουν στη συνέχεια, σίγουρα γίνονται λάθη και σίγουρα υπάρχουν περιοχές πολύ δύσκολες, εγώ απεγραψα περίπου 850 κτίρια, εννοείται ότι υπήρχαν λάθη και φροντίσα να διορθωθούν πριν πατήσω ολοκλήρωση εργασιών, ενδεχομένως να υπάρχουν και αλλα τα οποία θα εντοπίσουν οι απογραφεις στην πορεία της εργασίας τους, σε κάθε περίπτωση όταν υπάρχει καλή συνεργασία όλα  αντιμετωπιζονται ,ο τομεάρχης πρέπει να συνεργάζεται με τους απογραφείς του τομέα του και όχι να τους αφήνει στο ελεος , έριξα απίστευτο ποδαροδρομο και τράβηξα πολύ άγχος , οι απογραφεις του τομέα μου -όταν και αν επιτέλους βρεθούν- ειλικρινά θα βγουν βόλτα , έχετε το κομμάτι της απογραφής πληθυσμού να φέρετε εις πέρας όχι να ψαχνετε φτου κι απ' την αρχή που είναι τα σπίτια , αυτό ήταν δική μας δουλειά,για αυτό μας έστειλαν πριν από σας , απευθυνθείτε στους επόπτες αν διαπιστώνετε πολλά λάθη και τσαπατσουλιες

Eκανε λογαριασμο ο υπαλληλος της ΕΛΣΤΑΤ για να τα ριξει στους εποχιακους τομεαρχες ενω η ΕΛΣΤΑΤ ειναι παντελως ανοργανωτη...Οταν πηγα στην ΕΛΣΤΑΤ Θεσσαλονικης η μια εποπτεία δεν ηξερε σε ποιο οροφο ειναι η αλλη και ακομη και σημερα ο εποπτης δεν ξερει την διαδικασια για να προσθεσει ενα κτιριο που ειχε ξεχαστει...ΓΤΠ η ολη διαδικασια...

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, userAnon είπε

Διάβασα τις τελευταίες 5-6 σελίδες, αλλα δεν βρηκα τι γίνεται με εμάς που ακόμα δεν έχει περάσει κανείς?

περιοχή πάτημα Χαλανδρίου. Απλά περιμένουμε ? Είμαι 10' σε αναμονή στο 211 1212032

210 6814485, 210 6776033 Αυτά είναι τα τηλέφωνα της εποπτείας για τον Δήμο Φιλοθέης/Ψυχικού/Χαλανδρίου

Όλα τα τηλέφωνα αυτά είναι επίσημα αναρτημένα από την ΕΛΣΤΑΤ κι έχουν πρόσβαση όλοι.

https://www.statistics.gr/2021-census-pop-hous-comm

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Είμαι απογραφεας στην επαρχία και δυστυχώς κυριαρχεί το μπάχαλο, καμία οργάνωση. Πέρα από τον χάρτη με τα οικοδομικά τετράγωνα του τομέα δεν θα έπρεπε να έχουν δώσει χάρτη του κάθε τετραγώνου ξεχωριστά με τον αύξοντα αριθμό κάθε κτηρίου σημειωμένο πάνω; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, La_vie_en_tsouknida είπε

210 6814485, 210 6776033 Αυτά είναι τα τηλέφωνα της εποπτείας για τον Δήμο Φιλοθέης/Ψυχικού/Χαλανδρίου

Στο Χαλάνδρι δεν απαντάνε, και το ψυχικό μου είπε ότι λογικά θα περάσουν το ΣΚ αλλά να επικοινωνήσω με Χαλάνδρι... 

Ευχαριστώ πάντως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι απογραφεις συνεργαστειτε με τους τομεαρχες σας για να σας υποδειξουν την περιοχη ευθυνη σας και αν εχετε απορία να σας βοηθησουν. χωρις συνεργασια δεν θα παει βημα. ευτυχως προσωπικα το παω αλλιως και εχω ήσυχο το κεφαλι μου οτι θεμα βγαινει σε 5 λεπτα ειναι τελειωμένο.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...