Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Αδερφέ, σόρρυ που το ακούς από εμένα, αλλά 3600 C18 μόνο B-die δεν είναι. Εκτός και αν εννοείς κανένα παλιό της Micron ή της Nanya. 

Να μαντέψω, Corsair ε; 

Μην ακουμπήσεις σύγχρονη πλατφόρμα, δεν θα την βρεις αποδεκτή. Επίσης το να περιμένεις να πάει 4.4+ all core, σε Zen 2, το θεωρώ τουλάχιστον delusional. 

Εμένα που θεωρούνταν και καλό τσιπάκι 4325/4350 έτρεχε και με τσιτωμένο ρεύμα. Δεν το λέμε για πλάκα ότι γενικά το στατικό ΟC έχει πεθάνει, εκτός και αν έχεις Ultra-bin που παίζει αρκετά κοντά all core στο μέγιστο single-core boost σου και πρέπει αναγκαστικά να παίξεις με curves. 

Περί firewire στο δίνω πάντως και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να σου αφαιρούνται πράγματα, εκτός και αν είναι απαραίτητο. Βέβαια μπορώ να δω και την άλλη πλευρά, κοινώς ότι έχοντας περιορισμένους πόρους και ανθρώπινο δυναμικό, δεν μπορείς να συμπεριλαμβάνεις deprecated features, τα οποία αφορούν απειροελάχιστα use cases.

Δεν το λέω εγώ ότι είναι b-die, το Thaiphoon burnet το είπε, τι να σου πω ίσως λέει χαζομάρες(όντως είναι Corsair)... Delusional το θεωρώ κι εγώ πλέον όντως, γιαυτό και τον λέω γάιδαρο που βαριέται να κουνήσει 😅 Hard wall στα 4.2, ένα cinebench r15 στα 4.35 κατάφερα να βγάλω και αν θυμάμαι καλά ήταν με 1.45vcore, στο 2ο run crashάρε και τον γύρισα στο κλασικό 4.2... Αν και η intel είχε θέμα με firewire, δεν θα το ανέφερα καν... Από την στιγμή που κάτι είναι natively supported από windows 10, όλοι οι επεξεργαστές που δηλώνουν Windows 10 compatibility ΠΡΕΠΕΙ να το υποστηρίζουν... Δεν δέχομαι η μια εταιρία να το υποστηρίζει και η άλλη όχι... Δλδ μεθαύριο θα βγει Ryzen 10000 και θα σου πετάει μπλε οθόνες αν βάλεις add-in pcie card για sata επειδή όλοι χρησιμοποιούν nvme gen 6-7? 10900k πάντως που κάναμε overclock με φίλο, μια χαρά είδαμε το 5.2 all-core και μια μια χαρά το ευχαριστηθήκαμε... Θα γράψω εντυπώσεις από 12900k OC σε μερικές εβδομάδες 😜

5 ώρες πριν, Armoral είπε

Μα έτσι έχουν τα πράγματα. Και δε σου φταίει κανείς που πήρες 3700x και περίμενες να πατάει τον 9900K. Ας τον πουλούσες και ας πήγαινες σε 5800x. Όταν ένα κομμάτι hardware δε σου κάνει πας στο επόμενο.

Αν ήσουν σε 5800x θα ήσουν κύριος.

Έχω αλλάξει επτά κάρτες γραφικών τα τελευταία από το 2017. Όταν ένα προϊόν δε μου έκανε έφευγε και πήγαινα στο επόμενο. Είχα από 390x έως τη σημερινή Nvidia και αντιμετώπισα θέματα και με τις δύο εταιρίες σε συγκεκριμένα μοντέλα. Δε μπορείς να ξέρεις σε τι κομμάτι θα πέσεις και τι ασυμβατότητες θα αντιμετωπίσεις με το δικό σου hardware. Αυτή είναι η σημερινή πραγματικότητα και αν θέλεις την αποδέχεσαι, αν δε θέλεις προχωράς.

Όσο για τα περί πειραμάτων με την AMD, δε θα πείσεις κανέναν σχετικά. Έχουν εμπιστευθεί τους επεξεργαστές της εκατομμύρια χρήστες χωρίς θέματα στην τελευταία γενιά και με κορυφαίες επιδόσεις σε όλους τους τομείς.

