Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Tsikat είπε

Ουσιαστικά το μόνο ερώτημα στο οποιο δεν μπορείς να ξέρεις την απαντηση είναι αυτό που σχετίζεται με την περίοδο κατασκευής του κτιρίου , αυτό όμως μπορεί να στο απαντήσει ένας οποιοσδήποτε ιδιοκτήτης διαμερίσματος της πολυκατοικίας, δεν είναι απαραίτητο να βρεις τον διαχειριστή ,εξάλλου όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν εκτελέσει υποχρεωτικά χρέη διαχειριστή άρα γνωρίζουν κάποια βασικά στοιχεία,  και εγώ όταν είδα το ερωτηματολόγιο πελαγωσα , μη φοβού , ρωτώντας πας στην πόλη , θα τη βρούμε την άκρη ακόμη κι αν χρειαστουμε περισσότερο χρόνο δε χάθηκε ο κόσμος για λίγα λεπτά παραπάνω

 

Λένεε ότι θα δώσουν χρόνο μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου.. γνωρίζεις κάτι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι ακριβώς. Δεν σε πληρώνουν όταν δεσμεύεται να κάνεις μια δουλειά και επειδή έχεις να κάνεις με το δημόσιο μισό συμπληρώνεις τα δελτία της Απογραφής που έχεις χρεωθεί και απαιτείς να αποζημιωθείς μέχρι τελευταίο λεπτό του ευρώ ενώ στις υποχρεώσεις σου δεν φανηκες εντάξει.Αυτη τη φορά φυσικά λόγω ηλεκτρονικής εφαρμογής δεν μπορείς να διαφύγεις και αρκετοί θα στεναχωρηθουν.Δεν σου φαίνεται δίκαιο να πληρωθείς αφού ολοκληρώσεις ΣΩΣΤΑ την δουλειά σου; Λάθη θα υπάρχουν και λάθη κάνουμε ολοι

Το ερώτημα είναι γενικό και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Όχι ακριβώς. Δεν σε πληρώνουν όταν δεσμεύεται να κάνεις μια δουλειά και επειδή έχεις να κάνεις με το δημόσιο μισό συμπληρώνεις τα δελτία της Απογραφής που έχεις χρεωθεί και απαιτείς να αποζημιωθείς μέχρι τελευταίο λεπτό του ευρώ ενώ στις υποχρεώσεις σου δεν φανηκες εντάξει.Αυτη τη φορά φυσικά λόγω ηλεκτρονικής εφαρμογής δεν μπορείς να διαφύγεις και αρκετοί θα στεναχωρηθουν.Δεν σου φαίνεται δίκαιο να πληρωθείς αφού ολοκληρώσεις ΣΩΣΤΑ την δουλειά σου; Λάθη θα υπάρχουν και λάθη κάνουμε ολοι

Το ερώτημα είναι γενικό και δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά.

να τους χαίρεστε εκεί στην ΕΛΣΤΑΤ. Ντροπή τους να τους πεις.

Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ορίστηκε άλλος στη θέση μου ως Τομεάρχης για τον Πτελεό του Ν. Μαγνησίας. Είχα το πλεονέκτημα της εντοπιότητας. 

και όμως έφεραν έναν άλλον από το Βόλο. Τους τα έψαλα το έκλεισα. Αντε και στο διάολο να πάνε. Παντού μέσο. Έχει πολλούς οικισμούς 2.500 ευρώ θα είναι η αποζημιωση οπως την εχω υπολογισει και έβαλαν μέσο και μου πηραν τη θέση.

*δεν αναφέρομαι σε σένα εννοείται απλά απαντάς σαν να δουλεύεις εκεί, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι. Ντροπή τους να τους πεις. 

 

Επεξ/σία από valadisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Kikhnt είπε

Εννοείς ότι σε είχαν επιλέξει και τελικά σου είπαν άκυρο;;; 

είχα κάνει αίτηση κάπου τον ιουνιο αν θυμαμαι. είχα επιλέξει ως πρώτη επιλογή το Πτελεό του Ν. Μαγνησίας. 

Με παίρνουν σήμερα, μου λένε έχει οριστεί άλλος. Τους στέλνω μήνυμα το εξής:

είχα επιλεγεί ως τομεάρχης στο Δήμο Αλμυρού και είχα δηλώσει στην αίτησή μου ότι επιθυμώ να επιλέγώ για την Δημοτική Ενότητα Πτελεού. Σήμερα, μου ανακοινώθηκε ότι έχω επιλεγεί για την Ανάυρα. Το κριτήριο εντοπιότητας καθότι μένω στο Πτελεό δεν παίζει ρόλο; Με ποιο κριτήριο επιλέχθηκε άλλο άτομο στη θέση μου για την Δημοτική Ενότητα Πτελεού; Μήπως γίνονται συγκεκριμένες διευκολύνσεις σε κάποιους;

και μου απαντανε

Καλησπέρα σας,

Η Δημοτική Ενότητα Πτελεού, Κοινότητα Πτελεού έχει 2 τομείς που είχαν ήδη ανατεθεί σε προηγούμενους σε κατάταξη ισάριθμους υποψηφίους.  Η Δημοτική Ενότητα Ανάβρας, Κοινότητα Ανάβρας ήταν η δεύτερη επιλογή σας γι’ αυτό και σας ανατέθηκε ο μοναδικός τομέας αν και πιο κάτω στην κατάταξη υπάρχει υποψήφιος που την έχει ως μοναδική επιλογή.

