Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Οι γνώστες θα περιμένουν Digital Foundry και 720p CPU tests με 3090 από το guru3D. Σε 720p είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις μπουκάλα.

Digital Foundry είναι αυτό με τα πληρωμένα πρώτα review για τις nvidia, σωστά; Και μου λες να εμπιστευτώ κάποιον που κάνει πληρωμένα reviews;

720p ναι, γιατί όχι και VGA (640*480) λέω εγώ τώρα. Ή μάλλον όχι, CGA καλύτερα, 320x200. Αυτό θα είναι σωστό review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Digital Foundry είναι αυτό με τα πληρωμένα πρώτα review για τις nvidia, σωστά; Και μου λες να εμπιστευτώ κάποιον που κάνει πληρωμένα reviews;

720p ναι, γιατί όχι και VGA (640*480) λέω εγώ τώρα. Ή μάλλον όχι, CGA καλύτερα, 320x200. Αυτό θα είναι σωστό review.

Και 1p βασικά αν γίνεται, εγώ ψηφίζω ναί. Το CPU θέλουμε να τεστάρουμε, όχι την κάρτα. Αν μας ενδιαφέρει πως τα πάει η κάρτα βλέπουμε GPU review ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hln3 είπε

Είναι μεγάλη η διαφορά, όχι μονο σε επιδόσεις αλλά και σε stability σε σχέση με προηγούμενες γενιές zen
Το ενδιαφέρον στο OC τώρα δεν ξέρω που το βρήκες, άντε να πάρεις +150 mhz στην καλύτερη με κατανάλωση που δεν αξίζει τον κόπο.

Στους alder θα βγάλουνε οκταπύρηνο χωρίς low perf cores; Ή μονο σε εξαπύρηνο θα παίξει κάτι τέτοιο;
 

Χαχα ρε συ δεν εχει τα μεγαλα headroom που ειχαμε παλια οκ αλλα ελα infinity fabric, curve optimizer και τωρα στα Χ570S τα dynamic oc βαζουν αλατοπιπερο μπολικο!

Επισης ειναι και το memory oc που με τους intel ποτε δεν ειχαμε κινητρο και με τους ryzen μαθαμε ξενες γλωσσες για τα secondary (trfccascrrrwsswwtrrrcas)

Χρονο να χουμε να τα πειραζουμε!

Το σκετο 8 core μακαρι θα γινοταν best seller κατα την γνωμη μου, αλλα δεν εχω ακουσει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Και 1p βασικά αν γίνεται, εγώ ψηφίζω ναί. Το CPU θέλουμε να τεστάρουμε, όχι την κάρτα. Αν μας ενδιαφέρει πως τα πάει η κάρτα βλέπουμε GPU review ;) 

+1 απλά από σημείο και έπειτα γίνεται λιγάκι γελοίο. Εντάξει παλιότερα αλλά τώρα κανένα CPU δεν πέφτει κάτω από 60 (ναι ναι ξέρω στο CP77 αλλά μιλάμε για ένα game και σε συγκεκριμένα σημεία). Καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται αλλιώς το benchmarking για CPU σε games αλλά οκ what's the point στην τελική; 140 ευρώ χρειάζεσαι για CPU για παιχνίδια, τον 10400. Σε 1080p προφανώς θα έχεις και μέτρια κάρτα οπότε GPU bound, σε 1440p πάλι GPU bound με κάρτες αντίστοιχες αυτής της ανάλυσης, καλά δε για 4Κ δεν το συζητάμε καν. Τώρα ειδικές κατηγορίες καταναλωτών (productivity, 1080p competitive με πολύ δυνατή κάρτα, highendαδες) θα πάνε σε ακριβότερα CPUs.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Crus είπε

...ρε φιλε, χωρις παρεξηγηση, ενταξει ολα τα αλλα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια αλλα... firewire? Οντως τωρα?

Κοίτα... δεν μας νοιάζει τι είναι... σημασία έχει οτι υποστηρίζεται απο το λειτουργικό, υποστηρίζεται απο την intel και δεν υποστηρίζεται απο την amd... Γιατί ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Εφτασε κιολας η μερα που προλαβε η AMD να μας παρει τo scalp τιμολογιακα με το proven record της Intelas και περιμενουμε την τελευταια να ερθει να μας σωσει κιολας; :D Ειπαμε ο ανταγωνισμος σωζει αλλα λιγη εγκρατεια 😜 #intel_saves (νεο hashtag)

Γελανε και τα πομολα.. 

