Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Edit.

Έπεσε πάλι βλέπω στα 280€κατι ΚΑΙ από έμπιστο κατάστημα ( M*lt*c*pt*r )

(12600KF)

F= χωρίς igpu - ενσωμάτωση κάρτα γραφικών

Χμμ, με τρωει το χέρι μου αλλα αμα δεν εχει αμεση παραδοση τρεχα γυρευε ποτε θα το φερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν μπορεί να έχει ίδιο MSRP ο Ryzen 6600Χ με τον 5600Χ όταν ο 12600Κ/KF έχει κάτω από $300. Και στα Games να είναι λίγο μπροστά ο 6600Χ θα χάνει στο MT οπότε το MSRP θα είναι κοντά στον 12400-12500 ($200 με $250) και όχι στον 12600Κ/KF που έχουν και e-cores.

Εντάξει, τώρα ξέρεις και τις τιμές που θα βγει ο 6600X. Δεν έχεις καμία ένδειξη γι' αυτό που ισχυρίζεσαι παραπάνω. Βασικά είναι wishfull thinking, θα ΗΘΕΛΕΣ να γίνουν έτσι για δικούς σου λόγους. Μάλλον δε θα γίνουν.

Η AMD είναι in deep shit αυτή τη στιγμή. Ο 7600X Zen 4 που θα βγει σε 10 μήνες θα πρέπει να ανέβει 20% σε STP για να φτάσει απλώς τον 12600K, ενώ φυσικά θα χάνει για πλάκα σε MTP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Η AMD είναι in deep shit αυτή τη στιγμή. Ο 7600X Zen 4 που θα βγει σε 10 μήνες θα πρέπει να ανέβει 20% σε STP για να φτάσει απλώς τον 12600K, ενώ φυσικά θα χάνει για πλάκα σε MTP.

Ε ξύπνησε ο γιγαντας και παιρνει κεφαλια. Ο 12600k άνετα εκανε launch σαν i9. Θα ηταν λιγο meeeh βεβαια, αλλα ίσως αξιζε το upgrade απο 10900k (σε αντιθεση με τον 11900k που ηταν ξυλοσομπα). Ανταυτου ομως ειναι τελικα i5 και εχει και αλλα 2 sku από πάνω. 

Φανταζομαι οι raptorlake θα δωσουν μεγαλο jump και οτι πηραμε οσοι πήραμε θα καταντησουν σαπακια σε 1 χρονο 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Χμμ, με τρωει το χέρι μου αλλα αμα δεν εχει αμεση παραδοση τρεχα γυρευε ποτε θα το φερει

299 έχει με άμεση, σιγά τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εντάξει, τώρα ξέρεις και τις τιμές που θα βγει ο 6600X. Δεν έχεις καμία ένδειξη γι' αυτό που ισχυρίζεσαι παραπάνω. Βασικά είναι wishfull thinking, θα ΗΘΕΛΕΣ να γίνουν έτσι για δικούς σου λόγους. Μάλλον δε θα γίνουν.

Η AMD είναι in deep shit αυτή τη στιγμή. Ο 7600X Zen 4 που θα βγει σε 10 μήνες θα πρέπει να ανέβει 20% σε STP για να φτάσει απλώς τον 12600K, ενώ φυσικά θα χάνει για πλάκα σε MTP.

Αναλογως πως θα πλασαριστουν οι πυρηνες στα διαφορα skus ,μπορει να αλλαξουν και αυτοι για να βρεθουν  απεναντι στα skus  της intel.

Φανταζεστε να δωσει 7600x με 10 cores  ξερω γω ,μακελιο θα γινει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αναλογως πως θα πλασαριστουν οι πυρηνες στα διαφορα skus ,μπορει να αλλαξουν και αυτοι για να βρεθουν  απεναντι στα skus  της intel.

Αυτό είναι το μόνο που μπορεί να κάνει για να πιάσει το MTP - να κατεβάσει 8 πυρήνες στον 7600X. Αλλά το βλέπω δύσκολο γιατί τα Zen4 CCD πάλι 8πύρηνα είναι - άρα θα πρέπει να δίνει πλήρες λειτουργικό die για σχετικά φθηνό CPU. Ή να δίνει δύο πετσοκομμένα dies, από 4 ή 5 cores.