Ερωτήσεις όπως αν γίνονται διευκολύνσεις δεν χρήζουν απαντήσεων μιας και οι διαδικασίες είναι όλες μέσω ηλεκτρονικών εφαρμογών.

Ευχαριστούμε για την διάθεση συνεργασίας σας, και τους απανταω

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απαλλάξτε με οριστικά των καθηκόντων μου. 

Και κάποιες σκέψεις δικές μου προς το insomnia

Πως φέρνουν άλλους από το Βολο, όταν είχα δηλώσει ότι μένω Πτελεό και η αίτηση είχε ένδειξη εντοπιότητας, το ανέφερε σαν θετικό θυμάμαι ότι πριμοδοτείται;

Σημείωση: Το Πτελεό έχει πάνω από 7 μικρούς οικισμούς και η πληρωμή θα είναι μεγάλη.

Πως δεν γίνονται διευκολύνσεις όπως μου λένε, από τη στιγμή που με παίρνουν τηλέφωνο και μου λενε, κάτσε να δούμε μήπως θέλει το άτομο που έχει οριστεί για Πτελεό να πάει αλλού. Φυσικά και μπορούν να γίνουν αλλαγές. Όχι ότι περιμενα να το παραδεχτούν στο email αλλά λέμε τώρα.

Η ανάβρα είναι 45 χιλιόμετρα ανηφόρας από τον αλμυρό και θέλω 20 ευρώ βενζίνη να την ανέβω + 5 ευρώ από το Πτελεό για αλμυρό. Απλά δεν παίζει να πάω. Την είχα βάλει σαν δεύτερη γιατί λέεω αντε θα το κανω σαν βόλτα οταν τελειωσω το Πτελειο και για να παρω τιποτα περισσοτερο.

Επεξ/σία από valadisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ε καλά σίγουρα δεν σε συμφέρει... Ελπίζω να μην γίνει κ με μένα το ίδιο εδώ στη Λάρισα. Είμαι απο τους τελευταίους τομεάρχες που επέλεξαν κ στις επιλογές  δεύτερη κ Τρίτη έβαλα περιοχές εκτός του κέντρου της Λάρισας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kikhnt είπε

Τελικά έχει ξεκινήσει κανείς;;; Ξέρετε πότε θα ξεκινήσει επιτέλους;;;; Στο τέλος θα μας δώσει 2 βδομάδες κ θα πουν τρέξτε

Εμείς έχουμε ξεκινήσει από το Σάββατο, είχα την εντύπωση ότι όλοι μαζί ξεκίνησαν. Άτυχος εγώ καθώς στο χωριό μου μου έτυχαν 1100 κτήρια να απογράψω, χθες και σήμερα που βγήκα έβγαλα γύρω στα 150 οπότε θεωρώ μέσα σε 2 εβδομάδες εκτός απροόπτου και χωρίς σταματημό θα τα βγάλω.

Πάντως η εφαρμογή έχει αδύνατα σημεία. Προσέξτε να μη διαγράψετε κάποιο δελτίο καθώς μετά δεν γίνεται επαναφορά του αύξων αριθμού στο τετράγωνο, συνεχίζει από το επόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dompred είπε

Εμείς έχουμε ξεκινήσει από το Σάββατο, είχα την εντύπωση ότι όλοι μαζί ξεκίνησαν. Άτυχος εγώ καθώς στο χωριό μου μου έτυχαν 1100 κτήρια να απογράψω, χθες και σήμερα που βγήκα έβγαλα γύρω στα 150 οπότε θεωρώ μέσα σε 2 εβδομάδες εκτός απροόπτου και χωρίς σταματημό θα τα βγάλω.

Πάντως η εφαρμογή έχει αδύνατα σημεία. Προσέξτε να μη διαγράψετε κάποιο δελτίο καθώς μετά δεν γίνεται επαναφορά του αύξων αριθμού στο τετράγωνο, συνεχίζει από το επόμενοΕμένα δεν με έχουν ενημερώσει ακόμα, δεν έχω ιδέα πότε ξεκινάμε. Εσύ που άρχισες μπορείς να μας πεις πρώτες εντυπώσεις; Τι κάνεις ακριβώς; Οι κάτοικοι που βρίσκεις απαντούν στις ερωτήσεις σου; 

