Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, lefstef είπε

Ναι αυτό κάνω κοιτάζω να πάω τα ρεύματα στο auto και να δω τι μπορώ να πετύχω, το θέλω για all day, όχι για extreme oc

Στο auto μπορει να δινει και υπερβολικα ρευματα η μητρικη ,καλυτερα ξεκινα με manual τιμες και ανεβαινεις μεχρι να βρεις stability

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, lefstef είπε

Ναι αυτό κάνω κοιτάζω να πάω τα ρεύματα στο auto και να δω τι μπορώ να πετύχω, το θέλω για all day, όχι για extreme oc

Ξεκίνα 3800 15-15-15-35 1Τ με 1,5vdimm και 1,3 στα vddq & sa αντίστοιχα.....φυσιολογικά τα έχει ανετάκι..τσεκάρεις με tm5.......αν  όχι καταφέρει,γυρνάς σε 2Τ και ξανα βλέπεις με tm5

τα subs άστα auto ...πείραξε μόνο τα primary που σου είπα.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ξεκίνα 3800 15-15-15-35 1Τ με 1,5vdimm και 1,3 στα vddq & sa αντίστοιχα.....φυσιολογικά τα έχει ανετάκι..τσεκάρεις με tm5.......αν  όχι καταφέρει,γυρνάς σε 2Τ και ξανα βλέπεις με tm5

τα subs άστα auto ...πείραξε μόνο τα primary που σου είπα.

αφού το πήρε 4000 gear 1 , γιατί να πάω 3800?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν στις 4000 μου έβγαζε error με χαλαρά ρολόγια και ρεύματα 1.5 ram 1.35 sa και 1,3 mc

οπότε το έριξα 3800 και όσο πιο κάτω μπορούσα, με τα προηγούμενα ρεύματα πάει 14,14,14,28

τώρα είμαι 3800 1.45 ram 1.2 sa και 1.25 mc

237717349_2022_01_23_14_59_57_.jpg.20d9b0d4320bbb0a4fdecdac2fda1d94.jpg

Επεξ/σία από lefstef
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γυρισουμε και λιγο στο θεμα μας ενα πολυ ενδιαφερον βιντεακι με memory scaling σε extreme ρολογακια ddr4 vs ddr5 που δεν βρισκεις ευκολα.. 

Εχω βαλει και timestamp απο εκει που ξεκινανε τα extreme clocks

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lefstef είπε

Λοιπόν στις 4000 μου έβγαζε error με χαλαρά ρολόγια και ρεύματα 1.5 ram 1.35 sa και 1,3 mc

οπότε το έριξα 3800 και όσο πιο κάτω μπορούσα, με τα προηγούμενα ρεύματα πάει 14,14,14,28

τώρα είμαι 3800 1.45 ram 1.2 sa και 1.25 mc

237717349_2022_01_23_14_59_57_.jpg.20d9b0d4320bbb0a4fdecdac2fda1d94.jpg

Tωρα ξεκινά να σφίγεις secondary, είναι πολύ ψηλά το latency σου. Κάτω από 50 θα ήταν ιδανικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε με ολο το σεβασμο το κεφαλαιο ram tweaking ειναι τεραστιο και θελει μελετη και διαβασμα.  Κανεις δεν μπορει να σου δωσει τυφλοσουρτη κατι (ασε που ετσι δεν μαθαινεις) ουτε υπαρχουν settings ειδικα secondary / tertiary που δουλευουν copy/paste απο τον ενα στον αλλο τις περισσοτερες φορες για να σου δωσουν ενα profile. Αν παρολαυτα θες μια βοηθεια με καποια timings και για να μην γεμιζουμε το thread με τοσο OT αν θες ενα troubleshooting/guide φτιαξε ενα τοπικ να λαβεις την αναλογη βοηθεια εκει. :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, lefstef είπε

Ποια πρέπει να σφίξω; δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα subs

Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις και να ασχοληθείς σιγά σιγά το πας εδώ. 
https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md#tightening-timings

Κάθε setting από ένα σημείο και μετά θα θέλει stability test. Διάβασε πρώτα και μετά προχώρησε. 

 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Φιλε με ολο το σεβασμο το κεφαλαιο ram tweaking ειναι τεραστιο και θελει μελετη και διαβασμα.  Κανεις δεν μπορει να σου δωσει τυφλοσουρτη κατι (ασε που ετσι δεν μαθαινεις) ουτε υπαρχουν settings ειδικα secondary / tertiary που δουλευουν copy/paste απο τον ενα στον αλλο τις περισσοτερες φορες για να σου δωσουν ενα profile. Αν παρολαυτα θες μια βοηθεια με καποια timings και για να μην γεμιζουμε το thread με τοσο OT αν θες ενα troubleshooting/guide φτιαξε ενα τοπικ να λαβεις την αναλογη βοηθεια εκει. :)

 

Aυτό, Το έγραψες πιο ευγενικά από μένα :P 

Γιαυτο είπα εξαρχής να πάρει ένα decent kitaki 3600c16  που θα είναι πιο σφιχτό από μαμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...