Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, AlexandrosKle είπε

Είδα μετά το μήνυμα. Εννοείς πως θες να έχει μέσα το bracket για 1700 έτοιμο; Την Arctic Freezer i35 A-RGB την τσέκαρα, θα την κάνει την δουλειά αλλά δεν είναι και πολύ καλή επιλογή. Μπορεί να φτάνει στα όρια(σε stress testing), αλλά άμα δεν σε ενδιαφέρει rendering και τα σχετικά και θες μόνο gaming, θα είσαι εντάξει.

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι πολύ καλή επιλογή, για gaming τον θέλω. Αν πάρω την esport duo πως μπορώ να βρω το bracket άμεσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

ούτε όταν βγήκαν οι 5000 είχες εναλλακτική το Β450. Έπρεπε να περιμένεις 2-3 μήνες για bios update, όπως τώρα θα περιμένεις για το Β660. Το ίδιο πράγμα είναι.

Στους 5000 υπήρχαν b550 για αυτό και τσούλησε ο 5600x στα 350+. Όχι όμως ότι και αυτές δεν ήταν τσιμπημένες σε σχέση με b450.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lefstef είπε

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι πολύ καλή επιλογή, για gaming τον θέλω. Αν πάρω την esport duo πως μπορώ να βρω το bracket άμεσα; 

Εδώ είσαι. Δεν έχω ασχοληθεί εγώ καθόλου αλλά πιστεύω ότι είναι το ίδιο που σου στέλνει η Arctic, λογικά θα είσαι κομπλέ.

Το συγκεκριμένο είναι για την 34, για τις άλλες υπάρχουν άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Στους 5000 υπήρχαν b550 για αυτό και τσούλησε ο 5600x στα 350+. Όχι όμως ότι και αυτές δεν ήταν τσιμπημένες σε σχέση με b450.

ισχύει, τις ξέχασα τελείως, λολ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Εδώ είσαι. Δεν έχω ασχοληθεί εγώ καθόλου αλλά πιστεύω ότι είναι το ίδιο που σου στέλνει η Arctic, λογικά θα είσαι κομπλέ.

Το συγκεκριμένο είναι για την 34, για τις άλλες υπάρχουν άλλα.

Με έσωσες, που να μπλέκω με αποστολές με την Arctic 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@itanium Οι μνημες σε κρατανε λιγο πισω ειδικα σε SP performance (multi τοσο βγαζω και εγω) για τα ρολογια και τις temps που εχεις.. 

Η αποκλιση και των P και των E cores παντως ειναι πολυ μικρη σε εμενα 3-4 βαθμους στους performance και 2 στους efficiency.. Δεδομενης της καταναλωσης με ελευθερο PL θεωρω οτι και οι θερμοκρασιες ειναι απολυτα δικαιολογημενες.. Θελει καλο συστημα ψυξης ομως ο 12900k αλλιως θα τα βρειτε μπαστουνια..

 

Και μιας και αναφερθηκε πιο πριν.. Ο 5950x θερμοκρασιακα και σε επιπεδα καταναλωσης πουσαρισμενος δεν φτανει για τα ιδια φορτια στα επιπεδα 12900k, τουλαχιστον απο την δικη μου εμπειρια και τα δικα μου workflows που ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω και τους δυο για καιρο και ξερω πως συμπεριφερονται.

Στον 12900k μια 360 χρειαζεται οπωσδηποτε αν παιζεις με free PL αλλα και οτιδηποτε πανω απο 200w..

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

@itaniumΗ αποκλιση και των P και των E cores παντως ειναι πολυ μικρη σε εμενα 3-4 βαθμους στους performance και 2 στους efficiency.. 

Με τι cooler είσαι? Φοράς 1700 bracket?

