Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Kikhnt είπε

7 ώρες την μέρα ή 7 ώρες και τις 2 μέρες;; Λογικά έχουν και αποστάσεις τα κτίρια στο χωριό δεν είναι πυκνοκατοικημένη περιοχή. Εν τω μεταξύ ρώτησα τον επόπτη μου. Αν δεν μπορούμε με τίποτα να επιβεβαιώσουμε την ημερομηνία που χτίστηκε από τους κατοίκους προσπαθούμε με βάση την εμπειρία και την προσωπική άποψη και καταχωρούμε μέσο όρο χρονολογία. Δεν θα πιαστεί για λάθος εφόσον δεν μπορέσαμε να το διασταυρωσουμε .

Kαλά αυτό εννοείται ότι το κόβεις με το μάτι

Γιατί, αν σου πει ένοικος μια χρονολογία νομίζεις ότι θα είναι σωστή η πληροφορία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πατώντας πάνω στο "Αναφορά αναθέσεων Τομέων - Οικισμών" μου γράφει

Αναφορά σε κείμενο

 

Δεν έχετε δικαιώματα supervisor

Access denied by Page security check

 

Στο pdf υπάρχει το όνομά μου, λαμβάνω τα email, παρακολούθησα και το online σεμινάριο.

Να δω τι θα γίνει μετά την επικοινωνία με το βοηθό τομεάρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, elio_1 είπε

Πατώντας πάνω στο "Αναφορά αναθέσεων Τομέων - Οικισμών" μου γράφει

Στο pdf υπάρχει το όνομά μου, λαμβάνω τα email, παρακολούθησα και το online σεμινάριο.

Να δω τι θα γίνει μετά την επικοινωνία με το βοηθό τομεάρχη

Σωστά ..εκεί πατάνε όσοι έχουν δικαίωμα ανάθεσης τομέων σε τομεάρχες.Λογικα εσύ πρέπει να συνεργαστείτε με βοηθό επόπτη...δηλαδή υπάλληλο της ΕΛΣΤΑΤ που έχει χρεωθεί το όνομα σου για να σε ελέγχει βοηθάει στην ολοκλήρωση του τομέα σου

 

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Σωστά ..εκεί πατάνε όσοι έχουν δικαίωμα ανάθεσης τομέων σε τομεάρχες.Λογικα εσύ πρέπει να συνεργαστείτε με βοηθό επόπτη...δηλαδή υπάλληλο της ΕΛΣΤΑΤ που έχει χρεωθεί το όνομα σου για να σε ελέγχει βοηθάει στην ολοκλήρωση του τομέα σου

Πάω για ύπνο καθώς σήμερα τράβηξε αρκετά η εκπαίδευση...τα λε το πρωί...να είστε όλοι καλα

Συγγνώμη μπορείτε να μου εξηγήσετε πως τελειώνει κάποιος την απογραφή κτιρίου σε ένα ή ακόμα και πέντε λεπτά; Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά μου φαίνεται αδιανόητο. Μέχρι να βρεις κάποιον, να δεχτεί και να ξέρει να απαντήσει (χρονολογία/πόσα διαμερίσματα κατοικούνται και πόσα είναι άδεια), πόση ώρα ρεαλιστικά παίρνει αυτή η διαδικασία; Είχα κάνει αυτή την ερώτηση και πριν μέρες αλλά δεν μου είχατε απαντήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TheConstant είπε

Συγγνώμη μπορείτε να μου εξηγήσετε πως τελειώνει κάποιος την απογραφή κτιρίου σε ένα ή ακόμα και πέντε λεπτά; Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά μου φαίνεται αδιανόητο. Μέχρι να βρεις κάποιον, να δεχτεί και να ξέρει να απαντήσει (χρονολογία/πόσα διαμερίσματα κατοικούνται και πόσα είναι άδεια), πόση ώρα ρεαλιστικά παίρνει αυτή η διαδικασία; Είχα κάνει αυτή την ερώτηση και πριν μέρες αλλά δεν μου είχατε απαντήσει. 

Η ερώτησή σας δεν έχει απάντηση του τύπου άσπρο μαύρο. Σε κάποια κτίρια θα βρούμε τους κατοίκους στο μπαλκόνι, σε άλλα δεν θα τους βρούμε ποτέ, ενώ σε άλλα θα πάρουμε τα στοιχεία από κάποιον γείτονα ... αν περιμένετε να τους βρείτε όλους σπίτι και να σας ανοίξουν για να πάρετε τις απαντήσεις τότε έχετε απόλυτο δίκιο οι χρόνοι που σας είπα δεν θα επιτευχθούν ποτέ.

Ζητάμε πάντα τον διαχειριστή της πολυκατοικίας. Αν δεν είναι δυνατόν να βρεθεί χτυπάμε σε άλλο κουδούνι μέχρι κάποιος να μας απαντήσει.