Α και παιδια αν θελετε cpu μονο για gaming δεν χρειαζεστε τις high end CPUs αυτο ειναι δεδομενο και γνωστο εδω και παρα πολλες γενεες..  

1) Υπάρχει και κάτι που το λένε αντοχή στο χρόνο. Αλλιώς θα έπαιρναν όλοι κλειδωμένους i3 και θα έτρεχαν σε ραντεβού για αγγελίες και καταστήματα κάθε χρονιά(άλλη δουλειά δεν είχαμε).

2) Αν δεν το 'χετε καταλάβει ακόμα η μεγάλη "σφαγή", τουλάχιστον μέχρι τα 600€, θα γίνει στο productivity και το multitasking. Το gaming είναι τόσο γενικής φύσεως που δεν υπάρχει πλέον arch με καθολική υπεροχή(σε μερικά οι ADL βγαίνουν και πίσω!) και σχεδόν όλες οι σίγουρες βελτιώσεις έρχονται από RAM/cache. 

υ.γ.: Τέλος, ας μη συγκρίνουμε κόλλα με ετερογενή αρχιτεκτονική. Τα P-cores/E-cores έχουν ομοιόμορφα καλές επιδόσεις ανεξαρτήτως workload. Μετά από 5 χρόνια αν έβλεπε η Intel πλεονέκτημα στην κόλλα θα είχε κάνει τη μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

+1 απλά από σημείο και έπειτα γίνεται λιγάκι γελοίο. Εντάξει παλιότερα αλλά τώρα κανένα CPU δεν πέφτει κάτω από 60 (ναι ναι ξέρω στο CP77 αλλά μιλάμε για ένα game και σε συγκεκριμένα σημεία). Καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται αλλιώς το benchmarking για CPU σε games αλλά οκ what's the point στην τελική; 140 ευρώ χρειάζεσαι για CPU για παιχνίδια, το 10400. Σε 1080p προφανώς θα έχεις και μέτρια κάρτα οπότε GPU bound, σε 1440p πάλι GPU bound με κάρτες αντίστοιχες αυτής της ανάλυσης, καλά δε για 4Κ δεν το συζητάμε καν. Τώρα ειδικές κατηγορίες καταναλωτών (productivity, 1080p competitive με πολύ δυνατή κάρτα, highendαδες) θα πάνε σε ακριβότερα CPUs.

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που πολλά CPU πέφτουν κάτω από 60. New world που παίζω τώρα καλή ώρα, farcry 6, cyberpunk , bannerlords, MSF. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το ότι μπορεί να μην πέφτουν κάτω από 60 σήμερα δεν σημαίνει ότι δεν κάνυον το ίδιο του χρόνου, του παραχρόνου κλπα.

Ας αφήσουμε τις τιμές απέξω. Όταν αγόρασες τον 2600 που είχες, σε 1440p benchmarks έβγαζε τα ίδια fps με 9900k. Άρα, αν αυτοί οι CPU είχαν την ίδια τιμή, αν δεν έβλεπες low resolution benchmarks πως θα ήξερες ποιόν από τους 2 να αγοράσεις? Γιατί ας πούμε τον 9900k δεν θα τον είχες αλλάξει όπως έκανες με τον 2600. 

Και αντίστοιχα όσοι πήραν 10900k κλπα κουμπώνουν πάνω 3090 και είναι μπόμπα μέχρι να το 2023 - 2024 που θα στρώσουν οι ddr5. Όποιοι όμως είχαν πάρει κάτι 3950x και τέτοια τα στείλανε ήδη γιατί η 3090 τρώει φλόκια.. Δεν μιλάμε καν για το τι θα γίνεται σε 2 χρόνια από τώρα.

Αν σε ενδιαφέρουν τα games, σωστή αγορά μπορείς να κάνεις μόνο όταν κοιτάς 1p resolution benchmark. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

Κοίτα... δεν μας νοιάζει τι είναι... σημασία έχει οτι υποστηρίζεται απο το λειτουργικό, υποστηρίζεται απο την intel και δεν υποστηρίζεται απο την amd... Γιατί ?

