Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Herald είπε

2 ερωτήσεις. 

Η 1η για όποιον έχει apex, τα full speed fan δεν γίνεται να τα ελέγξεις με καμία μπαναγία, σωστά? Μόνιμα σε full θα τρέχουν? Θέλω να βάλω active cooling στις μνήμες (στους 58.5c ακριβώς αρχίζουν και φτύνουν errors), αλλά δεν έχω fan slot 😕 

2η, prime 95 smallest ffts + avx έχει τρέξει κανείς? Από temps πως πάει? Βγάζω 90αρια ενώ η κατανάλωση είναι στα ~250watts, σε cbr23 με τα ίδια watts είμαι 15 βαθμούς πιο κάτω, τι φάση

λογικο στο prime95 να εχεις χειροτερα temps απο το cb ρε ,δεν εχει επαφη το ενα με το αλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, akoinonitos είπε

λογικο στο prime95 να εχεις χειροτερα temps απο το cb ρε ,δεν εχει επαφη το ενα με το αλλο

Απλα μου κανει εντυπωση γιατι μιλαμε για ιδιο wattage. 

Προσπαθω να εξηγησω τα temps γιατι σε οποιον λεω οτι ειμαι στους 75 σε cbr23 stock με την ψυκτρουλα απο τα lidl με κοροϊδεύει 🤣

Η τα t30 fans κανουν δουλεια η δεν ξερω τι διαολο. Ο bizude απτο reddit που κανει τα cooler reviews στο adoredtv λεει 90c με ολα τα coolers εκτός απο κανα δυο επιλεγμενες 360 aio (msi arctic liquid κλπα) 

Και δεν ξέρω και τι εγινε στο instalation γιατι το στησε η κοπελα μου οσο ημουν γραφειο. Ετσι λεω να το λυσω απλα να δω μηπως εβαλε νεραιδοσκονη αντι για παστα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τρεχεις P95 ρε φιλε με αεροψυκτρα εδω τρεμει το φυλλοκαρδι μου να το τρεξω με AIO 360mm και καμπριο.. Δεν εβγαλε τυχαια την φημη killer stress test. OCCT,linpack και TM5/Karhu για μνημες αν βγαλει δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις θεμα πουθενα.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NT1G είπε

Έχουμε καταλάβει γιατί βγαίνουν μητρικές με το B660 κυρίως και όχι με το H670;

ή απλά είναι νωρίς ακόμα;

Γενικά συνήθως βρισκεις b ή z boards. Τα h(X)70 επειδή είναι μεσοβέζικη κατάσταση δεν τους δίνεται τόση σημασία από τις εταιρείες, τους reviewers και το κοινό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Και δεν ξέρω και τι εγινε στο instalation γιατι το στησε η κοπελα μου οσο ημουν γραφειο. Ετσι λεω να το λυσω απλα να δω μηπως εβαλε νεραιδοσκονη αντι για παστα

Η μισή χαρά καινούριου hardware είναι το στήσιμο... και εσύ το άφησες στο έτερο ήμισι;; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Η μισή χαρά καινούριου hardware είναι το στήσιμο... και εσύ το άφησες στο έτερο ήμισι;; 🤣

Εχω κουραστει ρε βαλε βγαλε, οτι αλλαγες μου τις κανει αυτη πλεον. Εχω τζαμπα μαστορα

Εγω οταν στηνω πεταω μεσα τα καλωδια και σπρωχνω με το ποδι το καπάκι να κλεισει 😂

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εχω κουραστει ρε βαλε βγαλε, οτι αλλαγες μου τις κανει αυτη πλεον. Εχω τζαμπα μαστορα

Εγω οταν στηνω πεταω μεσα τα καλωδια και σπρωχνω με το ποδι το καπάκι να κλεισει 😂

Αυτο ειναι αληθεια και ο μονος λογος που δεν ξαναμπαινω στην διαδικασια custom w/c μετα απο χρονια.. Να βγαλει θεματακι ή να θες να ξεστησεις για να βαλεις βγαλεις κατι και να θες να κανεις ολοκληρη διαδικασια.. Δεν μπορω πλεον μανιτσαμ γερασα 😜

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hln3 είπε

Γενικά συνήθως βρισκεις b ή z boards. Τα h(X)70 επειδή είναι μεσοβέζικη κατάσταση δεν τους δίνεται τόση σημασία από τις εταιρείες, τους reviewers και το κοινό.
 

Γιατί είναι μεσοβέζικη; Πιο καλά χαρακτηριστικά έχει από το B660.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, NT1G είπε

Γιατί είναι μεσοβέζικη; Πιο καλά χαρακτηριστικά έχει από το B660.

Γιατί αυτοί που θέλουν τα top features τα σκάνε και πάνε σε Z
Και αυτοί που θέλουν να γλιτώσουν λεφτά πάνε στο B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Αυτο ειναι αληθεια και ο μονος λογος που δεν ξαναμπαινω στην διαδικασια custom w/c μετα απο χρονια.. Να βγαλει θεματακι ή να θες να ξεστησεις για να βαλεις βγαλεις κατι και να θες να κανεις ολοκληρη διαδικασια.. Δεν μπορω πλεον μανιτσαμ γερασα 😜

Όταν αρχίσω να βαριέμαι να στήνω το pc μου θα είναι και η μέρα που δεν θα ασχολουμε καθόλου 😂

1 ώρα πριν, Herald είπε

Προσπαθω να εξηγησω τα temps γιατι σε οποιον λεω οτι ειμαι στους 75 σε cbr23 stock με την ψυκτρουλα απο τα lidl με κοροϊδεύει 

Η τα t30 fans κανουν δουλεια η δεν ξερω τι διαολο. Ο bizude απτο reddit που κανει τα cooler reviews στο adoredtv λεει 90c με ολα τα coolers εκτός απο κανα δυο επιλεγμενες 360 aio (msi arctic liquid κλπα) 

Αν εσένα είναι από τα Lidl εμένα η Arctic Freezer 34 από πού είναι?? Μια χαρά νορμάλ είναι οι θερμοκρασίες σου, στα P5.0/E4.0/C4.3 με 1.1v είμαι στους 79c σε cine23.

On another note, για όποιον ενδιαφέρεται λένε πως αυτές οι Kingston Fury είναι hynix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Όταν αρχίσω να βαριέμαι να στήνω το pc μου θα είναι και η μέρα που δεν θα ασχολουμε καθόλου 😂

 

35 χρονια στην πλατη με PC αρχιζει και εχει την επιπτωση του.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Όταν αρχίσω να βαριέμαι να στήνω το pc μου θα είναι και η μέρα που δεν θα ασχολουμε καθόλου 😂

Αν εσένα είναι από τα Lidl εμένα η Arctic Freezer 34 από πού είναι?? Μια χαρά νορμάλ είναι οι θερμοκρασίες σου, στα P5.0/E4.0/C4.3 με 1.1v είμαι στους 79c σε cine23.

On another note, για όποιον ενδιαφέρεται λένε πως αυτές οι Kingston Fury είναι hynix

Ε κάτι δεν παει καλα ρε μαν. Η ο δικος μας σενσορας ειναι λαθος η των υπολοιπων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...