Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

5.4.jpg.8f90d16c876614a5250049aabe67286d.jpg

cpp5.4.jpg.c817690f96bc3cb4c7ee94bfa8c9f257.jpg

Spoiler

5_4pc.png.f5a06f2719cd1760fd5beacb7b16f80f.png

aideeee5.4.jpg.83744e3f0c67e91672522b66b72241ad.jpg

Εχει πολυ ψάξιμο το TVB με adaptive voltage κτλ...

Ps..Πρέπει η Msi να δινει drivers σε usb..Intel network drivers...

Κατεβάστε τους σε ενα usb να τους εχετε για το format..

🤣

 

5.4cpuz.jpg

Επεξ/σία από ShooterX
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μην παίρνετε μόνο τις προσωπικές σας προτιμήσεις/ανάγκες  και να τις κάνετε για όλους.   Άλλο να λέτε “εγώ προσωπικά δεν θέλω microATX γιατί δεν μου κάνει  και άλλο να λέτε οι microATX των 65 ευρώ είναι για πέταμα”.

Οι απόψεις είναι πάντα προσωπικές, δεν έχει νόημα να γράφουμε "εγώ προσωπικά". Η άποψή μου είναι πως οι μητρικές Micro ATX είναι μόνο για Η/Υ γραφείου και πως μητρικές των 65 ευρώ είναι για πέταμα. Και όταν φέρνεις το πιο ακραίο παράδειγμα χαμηλής τιμής για να βγάλεις platform cost, εσύ είσαι που ακροβατείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Οι απόψεις είναι πάντα προσωπικές, δεν έχει νόημα να γράφουμε "εγώ προσωπικά". Η άποψή μου είναι πως οι μητρικές Micro ATX είναι μόνο για Η/Υ γραφείου και πως μητρικές των 65 ευρώ είναι για πέταμα. Και όταν φέρνεις το πιο ακραίο παράδειγμα χαμηλής τιμής για να βγάλεις platform cost, εσύ είσαι που ακροβατείς. 

Έβαλα την φτηνότερη Intel Socket 1700 μητρική στην Ελληνική αγορά, από την άλλη μεριά έβαλα μια φτηνή μητρική Β550 για τον 5600Χ και όχι την φτηνότερη που μπορεί να μπει ο επεξεργαστής. Αν ήθελα να το κάνω ακόμα φτηνότερο το σύστημα με τον 5600Χ θα έβαζα μια μητρική των 45-47 ευρώ με Α520 όπως η παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/24917688/Biostar-A520MH-Ver-6-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Έβαλα την φτηνότερη Intel Socket 1700 μητρική στην Ελληνική αγορά, από την άλλη μεριά έβαλα μια φτηνή μητρική Β550 για τον 5600Χ και όχι την φτηνότερη που μπορεί να μπει ο επεξεργαστής. Αν ήθελα να το κάνω ακόμα φτηνότερο το σύστημα με τον 5600Χ θα έβαζα μια μητρική των 45-47 ευρώ με Α520 όπως η παρακάτω.

https://www.skroutz.gr/s/24917688/Biostar-A520MH-Ver-6-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

ναι ρε συ αλλά η φθηνότερη 1700 δεν είναι σκουπίδι όπως οι φθηνές am4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φτηνοτερη καρτα ειναι στα 700 ευρω και συζητάμε για μητρικες των 65. 

Υπαρχει κανεις που να εχει τετοια μητρική σε pc των 1500+ ευρώ η τζαμπα το συζηταμε? 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Η φτηνοτερη καρτα ειναι στα 700 ευρω και συζητάμε για μητρικες των 65. 

Υπαρχει κανεις που να εχει τετοια μητρική σε pc των 1500+ ευρώ η τζαμπα το συζηταμε? 

ένας απ' το χωριό, δεν τον ξέρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ένας απ' το χωριό, δεν τον ξέρεις..

Τωρα ειδα οτι και της asrock και της biostar οι μητρικες παιρνουν 3 fans συνολο. Δηλαδή 1 η 2 για το air cooler και 1 για το κουτι... 

