Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα λάθος την οδό ενός κτιρίου και το κατάλαβα όταν είχα τελειώσει το τετράγωνο, το συμπλήρωσα μετά βέβαια αλλά δεν νομίζω ότι σώζεται η κατάσταση. Θα μιλήσω αύριο με την εποπτρια να μου πει τι πρέπει να κάνω. Γνωρίζει κανείς; Του έχει τύχει να κάνει τέτοιο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, TheConstant είπε

Έκανα λάθος την οδό ενός κτιρίου και το κατάλαβα όταν είχα τελειώσει το τετράγωνο, το συμπλήρωσα μετά βέβαια αλλά δεν νομίζω ότι σώζεται η κατάσταση. Θα μιλήσω αύριο με την εποπτρια να μου πει τι πρέπει να κάνω. Γνωρίζει κανείς; Του έχει τύχει να κάνει τέτοιο λάθος;

1) σΣημειωνεις σε ποια σειρα θα επρεπε να ειναι, να το μεταφερει η εποπτης. 

2)απλα παιρνεις εξαρχης τηλεφωνο και διορθωνει το ονομα της οδους ή τον αριθμο (χωρις να ξανακατοχυρωσεις με συντεταγμενες κλπ απο τηνα αρχη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2021 στις 12:15 ΠΜ, Kikhnt είπε

Καταστήματα που δεν λειτουργούν τα απογραφουμε;;

Αν ένα κατάστημα αποτελεί ξεχωριστό κτίριο φυσικά και το απογράφεις. Αν είναι μέρος κτιρίου το αναφέρεις στην δευτερεύουσα χρήση (ερώτηση 10). 

11 ώρες πριν, TheConstant είπε

Έκανα λάθος την οδό ενός κτιρίου και το κατάλαβα όταν είχα τελειώσει το τετράγωνο, το συμπλήρωσα μετά βέβαια αλλά δεν νομίζω ότι σώζεται η κατάσταση. Θα μιλήσω αύριο με την εποπτρια να μου πει τι πρέπει να κάνω. Γνωρίζει κανείς; Του έχει τύχει να κάνει τέτοιο λάθος;

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλά δεν τρέχει και τίποτα. Μόνο  όταν ολοκληρώσεις τον τομέα σου τότε μόνο μπορεί να γίνει η διόρθωση από τον επόπτη. Όχι νωρίτερα. Προς το παρόν κράτα σημειώσεις με τα τυχόν λάθη σου και στο τέλος ενημέρωσέ την για διορθώσεις.

11 ώρες πριν, Jason13 είπε

2)απλα παιρνεις εξαρχης τηλεφωνο και διορθωνει το ονομα της οδους ή τον αριθμο (χωρις να ξανακατοχυρωσεις με συντεταγμενες κλπ απο τηνα αρχη)

Δεν γίνεται να διορθωθεί όσο έχει τον έλεγχο του τομέα ο τομεάρχης. Επειδή το λάθος βρίσκεται μέσα στο tablet όσες φορές και να διορθώνει ο επόπτης στον server μόλις ξαναρίχνεις τα δελτία στο server θα ξαναστέλνεις το λάθος. Άρα πρώτα γίνεται ολοκλήρωση του τομέα από τον τομεάρχη και μετά διορθώσεις.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, beatshooter είπε

Καλημέρα, τρέχουν τώρα τίποτα αιτήσεις για αυτό το θέμα; Ήρθαν πρίν 7-10 μέρες.στο συγκρότημα που κατοικώ κ ρώτησαν 2-3 πράγματα.

Είναι ανοιχτή η αίτηση για τους υποψήφιους απογραφείς. Επίσης πολλές περιοχές ψάχνουν ακόμα τομεάρχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Kikhnt είπε

Γνωρίζετε κάτι για παράταση;

Δεν υπάρχει παράταση αλλά καταλαβαίνεις ότι αν δεν ολοκληρωθεί η απογραφή κτιρίων δεν μπορεί να γίνει η απογραφή πληθυσμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 5:12 ΜΜ, ppaio είπε

1200 ευρω που τα παιρνεις ποτε...? Μετα απο 5 μηνες....αστο καλυτερα...κοροιδα ψαχνουν...