Καταλαβαίνω να επιζητάς τη σταθερότητα που όπως και να έχει η πλατφόρμα της Intel την έχει σε μεγαλύτερο βαθμό από αυτή της AMD καθώς έχει χτίσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια το οικοσύστημα επεξεργαστών, μητρικών, μνημών και τα σχετικά καθώς μιλάμε για μία εταιρία γίγαντα αλλά το να μας λες ότι οι της AMD είναι για πέταμα επειδή κάποια στιγμή δοκίμασες μία cpu της που δε συγκαταλεγόταν ποτέ στις κορυφαίες της και είχε συγκεκριμένα θετικά και αρνητικά στοιχεία, γνωστά σε όλους μας, είναι φανμποισμός στο μέγιστο επίπεδο. Δικαίωμά σου.

Και ναι αν θέλεις overclocking έτσι για να λες πήγα 5ghz τη cpu πρέπει να πας σε Intel. Σε AMD δε θα το δεις σε αυτή τη γενιά αυτό το νούμερο.

Όσο για το Cyberpunk δε με απασχολεί, παιχνίδι bug ήταν από τις πρώτες ημέρες, το αγόρασα 20 ευρώ το δοκίμασα για το DLSS και το Raytracing, είδα ότι όταν πίεζα την κάρτα τα πήγαινε πολύ άσχημα στην πρώτη έκδοσή του και έφαγε Uninstall μέχρι να στρώσει. Ε δε θα σταυρώσω την Nvidia ή την AMD επειδή οι dev παρουσίασαν ημιτελές παιχνίδι. Μιλάμε για το ίδιο παιχνίδι που έφυγε από το κατάστημα της Sony λόγω κάκιστης απόδοσης.

Αυτό δεν καταλαβαίνετε, πως δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν 😅 Είστε όλοι ελεύθεροι να κάνετε τις επιλογές σας... Εγώ γιατί να πρέπει σονι ναι καλά να αποδεχτώ τις επιλογές των άλλων και σαν δικές μου; Μπέσα όσο λιγότεροι παίρνετε intel τόσο θα ρίχνει τις τιμές της για να τους αγοράζω εγώ φθηνότερα 😅 Η ουσία στο σχόλιο το οποίο έκανα και μου απάντησες είναι πως κουράστηκα να μην μπορώ να εκφέρω αρνητική άποψη για την AMD την στιγμή που την έχω πληρώσει και αυτή όπως και την intel... Στήνω μηχανήματα από το 2007 και νομίζω έχω κερδίσει το δικαίωμα μέσα από πληρωμένα parts και testing να έχω την άποψη μου γιατί το τι μου κάνει εμένα προσωπικά χωρίς να πέφτουν όλοι να με φάνε πως κάνω λάθος :) Ευτυχώς που δεν τα έσκασα σε 5800Χ γιατί θα έκλαιγα ακόμα περισσότερα χρήματα με τα ίδια ακριβώς θέματα. Θα είχα ίσως λίγο πιο ευχάριστο overclocking time και καλύτερα FPS σε όσα παιχνίδια είναι favorable στους amd... Στο ark πχ που έχω 2.500 ώρες, κανένας πυρήνας δεν πήγε ποτέ 100% και η gpu ποτέ δεν πήγε πάνω από 80%... Όταν λοιπόν ο επεξεργαστής δεν είναι utilized properly τι μας λέει αυτό; Γιατί ένας 7700k παίζει καλύτερα ενώ δεν θα έπρεπε ούτε στον ύπνο του; Αυτά δεν θέλω... Και για να μην νομίζεις πως είμαι FPS freak, δεν μιλάω για FPS απλά ως νούμερο του στυλ τι 80 τι 100 το ίδιο είναι , μιλάω για 25-35 FPS σε 1080p με 1080ti στα δύσκολα σημεία και 50-60 στα πιο κομπλέ...Δεν τα συνάντησα ποτέ με intel τέτοια θέματα  και ακριβώς έτσι θέλω να συνεχίσω από εδώ και πέρα... Γιαυτό και τα 699€ προπαραγγελια στον 12900k και ας δώσω και 500 για μητρική και αλλά 500 για ραμ... Και έτσι και κάνει κιχ θα του βάλω και φωτιά κιόλας και θα το κάψω στην αυλή όλο 😅 Θα έρθω εδώ μετά να δηλώσω δημόσια ποσό βλάκας είμαι που δεν περίμενα να βγουν benchmarks και θα ποστάρω και βίντεο που θα το καίω 😂🤣

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι σημασία έχει; Για CPU μπουκάλι μιλάμε. Αν ένα CPU μπορεί να κάνει τουλάχιστον Χ fps με μια GPU, τότε μπορεί να κάνει τουλάχιστον Χ με όλες. Το CPU bottleneck καθορίζει τα μέγιστα fps κάθε δεδομένη στιγμή.

Έχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά... Για τι settings μιλάμε; Επίσης το ότι τον καταπίνει δεν εννοώ ότι δεν βγάζει 60 😅 Αν αρχίσεις να ανεβάσεις traffic και να επισκέπτεσαι δύσκολα αεροδρόμια θα καταλάβεις τι εννοώ. Επίσης εγώ προσωπικά σκοπεύω να παίξω με VR όποτε τα 60 είναι κάπως λίγα... Όχι ότι περιμένω καλό experience ακόμα και με 12900k-3080ti, απλά περιμένω κάτι ψιλοdecent 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DukeOfDream είπε

Δεν το λέω εγώ ότι είναι b-die, το Thaiphoon burnet το είπε, τι να σου πω ίσως λέει χαζομάρες(όντως είναι Corsair)... Delusional το θεωρώ κι εγώ πλέον όντως, γιαυτό και τον λέω γάιδαρο που βαριέται να κουνήσει

Είναι γνωστό φαινόμενο στις vengeance στα διαφορετικά revisions το thaiphoon να κάνει report ότιναναι. Αν δε σηκώσεις heatsink δε μπορεί να είσαι 100% σίγουρος τι φοράνε δυστυχώς. Για αυτό καλύτερα δοκιμασμένα kits από gskill, patriot κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DukeOfDream είπε

Έχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά... Για τι settings μιλάμε; Επίσης το ότι τον καταπίνει δεν εννοώ ότι δεν βγάζει 60 😅 Αν αρχίσεις να ανεβάσεις traffic και να επισκέπτεσαι δύσκολα αεροδρόμια θα καταλάβεις τι εννοώ. Επίσης εγώ προσωπικά σκοπεύω να παίξω με VR όποτε τα 60 είναι κάπως λίγα... Όχι ότι περιμένω καλό experience ακόμα και με 12900k-3080ti, απλά περιμένω κάτι ψιλοdecent 😅

Ότι setting έχουν να κάνουν με cpu (traffic, AI, κτλ) τα έχω στο τέρμα. Δεν είπα ότι βγάζει μόνο 60, σίγουρα βγάζει και παραπάνω, και σκέψου οι καλύτεροι 5000 Ryzen θα είναι και πιο πάνω. Το MS2020 είχε θέμα με το CPU στην αρχή αρχή. Πριν λίγους μήνες που το έβγαλαν και για τα κονσόλια έφαγε degrade στο PC και τώρα έχει πολύ μικρότερες απαιτήσεις και σε cpu και σε gpu. Ουσιαστικά τα ultra έγιναν τα παλιά high, αυτό παρατήρησα και από απόδοση και από visuals.

Εν τέλη δεν ξέρω γιατί μιλάμε για το ST των 5000 αφού ξέρουμε ότι αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο. Στις 4/11 λογικά θα αλλάξει αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ότι setting έχουν να κάνουν με cpu (traffic, AI, κτλ) τα έχω στο τέρμα. Δεν είπα ότι βγάζει μόνο 60, σίγουρα βγάζει και παραπάνω, και σκέψου οι καλύτεροι 5000 Ryzen θα είναι και πιο πάνω. Το MS2020 είχε θέμα με το CPU στην αρχή αρχή. Πριν λίγους μήνες που το έβγαλαν και για τα κονσόλια έφαγε degrade στο PC και τώρα έχει πολύ μικρότερες απαιτήσεις και σε cpu και σε gpu. Ουσιαστικά τα ultra έγιναν τα παλιά high, αυτό παρατήρησα και από απόδοση και από visuals.

Εν τέλη δεν ξέρω γιατί μιλάμε για το ST των 5000 αφού ξέρουμε ότι αυτή τη στιγμή είναι το καλύτερο. Στις 4/11 λογικά θα αλλάξει αυτό..

Είδωμεν.. Fingers crossed ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DukeOfDream Έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις τις επιλογές σου και να επιχειρηματολογήσεις για αυτές (αν το θες). Το πρόβλημα είναι να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν ή δε βγάζουν νόημα. Το overclock έχει να κάνει με την τελική απόδοση και όχι με το αν το clock είναι 4,3 ή 5,2 GHz. Ο 3700X λοιπόν στα 4200 νικούσε τον 9900K στα 5100 στα all core workloads. Ενώ ο 5800X στοκ ήταν μόλις ένα κλικ κάτω από 10900Κ στα 5.2 παρά τα δύο λιγότερα cores.

