Προς το περιεχόμενο

Intel 12th Gen Core, Alder-Lake & Z690 (2021) [ LGA 1700 ]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα 699 απο το πλαισιο ειναι καλη τιμη ? τι πιστευεται θα πεσει αργοτερα η θα ανεβει η τιμη του ? εγω ειμαι με εναν 8700κ με 3080τι και δεν ξερω τι να να κανω να αναβαθμισω τωρα σε 12900κ η να περιμενω να πεσει η τιμη του ? η δεν θα δω και μεγαλες διαφορες απο τον 8700κ ,παιζω σε 1080 και 4κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Improved CPU Cache for Gaming 😉

Intel-Roadmap-with-Raptor-Lake.jpg

Λέει το graph ότι ο 13700 θα είναι καλύτερα από 12900? Δεν το βλέπω κάπου, γιαυτό ρωτάω.


Δεν ξέρω αν απλά το κάνεις για να μην πείς "ουπς" αλλά και το γράφημα των rocket lake λέει για overcloking capabilities και new 14nm++++ και τελικά είναι χειρότερα σε OC από τα 10th gen... 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Λέει το graph ότι ο 13700 θα είναι καλύτερα από 12900? Δεν το βλέπω κάπου, γιαυτό ρωτάω. 

 

Αφού ο 12700 με τον 12900 έχουν τόσο μικρή διαφορά δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τι θα γίνει με τον raptor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Αφού ο 12700 με τον 12900 έχουν τόσο μικρή διαφορά δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις τι θα γίνει με τον raptor.

Α έχουν μικρή διαφορά? Να μην περιμένουμε καν τα reviews δηλαδή, κομπλέ 😜 
 

Ο 11700 από τον 11900 έχουν μια διαφορά 10+% απλά απο τις διαφορές σε Gear 1 μνήμες και ρολόγια. Με ίδιους πυρήνες και ίδια cache. Αν παιχτεί τέτοιο σκηνικό και στα 12th gen με τον IMC, που πλέον έχουμε διαφορά και σε cache και σε πυρήνες η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη. Σε GPU bound reviews προφανώς όλα ίδια θα είναι, γιαυτό δεν τα κοιτάω αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

*12400F

Παίζει ο 12400f να είναι ο Value for money champ αλλά θα πρέπει να δούμε specs (νομίζω δεν υπάρχουν επίσημα) και benches για να είμαστε σίγουροι για την διαφορά με τον 12600Κ. Προς το παρόν η φήμη είναι για 6 P cores σκέτα αλλά λογικά θα είναι κλειδωμένα σε μικτρότηρη συχνότητα και πιθανότατα θα υπάρχει μικρότερη cache (λόγω της έλλειψης low perf cores). Ενώ δεν ξέρουμε και κατά πόσο οι low perf cores θα βοηθήσουν στο μέλλον σε gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas76532 είπε

στα 699 απο το πλαισιο ειναι καλη τιμη ? τι πιστευεται θα πεσει αργοτερα η θα ανεβει η τιμη του ? εγω ειμαι με εναν 8700κ με 3080τι και δεν ξερω τι να να κανω να αναβαθμισω τωρα σε 12900κ η να περιμενω να πεσει η τιμη του ? η δεν θα δω και μεγαλες διαφορες απο τον 8700κ ,παιζω σε 1080 και 4κ 

Εάν 1080p εννοείς κ high refresh monitor(240hz- low settings σε online games) ναι θα δεις διαφορές..Με τέτοια καρτα και σε 1440p-low medium settings θα δεις διαφορά..

Εάν είσαι τύπος π κυνηγάει τα fps go for it..

Εγω για 12700k-kf θα παω.. Απλα περιμενε reviews για να δεις διαφορές..

Επεξ/σία από ShooterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

εγώ που είμαι με 5600Χ όσες φορές πέφτει κάτω απ' τα 60 είναι λόγω gpu. Μια χαρά κρατάει 60άρι και παραπάνω ο 5600Χ πόσο μάλλον ο 5950Χ..

