Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lefstef είπε

Ποια πρέπει να σφίξω; δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα subs

υπαρχει νημα εδω για να σε βοηθησουν αλλα και για να δεις μερικα timings απο αλλους :)

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/783344-intel-12th-gen-core-alder-lake-z690-oc-memory-tweaking/page/8/#comments

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5300 All Core CB23

AIDA64 , CPUZ bench Τα καθημερινα μου 5.5 TVB PER CORE 5.4 3 Cores 5.3 6Cores 5.2 8Cores

Ψυξη Arctic AIO 280 LGA 1700 με 2ο στησιμο  

Δε ασχοληθηκα καν με αλλο Bios ακόμα.Για παραπανω και για καλοκαιρι δε συνισταται με τιποτα για 320W max TDP θες Custom WC σοβαρο.

Οι samsung ειναι για click and play(αν σου δουλεψουν κιολας).

Δε βλεπω διαφορες απο Hynix για everyday εκτος αν μιλαμε για benchmark wars εκει χανει ανετα με πολυ ρευμα και ψυξη.

Η Apex μητρικαρα κριμα που δε εχουν στρωσει το bios να παιζει με τα παντα και χωρις ψαξιμο beta bios, αν και πολλες ρυθμισεις ειναι πραγματικα noob friendly.Σε μερικα set μνημων  η UnifyX ειναι λιγο καλυτερη (λίγοτερο ρευμα)

 

 

5.3 P 4.0 E 4.5 C 1.35 Allcore 6000 c32 1t CB CPUZ.jpg

5.5 PC 5.2AC 4.3 C 6000 c32 1t CPUZ Aida64 Memory.jpg

Επεξ/σία από Helly
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Helly είπε

5300 All Core CB23

AIDA64 , CPUZ bench Τα καθημερινα μου 5.5 TVB PER CORE 5.4 3 Cores 5.3 6Cores 5.2 8Cores

Ψυξη Arctic AIO 280 LGA 1700 με 2ο στησιμο  

Δε ασχοληθηκα καν με αλλο Bios ακόμα.Για παραπανω και για καλοκαιρι δε συνισταται με τιποτα για 320W max TDP θες Custom WC σοβαρο.

Οι samsung ειναι για click and play(αν σου δουλεψουν κιολας).

Δε βλεπω διαφορες απο Hynix για everyday εκτος αν μιλαμε για benchmark wars εκει χανει ανετα με πολυ ρευμα και ψυξη.

Η Apex μητρικαρα κριμα που δε εχουν στρωσει το bios να παιζει με τα παντα και χωρις ψαξιμο beta bios, αν και πολλες ρυθμισεις ειναι πραγματικα noob friendly.Σε μερικα set μνημων  η UnifyX ειναι λιγο καλυτερη (λίγοτερο ρευμα)

 

 

5.3 P 4.0 E 4.5 C 1.35 Allcore 6000 c32 1t CB CPUZ.jpg

5.5 PC 5.2AC 4.3 C 6000 c32 1t CPUZ Aida64 Memory.jpg

Βγάλε την μαλακια το tvb με το adaptive voltage, βάλε ένα 5.2/4.1 με καρφωτο voltage σε χαλαρό LLC4 και τέλος, θα πέσεις 100w, θα βγάζεις πάλι ~30Κ, θα χάσεις 50 points στο cpuz single, που δεν θα τα δεις και πρακτικά ποτέ σε ρεαλιστικά σενάρια και μετά δεν θέλει ούτε βαρβάτη υδρόψυξη ούτε τίποτα.

Το voltage που δίνει το adaptive, μετά από ένα σημείο και τα 320w σε sustained load δεν μαζεύονται με ambient temps δωματίου.

Samsung με hynix πρακτικά δεν έχουν διαφορές, ότι βρεις αγοράζεις.

Για την apex έχει γίνει είδη το debug 3 μήνες κοντά, οπότε τώρα βάζεις ένα τελευταίο bios και παίζει κομπλέ, άλλαξα 2-3 δεν είδα καμία διαφορά.

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5.2 με την δικιά μου κάστομ λούπ, 1.38v @ llc5 

Για τα 5.3 θέλει 1.44 @ LLC5, δεν τα τρέχω αυτά στην u12. Μπορεί άμα ανοίξω καμιά μπαλκονόπορτα, αλλιώς φαντάζομαι θα το χτυπήσει το 100αρι

cbr2391c.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα θέμα ψύξης είναι πάντως στο πάνω σενάριο θέλει σκληρό llc7 1.309v πολυμετρημενα σε max load.Από stability.δεν έχω θέμα έχω βγάλει anda extreme tm5,aida64 stress 2ωρο και πηγαινε.Επισης το p95 προχωράει κανονικότητα αλλά φυσικά το throttle έρχεται σύντομα και η συχνότητα πέφτει έως και 4.900 για να μη πάρει 🔥

Επίσης έχω την υποψία ότι το καλύτερο είναι το πατροπαράδοτο all core overclock σε efficiency-επιδοσεις.Το θέμα είναι ότι το 5.3 AC θέλει SP 110+ κομμάτι για να ναι viable με λογική ψύξη.