Εμένα δεν με έχουν ενημερώσει ακόμα, δεν έχω ιδέα πότε ξεκινάμε. Εσύ που άρχισες μπορείς να μας πεις πρώτες εντυπώσεις; Τι κάνεις ακριβώς; Οι κάτοικοι που βρίσκεις απαντούν στις ερωτήσεις σου; 

Επεξ/σία από TheConstant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βοήθησε μας λίγο... Σου απαντούν στις ερωτήσεις;;; Πόσο χρονικό περιθώριο σας έδωσαν για να τα τελειώσετε;;;

Επίσης αυτά τα 150 κτίρια πόσες ώρες έκανες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 10:08 ΠΜ, Kikhnt είπε

 

Λένεε ότι θα δώσουν χρόνο μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου.. γνωρίζεις κάτι;;

Σήμερα πήρα τηλ στην Ελστατ νομου  Λάρισας , από βδομάδα ξεκινάμε στο δήμο που διαμενω και μέχρι 26/9 με δυνατότητα παράτασης(δεν αναφέρομαι στην πόλη της Λάρισας),ήταν καθησυχαστικος και ευγενεστατος ο κύριος με τον οποίο μίλησα , μου εξήγησε ότι από βδομάδα  θα γίνει και μια δια ζώσης συνάντηση για επίλυση αποριών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, valadisk είπε

να τους χαίρεστε εκεί στην ΕΛΣΤΑΤ. Ντροπή τους να τους πεις.

Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι ορίστηκε άλλος στη θέση μου ως Τομεάρχης για τον Πτελεό του Ν. Μαγνησίας. Είχα το πλεονέκτημα της εντοπιότητας. 

και όμως έφεραν έναν άλλον από το Βόλο. Τους τα έψαλα το έκλεισα. Αντε και στο διάολο να πάνε. Παντού μέσο. Έχει πολλούς οικισμούς 2.500 ευρώ θα είναι η αποζημιωση οπως την εχω υπολογισει και έβαλαν μέσο και μου πηραν τη θέση.

*δεν αναφέρομαι σε σένα εννοείται απλά απαντάς σαν να δουλεύεις εκεί, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι. Ντροπή τους να τους πεις. 

 

Στο σύστημα κατάταξης υπάρχουν 4 άτομα πριν από σένα (αν τα αρχικά σου είναι ΚΜ) που δήλωσαν αυτό που δήλωσες και εσύ έστω και σαν δεύτερες επιλογές. Δεν γνωρίζω περισσότερα αλλά θέλω μόνο να σε βεβαιώσω οτι αυτός που θα μπει τομεάρχης είτε στον Πτελεό είτε οπουδήποτε αλλού θα πάρει ακριβώς 1127€ καθαρά + 128€ επιστροφή φόρου αν έχει εισόδημα κάτω από 9000€ ετήσιο. Η αμοιβή δεν πάει με τον οικισμό αλλά με τον τομέα.

Σε κάθε μου απάντηση προσπαθώ να βοηθήσω. Τίποτα περισσότερο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς μας είπαν ότι χονδρικά θα έχουμε περίπου ένα μήνα για να τελειώσουμε, μέχρι αρχές Οκτώβρη.

Τα 150 τα έβγαλα με 2 μέρες όχι εντατικής δουλειάς (7 ώρες ίσως), βέβαια είμαι σε χωριό οπότε αρκετά από αυτά (ίσως και τα μισά) είναι βοηθητικά κτήρια και όχι κατοικίες και περνιούνται γρήγορα.

Μεγάλο πρόβλημα είναι όσους δεν μπορώ να βρω και πρέπει να σταματήσω το τετράγωνο για να μη χαλάσει η αρίθμηση που δίνει η εφαρμογή. Από όσους μπορώ να βρω, οι περισσότεροι είναι απότομοι έως εχθρικοί (είτε δεν ξέρουν τι είναι η απογραφή, είτε είναι καχύποπτοι, είτε με απειλούν να μη περάσω μερικά κτήρια), αλλά είναι και αρκετοί αυτοί που είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν και μιλάνε ανθρώπινα. Γενικά όμως το έχω άγχος σε τι άνθρωπο θα πέσω κάθε φορά.

Θεωρώ ότι δεν θα έχει κανείς θέμα χρόνου, οι περισσότεροι τομείς δεν έχουν τόσα κτήρια όσα ο δικός μου και υπολογίζω να τα βγάλω σε αρκετά λιγότερο χρόνο από ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες την μέρα ή 7 ώρες και τις 2 μέρες;; Λογικά έχουν και αποστάσεις τα κτίρια στο χωριό δεν είναι πυκνοκατοικημένη περιοχή. Εν τω μεταξύ ρώτησα τον επόπτη μου. Αν δεν μπορούμε με τίποτα να επιβεβαιώσουμε την ημερομηνία που χτίστηκε από τους κατοίκους προσπαθούμε με βάση την εμπειρία και την προσωπική άποψη και καταχωρούμε μέσο όρο χρονολογία. Δεν θα πιαστεί για λάθος εφόσον δεν μπορέσαμε να το διασταυρωσουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...