Με τι GPU?

7 ώρες πριν, Crus είπε

πως τα φερνει η ρημαδα η ζωη καμια φορα ε?

intel-vs-amd-epyc.jpg

ρε φιλε, χωρις παρεξηγηση, ενταξει ολα τα αλλα ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια αλλα... firewire? Οντως τωρα?

Αν έχεις κάρτα ήχου 1000+ ευρώ που κάνεις την δουλειά σου και δουλεύει με firewire για ποιο λόγο να πετάξεις λεφτά; Απλά πες μου ένα λόγο να μην δουλεύει σε AMD ενώ δουλεύει σε intel driver το οποίο είναι natively supported από windows 10... Για ποιο λόγο ως καταναλωτής έπρεπε να μου συμβεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Armoral είπε

image.png.32bd7ae633eda02fe62e169dfba954c1.png

image.png.b0af9bce4a0f0473dcaac7f4a520eeb2.png

image.png.50bc06e1fd4160199548fe318427b914.png

Οι μνήμες αυτές στα 32gb θεωρούνται από τα φθηνά κιτακια ή θα βγουν και φθηνότερα ; Γιατί αν είναι 400€ πλαίσιο ~350€ Σκρουτζ και δεν πέσουν σύντομα δεν νομίζω να κάνουν πολλοί αναβάθμιση στην νέα πλατφόρμα αν έχουν ένα καλό Κιτ μήνες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, malakudi είπε

Το πρόβλημα δεν είναι η AMD, το πρόβλημά σου βρίσκεται μεταξύ οθόνης και καρέκλας ...

Φυσικά... Η AMD δεν φταίει ποτέ 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Εάν 1080p εννοείς κ high refresh monitor(240hz- low settings σε online games) ναι θα δεις διαφορές..Με τέτοια καρτα και σε 1440p-low medium settings θα δεις διαφορά..

Εάν είσαι τύπος π κυνηγάει τα fps go for it..

Εγω για 12700k-kf θα παω.. Απλα περιμενε reviews για να δεις διαφορές..

μην ανεβει η τιμη δεν ξερω ,η βγει το κλασικο μηνυμα out of stock , ναι  ffp παιζω 1080 240hz και 4κ 60hz  σε 2 monitor 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Armoral είπε

Δεν είναι κακό να είσαι fan boy. Όλοι έχουμε προτιμήσεις τις οποίες υποστηρίζουμε φανατικά. Και ναι ο 9900k ήταν πολύ καλύτερος αλλά και πολύ ακριβότερος σε μία εποχή που το 500άρικο για cpu θεωρούνταν πολλά χρήματα ενώ σήμερα με το τιμολογιακό μασάζ που έχουμε δεχθεί από τις εταιρίες θεωρείται το mainstream.

Άρα δε μπορεί να δίνεις τα μισά σχεδόν χρήματα και να περιμένεις την ίδια απόδοση. Αυτό φαντάζομαι το καταλαβαίνεις, πόσο μάλλον στην περίπτωση του 3700x που όλοι γνωρίζαμε τις δυνατότητες και τους περιορισμούς του.

Όπως λοιπόν ο 9900k ήταν ο καλύτερος στη γενιά του έτσι και από την ημέρα του launch της σειράς 5000, οι AMD θεωρούνται οι καλύτεροι επεξεργαστές στη γενιά τους άσχετα από το γεγονός ότι με την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθήθηκε στην περίπτωσή τους έκαναν τους 10900k, 10800k, 10700k κοκ να έχουν πολύ δυνατό value for money κατά περιόδους.