Το πιο πιθανό είναι να προσπαθήσει να ξεπεράσει έστω και λίγο το STP και το gaming performance, και για το MTP να σφυρίζει αδιάφορα, όπως σφύριζε η Intel τόσο καιρό.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εντάξει, τώρα ξέρεις και τις τιμές που θα βγει ο 6600X. Δεν έχεις καμία ένδειξη γι' αυτό που ισχυρίζεσαι παραπάνω. Βασικά είναι wishfull thinking, θα ΗΘΕΛΕΣ να γίνουν έτσι για δικούς σου λόγους. Μάλλον δε θα γίνουν.

Η AMD είναι in deep shit αυτή τη στιγμή. Ο 7600X Zen 4 που θα βγει σε 10 μήνες θα πρέπει να ανέβει 20% σε STP για να φτάσει απλώς τον 12600K, ενώ φυσικά θα χάνει για πλάκα σε MTP.

Ποιο είναι wishful thinking ??? το ότι θα πρέπει να ρίξει το MSRP του 6600Χ στα επίπεδα του Core i5 12400-12500  γιατί μόνο με αυτούς θα μπορεί να συναγωνιστεί ??

 Ας δούμε πρώτα την σειρά 6χχχ και μετά βλέπουμε τι πρέπει να κάνει με την σειρά 7χχχ.

35 λεπτά πριν, malakudi είπε

Βρε φίλε ειλικρινά, τις είδες τις μητρικές που κάνουν 65 ευρώ; Θα έβαζες τέτοια σε οποιονδήποτε; Προσπαθείς να το τραβήξεις από τα μαλλιά για να πεις τι; Πάρτε 5600X με μητρική 65 ευρώ και τελειωμένη πλατφόρμα; Έλεος. Κι εγώ AMD γενικά προτιμώ αλλά δε λέω τέτοιες ομορφιές.

 

Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχει η μητρική των 65 ευρώ για επεξεργαστές 65W, ειλικρινά θέλω να δω που είναι το πρόβλημα που δεν πρέπει να βάλεις επεξεργαστή σαν τον 5600Χ σε μητρική όπως η παρακάτω που μπορεί να πάρει ακόμα και επεξεργαστές 105W όπως ο 5900Χ και ο 5950Χ.

https://www.skroutz.gr/s/25988250/Biostar-B550MH-Ver-6-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Και δεν έχει σχέση με το να πάρεις AMD η όχι , και σε Intel είπα πριν ότι σε ίδια μητρική των 65 ευρώ μπορείς να βάλεις και Core i7 των 65W εύκολα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και δεν έχει σχέση με το να πάρεις AMD η όχι , και σε Intel είπα πριν ότι σε ίδια μητρική των 65 ευρώ μπορείς να βάλεις και Core i7 των 65W εύκολα.

6 type A, καμία USB C. Χωρίς να πιάσω memory ocing , vrms κλπα. 

Κάποιοι δεν θα μπορούν καν να χρησιμοποιήσουν το PC με μόνο 6 usb. Aν δεν είχα το monitor που έχω που βγάζει 4 usb ας πούμε δεν θα μου φτάναν τα 6 που έχουν αυτές οι μητρικές ούτε για πλάκα. 

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εντάξει, τώρα ξέρεις και τις τιμές που θα βγει ο 6600X. Δεν έχεις καμία ένδειξη γι' αυτό που ισχυρίζεσαι παραπάνω. Βασικά είναι wishfull thinking, θα ΗΘΕΛΕΣ να γίνουν έτσι για δικούς σου λόγους. Μάλλον δε θα γίνουν.

Η AMD είναι in deep shit αυτή τη στιγμή. Ο 7600X Zen 4 που θα βγει σε 10 μήνες θα πρέπει να ανέβει 20% σε STP για να φτάσει απλώς τον 12600K, ενώ φυσικά θα χάνει για πλάκα σε MTP.