Δε πιστεύω πως δεν "υποστηρίζει" firewire η AMD. Ξεκάθαρα είναι ασυμβατότητα της κάρτας (λογικά pci-e gen 1.0) με τα chipset. Που πολύ πιθανό αν έβαζε forced pci-e gen 1 στο BIOS να δούλευε. Αλλά ακόμα κι αν δε δούλευε, μιλάμε για ένα hardware πολύ παλιό. Δεν είναι ότι αγόρασε μία καινούρια pci-e 3.0 κάρτα firewire και δε δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Δε πιστεύω πως δεν "υποστηρίζει" firewire η AMD. Ξεκάθαρα είναι ασυμβατότητα της κάρτας (λογικά pci-e gen 1.0) με τα chipset. Που πολύ πιθανό αν έβαζε forced pci-e gen 1 στο BIOS να δούλευε. Αλλά ακόμα κι αν δε δούλευε, μιλάμε για ένα hardware πολύ παλιό. Δεν είναι ότι αγόρασε μία καινούρια pci-e 3.0 κάρτα firewire και δε δουλεύει.

Δεν ξέρω... Φαντάζομαι οτι ο φίλος θα δοκίμασε διάφορα κόλπα για να την κάνει να δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Digital Foundry είναι αυτό με τα πληρωμένα πρώτα review για τις nvidia, σωστά; Και μου λες να εμπιστευτώ κάποιον που κάνει πληρωμένα reviews;

Ad hominem. Είναι οι μόνοι που δημοσιεύουν τις δοκιμές τους και βασίζουν ό,τι λένε με στοιχεία και τεχνολογική ανάλυση. Δεν με νοιάζει πόσα παίρνουν και από που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Και 1p βασικά αν γίνεται, εγώ ψηφίζω ναί. Το CPU θέλουμε να τεστάρουμε, όχι την κάρτα. Αν μας ενδιαφέρει πως τα πάει η κάρτα βλέπουμε GPU review ;) 

Και που ξέρεις εσύ ότι όταν το game engine ρεντεριάζει σε πολύ χαμηλή ανάλυση δε κόβει ακρίβεια από γεωμετρικούς υπολογισμούς κτλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

1) Υπάρχει και κάτι που το λένε αντοχή στο χρόνο. Αλλιώς θα έπαιρναν όλοι κλειδωμένους i3 και θα έτρεχαν σε ραντεβού για αγγελίες και καταστήματα κάθε χρονιά(άλλη δουλειά δεν είχαμε).

2) Αν δεν το 'χετε καταλάβει ακόμα η μεγάλη "σφαγή", τουλάχιστον μέχρι τα 600€, θα γίνει στο productivity και το multitasking. Το gaming είναι τόσο γενικής φύσεως που δεν υπάρχει πλέον arch με καθολική υπεροχή(σε μερικά οι ADL βγαίνουν και πίσω!) και σχεδόν όλες οι σίγουρες βελτιώσεις έρχονται από RAM/cache. 

υ.γ.: Τέλος, ας μη συγκρίνουμε κόλλα με ετερογενή αρχιτεκτονική. Τα P-cores/E-cores έχουν ομοιόμορφα καλές επιδόσεις ανεξαρτήτως workload. Μετά από 5 χρόνια αν έβλεπε η Intel πλεονέκτημα στην κόλλα θα είχε κάνει τη μετάβαση.

Αυτο ακριβως εχει κανει η πλειοψηφια με i5 και i7 αρκετων γενεων την εβγαλε μεχρι σημερα γιατι τα παιχνιδια ηταν και ειναι ακομη βασισμενα σε τετοια σεναρια..Και για αυτο ακριβως τον λογο μας ξεζουμιζε τοσα χρονια η Intel με την AMD απουσα. Και ειναι και ενας λογος που δεν εξελλισονταν και οι game engines .. Aυτο ακριβως ειπα.. 

Aς δουμε τωρα το little/big adventure  που ριχνει στο παιχνιδι μια νεα  αρχιτεκτονικη ΠΡΟΦΑΝΩΣ γιατι βλεπει οτι μονο ετσι μπορει να εξελιχθει ΕΙΔΙΚΑ στα επερχομενα next gen engines που δεν θα στηριζονται μοναχα σε brute forcing απο μονολιθικα γουρουνια περασμενων δεκαετιων τι θα καταφερει και τα ξαναλεμε..Ας δουμε πως θα τα παει και σε productivity επισης και τα ξαναλεμε σε σχεση με τα ηδη υπαρχοντα proven cpus..