Και αν πήγαινες σε 5600x ή 5800x θα είχες μεγάλη διαφορά σε όλα λόγω αυξημένου IPC. Αν πήγαινες σε 5900x θα είχες έναν από τους κορυφαίους επεξεργαστές για τα πάντα ξοδεύοντας ένα ποσό αντίστοιχο με αυτό που θα ξόδευες για τον 9900k με πολύ καλύτερες επιδόσεις σε όλα τα σενάρια. Αν πήγαινες σε 5950x, τι καλύτερο θα ζητούσες σε οποιοδήποτε σενάριο χρήσης από έναν επεξεργαστή για οικιακή χρήση; Και μη μου πεις για το θέμα του κόστους του συγκεκριμένου, άλλωστε και τώρα τα ίδια χρήματα με τον 5950x αναμένεται να δώσεις ειδικά αν υπολογίσουμε και κόστος των μνημών  DDR5.

Δεν υπάρχει usercase που να μην κάλυπταν, άρα κάλυπταν και το δικό σου. Αν ήσουν τόσο διαφορετική περίπτωση χρήστη και πας για το απόλυτο στο rendering, υπάρχουν και οι threadripper με κάτι χιλιάρικα τιμή και απόδοση που συντρίβει τον ανταγωνισμό.

Κάνω rendering και με τον 5900x και με την 3080ti, δεν έχω απολύτως κανένα θέμα, αν η νέα γενιά Intel είναι τόσο πολύ καλύτερη εύκολα επιλέγω αυτήν αν και μου τη σπάει η τακτική της Intel με τις μητρικές. Όχι ότι δε μπορώ να τις αγοράσω αλλά δε μπορεί να πιέζει να αλλάξω socket με νέα γενιά επεξεργαστών γιατί έτσι, όπως έγινε με τα Z170 και τα Z270 αν θυμάμαι καλά που ήταν και η τελευταία φορά που είχα Intel στην κατοχή μου, καθώς έκανα τη μετάβαση σε Ryzen το 2017 εντελώς τυχαία και από τότε είμαι στην πλατφόρμα της AMD.

Και η αλήθεια είναι ότι τα έσκασες μεν στην AMD αλλά δεν τα έσκασες στο επίπεδο που θα το έκανες με τον 9900k και παρέμεινες σε έναν επεξεργαστή με "θέματα" στην απόδοση στα παιχνίδια και πολύ πίσω από τον ανταγωνισμό τον τελευταίο χρόνο. Τώρα το αν έμεινες στον 3700x είναι δικό σου θέμα και ίσως σε βολεύει γιατί σου ενισχύει την πλαστή αίσθηση οργής, εξαπάτησης και δήθεν αγανάκτησης που θέλεις να περάσεις για να δικαιολογήσεις την προτίμησή σου.