 

Δεν έχει πρόβλημα η AMD να χτυπήσει την Intel σε πυρήνες .... και MT .

Με τα 5nm να έρχονται, τα 3d να είναι προ των πυλών και με λίγο προσοχή για να αυξηθούν τα ρολόγια,  μπορεί να φέρει όσους πυρήνες θέλει στο mindrange.

Από την άλλη το 20% STP που λες το θεωρώ μικρή αύξηση αν γίνει.  Ο πυρήνας ΖΕΝ4 δεν είναι ένα απλό ρετουσάρισμα του ΖΕΝ2 , είναι ολοκληρωτικά ανασχεδιασμένος και από όσο λέγεται και για AVX 512  που σημαίνει πως η FPU θα ανέβει πολύ ειδικά αν είναι υβριδική.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

6 type A, καμία USB C. Χωρίς να πιάσω memory ocing , vrms κλπα. 

Κάποιοι δεν θα μπορούν καν να χρησιμοποιήσουν το PC με μόνο 6 usb. Aν δεν είχα το monitor που έχω που βγάζει 4 usb ας πούμε δεν θα μου φτάναν τα 6 που έχουν αυτές οι μητρικές ούτε για πλάκα. 

 

Έχει δυο USB-3.2 gen 1 εσωτερικά οπότε μπορείς να βγάλεις αλλά 4χ USB 3.2 gen 1 αν έχει το Case μπροστά η με bracket.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει δυο USB-3.2 gen 1 εσωτερικά οπότε μπορείς να βγάλεις αλλά 4χ USB 3.2 gen 1 αν έχει το Case μπροστά η με bracket.

To case συνήθως 2 έχει μπροστά. 

Μόνο ποντίκι πληκτρολόγιο mouse pad τρώνε 4 (αρκετά keyboards ζητάνε 2, ακόμα και αυτά χωρίς passthrough, απλά για τα rgb). Κάρτα ήχου / φορτιστές / gamepad / usb ηχεία / κάμερα / μικρόφωνο, αντίο τα usbs. Mέτρησα πόσα έχω από περιέργεια, 11 usbs χρησιμοποιώ (και 1 type c αλλά αυτές οι μητρικές δεν έχουν καν οπότε ας μη το λάβουμε υπόψιν)

Επίσης πόσα fans παίρνει? Η και εκεί θα βάζεις dongles και επεκτάσεις? 

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Herald είπε

To case συνήθως 2 έχει μπροστά. 

Μόνο ποντίκι πληκτρολόγιο mouse pad τρώνε 4 (αρκετά keyboards ζητάνε 2, ακόμα και αυτά χωρίς passthrough, απλά για τα rgb). Κάρτα ήχου / φορτιστές / gamepad / usb ηχεία / κάμερα / μικρόφωνο, αντίο τα usbs. Mέτρησα πόσα έχω από περιέργεια, 11 usbs χρησιμοποιώ (και 1 type c αλλά αυτές οι μητρικές δεν έχουν καν οπότε ας μη το λάβουμε υπόψιν)

Εγώ δεν χρησιμοποιώ τόσα USB και παίζω μια χαρά παιχνίδια ακόμα και με παλιότερο σύστημα. Έχω δυο για το Keyboard, ένα το mouse, ένα για τα ακουστικά/μικρόφωνο και αλλά δυο για printer και HDD docking station.  Σύνολο 6 USB, επίσης αν θέλεις USB type C υπάρχει και αντάπτορας.

Ααα ξέχασα έχω και άλλα 2 USB σε ένα 3.5” στο Case που παίρνουν από το εσωτερικό USB 3 της μητρικής και τα χρησιμοποιώ για εξωτερικούς δίσκους/usb sticks.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ioannis__ είπε

εντάξει όχι και έτσι. Οι zen3 είναι απροβλημάτιστοι, απλά στις τιμές μας τα χάλασε λίγο..

Δεν κοιτάμε μόνο επεξεργαστές όμως αλλά συνολικά την πλατφόρμα. Τα motherboard και τα chipset με τις μικροσαχλαμάρες που σπάνε μπάλες δεν με ενθουσίασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...