Αλλα θα δωσεις 20 ευρώ να παρεις 2 fan splitter, αλλα τοσα να παρεις usb splitter, και θα καταληξεις στα χρηματα που κανει ετσι και αλλιως μια ανθρωπινη μητρικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ναι ρε συ αλλά η φθηνότερη 1700 δεν είναι σκουπίδι όπως οι φθηνές am4..

Όπως είδες δεν έβαλα την φτηνότερη αλλά μια μέτρια με το Β550.

Επίσης αν θέλεις μπορούμε να το πάμε και με ίδια μοντέλα.

Παράδειγμα,

ASUS TUF Gaming  B550 AM4 στα 130 ευρώ και ASUS TUF Gaming  Z690 στα 330ευρω.

200 ευρώ διαφορά, οκ αν τα έχεις και θέλεις το καλύτερο και τα έχτρα features μια χαρά,  αλλά αν δεν έχεις το budget αυτά τα 200 ευρώ είναι πολλά για να έχεις το PC μόνο για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Όπως είδες δεν έβαλα την φτηνότερη αλλά μια μέτρια με το Β550.

Επίσης αν θέλεις μπορούμε να το πάμε και με ίδια μοντέλα.

Παράδειγμα,

ASUS TUF Gaming  B550 AM4 στα 130 ευρώ και ASUS TUF Gaming  Z690 στα 330ευρω.

200 ευρώ διαφορά, οκ αν τα έχεις και θέλεις το καλύτερο και τα έχτρα features μια χαρά,  αλλά αν δεν έχεις το budget αυτά τα 200 ευρώ είναι πολλά για να έχεις το PC μόνο για gaming.

Για 16η φορά, αν δεν τα έχεις δεν θα πάρεις 5600x έτσι και αλλιώς, μιας και είναι πανάκριβος. Με λιγότερα χρήματα από όσα κάνει ΜΟΝΟ του το CPU αγοράζεις 10400f και μητρική (από αυτές των 60€). Οπότε τι συζητάμε πάλι..

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Για 16η φορά, αν δεν τα έχεις δεν θα πάρεις 5600x έτσι και αλλιώς, μιας και είναι πανάκριβος. Με λιγότερα χρήματα από όσα κάνει ΜΟΝΟ του το CPU αγοράζεις 10400f και μητρική (από αυτές των 60€). Οπότε τι συζητάμε πάλι..

Έχω προτείνει άπειρες φορές και εδώ και αλλού συνδυασμό Core i5 10400F με φτηνές μητρικές για Gaming μηχάνημα, εκεί δεν βγήκε κανείς να πει ότι δεν κάνει η μητρική. Αλλά αν θέλει κάποιος να βάλει τον 5600Χ σε φτηνή μητρική με το default cooler αρχίσαμε το πρόβλημα γιατί έκανα την σύγκριση με τον 12600Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, itanium είπε

01.jpg

Μόνο φωτογραφίες είσαι και από ζουμί τίποτα 😂

Δώσε και καμμιά θερμοκρασία να δούμε τι κάνει το block. Με τι rad-fans το έχεις? Το ψήνω για παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aten-Ra barbs G1/4 με tire up δεν βγαίνουν ακόμη και αν κρεμαστείς πάνω από block, rads etc

16 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Μόνο φωτογραφίες είσαι και από ζουμί τίποτα 😂

Δώσε και καμμιά θερμοκρασία να δούμε τι κάνει το block. Με τι rad-fans το έχεις? Το ψήνω για παραγγελία.

3 rads το τα μπροστινά push pull με d5 pump, me 5.3performance cores, και 4,2 e cores είμαι μαξ 63 me 1.38 θάση σε games γύρω στους 45 ενδεικτικά ο 9940Χ@5,0 με 1,28 με το ίδιο setup έφτανε 75 full load αλλά σε games ήταν 55-60 πολύ δροσερός ο 12900K σε σχέση με τον 9940Χ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...