Edit: Δεν μου σβήνει το mention

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Razor333 είπε

Τέλος αν δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός, τον 12900Κ (όχι 10900Κ) θα τον αγόραζες 350€, με την διαφορά ότι θα ήταν με το ζόρι 6/12, δηλαδή 12600Κ

Δεν ισχύει αυτό. Τα 6 πυρηνα, 8πυρηνα τσιπακια τα περιμέναμε από officially leaked slides πριν βγουν οι Ryzen. Ήτανε ήδη στα σχέδια τους. Τώρα δε θυμάμαι και δεν έχω χρόνο να βρω από το 2016 αναφορές. Απλά ο Ryzen πίεσε τα χρονικά όρια μετά από μισή δεκαετία αποχής της AMD ώστε να προσφέρει όντως ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

4 ώρες πριν, nick0lis είπε

Θα έρθει ο ζεν4 με ενσωματωμένα rdna2 και θα μονοπωλήσει. 

Η Ίντελ ξαναζεσταμένη σούπα τύπου fx 9590 overclock στο κόκαλο στα 300watt.

Θα μπορούσε να τους αφήσει στα 125watt με λίγο λιγότερες επιδόσεις και να δώσει ένα πιο οικονομικό πακέτο μητρικής cpu.

Η πραγματικότητα είναι ότι τίποτε πλέον δεν θα είναι φθηνό. Και για λόγους κατασκευής και γιατί έχει αποκτήσει ήδη το φανατικό του κοινό για διάφορους λόγους. Δεν θα είναι φθηνότερη η όποια νέα πλατφόρμα. Δεν βάζω μέσα τη τελευταία που θα βγάλουν τον Ιανουάριο. Αναφέρομαι στην επόμενη που θα βγεί Q4 2022. 

Εδώ ήδη ανέβηκαν οι τιμές στους 5000 δε θα ανέβουν τώρα πάλι; δε θα ανέβουν του χρόνου με ακριβές νέες τεχνολογίες που θα μπαίνουν πρώτη φορά στη δικιά της πλατφόρμα; θα πέσουν οι τιμές σε DDR5 ενώ η αγορά είναι πνιγμένη και ότι βγαίνει είναι με σομπρέρο;

*Επίσης πήρανε οφισιαλ αύξηση+10% επί της τιμής τους οι RDNA2

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itanium είπε

i9 12900Κ P cores@5,2ghz και Ε cores@4,1ghz cinebench R23 full load

 

 

01.jpg

02.jpg

Σε gaming πολύ δύσκολα να πάει πάνω από 50-52 βαθμούς

τα 5,2ghz τα έχουν για πρωινό όλοι οι 12900Κ....πολύ καλά και τα ρολόγια και τα temps σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@d4ydr33m3r

Είχα παραγγελία gskill 2*16 ddr4 4133mhz trident, αλλά λίγο πριν την παράδοση προέκυψε θέμα με την χρέωση, του τύπου  πήραμε προέγκριση αλλά δεν σας χρεώσαμε, οπότε ξαναχρεώστε την κάρτα και τα χρήματα από την προέγκριση μετά από 30εργάσιμες.... δεν είναι για τα φράγκα απλά μου την έδωσε και την ακύρωσα την παραγγελία δεν είναι δυνατό να πληρώσει διπλά λεφτά στο ίδιο κατάστημα για να παραλάβεις έστω και προσωρινα, θα τις αγοράσω μέσα στο μήνα πάντως, αλλά και έτσι σε 4Κ η gpu είναι 99-100% στα περισσότερα ακόμα και στο arma 3 που είναι και το game που παίζω συνήθως 

 

Επεξ/σία από itanium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2021 στις 12:56 ΜΜ, Herald είπε

Eγώ έχω ξενερώσει την πέτσα μου, έχω 1-2 βδομάδες τώρα CPU + mobo να με κοιτάνε λαίμαργα...λυπάμαι την 3090 μόνο και κάνω υπομονή γιατί τρώει μπουκαλάκι όμορφο και αυτή, αλλιώς θα τα έβαζα αγγελία και θα περιμένα για raptorlake. Άλλη μια φόρα, ο babis είχε δίκιο. Καλύτερα να τσίμπαγα 10900k :P 

αν δεις ότι δεν εμφανίζονται οι ddr5 γυρνα σε ddr4 με άλλο mobo

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...