Για το firewire αδυνατείς να καταλάβεις ότι δεν είναι πρόβλημα της AMD ή της γενικότερης πλατφόρμας. Έπεσες σε μία ασυμβατότητα κάρτας με motherboard. Μου έχει συμβεί και με Intel (πχ TBS sat card pci-e 1.0 δεν έπαιζε σε Xeon gen 3 motherboard - ακόμα και με pci-e gen1 lock). Δε μας έχεις πει καν ποια κάρτα firewire είχες - ήταν τουλάχιστον pci-e ή περίμενες να παίξει καμία αρχαία pci; Αν ήταν pci-e, δοκίμασες να λοκάρεις στο BIOS σε pci-e 1.0 (gen 1);

Εφ' όσον έχεις σύστημα 3700X, το λογικό upgrade σήμερα είναι να πάρεις 5800X (ή 5900X αν θες και τους παραπάνω πυρήνες) από το να σκας 700 ευρώ προπαραγγελία Alder Lake μόνο για τη CPU - ενώ θα χρειαστείς πάνω από 1000-1100 σύνολο και για μητρική (εφ' όσον πας σε μητρική DDR4 όπως είπες) . Το upgrade σε 5900X θα σου κοστίσει 490. Φυσικά δικά σου είναι τα λεφτά, μπορείς να τα κάνεις ότι θες.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τους φοβάμαι τους ADL απ' την άποψη ότι το big little είναι νέο πράγμα στο desktop και σε κάποιες εφαρμογές/παιχνίδια δεν θα δουλεύει σωστά και θα πρέπει να περιμένεις για update/patch. Γενικά η πλατφόρμα θα είναι ο ορισμός του BETA testing από όλες τις απόψεις(Big Little, DDR5 κλπ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ πως στην αρχή τουλάχιστον τα e-cores θα κάνουν κάτι ουσιαστικό μόνο στα win11 (που έτσι και αλλιώς οι διεργασίες που κάνει το λειτουργικό είναι πολύ ελαφριές για τα ipc που έχουν τα σύγχρονα cpu οπότε και χωρίς e-cores δεν είναι να πεις ότι θα "κουράζονταν" τα p-cores)  που έγινε και το close collaboration M$ με intel, άντε και σε κάνα game αν ρίξει χρήμα η intel. Τα όποια κέρδη θα είναι από cache + ipc στους p-cores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

@DukeOfDream Έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις τις επιλογές σου και να επιχειρηματολογήσεις για αυτές (αν το θες). Το πρόβλημα είναι να γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν ή δε βγάζουν νόημα. Το overclock έχει να κάνει με την τελική απόδοση και όχι με το αν το clock είναι 4,3 ή 5,2 GHz. Ο 3700X λοιπόν στα 4200 νικούσε τον 9900K στα 5100 στα all core workloads. Ενώ ο 5800X στοκ ήταν μόλις ένα κλικ κάτω από 10900Κ στα 5.2 παρά τα δύο λιγότερα cores.

Για το firewire αδυνατείς να καταλάβεις ότι δεν είναι πρόβλημα της AMD ή της γενικότερης πλατφόρμας. Έπεσες σε μία ασυμβατότητα κάρτας με motherboard. Μου έχει συμβεί και με Intel (πχ TBS sat card pci-e 1.0 δεν έπαιζε σε Xeon gen 3 motherboard - ακόμα και με pci-e gen1 lock). Δε μας έχεις πει καν ποια κάρτα firewire είχες - ήταν τουλάχιστον pci-e ή περίμενες να παίξει καμία αρχαία pci; Αν ήταν pci-e, δοκίμασες να λοκάρεις στο BIOS σε pci-e 1.0 (gen 1);

Εφ' όσον έχεις σύστημα 3700X, το λογικό upgrade σήμερα είναι να πάρεις 5800X (ή 5900X αν θες και τους παραπάνω πυρήνες) από το να σκας 700 ευρώ προπαραγγελία Alder Lake μόνο για τη CPU - ενώ θα χρειαστείς πάνω από 1000-1100 σύνολο και για μητρική (εφ' όσον πας σε μητρική DDR4 όπως είπες) . Το upgrade σε 5900X θα σου κοστίσει 490. Φυσικά δικά σου είναι τα λεφτά, μπορείς να τα κάνεις ότι θες.