Πιο έξω δεν θα γινόταν να έχει πέσει το σχόλιο 😅 Το ότι το cyberpunk δεν ήταν optimized για ryzen έφταιγε ο φθηνός 3700x? Αφού και οι 5000 το ίδιο πρόβλημα είχαν... Δεν αντιλέγω πως ο 9900k στοίχιζε περισσότερο... Αν ήξερα όμως που πάω να μπλέξω, θα πλήρωνα την διαφορά και δεν θα έλεγα κουβέντα... Και δεν μιλάω για το performance στο κομμάτι του overclock, αυτό ήταν to be expected... Μιλάω να κουνήσει 100-200mhz έτσι για το γαμώτο δλδ να πάει 4.4-4.5 all-core με την τεράστια υδρόψυξη που του παρέχω... Να έχεις επεξεργαστή που να τραβάει 120w και να φτάνει 70 βαθμούς με θερμοκρασία νερού στους 19-20 βαθμούς; Οκ για μένα αυτό δεν είναι αποδεκτό... Δεν είναι κομμάτι εξαπάτησης/αγανάκτησης, είναι καθαρή απογοήτευση από ένα προιόν που μου δημιούργησε bugs που δεν υπήρχαν πριν(Και στέκομαι δυνατά σε αυτό). Όπως αντίστοιχα όλες οι gpu που είχα τα τελευταία 15 χρόνια(όλες ati/amd) μου κρασάρανε drivers χωρίς λόγο και αιτία μέχρι που παραλίγο πέταξα την 390Χ που είχα έως πέσρι το καλοκαίρι γιατί νόμιζα πως χάλασε με το να κρασάρει μέχρι και στο desktop χωρίς να κάνεις τίποτα... Είχα δοκιμάσει 3-4 versions drivers με DDU κλπ και πάντα το ίδιο... Μου έκοψε και πέρασα drivers 6μήνου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα και μάντεψε τι έγινε... Ξαναλέω, ΓΙΑΤΙ ως καταναλωτής που έχω ακουμπήσει τα ωραία μου λεφτάκια να πρέπει να έρθω αντιμέτωπος με αυτό; Φταίει η MS? Φταίει η εκάστοτε εταιρία που έφτιαξε το game? ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ποιος φταίει :) Με απασχολεί πως πριν αντιμετωπίσω εγώ το πρόβλημα, πρέπει η AMD να έχει έρθει σε επικοινωνία και να το έχει φτιάξει... Πρέπει να ενδιαφέρει την εταιρία να φροντίζει αυτά να μην συμβαίνουν... Όπως ενδιαφέρει την intel... Τέλος πάντων μεγάλο το σεντόνι μου, στέκομαι πως την δοκίμασα, δεν μου έκανε και από εδώ και πέρα θα σταματήσω να εξηγούμαι κάθε φορά που με ρωτάνε τι παράπονο έχω με την AMD... Ο κάθε ένας κάνει τα πειράματά του και αποφασίζει μόνος του τι του κάνει και τι όχι :)

13 ώρες πριν, kkatzos είπε

LOL.

Θα δώσεις τα μαλλιοκέφαλα σου και θα μείνεις με DDR4;

Καθόλου λογικό  πιστεύω. Αφού πας για κορυφή πρέπει να πας και σε DDR5 συνδυασμό.

Τι "για αρχή";

Αρχή - Μέση - Τέλος

Αν είναι να ξανα-αλλάζεις MB+RAM ε τότε θα πας και στον 13900Κ που θα έχει βγει μέχρι τότε.

(εκτός αν εννοείς ότι θα αλλάξεις το 3600 κιτ που έχεις με άλλο καλύτερο DDR4, κάτι που επίσης δε βγάζει κανένα νόημα)

Και με τον 3700Χ (+λίγο DDR4 tuning) να έμενες ελάχιστη διαφορά θα έβλεπες καθώς είσαι πολύ GPU limited

Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω πέσει σε πολύ κακό b-die ή και σε αυτό φταίει το platform μου... 3600 C18 kit, έφαγα μία εβδομάδα και δεν κατάφερα να το πάω ούτε καν C17 όσο ρεύμα και αν έριξα στις μνήμες... Τώρα που θα έρθει ο 12900k θα μάθουμε αν φταίει το kit ή το platform....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DukeOfDream είπε

Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω πέσει σε πολύ κακό b-die ή και σε αυτό φταίει το platform μου... 3600 C18 kit, έφαγα μία εβδομάδα και δεν κατάφερα να το πάω ούτε καν C17

Αδερφέ, σόρρυ που το ακούς από εμένα, αλλά 3600 C18 μόνο B-die δεν είναι. Εκτός και αν εννοείς κανένα παλιό της Micron ή της Nanya. 

Να μαντέψω, Corsair ε; 

13 λεπτά πριν, DukeOfDream είπε

Μιλάω να κουνήσει 100-200mhz έτσι για το γαμώτο δλδ να πάει 4.4-4.5 all-core με την τεράστια υδρόψυξη που του παρέχω... Να έχεις επεξεργαστή που να τραβάει 120w και να φτάνει 70 βαθμούς με θερμοκρασία νερού στους 19-20 βαθμούς; Οκ για μένα αυτό δεν είναι αποδεκτό...

Μην ακουμπήσεις σύγχρονη πλατφόρμα, δεν θα την βρεις αποδεκτή. Επίσης το να περιμένεις να πάει 4.4+ all core, σε Zen 2, το θεωρώ τουλάχιστον delusional. 

