Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Α δεν ήξερα ότι υπάρχει και τέτοιο ρίσκο! Με συντηρητική προσέγγιση δηλαδή μέχρι να βρεθεί η σταθερή τάση, πάλι μπορεί να μπρικάρει;

Κοιτα, διάβασα για έναν που το παράκανε και πηγε -80mV CPU - SOC και  το μπρικαρε. Ενας αλλος τσάκαλος  -100mV 🤣, αλλά ήταν και ένας που το πήγε από -30mV στο -35mV το cpu και  έλεγε ότι  του έμεινε στα χέρια. Δεν ξέρω αν έγραφε μπαρούφες. Δεν είναι το πρόβλημα τοσο η GPU στο boot fail αλλά η ευαισθησία ( silicon lottery λόγω  κατασκευής ) κάποιων CPU και SOC’s στις χαμηλότερες τάσεις. Δυστυχώς έχω δει διάφορα ευτράπελα  στη ζωή μου ως λάτρης του OC οσον αφορά τέτοια σκηνικά. Ειδικά σε AMD συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι, εντάξει, να μου λείπει έτσι. Εάν είναι να το πάρουμε στο χέρι, ας μείνει έτσι. Προσωπικά μου υπερεπαρκεί απ' όσο το έχω δει. Γενικά δεν έχω σκοπό να το φορτώνω με βαριά παιχνίδια, γι' αυτά υπάρχει και το σταθερό. Έβαλα το grim dawn σήμερα και πρέπει να έχω φάει 5-6 ώρες και έχω τρρελαθεί με το πόσο ωραία αίσθηση σου δίνει, αλλά και με την διάρκεια της μπαταρίας. 5ωρο μέσα σε μία ημέρα δεν θυμάμαι ποιά δεκαετία έπαιξα τελευταία φορά. Σίγουρα προ του 2010. Θα αρχίσουμε να έχουμε πρόβλημα με τη δουλειά, το βλέπω! ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το SD στα χερια μου 3 μερες τώρα, ξύπνησε παιδικές στιγμές με το handhell. Το να βάλεις emulators/roms είναι παιχνιδακι τελικά, περασα zelda που το είχα αχτι μιας και δεν είχα ποτέ nintendo consoles. Επίσης παίζω το dead cells (παιχνιδαρα).

100% Worth η αγορα 

Meanwhile στο reddit 

 

Επεξ/σία από vaggos88
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vaggos88 είπε

Εχω το SD στα χερια μου 3 μερες τώρα, ξύπνησε παιδικές στιγμές με το handhell. Το να βάλεις emulators/roms είναι παιχνιδακι τελικά, περασα zelda που το είχα αχτι μιας και δεν είχα ποτέ nintendo consoles. Επίσης παίζω το dead cells (παιχνιδαρα).

100% Worth η αγορα 

Meanwhile στο reddit 

 

το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι πρωταπριλιατικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

το συγκεκριμενο λεει οτι ειναι πρωταπριλιατικο .

Προφανώς και είναι :P

Δε το έγραψα μήπως και ψαρώσει κανεις εδώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

@nekrikτο ανοιξα πάλι για να του βάλω έναν άλλο ssd. Αξίζει λες να αλλαξω την πάστα? Έχω 2 3 σπίτι noctua,grizzly,lm κτλπ

Γενικά  από ότι διάβασα η Valve δεν έβαλε φθηνή πάστα αλλά σιγουρα υπάρχουν καλύτερες. Κοιτα την Nοctua δεν την ξέρω πως είναι  αλλά η Thermal Grizzly που την έχω και εγώ  , διάβασα ότι δεν κανει μακροπρόθεσμα σε απευθείας die εφαρμογή  λόγω σχετικά χαμηλού ιξωδους. Μπορεί να προκαλέσει pump out.   Θέλει λιγότερο ρευστή πάστα και περισσότερο να είναι σαν στόκος και να μην αλλάζει πολύ ιξώδες με την θερμοκρασία  όπως πχ. Η MX-6. Αν ξέρεις ποσα Poise είναι η Noctua γράψε μήπως κάνει αυτη. Τώρα τι διαφορά να έχει ; Άντε να κερδίσουμε 1 το πολύ 2 oC. Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι άλλο. Το thermal pad που έχει βάλει η Valve πάνω στην ψυκτρα του SOC δεν μου φαίνεται ούτε «σόι» ούτε να έχει  αρκετή επιφάνεια επαφής με το αλουμινένιο  κάλυμμα από πάνω και προσωπικά θα βάλω μεγαλύτερα gelid thermal pads των 1,5mm και κανα δυο αλλα grizzly που έχω, πάνω στο χάλκινο heat pipe. Εννοείται πως  θα βγάλω την μαύρη ταινία (EMF shield) μονο σε αυτές τις περιοχές. Να δούμε τι διαφορα θα έχει. Θα το ήθελα ιδανικά κάτω από 74 βαθμούς μέγιστη θερμοκρασία σε full load. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, nekrik είπε