 

Στις 15/7/2021 στις 12:08 ΜΜ, ppaio είπε

Σαν τι εχεις αγχος...? Δεν εχω καταλαβει...Φσικα και δεν προκειται να βρεις 12000 κοροιδα για να τρεχουν μεσα στο καλοκαιρι εν μεσω πανδημιας για απογραφη για να παρουν 1200 ευρω οποτε της καπνισει της ΕΛΣΤΑΤ...

 

 

Στις 15/7/2021 στις 12:11 ΜΜ, ppaio είπε

Τι να σου προσφερουν...? Κοροιδα ψαχνουν ...250 ευρωτο μηνα και αυτα μετα τους 6 μηνες και οταν εχουν γινει ολα τελεια...Ζησε Μαη να φας τριφύλλι...

 

Στις 15/7/2021 στις 3:14 ΜΜ, ppaio είπε

Οχι δεν ειναι 10 ημερες  ειναι μεχρι να γινει η απογραφη και αυτο σημαινει οτι μπορει να παρει και μηνες αφου λογω καλοκαιριου η αλλων λογων πολλοι θα απουσιαζουν...

Η αμοιβη δινεται αρκετους μηνες ισως και ενα χρονο μετα την ληξη του προγραμματος...

Το να τρεχεις εν μεσω πανδημιας βαζει εσενα και τους απογραφομενους σε κινδυνο...

Για αυτο θα ελεγα να το αποφυγετε δεν αξιζει καθολου τον κοπο...

 

Στις 9/8/2021 στις 12:39 ΠΜ, ppaio είπε

Λοιπον μερικες παρατηρησεις

α) Απογραφη μεσα στον Αυγουστο/Σεπτεβριο που θα λειπει ο κόσμος σε διακοπές

β) Πανδημια αντε να ανοιξει να σου μιλησει ο αλλος

γ) Εαν τραυματιστείς η σου επιτεθεί κακοποιός ποιος σε ασφαλίζει...?

δ) Πληρωμη αγνωστο...ισως μηνες μετα

 

Δεν εχω δει μεγαλυτερο scum και μαλιστα υπο κρατικη ομπρελα...

Πρεπει να ντρεπεστε για ολο αυτο...εκει στην ΕΛΣΤΑΤ...

 

 

Στις 18/8/2021 στις 7:26 ΜΜ, ppaio είπε

Οχι βεβαια πρόκειται για μια κοροϊδία...Ποιος σε καλυπτει σε περιπτωση ατυχηματος...? Κανενας...Για να μην πουμε οτι θα πληρωθεις μεχρι και 6 μηνες μετα...Τραγικο...

 

Στις 21/8/2021 στις 11:19 ΜΜ, ppaio είπε

Βρε φιλε μου ....αγγαρεια ειναι με τριτοκοσμικους ορους ...Εδω δεν γνωριζεις ποτε θα πληρωθεις ....Τι να λεμε τωρα...

 

Στις 23/8/2021 στις 8:38 ΜΜ, ppaio είπε

Σκεφτειτε ποτε θα πληρωθουν αυτοι που θα κανουν την γενικη απογραφη...Τουλαχιστον κανα χρονο μετα...

 

Στις 11/9/2021 στις 11:30 ΠΜ, ppaio είπε

Και πολυ καλα θα κανεις ...να παραιτηθεις...Δεν το γνωριζανε ..? Βεβαιως αλλα ελληνικο δημοσιο...

 

Στις 13/9/2021 στις 8:46 ΜΜ, ppaio είπε

Ειναι απλο δεν ειχαν απογραφεις στην περιοχη σου η βολεψανε τα βυσματα πρωτα...

 

Φίλε μήπως τελικά αξίζει και έγινες τομεάρχης; χα χα

 

Στις 14/9/2021 στις 1:00 ΜΜ, ppaio είπε

H ΕΛΣΤΑΤ πρεπει να κανει ενημερωση μεσω των Μεσων Μαζικης Ενημερωσης οτι γινεται απογραφη κτιριων και πληθυσμου...διοτι ο κοσμος δεν ανοιγει την πορτα του για να απαντησει στις ερωτησεις των τομεαρχων...ΑΜΕΣΑ...

 

Στις 16/9/2021 στις 7:02 ΜΜ, ppaio είπε

Tι οριζεται ως κενη κατοικια η διαμερισμα...? Εαν καποιος λειπει μερικους μηνες τι βαζει ο τομεαρχης..?