Εμένα που θεωρούνταν και καλό τσιπάκι 4325/4350 έτρεχε και με τσιτωμένο ρεύμα. Δεν το λέμε για πλάκα ότι γενικά το στατικό ΟC έχει πεθάνει, εκτός και αν έχεις Ultra-bin που παίζει αρκετά κοντά all core στο μέγιστο single-core boost σου και πρέπει αναγκαστικά να παίξεις με curves. 

Περί firewire στο δίνω πάντως και εγώ είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει να σου αφαιρούνται πράγματα, εκτός και αν είναι απαραίτητο. Βέβαια μπορώ να δω και την άλλη πλευρά, κοινώς ότι έχοντας περιορισμένους πόρους και ανθρώπινο δυναμικό, δεν μπορείς να συμπεριλαμβάνεις deprecated features, τα οποία αφορούν απειροελάχιστα use cases.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, DukeOfDream είπε

Πιο έξω δεν θα γινόταν να έχει πέσει το σχόλιο 😅 Το ότι το cyberpunk δεν ήταν optimized για ryzen έφταιγε ο φθηνός 3700x? Αφού και οι 5000 το ίδιο πρόβλημα είχαν... Δεν αντιλέγω πως ο 9900k στοίχιζε περισσότερο... Αν ήξερα όμως που πάω να μπλέξω, θα πλήρωνα την διαφορά και δεν θα έλεγα κουβέντα... Και δεν μιλάω για το performance στο κομμάτι του overclock, αυτό ήταν to be expected... Μιλάω να κουνήσει 100-200mhz έτσι για το γαμώτο δλδ να πάει 4.4-4.5 all-core με την τεράστια υδρόψυξη που του παρέχω... Να έχεις επεξεργαστή που να τραβάει 120w και να φτάνει 70 βαθμούς με θερμοκρασία νερού στους 19-20 βαθμούς; Οκ για μένα αυτό δεν είναι αποδεκτό... Δεν είναι κομμάτι εξαπάτησης/αγανάκτησης, είναι καθαρή απογοήτευση από ένα προιόν που μου δημιούργησε bugs που δεν υπήρχαν πριν(Και στέκομαι δυνατά σε αυτό). Όπως αντίστοιχα όλες οι gpu που είχα τα τελευταία 15 χρόνια(όλες ati/amd) μου κρασάρανε drivers χωρίς λόγο και αιτία μέχρι που παραλίγο πέταξα την 390Χ που είχα έως πέσρι το καλοκαίρι γιατί νόμιζα πως χάλασε με το να κρασάρει μέχρι και στο desktop χωρίς να κάνεις τίποτα... Είχα δοκιμάσει 3-4 versions drivers με DDU κλπ και πάντα το ίδιο... Μου έκοψε και πέρασα drivers 6μήνου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα και μάντεψε τι έγινε... Ξαναλέω, ΓΙΑΤΙ ως καταναλωτής που έχω ακουμπήσει τα ωραία μου λεφτάκια να πρέπει να έρθω αντιμέτωπος με αυτό; Φταίει η MS? Φταίει η εκάστοτε εταιρία που έφτιαξε το game? ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ποιος φταίει :) Με απασχολεί πως πριν αντιμετωπίσω εγώ το πρόβλημα, πρέπει η AMD να έχει έρθει σε επικοινωνία και να το έχει φτιάξει... Πρέπει να ενδιαφέρει την εταιρία να φροντίζει αυτά να μην συμβαίνουν... Όπως ενδιαφέρει την intel... Τέλος πάντων μεγάλο το σεντόνι μου, στέκομαι πως την δοκίμασα, δεν μου έκανε και από εδώ και πέρα θα σταματήσω να εξηγούμαι κάθε φορά που με ρωτάνε τι παράπονο έχω με την AMD... Ο κάθε ένας κάνει τα πειράματά του και αποφασίζει μόνος του τι του κάνει και τι όχι :)

Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω πέσει σε πολύ κακό b-die ή και σε αυτό φταίει το platform μου... 3600 C18 kit, έφαγα μία εβδομάδα και δεν κατάφερα να το πάω ούτε καν C17 όσο ρεύμα και αν έριξα στις μνήμες... Τώρα που θα έρθει ο 12900k θα μάθουμε αν φταίει το kit ή το platform....

