Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ξέρω ότι δεν θα το παραδεχτείς ποτέ σου ότι στο ίδιο MT performance χάνει ο AL γιατί είσαι κολλημένος με τα Intel ότι και να σου λένε και ότι και πινακάκια και να σου δείχνουν θα παίρνεις μόνο ότι σε συμφέρει.

Πάμε ξανά, για το ίδιο ΜΤ performance ο AL χάνει σε efficiency από τον ΖΕΝ 3. Σου αρέσει δεν σου αρέσει its a fact και πρέπει να ζήσεις με αυτό.  😉

Μα δεν είπα το αντίθετο, ίσα ίσα, σε ρώτησα 2 σελίδες πριν που είδες να γράφω ότι βάλαν τα e cores για efficiency και δεν μου απάντησες ποτέ. Γιατί απλά δεν το είπα :P 

Το efficiency όμως δεν μετριέται "στο ίδιο MT performance", δεν μετριέται καν αποκλειστικά σε MT workloads. Σε οτιδήποτε δεν είναι cinebench καταναλώνει μέχρι και τα διπλάσια ο 5950x. 

Το πινακάκι δείχνει έναν 12900k στα 125w να είναι πολύ πιο efficient από τον 5950x, και σε MT (blender) και σε ST και σε games. Σωστά..?

Αμα είναι να μετράει ο καθένας όπως θέλει το efficiency, εγώ το μετράω με ίδια ρολόγια. Στα 5.2ghz o 12900k είναι πολύ πιο efficient από τον 5950x. Beat that :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το ξέρω ότι δεν θα το παραδεχτείς ποτέ σου ότι στο ίδιο MT performance χάνει ο AL γιατί είσαι κολλημένος με τα Intel ότι και να σου λένε και ότι και πινακάκια και να σου δείχνουν θα παίρνεις μόνο ότι σε συμφέρει.

Πάμε ξανά, για το ίδιο ΜΤ performance ο AL χάνει σε efficiency από τον ΖΕΝ 3. Σου αρέσει δεν σου αρέσει its a fact και πρέπει να ζήσεις με αυτό.  😉

Αν δε σε ενδιαφέρει ο χρόνος, ο 12900K στα 125W είναι πιο efficient, γιατί θα καταναλώσει λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια συνολικά για να ολοκληρώσει το render.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Αν δε σε ενδιαφέρει ο χρόνος, ο 12900K στα 125W είναι πιο efficient, γιατί θα καταναλώσει λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια συνολικά για να ολοκληρώσει το render.

Nαι αλλά δεν μετράει πλέον το efficiency με το κλασσικό επιδόσεις / κατανάλωση. Το πήγε παρακάτω, μετράει performance normalized για να του βγούν τα νούμερα

Σε λίγο θα αλλάξουμε και τους νόμους της φυσικής αμα δούμε ότι είναι πίσω τα AMD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δεν είπα το αντίθετο, ίσα ίσα, σε ρώτησα 2 σελίδες πριν που είδες να γράφω ότι βάλαν τα e cores για efficiency και δεν μου απάντησες ποτέ. Γιατί απλά δεν το είπα :P 

Το efficiency όμως δεν μετριέται "στο ίδιο MT performance", δεν μετριέται καν αποκλειστικά σε MT workloads. Σε οτιδήποτε δεν είναι cinebench καταναλώνει μέχρι και τα διπλάσια ο 5950x. 

Το πινακάκι δείχνει έναν 12900k στα 125w να είναι πολύ πιο efficient από τον 5950x, και σε MT (blender) και σε ST και σε games. Σωστά..?

Αμα είναι να μετράει ο καθένας όπως θέλει το efficiency, εγώ το μετράω με ίδια ρολόγια. Στα 5.2ghz o 12900k είναι πολύ πιο efficient από τον 5950x. Beat that :P 

Το πινακάκι δεν δείχνει τον 5950Χ στα 105W ούτε καν στα 125W. Αν στα 140W είναι ταχύτερος από τον AL στα 240W και καταναλώνει λιγότερο νομίζεις ότι δεν θα είναι ταχύτερος στα 125W και θα καταναλώνει λιγότερο από τον AL στα 125W ???

Με λίγα λόγια το να γράφεις ότι ο AL έχει καλύτερο efficiency απλά και μόνο μετρώντας το perf/watt (efficiency) στα 125W  και τον 5950X στα 140W δεν είναι apples to apples.

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αν δε σε ενδιαφέρει ο χρόνος, ο 12900K στα 125W είναι πιο efficient, γιατί θα καταναλώσει λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια συνολικά για να ολοκληρώσει το render.

Ναι, μόνο που το ίδιο μπορεί να κάνει και ο 5950Χ.  Απλά ρίχνεις το PPT στα 105 και θα έχει καλύτερο efficiency από τον AL στα 125W.  😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Το πινακάκι δεν δείχνει τον 5950Χ στα 105W ούτε καν στα 125W. Αν στα 140W είναι ταχύτερος από τον AL στα 240W και καταναλώνει λιγότερο νομίζεις ότι δεν θα είναι ταχύτερος στα 125W και θα καταναλώνει λιγότερο από τον AL στα 125W ???

Με λίγα λόγια το να γράφεις ότι ο AL έχει καλύτερο efficiency απλά και μόνο μετρώντας το perf/watt (efficiency) στα 125W  και τον 5950X στα 140W δεν είναι apples to apples.