Pci-e ήταν προφανώς... Ψάχνοντα το βρήκα αρκετά thread σε forums κλπ που μέχρι και custom drivers είχαν.. Δοκίμασα 2-3 διαφορετικούς και κανένας δεν έπαιξε... Πιο κοντά με έφτασε ο stock driver καθώς έβλεπε κανονικά την συσκευή αλλά όταν πήγαινα να την χρησιμοποιήσω πέταγε BSOD... Όσο για τον 5800Χ, σόρρυ αλλά όπως είπα και νωρίτερα μόνο αν μου τον έκαναν δώρο... Και 5950Χ με 300€ να μου έδινες τώρα, πάλι σε 12900k θα πήγαινα και ας είχε και 1000€... Εδώ έψαχνα πριν λίγο καιρό να δώσω το combo  3700Χ για 8700K και να δώσω και 100€ 😅 Τέσπα λέω να το αφήσουμε κάπου εδώ το θέμα γιατί έχουμε σπαμάρει το thread ήδη αρκετά :P Thread για alder lake στην τελική χαχα :P

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ θεωρώ πως στην αρχή τουλάχιστον τα e-cores θα κάνουν κάτι ουσιαστικό μόνο στα win11 (που έτσι και αλλιώς οι διεργασίες που κάνει το λειτουργικό είναι πολύ ελαφριές για τα ipc που έχουν τα σύγχρονα cpu οπότε και χωρίς e-cores δεν είναι να πεις ότι θα "κουράζονταν" τα p-cores)  που έγινε και το close collaboration M$ με intel, άντε και σε κάνα game αν ρίξει χρήμα η intel. Τα όποια κέρδη θα είναι από cache + ipc στους p-cores.

Κι εγώ της ίδια άποψης είμαι... Ελπίζω να υπάρχει επιλογή να τα κάνεις disable να δούμε τι μας δίνουν από OC headroom και thermals... Και γενικότερα να δούμε τι impact έχει η έλλειψη αυτών και αρα τι gains εχουμε κατά την χρήση τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ilos είπε

Είναι γνωστό φαινόμενο στις vengeance στα διαφορετικά revisions το thaiphoon να κάνει report ότιναναι. Αν δε σηκώσεις heatsink δε μπορεί να είσαι 100% σίγουρος τι φοράνε δυστυχώς. Για αυτό καλύτερα δοκιμασμένα kits από gskill, patriot κλπ.

Eίναι πολύ δυνατά kit της corsair :P  

 

Ok, trollaro. Μακριά. Παλιά νόμιζα ότι είχαν χαλαρά subs για compatibility, τελικά όταν τα έπιασα στα χέρια μου είναι απλά σάπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το όνομα έχουν τα Corsair kits και όσοι δεν ξέρουν θαμπωνονται και παν και τα αγοράζουν αντί για crucial ας πούμε που δεν τα γνωρίζουν όλοι. Δεν ξέρω βέβαια τι ICs φοράνε τα dominators. Λογικά b-dies αλλά τα φθηνά είναι γτπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DukeOfDream είπε

Pci-e ήταν προφανώς... Ψάχνοντα το βρήκα αρκετά thread σε forums κλπ που μέχρι και custom drivers είχαν.. Δοκίμασα 2-3 διαφορετικούς και κανένας δεν έπαιξε... Πιο κοντά με έφτασε ο stock driver καθώς έβλεπε κανονικά την συσκευή αλλά όταν πήγαινα να την χρησιμοποιήσω πέταγε BSOD... Όσο για τον 5800Χ, σόρρυ αλλά όπως είπα και νωρίτερα μόνο αν μου τον έκαναν δώρο... Και 5950Χ με 300€ να μου έδινες τώρα, πάλι σε 12900k θα πήγαινα και ας είχε και 1000€... Εδώ έψαχνα πριν λίγο καιρό να δώσω το combo  3700Χ για 8700K και να δώσω και 100€ 😅 Τέσπα λέω να το αφήσουμε κάπου εδώ το θέμα γιατί έχουμε σπαμάρει το thread ήδη αρκετά :P Thread για alder lake στην τελική χαχα :P

Το AGP δεν ήταν ποτέ να παίξει σε PCIe. Οι ελάχιστες λύσεις που είχαν βγει τότε για να υποστηρίξουν την επικοινωνία είχαν τρομερά θέματα ασυμβατότητας με πολλές mobo της εποχής ανεξαρτήτου chipset.