Ας δουμε και την επομενη γενια AMD και ειδικα τα Zen 4 οταν με το καλο ερθουν και τι εχουν να προσφερουν  καιτοτε θα εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα για το τι αξιζει και τι οχι. 

Προς το παρον με τον 5950x μου ειμαι πραγματικα balanced σε ολα (gaming & productivity) και οχι σε cherry picked scenarios και benches. Το ιδιο μπορει να ισχυριστει και ενας 5900x.. 

Για το μελλον θα δουμε..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Και που ξέρεις εσύ ότι όταν το game engine ρεντεριάζει σε πολύ χαμηλή ανάλυση δε κόβει ακρίβεια από γεωμετρικούς υπολογισμούς κτλ;

E καλά τώρα, και που ξέρεις ότι όσο ανεβάζεις ανάλυση δεν κοβούν ακρίβεια σε γεωμετρικούς υπολογισμούς? Που και να κόβουν, το πιο δυνατό  CPU θα βγάζει και περισσότερα frames. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά διαφωνούμε με κάτι αυτονόητο. Δεν μπορείς να συγκρίνεις CPU σε gaming σενάρια όταν σε κόβει η κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Herald είπε

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που πολλά CPU πέφτουν κάτω από 60. New world που παίζω τώρα καλή ώρα, farcry 6, cyberpunk , bannerlords, MSF. Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Το ότι μπορεί να μην πέφτουν κάτω από 60 σήμερα δεν σημαίνει ότι δεν κάνυον το ίδιο του χρόνου, του παραχρόνου κλπα.

Ας αφήσουμε τις τιμές απέξω. Όταν αγόρασες τον 2600 που είχες, σε 1440p benchmarks έβγαζε τα ίδια fps με 9900k. Άρα, αν αυτοί οι CPU είχαν την ίδια τιμή, αν δεν έβλεπες low resolution benchmarks πως θα ήξερες ποιόν από τους 2 να αγοράσεις? Γιατί ας πούμε τον 9900k δεν θα τον είχες αλλάξει όπως έκανες με τον 2600. 

Αν σε ενδιαφέρουν τα games, σωστή αγορά μπορείς να κάνεις μόνο όταν κοιτάς 1p resolution benchmark. 

Καλα τον 2600 τον άλλαξα για την κ@@υλ@ και για να μην μείνει απουλητος ή τον σκοτώσω σε χαμηλή τιμή πώλησης. Κάτι ήθελα να πάρω κάτι και επειδή κάρτα ούτε με σφαίρες πήρα άλλο CPU :P Με τον 2600 μόνο στην Αλεξάνδρεια στο Origins είχε θέμα αλλά μιλάμε για ένα game. Τα ίδια fps θα είχα στην 2060 και με τον 9900Κ. Αν είχα καλύτερη κάρτα θα ήμουν σε 1440p οπότε πάλι δεν θα είχε θέμα ο 2600. Αν υπάρχει ισορροπία στο build δεν υπάρχει θέμα CPU bound παρά μόνο σε περιπτώσεις καθυστερημένων devs όπως το far cry 6 που το έβγαλαν με single thread εν έτει 2021.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι το industry βασίζεται στο gaming για να πουλήσει άχρηστα ή υπερβολικά overkill parts. Gaming πληκτρολόγια, ποντίκια, μητρικές, οθόνες με rgb, gaming headsets, κουτιά, ακόμη και καλώδια με rbg, λολ. Ή ότι πρέπει σονι και ντε να πάρεις τον CPU που σε 720 low με την 3090 βγάζει 480 fps αντί για 440 που βγάζει ο άλλος. Ε 'νταξει κάπου έχει ξεφύγει το θέμα. Δεν λέω να αγοράζουμε χρεπια αλλά για gaming και μόνο παίρνεις έναν 10400 και ρίχνεις το χρήμα σε GPU + monitor που αυτά τα δύο καθορίζουν το 90% της εμπειρίας..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

...Ας δουμε και την επομενη γενια AMD και ειδικα τα Zen 4 οταν με το καλο ερθουν και τι εχουν να προσφερουν  καιτοτε θα εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα για το τι αξιζει και τι οχι. 

Ε, τώρα εσύ το πήγες πολύ μακριά... Δηλαδή και να έρθουν... θα τα δεις ?  :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...