Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Sweet spot για το sample μου, μετά τσάμπα καίει ρεύμα.

cb23.PNG.36efee275c56fb5a8b2cb1d365fc3c22.PNG

Γιατι σου κανει throttle και σου ριχνει τα effective clock? Οι θερμοκρασιες σου ειναι πολυ καλες! Ανετα πας 30k χωρις throttle! Στα Ecore με 4.2Ghz δεν ειναι σταθερο?

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Γιατι σου κανει throttle και σου ριχνει τα effective clock? Ανετα πας 30k!

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, ίσως να μην διαβάζει σωστά, δεν έχει λόγο να κόβει, ούτε avx offset έχω, ούτε χτυπάει thermal limit. 

Το ~30Κ νομίζω είναι νορμάλ για 5.2/4.1, πόσο θα έπρεπε να βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, ίσως να μην διαβάζει σωστά, δεν έχει λόγο να κόβει, ούτε avx offset έχω, ούτε χτυπάει thermal limit. 

Το ~30Κ νομίζω είναι νορμάλ για 5.2/4.1, πόσο θα έπρεπε να βγάζει;

Μηπως σε κοβει καποιο PL? Γιατι βλεπω οτι τραβας μονο 219w, που ειναι σχετικα λιγα για 5.2-133v, οπως και το avg load ειναι πολυ χαμηλα.

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Herald είπε

Με ξαναμπέρδεψες, 12700k δεν είχες? Ρε θα με τρελάνεις ρε? 

Τον έστειλα με την msi και πήγα all in, πιο πολύ μήπως ανεβάζει ο 12900Κ καλύτερα τις ddr5.

53 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Μηπως σε κοβει καποιο PL? Γιατι βλεπω οτι τραβας μονο 219w, που ειναι σχετικα λιγα για 5.2-133v, οπως και το avg load ειναι πολυ χαμηλα.

Θα το ψάξω, η αλήθεια είναι ότι παρατηρώ λίγο περίεργα πράγματα, π.χ. κάτω από 1.25 vcore στο load, δίνει το hwinfo με 1.375v LLC4 που μου φαίνεται υπερβολικό droop, καλά όχι ότι με χαλάει και το 30Κ στα 220w, κομπλέ είναι, στα ίδια επίπεδα με τον 5950x, με 10-15w πάνω και περίπου ίδια temps, πολύ χειρότερο το περίμενα για τα ~30Κ.

Κομπλέ και οι dell green hynix, αν και θέλουν μπόλικο ρεύμα. (το tm5 στα win10 τρέχει για κάποιο λόγο στα e-cores και πάει πολύ αργά).

 6600c128.PNG.cdf8321b995babbba0bb6b5d2394bfb6.PNG

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα φαινονται τα σκορ για 5.2/4.1 εκει παιζει.. Δοκιμασε ισως να κατεβασεις λιγο μνημες μπορει για αυτες το sweet spot σε demanding loads να μην ειναι εκει..  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι thermal παστούλα useαρεις; @Herald

Ρε σεις έχω mx4 από το 14,  noctua nt h1 από τότε, φαίνονται οκ, να στήσω αύριο έτσι ή να παραγγείλω καμιά νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τι thermal παστούλα useαρεις; @Herald

Ρε σεις έχω mx4 από το 14,  noctua nt h1 από τότε, φαίνονται οκ, να στήσω αύριο έτσι ή να παραγγείλω καμιά νέα;

Master gel maker μόνο παντού και πάντα, και στην 3090 με αυτό την πάστωσα. Πρόσεξε γιατί έχει και την master gel pro κλπες αηδίες σε ίδιο σωληνάριο, μην μπερδευτείς, MAKER μόνο :P  Για το application ξεχνάς μπιζέλια και μπιμπικινια και κοκοψοψαρα, αλείφεις σαν πινέλο όλο το CPU. 

https://www.skroutz.gr/s/19523314/CoolerMaster-Mastergel-Maker-Thermal-Paste-1-5gr.html#specs

 

Αν είναι κλειστές σφραγισμένες δεν νομίζω να έχεις θέμα, θα είναι κόμπλε αυτές που έχεις. Οι ανοιχτές θα έχουν ξεραθεί / πετρώσει και από το πάνω κάτω στις θερμοκρασίες όταν τις βάλεις στο CPU θα χάσουν θερμική απόδοση.

 

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Τον έστειλα με την msi και πήγα all in, πιο πολύ μήπως ανεβάζει ο 12900Κ καλύτερα τις ddr5.

Θα το ψάξω, η αλήθεια είναι ότι παρατηρώ λίγο περίεργα πράγματα, π.χ. κάτω από 1.25 vcore στο load, δίνει το hwinfo με 1.375v LLC4 που μου φαίνεται υπερβολικό droop, καλά όχι ότι με χαλάει και το 30Κ στα 220w, κομπλέ είναι, στα ίδια επίπεδα με τον 5950x, με 10-15w πάνω και περίπου ίδια temps, πολύ χειρότερο το περίμενα για τα ~30Κ.

Κομπλέ και οι dell green hynix, αν και θέλουν μπόλικο ρεύμα. (το tm5 στα win10 τρέχει για κάποιο λόγο στα e-cores και πάει πολύ αργά).

 6600c128.PNG.cdf8321b995babbba0bb6b5d2394bfb6.PNG

Σε win 11 σε 1 λεπτό καθαρίζεις τον κύκλο, τσακ μπάμ :P 

1111111.png

Επεξ/σία από Herald
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Razor333 είπε

Κομπλέ και οι dell green hynix, αν και θέλουν μπόλικο ρεύμα. (το tm5 στα win10 τρέχει για κάποιο λόγο στα e-cores και πάει πολύ αργά).