Ρε σύ, έχουμε γεμίσει το θέμα ανοήσιες και κάνουμε κύκλους. Είναι efficient τα ρύζια και θερμάστρες τα alder lake. Δεκτόν, τώρα να βρούμε μνήμες πρέπει γιατί έρχεται ο χειμώνας και δεν μπορώ να δούλεψω την θερμάστρα μου χωρίς ddr5 :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ήρωες το θέμα.. κάνα κιτ θα βρούμε τελικά;; Έρχονται σιγά σιγά τα πράγματα κ έχω ανγχωθει λίγο. Τα vengeance 5200 cl38 μάπα; Στα 500 είναι έγκλημα οτιδήποτε εκτός Samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Για ήρωες το θέμα.. κάνα κιτ θα βρούμε τελικά;; Έρχονται σιγά σιγά τα πράγματα κ έχω ανγχωθει λίγο. Τα vengeance 5200 cl38 μάπα; Στα 500 είναι έγκλημα οτιδήποτε εκτός Samsung?

E ναί, στα 500 θα πάρεις 4800-5200 cl 38 - 40? Δεν έχει νόημα, καλύτερα να πας σε DDR4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το πινακάκι δεν δείχνει τον 5950Χ στα 105W ούτε καν στα 125W. Αν στα 140W είναι ταχύτερος από τον AL στα 240W και καταναλώνει λιγότερο νομίζεις ότι δεν θα είναι ταχύτερος στα 125W και θα καταναλώνει λιγότερο από τον AL στα 125W ???

Με λίγα λόγια το να γράφεις ότι ο AL έχει καλύτερο efficiency απλά και μόνο μετρώντας το perf/watt (efficiency) στα 125W  και τον 5950X στα 140W δεν είναι apples to apples.

Ναι, μόνο που το ίδιο μπορεί να κάνει και ο 5950Χ.  Απλά ρίχνεις το PPT στα 105 και θα έχει καλύτερο efficiency από τον AL στα 125W.  😉

Βασικά το πρόβλημα του τεστ του Igor είναι ότι τεστάρει τον 5950X με μητρική που μάλλον έχει PBO enabled. Δε καίει 220W ο 5950Χ σε στοκ. Οπότε συγκρίνει τον 125W 12900K με τον PBO 5950X. Αν σύγκρινε τον 125W 12900K με τον stock (142W) 5950X, λογικά θα έβγαινε πιο efficient ο 5950X, αλλά οι διαφορές θα ήταν μικρές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

E ναί, στα 500 θα πάρεις 4800-5200 cl 38 - 40? Δεν έχει νόημα, καλύτερα να πας σε DDR4. 

Δεν στήνω πάλι ddr4 ,αν ήταν έτσι άραζαν όπως είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε σεις γιατί το κουράζουμε τόσο πολύ; Ένας από εδώ που έχει 5950Χ και ένας με 12900Κ βάλτε ένα κοινό power limit και τρέξτε ένα cb23 10λεπτο να δούμε ποιος είναι καλύτερος..

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Βασικά το πρόβλημα του τεστ του Igor είναι ότι τεστάρει τον 5950X με μητρική που μάλλον έχει PBO enabled. Δε καίει 220W ο 5950Χ σε στοκ. Οπότε συγκρίνει τον 125W 12900K με τον PBO 5950X. Αν σύγκρινε τον 125W 12900K με τον stock (142W) 5950X, λογικά θα έβγαινε πιο efficient ο 5950X, αλλά οι διαφορές θα ήταν μικρές.

Του τη χάλασες του Herald. 🤣

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikpoth είπε

Δεν στήνω πάλι ddr4 ,αν ήταν έτσι άραζαν όπως είμαι.

Αν είναι να δώσεις 500 για σάπιες ddr5, παίρνεις με 300€ ddr4 mobo + ddr4 kit και τα πουλάς όαν στρώσουν οι τιμές στα ddr5. Πιο φτηνά θα σου έρθει νομίζω

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

Βασικά το πρόβλημα του τεστ του Igor είναι ότι τεστάρει τον 5950X με μητρική που μάλλον έχει PBO enabled. Δε καίει 220W ο 5950Χ σε στοκ. Οπότε συγκρίνει τον 125W 12900K με τον PBO 5950X. Αν σύγκρινε τον 125W 12900K με τον stock (142W) 5950X, λογικά θα έβγαινε πιο efficient ο 5950X, αλλά οι διαφορές θα ήταν μικρές.

Αμήν, αυτό του έγραψα πριν κάμποσες σελίδες αλλά δεν το κατάλαβε, νομίζει μάλλον ότι τα 220w είναι κατανάλωση συστήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Αμήν, αυτό του έγραψα πριν κάμποσες σελίδες αλλά δεν το κατάλαβε, νομίζει μάλλον ότι τα 220w είναι κατανάλωση συστήματος. 

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας τα έχετε κάνει

image.jpeg.e4131cf2a646ac60de9192196f356c62.jpeg

Συνεχίστε τώρα.

Α, ερώτηση κρίσεως: γιατί τέτοια πρεμούρα για την κατανάλωση και το efficiency των AL; Η Δ.Ε.Η. έχει "βγάλει" οικονομικά προγράμματα για όσους ανησυχούν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπε

Ότι τρέχει τον 5950x στα 220w, όχι στα 140. Στο έγραψα 2-3 σελίδες πρίν. Τέσπα, είπαμε, να βρούμε ram για τις θερμάσστρες μας πρέπει τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...