Μα έτσι έχουν τα πράγματα. Και δε σου φταίει κανείς που πήρες 3700x και περίμενες να πατάει τον 9900K. Ας τον πουλούσες και ας πήγαινες σε 5800x. Όταν ένα κομμάτι hardware δε σου κάνει πας στο επόμενο.

Αν ήσουν σε 5800x θα ήσουν κύριος.

Έχω αλλάξει επτά κάρτες γραφικών τα τελευταία από το 2017. Όταν ένα προϊόν δε μου έκανε έφευγε και πήγαινα στο επόμενο. Είχα από 390x έως τη σημερινή Nvidia και αντιμετώπισα θέματα και με τις δύο εταιρίες σε συγκεκριμένα μοντέλα. Δε μπορείς να ξέρεις σε τι κομμάτι θα πέσεις και τι ασυμβατότητες θα αντιμετωπίσεις με το δικό σου hardware. Αυτή είναι η σημερινή πραγματικότητα και αν θέλεις την αποδέχεσαι, αν δε θέλεις προχωράς.

Όσο για τα περί πειραμάτων με την AMD, δε θα πείσεις κανέναν σχετικά. Έχουν εμπιστευθεί τους επεξεργαστές της εκατομμύρια χρήστες χωρίς θέματα στην τελευταία γενιά και με κορυφαίες επιδόσεις σε όλους τους τομείς.

Καταλαβαίνω να επιζητάς τη σταθερότητα που όπως και να έχει η πλατφόρμα της Intel την έχει σε μεγαλύτερο βαθμό από αυτή της AMD καθώς έχει χτίσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια το οικοσύστημα επεξεργαστών, μητρικών, μνημών και τα σχετικά καθώς μιλάμε για μία εταιρία γίγαντα αλλά το να μας λες ότι οι της AMD είναι για πέταμα επειδή κάποια στιγμή δοκίμασες μία cpu της που δε συγκαταλεγόταν ποτέ στις κορυφαίες της και είχε συγκεκριμένα θετικά και αρνητικά στοιχεία, γνωστά σε όλους μας, είναι φανμποισμός στο μέγιστο επίπεδο. Δικαίωμά σου.

Και ναι αν θέλεις overclocking έτσι για να λες πήγα 5ghz τη cpu πρέπει να πας σε Intel. Σε AMD δε θα το δεις σε αυτή τη γενιά αυτό το νούμερο.

Όσο για το Cyberpunk δε με απασχολεί, παιχνίδι bug ήταν από τις πρώτες ημέρες, το αγόρασα 20 ευρώ το δοκίμασα για το DLSS και το Raytracing, είδα ότι όταν πίεζα την κάρτα τα πήγαινε πολύ άσχημα στην πρώτη έκδοσή του και έφαγε Uninstall μέχρι να στρώσει. Ε δε θα σταυρώσω την Nvidia ή την AMD επειδή οι dev παρουσίασαν ημιτελές παιχνίδι. Μιλάμε για το ίδιο παιχνίδι που έφυγε από το κατάστημα της Sony λόγω κάκιστης απόδοσης.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DukeOfDream είπε

Με τι GPU?

Τι σημασία έχει; Για CPU μπουκάλι μιλάμε. Αν ένα CPU μπορεί να κάνει τουλάχιστον Χ fps με μια GPU, τότε μπορεί να κάνει τουλάχιστον Χ με όλες. Το CPU bottleneck καθορίζει τα μέγιστα fps κάθε δεδομένη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...