Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Πρέπει να το μηδενίσεις και αμέσως να τρέξεις το bench, έτσι ώστε αν έχει κάποιο drop θα στο δείξει στο average.

Δεν βλεπω να πέφτουν ούτε στο avg με μηδενισμένο hwinfo με το που ξεκινάει το cb23.. Μετά το μόνο που μένει είναι να το ταίσω αντί για 1.375vLLC4, 1.4vLLC4 για να δω αν θα αλλάξει το score.

cb23hwinfo2jpg.jpg.4b5f11dceca347eea3cc6cee53b40d54.jpg

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αν εχεις high/ultra performance mode στα windows δεν πεφτουν τα ρολογια στα min οποτε εκει στα min θα φανει αν υπαρχει throttling ή οχι.. 

Παροτι εχεις w/ced τις μνημες και εγω αυτο θα εκανα ακομη και στην θεση σου για 24/7.. Κατω απο 1.5V δεν θα εχουμε κανενα θεμα και μεχρι να δουμε τι ρολο βαρανε και ποσο ευαισθητες ειναι μακροπροθεσμα σε τασεις καλο θα ειναι να μην πουσαρουμε ψηλα.. Και εγω 1.46 vddq δινω για 6200 c32 1T παραπανω μονο για να τεσταρω να δω ορια.. (6400c36 και raw 6600)

Θεωρητικά αν τις κρατάς χαμηλά από θερμοκρασίες δεν θα πάθουν κάτι και στο 1.6v, αλλά αφού τα specs τις hynix είναι 1.5v max, μέχρι εκεί είσαι σίγουρα safe, αν θυμάμαι καλά και τα specs της samsung για τις ddr4 bdie είναι 1.5v max, οπότε ναι δεν είναι ότι δεν το περάσαμε και αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Θεωρητικά αν τις κρατάς χαμηλά από θερμοκρασίες δεν θα πάθουν κάτι και στο 1.6v, αλλά αφού τα specs τις hynix είναι 1.5v max, μέχρι εκεί είσαι σίγουρα safe, αν θυμάμαι καλά και τα specs της samsung για τις ddr4 bdie είναι 1.5v max, οπότε ναι δεν είναι ότι δεν το περάσαμε και αυτό. 

Και παραπανω δεν θα εχουν θεμα ειδικα με καλη ψυξη αλλα επειδη ειναι πολυ νωρις εγω προσεχω λιγο  (ακομη και οι hynix που ακουνε αρκετα σε ταση και πανε ψηλοτερα )

Anyway καλα κλοκια οι temps ειναι 💯

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

οταν πεφτει το effective συνηθως οφειλεται στην ελλειπη ταση/ υπερβολικο undervolt

@BabisTs Παρε το αγγλικο και ασε το σχισοματικο ρε 😛

 

TM5.zip 29 kB · 4 downloads

μου αρέσουν οι σχισομάτες γυναίκες....

πάμε και ένα extreme anta777 που έπεσε παραγγελιά για τον συμφορουμίτη παρακάτω....

  

Στις 18/1/2022 στις 3:19 ΜΜ, FeelsBadMan είπε

Εχεις δοκιμάσει και το anta777 Extreme config στο tm5?

δύσκολο και επίπονο για dual rank ddr4.....αλλά completely stable με daily όλα στον cpu.....

 

 

a.jpg

 

καμιά ωρίτσα θα θέλει για single ranks φυσιολογικά το παραπάνω

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, lefstef είπε

έτρεξα το τέστ @akoinonitos που έβαλες, είμαι με xmp, πρέπει να ανησυχώ;

 

image.png

LOL, που να βάλεις 1usmus. Σαν χιόνι θα φεύγουν τα errors :P 

25 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

 Και εγω 1.46 vddq δινω για 6200 c32 1T παραπανω μονο για να τεσταρω να δω ορια.. (6400c36 και raw 6600)

Πήγες 6200 ε? Σκέφτομαι να ψαχτώ αλλά αφενός, δεν ψύχονται αμά δώσω παραπάνω volt, αφετέρου, όπως είπα και τις προάλλες, πρώτη φορά που το PC μαδάει χωρίς πολύ tinkering, λέω να το αφήσω το καημένο στην ηρεμία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, lefstef είπε

τι κάνω; τις γυρνάω για rma?

Δεν έχω αρκετές πληροφορίες. Τι έκανες, άνοιξες XMP και φτύνει errors? Είσαι gear 2 από ότι βλέπω , άρα μάλλον δεν φταίει ο IMC. Volt πόσα δίνεις στις ram?