Σε μονοκατοικίες διώροφα και κτίρια μικρά  δεν αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τις κατοικίες κενές ή κατοικούμενες καθώς όπως έχω ξαναπεί αυτό εκμαιεύεται από την εικόνα του σπιτιού.

Την περασμένη εβδομάδα ολοκλήρωσε τομεάρχης μου τομέα σε μεγάλη επαρχιακή πόλη (141 κτίρια σε περίπου 11 ώρες χονδρικά) και σε ένα σημείο που τα στενάκια και τα σοκάκια ήταν πραγματικά δαιδαλώδη. Ναι, εκεί ήταν αδύνατο να βγουν χρόνοι της τάξης των 2 λεπτών ανά κτίριο αφού ακόμα και ηλικιωμένοι κάτοικοι δυσκολεύονταν να απαντήσουν με σαφήνεια στην ερώτηση για το πότε φτιάχτηκε το κτίριο στο οποίο διέμεναν για πολλά χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

21 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Η ερώτησή σας δεν έχει απάντηση του τύπου άσπρο μαύρο. Σε κάποια κτίρια θα βρούμε τους κατοίκους στο μπαλκόνι, σε άλλα δεν θα τους βρούμε ποτέ, ενώ σε άλλα θα πάρουμε τα στοιχεία από κάποιον γείτονα ... αν περιμένετε να τους βρείτε όλους σπίτι και να σας ανοίξουν για να πάρετε τις απαντήσεις τότε έχετε απόλυτο δίκιο οι χρόνοι που σας είπα δεν θα επιτευχθούν ποτέ.

Ζητάμε πάντα τον διαχειριστή της πολυκατοικίας. Αν δεν είναι δυνατόν να βρεθεί χτυπάμε σε άλλο κουδούνι μέχρι κάποιος να μας απαντήσει.

Σε μονοκατοικίες διώροφα και κτίρια μικρά  δεν αντιμετωπίζετε πρόβλημα με τις κατοικίες κενές ή κατοικούμενες καθώς όπως έχω ξαναπεί αυτό εκμαιεύεται από την εικόνα του σπιτιού.

Την περασμένη εβδομάδα ολοκλήρωσε τομεάρχης μου τομέα σε μεγάλη επαρχιακή πόλη (141 κτίρια σε περίπου 11 ώρες χονδρικά) και σε ένα σημείο που τα στενάκια και τα σοκάκια ήταν πραγματικά δαιδαλώδη. Ναι, εκεί ήταν αδύνατο να βγουν χρόνοι της τάξης των 2 λεπτών ανά κτίριο αφού ακόμα και ηλικιωμένοι κάτοικοι δυσκολεύονταν να απαντήσουν με σαφήνεια στην ερώτηση για το πότε φτιάχτηκε το κτίριο στο οποίο διέμεναν για πολλά χρόνια.

 

Σε νησι του Αιγαιου μου ανατεθηκε τομεας με ορεινα χωρια τα οποια δεν εχουν οδους και αριθμους.Μου ζητηθηκε να ψαξω και να βρω ολους τους ιδιοκτητες των ακινητων και να τους καταγραψω γιατι οταν δεν υπαρχουν οδοι ειναι λενε ο μονος τροπος απογραφης των κτιριων αυτων.Το προσπαθησα και ειναι αδυνατο να κανω απογραφη ιδιοκτητων κτιριων...Σημερα θα παραιτηθω απο τομεαρχης

Spoiler

 

 

 

 

 

8 ώρες πριν, TheConstant είπε

Συγγνώμη μπορείτε να μου εξηγήσετε πως τελειώνει κάποιος την απογραφή κτιρίου σε ένα ή ακόμα και πέντε λεπτά; Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα αλλά μου φαίνεται αδιανόητο. Μέχρι να βρεις κάποιον, να δεχτεί και να ξέρει να απαντήσει (χρονολογία/πόσα διαμερίσματα κατοικούνται και πόσα είναι άδεια), πόση ώρα ρεαλιστικά παίρνει αυτή η διαδικασία; Είχα κάνει αυτή την ερώτηση και πριν μέρες αλλά δεν μου είχατε απαντήσει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kalliopi2301 είπε

 

Σε νησι του Αιγαιου μου ανατεθηκε τομεας με ορεινα χωρια τα οποια δεν εχουν οδους και αριθμους.Μου ζητηθηκε να ψαξω και να βρω ολους τους ιδιοκτητες των ακινητων και να τους καταγραψω γιατι οταν δεν υπαρχουν οδοι ειναι λενε ο μονος τροπος απογραφης των κτιριων αυτων.Το προσπαθησα και ειναι αδυνατο να κανω απογραφη ιδιοκτητων κτιριων...Σημερα θα παραιτηθω απο τομεαρχης

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

 

 