Θυμάμαι και εγώ μια της Albatros που είχα αγοράσει για να κουμπώσω agp κάρτα γραφικών σε 1151 socket (αν θυμάμαι καλά) και έτρωγα συνέχεια bsod. 

Μιλάμε για λαχείο πραγματικά πριν 10-15 χρόνια, πόσο μάλλον σήμερα που έχει πεθάνει τελείως το interface. 

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εγώ τους φοβάμαι τους ADL απ' την άποψη ότι το big little είναι νέο πράγμα στο desktop και σε κάποιες εφαρμογές/παιχνίδια δεν θα δουλεύει σωστά και θα πρέπει να περιμένεις για update/patch. Γενικά η πλατφόρμα θα είναι ο ορισμός του BETA testing από όλες τις απόψεις(Big Little, DDR5 κλπ).

Εγώ αυτό δεν το φοβάμαι. Όχι ότι δεν θα παίξουν αρκετά θέματα στην αρχή, η ίδια η Intel στην παρουσίαση της είπε ότι ακόμα πολλά games δεν δουλεύουν καν με τους μικρούς πυρήνες λόγω denuvo, drms κλπ. Το ίδιο φαντάζομαι ότι θα παίξει και με άλλα προγράμματα και tasks. 

Τα ίδια τα Windows όμως δεν τα φοβάμαι, διότι η ίδια η MS δούλεψε με την Intel έτσι ώστε τα 11 ουσιαστικά να είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν με big little συνδιαστικα. 

Απλά θα παίξουν πολλές παιδικές ασθένειες τα πρώτα 1-2 χρόνια και ουσιαστική εκμετάλλευση των Little cores θα δούμε στην δεύτερη γενιά της Intel. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ιδιο ουσιαστικα συμπερασμα καταληγουμε φανταζομαι οι περισσοτεροι μεσες ακρες. Αν καποιος δεν εχει αναγκη αμεση απο αλλαγη συστηματος και θελει οπωσδηποτε να επενδυσει τωρα σε DDR5/PCIe 5.0 και μια νεα τεχνολογια θα αγορασει την πλατφορμα. Με τα oποια pros/cons ενδεχομενως αυτη να εχει. 

Προσωπικα αναθμισα στην προηγουμενη με ενα δυνατο συστημα και θα περιμενω χωρις να βιαζομαι να δω που θα κατσει η μπιλια στον επομενο εναμιση χρονο.. Φθηνοτερες και πολυ καλυτερες DDR5, nvme με πολυ καλυτερες ταχυτητες και βλεπουμε.. Win win situation.. Και απο πλευρας διαθεσιμοτητας εικαζω και συνεπαγομενα τιμων και απο πλευρας ωριμανσης των νεων τεχνολογιων. Ουτε σαν enthusiast δεν ψηνομαι για τωρα.. But that's just me..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο φθηνό board στο idealo.de με DDR4 είναι το MSI Pro Z690-A (199 euro)
Το ίδιο βγαίνει και με DDR5, στα 239.

14+2 power phases, ok δεν έχει τα 19+2 της Unify και των άλλων τεράτων αλλά δεν είναι και του πεταματού 14+2! Συνδυαστικά με 12600K/12700Κ θα είναι μια χαρά πιστεύω. Ακόμα και με 12900Κ σε στοκ. Τώρα αν θες manual OC να χτυπάς 400W σίγουρα πρέπει να πας σε πιο ακριβές μητρικές.

edit: Η Aorus Z690 DDR4 έχει επίσης 200 ευρώ Γερμανία, εδώ το Πλαίσιο θέλει 299!

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

19+2 power phases;;;
Τι έγινε ρε παιδιά;
Για manual OC να πρέπει να δώσεις +200-400€ παραπάνω είναι τρελό σκότωμα.
Ευτυχώς δεν έχει νόημα σε καθημερινή χρήση... δεν είναι όπως τα ωραία χρόνια του 2600k που στην ουσία είχαμε έναν άλλον επεξεργαστή όταν τον κλοκάραμε. Τώρα μόνο για άνοιγμα σε κανά φανάρι χρειάζεται το manual OC 😬

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό το λόγο πήγα σε 5900Χ, ανοίγεις το PBO παίρνεις αυτό το εξτραδάκι και τέλος. Ούτε να ασχοληθείς με stress-tests ούτε τίποτα..Θέλω να βάζω το παιχνίδι και να παίζω χωρίς να αγχώνομαι για τυχόν crash από OC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...