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Herald είπε

LOL, που να βάλεις 1usmus. Σαν χιόνι θα φεύγουν τα errors :P 

Πήγες 6200 ε? Σκέφτομαι να ψαχτώ αλλά αφενός, δεν ψύχονται αμά δώσω παραπάνω volt, αφετέρου, όπως είπα και τις προάλλες, πρώτη φορά που το PC μαδάει χωρίς πολύ tinkering, λέω να το αφήσω το καημένο στην ηρεμία μου.

Famous last words.. 🤣

6200 ναι τα εχει αλλα μεχρι εκει απο θερμοκρασιες και για να εχει και νοημα απο σφιξιμο.. 6400 αρχιζει και παροτι δεν βαραει τοιχο ζηταει δυσαναλογα πολυ ταση παντου και με πιο χαλαρα timings και το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι καν stable, περαν του οτι ανεβαζει θερμοκρασιες και η cpu πλεον εκει.. Νot bad παντως για samsung δεν παραπονιεμαι για αυτο που ηξερα οτι τις πηρα..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lefstef είπε

ναι xmp στα 4400 είναι 1,45 ρεύμα μόνο του. patriot είναι με samsung bdies

MC voltage και SA τι δίνει ξέρεις?

Βασικά γιατί πήρες 4400 σε alderlake μαν μου? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Herald είπε

MC voltage και SA τι δίνει ξέρεις?

Βασικά γιατί πήρες 4400 σε alderlake μαν μου? 

mc δεν ξέρω ποιο είναι το sa μάλλον λες system agent

220122133526.jpg.309ad5ee92112043371f096c49f7aab1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάτσε λίγο να μου εξηγήσεις κάτι, τις έβαλα 4000 με xmp ενεργό και δεν έβγαλε error το fsb πήγε 1:20 εκεί δεν θέλουμε να είναι κανονικά; το gear εξακολουθεί να είναι στο 2 και το  latency πάει στο θεό. 

ποια είναι η βέλτιστη συχνότητα που πρέπει να δουλέψει;

το mc το γράφει στην φωτογραφία που ανέβασα;

Επεξ/σία από lefstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lefstef είπε

κάτσε λίγο να μου εξηγήσεις κάτι, τις έβαλα 4000 με xmp ενεργό και δεν έβγαλε error το fsb πήγε 1:20 εκεί δεν θέλουμε να είναι κανονικά; το gear εξακολουθεί να είναι στο 2 και το  latency πάει στο θεό. 

ποια είναι η βέλτιστη συχνότητα που πρέπει να δουλέψει;

Φιλική συμβουλή, αφού δεν ξέρεις τι διάολο κάνεις, επέστρεψε το και πάρε ένα κιτάκι 3600c16 να δουλέψει out of the box να βρείς την ηρεμία σου.

Error δεν σου έβγαλε γιατί δεν τρέχεις το σωστό test, πάτα το κουμπάκι στο TM5 load and exit, άνοιξε το 1usmus και μετά ξανατρέξε το tm5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Φιλική συμβουλή, αφού δεν ξέρεις τι διάολο κάνεις, επέστρεψε το και πάρε ένα κιτάκι 3600c16 να δουλέψει out of the box να βρείς την ηρεμία σου.

Error δεν σου έβγαλε γιατί δεν τρέχεις το σωστό test, πάτα το κουμπάκι στο TM5 load and exit, άνοιξε το 1usmus και μετά ξανατρέξε το tm5

τόσο κακό είναι να μου πει κάποιος 2 πράγματα για να μάθω; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lefstef είπε

τόσο κακό είναι να μου πει κάποιος 2 πράγματα για να μάθω; 

 

Δεν είναι κακό, αλλά εσύ θες να διαβάσεις Nτίκενς χωρίς να ξέρεις την αγγλική αλφάβητα.

Οι μνήμες σου στα 4400 τρέχουν σε gear 2. Πρέπει να βάλεις manually τον IMC σε gear 1. Τότε όμως δεν θα τρέχουν σε 4400, πρέπει να ρίξεις ρολόγια, κάπου μεταξύ 3600-4000 παίζουν τα alderlake. Mετά και αφού ψαχτείς με τάσεις για να είσαι σταθερός πρέπει να αρχίσεις να σφίγγεις timings. 

H απλά αγοράζεις έαν 3600c16 kitaki ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...