Καλησπέρα σας. Αφού σας επισημάνω ότι καταλαβαίνω απολύτως αυτό που λέτε θα ήθελα να σας ενημερώσω στο εξής. Η προσπάθεια εύρεσης του ιδιοκτήτη γίνεται μόνο και μόνο για να βοηθηθεί ο απογραφεας στο να εντοπίσει και να απογραφεί  την κατοικία η τις κατοικίες που εσείς καταγράψατε. Δεν είναι καψονι αλλά ανάγκη να γίνει αυτό που σας έγραψαν.Σας τονίζω ότι καταλαβαίνω απολύτως την δυσκολία που αντιμετωπίζετε. Να είστε πάντα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@velissarios1
Μηπως ξερεις να μου απαντησεις σε αυτα:

1. Αν βρει σταβλο/ παραγκα που δεν κατοικειται, βαζει κτηριο και στην κατηγορια αλλο γραφει πχ σταβλο ;

2. Αν δεν ξερει οδο/ιδιοκτητη κλπ και βαλει πχ αγνωστο 134, σημειωνοντας παραλληλα χειρογραφα στο χαρτη που δοθηκε ποιο κτισμα ειναι το αγνωστο 134 ωστε να διευκολυνθει ο απογραφεας. Δεν ειναι μια λυση αυτο ή θα εχουν θεμα με τους τομεαρχες;

3. Γινεται να γινει χρηση του ιδιου λογαριασμου ταυτοχρονα απο 2 συσκευες; (Ελεγα να παω να βοηθησω ενα φιλο να τελειωσει πιο γρηγορα και να κανω και τη βολτα μου)

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakura22 είπε

@velissarios1
Μηπως ξερεις να μου απαντησεις σε αυτα:

1. Αν βρει σταβλο/ παραγκα που δεν κατοικειται, βαζει κτηριο και στην κατηγορια αλλο γραφει πχ σταβλο ;

2. Αν δεν ξερει οδο/ιδιοκτητη κλπ και βαλει πχ αγνωστο 134, σημειωνοντας παραλληλα χειρογραφα στο χαρτη που δοθηκε ποιο κτισμα ειναι το αγνωστο 134 ωστε να διευκολυνθει ο απογραφεας. Δεν ειναι μια λυση αυτο ή θα εχουν θεμα με τους τομεαρχες;

3. Γινεται να γινει χρηση του ιδιου λογαριασμου ταυτοχρονα απο 2 συσκευες; (Ελεγα να παω να βοηθησω ενα φιλο να τελειωσει πιο γρηγορα και να κανω και τη βολτα μου)

Για το 3, δεν επιτρέπεται να κάνει κανείς την απογραφή χωρίς να έχει οριστεί και χωρίς να φέρει το καρτελάκι. Επίσης είναι και το θέμα των εμπιστευτικών πληροφοριών που σου δίνουν. Όσο αγνές και αν είναι οι προθέσεις σου, μπορεί να βρείτε μπελά και οι δύο. Θα μπορούσες να πας για παρέα μαζί, περνάει πιο ευχάριστα η ώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakura22 είπε

@velissarios1
Μηπως ξερεις να μου απαντησεις σε αυτα:

1. Αν βρει σταβλο/ παραγκα που δεν κατοικειται, βαζει κτηριο και στην κατηγορια αλλο γραφει πχ σταβλο ;

2. Αν δεν ξερει οδο/ιδιοκτητη κλπ και βαλει πχ αγνωστο 134, σημειωνοντας παραλληλα χειρογραφα στο χαρτη που δοθηκε ποιο κτισμα ειναι το αγνωστο 134 ωστε να διευκολυνθει ο απογραφεας. Δεν ειναι μια λυση αυτο ή θα εχουν θεμα με τους τομεαρχες;

3. Γινεται να γινει χρηση του ιδιου λογαριασμου ταυτοχρονα απο 2 συσκευες; (Ελεγα να παω να βοηθησω ενα φιλο να τελειωσει πιο γρηγορα και να κανω και τη βολτα μου)

1. Σωστά γράφεις σταύλος

2.Μπορείς να γράψεις και αυτό που είπες

3. Όπως σωστά ειπώθηκε δεν γίνεται να μπει άτομο και να απογράφει με στοιχεία άλλου  ενώ είναι μη ορισμένο στην θέση του τομεάρχη...άρα όχι δεν μπορείς να γράψεις κτίρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2021 στις 8:29 ΠΜ, Kalliopi2301 είπε

 

Σε νησι του Αιγαιου μου ανατεθηκε τομεας με ορεινα χωρια τα οποια δεν εχουν οδους και αριθμους.Μου ζητηθηκε να ψαξω και να βρω ολους τους ιδιοκτητες των ακινητων και να τους καταγραψω γιατι οταν δεν υπαρχουν οδοι ειναι λενε ο μονος τροπος απογραφης των κτιριων αυτων.Το προσπαθησα και ειναι αδυνατο να κανω απογραφη ιδιοκτητων κτιριων...Σημερα θα παραιτηθω απο τομεαρχης

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

 

 

 

 

Και πολυ καλα θα κανεις ...να παραιτηθεις...Δεν το γνωριζανε ..? Βεβαιως αλλα ελληνικο δημοσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...