 6600c128.PNG.cdf8321b995babbba0bb6b5d2394bfb6.PNG

κομπλέ σου τρέχει και δυνατά dimmakia τα hynix σίγουρα σε αυτήν την σειρά....και μια χαρά πολύ γρήγορο χρόνο κάνεις ως ddr5 setup...οι χρόνοι με ddr5 είναι άπιαστοι γενικά στο tm5,αλλά την ιδέα για ram stability την έχεις αφού το βγάζεις χωρίς error το tm5

εγώ το adv4 την τέρμα κινέζα τρέχω......😂

 

TestMem5+v0.12+Advanced+4.zip

 

....έχουν βγει και πιο νέες εκδόσεις βέβαια tm5 τώρα πια

 

 

4 ώρες πριν, Herald είπε

Σε win 11 σε 1 λεπτό καθαρίζεις τον κύκλο, τσακ μπάμ :P

κυκλοφορεί και οπλοφορεί ο παίχτης βλέπω! το x37 που σου βγάζει δεν καταλαβαίνω

 

 

7 ώρες πριν, Razor333 είπε

Sweet spot για το sample μου, μετά τσάμπα καίει ρεύμα.

cb23.PNG.36efee275c56fb5a8b2cb1d365fc3c22.PNG

φόρτωσε win11....πλέμπα τα win10 πια 😜(πλακίτσα εννοείται) ......δυνατό σκόρ 💪!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ChaosAD είπε

Γιατι σου κανει throttle και σου ριχνει τα effective clock? Οι θερμοκρασιες σου ειναι πολυ καλες! Ανετα πας 30k χωρις throttle! Στα Ecore με 4.2Ghz δεν ειναι σταθερο?

οταν πεφτει το effective συνηθως οφειλεται στην ελλειπη ταση/ υπερβολικο undervolt

@BabisTs Παρε το αγγλικο και ασε το σχισοματικο ρε 😛

 

TM5.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Μια χαρα φαινονται τα σκορ για 5.2/4.1 εκει παιζει.. Δοκιμασε ισως να κατεβασεις λιγο μνημες μπορει για αυτες το sweet spot σε demanding loads να μην ειναι εκει..  

 

Τις μνήμες για 24/7 θα τις κατεβάσω κάτω από 1.5v, προς το παρόν ψάχνω πόσο καλό κομμάτι είναι και που θα πάνε με υψηλές τάσεις.

5 ώρες πριν, BabisTs είπε

κομπλέ σου τρέχει και δυνατά dimmakia τα hynix σίγουρα σε αυτήν την σειρά....και μια χαρά πολύ γρήγορο χρόνο κάνεις ως ddr5 setup...οι χρόνοι με ddr5 είναι άπιαστοι γενικά στο tm5,αλλά την ιδέα για ram stability την έχεις αφού το βγάζεις χωρίς error το tm5

εγώ το adv4 την τέρμα κινέζα τρέχω......😂

 

TestMem5+v0.12+Advanced+4.zip 23 kB · 2 downloads

φόρτωσε win11....πλέμπα τα win10 πια 😜(πλακίτσα εννοείται) ......δυνατό σκόρ 💪!

Θα την δοκιμάσω με affinity και force στους p-cores, τα win11 με κριντζαρουν την ζωή, θα τα αποφύγω όσο μπορώ.

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

οταν πεφτει το effective συνηθως οφειλεται στην ελλειπη ταση/ υπερβολικο undervolt

@BabisTs Παρε το αγγλικο και ασε το σχισοματικο ρε 😛

 

TM5.zip 29 kB · 3 downloads

Μπα μαλακίες του benchmate είναι στην περιπτωσή μου, το hwinfo δεν δείχνει καμία πτώση

cb23hwinfo1.jpg.14301d2bb57142c58141a8516c2ecbdb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μπα μαλακίες του benchmate είναι στην περιπτωσή μου, το hwinfo δεν δείχνει καμία πτώση

cb23hwinfo1.jpg.14301d2bb57142c58141a8516c2ecbdb.jpg

Πρέπει να το μηδενίσεις και αμέσως να τρέξεις το bench, έτσι ώστε αν έχει κάποιο drop θα στο δείξει στο average.

Επεξ/σία από ChaosAD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ChaosAD είπε

Πρέπει να το μηδενίσεις και αμέσως να τρέξεις το bench, έτσι ώστε αν έχει κάποιο drop θα στο δείξει στο average.

Αν εχεις high/ultra performance mode στα windows δεν πεφτουν τα ρολογια στα min οποτε εκει στα min θα φανει αν υπαρχει throttling ή οχι εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω στο hwinfo.. 

31 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Τις μνήμες για 24/7 θα τις κατεβάσω κάτω από 1.5v, προς το παρόν ψάχνω πόσο καλό κομμάτι είναι και που θα πάνε με υψηλές τάσεις.

 

Παροτι εχεις w/ced τις μνημες και εγω αυτο θα εκανα ακομη και στην θεση σου για 24/7.. Κατω απο 1.5V δεν θα εχουμε κανενα θεμα και μεχρι να δουμε τι ρολο βαρανε και ποσο ευαισθητες ειναι μακροπροθεσμα σε τασεις καλο θα ειναι να μην πουσαρουμε ψηλα.. Και εγω 1.46 vddq δινω για 6200 c32 1T παραπανω μονο για να τεσταρω να δω ορια.. (6400c36 και raw 6600)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...