 

Στις 19/9/2021 στις 3:16 ΜΜ, ppaio είπε

Φίλε δεν αναλαμβάνεις χωριά και αγροτικές τοποθεσίες...Σε περίπτωση ατυχήματος δεν είσαι καλυμμένος ασφαλιστικά...

 

12 ώρες πριν, ppaio είπε

Στην πολυκατοικια εαν εχει πυλωτη τοτε δεν ειναι ισογειο με τοιχους σωστα...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ινσομνίτες, έλειπα εκείνη τη μέρα και τώρα που είδα το τόπικ το θυμήθηκα που μου το είχε φωνάξει μια θεία -που δε χωνεύω- πως ήρθαν, με έψαχναν, και τους είπε πως είναι 2 ορόφοι κατοικίσιμοι.. Σωστά τους είπε!

 

Έχασα τίποτα; Είναι καλυμμένοι με αυτό που τους είπε η θεία; Θα μπλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kikhnt είπε

Γνωρίζετε κάτι για παράταση;

Μας είπαν, ανεπίσημα βέβαια, ότι θα πάμε μέχρι 15 Οκτωβρίου αλλά μας συμβούλεψαν να μην εξαντλήσουμε το χρονικό περιθώριο και να προσπαθήσουμε να είμαστε έτοιμοι λίγο νωρίτερα, αυτό ισχύει βέβαια για την περιοχή μου , παραλάβαμε απογραφικους τομείς την Παρασκευή 17/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμμετέχω για πρώτη φορά ως απογραφέας και δη ως τομεάρχης.

Έχω χωριά στον τομέα μου που σημαίνει διπλά και σε κάποιες περιπτώσεις και τριπλά δελτία συμπλήρωσης (κατοικία, αποθήκη, σταύλος).

Είναι άδικο σε σχέση με κάποιους που πήραν 40 κτήρια στην πόλη και θα πληρωθούμε όλοι ισόποσα.

Ίσως θα ήταν πιο αξιοκρατικό η πληρωμή να γίνει βάση των κτηρίων που καταγράφονται αριθμητικά.

Σε κάθε περίπτωση θα το ξαναέκανα και κρίμα που δεν μπορώ να συμμετάσχω και ως απογραφέας πληθυσμού...

Είναι ένα αξιοπρεπέστατο ποσό για το χρόνο που έχω δαπανήσει έως τώρα κι ας έχω καταγράψει πάνω απο 1.000 κτήρια!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Ρε Ινσομνίτες, έλειπα εκείνη τη μέρα και τώρα που είδα το τόπικ το θυμήθηκα που μου το είχε φωνάξει μια θεία -που δε χωνεύω- πως ήρθαν, με έψαχναν, και τους είπε πως είναι 2 ορόφοι κατοικίσιμοι.. Σωστά τους είπε!

 

Έχασα τίποτα; Είναι καλυμμένοι με αυτό που τους είπε η θεία; Θα μπλέξω;

Που να μπλέξεις; Πώς να μπλέξεις; Μην σε νοιάζει ...όλα είναι καλά.

5 ώρες πριν, Nineta_s είπε

Είναι άδικο σε σχέση με κάποιους που πήραν 40 κτήρια στην πόλη και θα πληρωθούμε όλοι ισόποσα.

Ίσως θα ήταν πιο αξιοκρατικό η πληρωμή να γίνει βάση των κτηρίων που καταγράφονται αριθμητικά.

Σε κάθε περίπτωση θα το ξαναέκανα και κρίμα που δεν μπορώ να συμμετάσχω και ως απογραφέας πληθυσμού...

Δύο παρατηρήσεις μόνο. Ο αριθμός κτιρίων του τομέα ορίζεται από τον αριθμό κατοικιών που μετρήθηκαν στην προηγούμενη απογραφή.Κάθε τομέας αντιστοιχεί σε 600 κατοικίες περίπου. Όντως αυτός που χρεώνεται τομέα στην Κυψέλη ας πούμε θα είναι ευνοημένος σε σχέση με κάποιον που είναι σε επαρχία καθώς μπορεί ο τομέας του να περιλαμβάνει 30 κτίρια...αλλά αυτός στην Κυψέλη αντιμετωπίζει άλλα προβλήματα όπως το οτι δεν του ανοίγουν να μετρήσει τις κατοικίες και άλλα όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...