Τέλος μην υποτιμάτε μια πραγματικά δυνατή υδρόψυξη.Εχω MORA 420 PRO με 4 Noctua 200 ακόμα και σε inaudible τα fan κρατάει φορτίο 600W με θερμοκρασία νερού καρφωμένη +1 από ambient το χειμώνα και +2-3 με καύσωνα.Μετα ο μόνος περιορισμός σου είναι πόσο καλά παίρνεις τα watt απ' την μικρή επιφάνεια του heatspreader γρήγορα.

Δοκιμές αν και όταν το στήσω γιατί πρέπει να κτιστεί σε νέο κουτί.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Helly είπε

Όλα θέμα ψύξης είναι πάντως στο πάνω σενάριο θέλει σκληρό llc7 1.309v πολυμετρημενα σε max load.Από stability.δεν έχω θέμα έχω βγάλει anda extreme tm5,aida64 stress 2ωρο και πηγαινε.Επισης το p95 προχωράει κανονικότητα αλλά φυσικά το throttle έρχεται σύντομα και η συχνότητα πέφτει έως και 4.900 για να μη πάρει 🔥

Επίσης έχω την υποψία ότι το καλύτερο είναι το πατροπαράδοτο all core overclock σε efficiency-επιδοσεις.Το θέμα είναι ότι το 5.3 AC θέλει SP 110+ κομμάτι για να ναι viable με λογική ψύξη.

Τέλος μην υποτιμάτε μια πραγματικά δυνατή υδρόψυξη.Εχω MORA 420 PRO με 4 Noctua 200 ακόμα και σε inaudible τα fan κρατάει φορτίο 600W με θερμοκρασία νερού καρφωμένη +1 από ambient το χειμώνα και +2-3 με καύσωνα.Μετα ο μόνος περιορισμός σου είναι πόσο καλά παίρνεις τα watt απ' την μικρή επιφάνεια του heatspreader γρήγορα.

Δοκιμές αν και όταν το στήσω γιατί πρέπει να κτιστεί σε νέο κουτί.

Ε αυτό είναι το πρόβλημα, δεν πα να χειρίζεται και 3000 watt η υδρόψυξη, αμά το CPU ψήνεται τι να το κάνεις? Από ότι βλέπω από τα παραπάνω, είμαι στα 5.2 / 4 με u12a και για τα 5.3 θες custom wc με mora 420, και πάλι κοντεύεις 100. 

Πάντως llc7 @ 1.309v είναι ΠΑΡΑ πολύ. Τι SP έχεις? 

ΥΓ1. Άκυρο, τώρα είδα ότι τρέχεις με ΑΙΟ. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με sp90/98/74, πάνω από 5.2 cb23 δεν κατάφερα και να είναι real χωρίς throttle, θέλει γεωμετρικά υψηλότερη τάση, ούτε καν με 20c νερό και 480+120 ψυγείο που έχω αποκλειστικά για το cpu.

Ενώ στα 5.2/4.1 παίζει άνετα με 1.375LLC4 και δεν καίει τπτ σχετικα.

Οι τεράστιες λούπες έχουν νόημα μόνο για χαμηλό θόρυβο πλέον, δεν είναι 2066 που και 600w έφευγαν από το cpu.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Razor333 Γινεται δουλεια με direct die WC.

Aν ειχα πραγματικα κατι καλυτερο απο sp88/98/69 θα το σκεφτομουνα.

Κατι δηλαδη sp95+/105+/75+ ξερω γω.

Τωρα να ξεκαπακωσω παραγγειλω απο Κινα DD Waterblock + ξεκαπακωτηρα  και να χασω προφανως και εγγυηση για 100mhz AC καθε μερα ειναι λιγο βλακεια.

Παντως σε γνωστο αγνωστο site εξωτερικου εσκασε κινεζος με πιθανο ES 12900KS και ειχε απιστευτα νουμερα SP

120+ στα Perfomance core estimate kai overal SP110+

 

Επεξ/σία από Helly
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Helly είπε

@Razor333 Γινεται δουλεια με direct die WC.

Aν ειχα πραγματικα κατι καλυτερο απο sp88/98/69 θα το σκεφτομουνα.

Κατι δηλαδη sp95+/105+/75+ ξερω γω.

Τωρα να ξεκαπακωσω παραγγειλω απο Κινα DD Waterblock + ξεκαπακωτηρα  και να χασω προφανως και εγγυηση για 100mhz AC καθε μερα ειναι λιγο βλακεια.

Παντως σε γνωστο αγνωστο site εξωτερικου εσκασε κινεζος με πιθανο ES 12900KS και ειχε απιστευτα νουμερα SP

120+ στα Perfomance core estimate kai overal SP110+

 

Πολυ σωστη σκεψη..Ακομη και χωρις direct die βλεπεις π.χ τον Κορεατη τι νουμερα εχει με το Mora οταν εχεις μια εξαιρετικα binned cpu να κανει αισθητη διαφορα αλλιως οντως νοημα δεν εχει..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 12100 στο techpowerup, μόλις ανέβηκε review. Πάνω από 10400 / 11400 σε games, στα επίπεδα του 10600k. 

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i3-12100f/15.html

 

Spoiler

relative-performance-games-1280-720.png

 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Κοντεύεις να με περάσεις 😮

Δυνατό νούμερο, τι ρολόγια / ψύξη είσαι? 

5.3ghz.....4.4 cache.....4.2 ecores.....1.35v

arctic liquid freezer 280ρα όπως πάντα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...