Γενικά  από ότι διάβασα η Valve δεν έβαλε φθηνή πάστα αλλά σιγουρα υπάρχουν καλύτερες. Κοιτα την Nοctua δεν την ξέρω πως είναι  αλλά η Thermal Grizzly που την έχω και εγώ  , διάβασα ότι δεν κανει μακροπρόθεσμα σε απευθείας die εφαρμογή  λόγω σχετικά χαμηλού ιξωδους. Μπορεί να προκαλέσει pump out.   Θέλει λιγότερο ρευστή πάστα και περισσότερο να είναι σαν στόκος και να μην αλλάζει πολύ ιξώδες με την θερμοκρασία  όπως πχ. Η MX-6. Αν ξέρεις ποσα Poise είναι η Noctua γράψε μήπως κάνει αυτη. Τώρα τι διαφορά να έχει ; Άντε να κερδίσουμε 1 το πολύ 2 oC. Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι άλλο. Το thermal pad που έχει βάλει η Valve πάνω στην ψυκτρα του SOC δεν μου φαίνεται ούτε «σόι» ούτε να έχει  αρκετή επιφάνεια επαφής με το αλουμινένιο  κάλυμμα από πάνω και προσωπικά θα βάλω μεγαλύτερα gelid thermal pads των 1,5mm και κανα δυο αλλα grizzly που έχω, πάνω στο χάλκινο heat pipe. Εννοείται πως  θα βγάλω την μαύρη ταινία (EMF shield) μονο σε αυτές τις περιοχές. Να δούμε τι διαφορα θα έχει. Θα το ήθελα ιδανικά κάτω από 74 βαθμούς μέγιστη θερμοκρασία σε full load. 

Είχα την ίδια άποψη για την grizzly μιας και την εχω δοκιμασει στο λαπτοπ και τωρα μου το επιβεβαιώσεις και εσυ.οποτε δεν. Το thermal pad το κοιτάζω αυτην την στιγμη και εχεις δίκιο. Τι τσιγκουνιά είναι αυτή? Πάω να ψάξω μήπως έχω κάποιο σπίτι να το αλλάξω επιτοπου

*δενε χω ρε γαμωτο και είχα φέρει μια εποχή. Μόνο κ5 pro έχω που δεν αξίζει γιατί θα γεμίσουν όλα.  

Κοιτα ποσο μικρό ειναι

20230402_112423.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Είχα την ίδια άποψη για την grizzly μιας και την εχω δοκιμασει στο λαπτοπ και τωρα μου το επιβεβαιώσεις και εσυ.οποτε δεν. Το thermal pad το κοιτάζω αυτην την στιγμη και εχεις δίκιο. Τι τσιγκουνιά είναι αυτή? Πάω να ψάξω μήπως έχω κάποιο σπίτι να το αλλάξω επιτοπου

Έκοβαν  από παντού μάλλον για να πιάσουν aggressive pricing. Καλά δεν περιμένω καμία διαφορα τρελή και αν υπάρχει κιόλας απλα ελπίζω να ζεσταίνεται αρκετά το κάλυμμα ώστε η επιπλέον επιφάνεια επαφής με το heatsink να ωφελήσει κάπως. Στο switch με τέτοια μοντα κέρδισα κοντά 5 βαθμούς 

26 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

*δενε χω ρε γαμωτο και είχα φέρει μια εποχή. Μόνο κ5 pro έχω που δεν αξίζει γιατί θα γεμίσουν όλα.  

Κοιτα ποσο μικρό ειναι

20230402_112423.jpg

Και μικρή επιφάνεια  και χαλι μαύρο ποιοτικά . Κανονικά και ιδανικά πρέπει να αλλαχτούν όλα με PTM 7950 αλλά αν είναι να δώσω νεφρό για Thermal PADs να μου λείπει. Πάντως η MX-6 είναι φθηνή 

42 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

*δενε χω ρε γαμωτο και είχα φέρει μια εποχή. Μόνο κ5 pro έχω που δεν αξίζει γιατί θα γεμίσουν όλα.  

Κοιτα ποσο μικρό ειναι

20230402_112423.jpg

Και μικρή επιφάνεια  και χαλι μαύρο ποιοτικά . Κανονικά και ιδανικά πρέπει να αλλαχτούν όλα με PTM 7950 αλλά αν είναι να δώσω νεφρό για Thermal PADs να μου λείπει. Πάντως η MX-6 είναι φθηνή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nekrik είπε

Έκοβαν  από παντού μάλλον για να πιάσουν aggressive pricing. Καλά δεν περιμένω καμία διαφορα τρελή και αν υπάρχει κιόλας απλα ελπίζω να ζεσταίνεται αρκετά το κάλυμμα ώστε η επιπλέον επιφάνεια επαφής με το heatsink να ωφελήσει κάπως. Στο switch με τέτοια μοντα κέρδισα κοντά 5 βαθμούς 

Και μικρή επιφάνεια  και χαλι μαύρο ποιοτικά . Κανονικά και ιδανικά πρέπει να αλλαχτούν όλα με PTM 7950 αλλά αν είναι να δώσω νεφρό για Thermal PADs να μου λείπει. Πάντως η MX-6 είναι φθηνή 

Και μικρή επιφάνεια  και χαλι μαύρο ποιοτικά . Κανονικά και ιδανικά πρέπει να αλλαχτούν όλα με PTM 7950 αλλά αν είναι να δώσω νεφρό για Thermal PADs να μου λείπει. Πάντως η MX-6 είναι φθηνή 

Χμμ ένας στο discord μου λεει οτι εβαλε noctua h2 και έπεσε 5c αυτην που έχω και εγώ σπίτι. Κάτσε να δω πόσο καιρό την έχει πάνω.γιατι αν ειναι μετά από 5 μέρες να την κάνει νερό και να την ξερναει δεν αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Χμμ ένας στο discord μου λεει οτι εβαλε noctua h2 και έπεσε 5c αυτην που έχω και εγώ σπίτι. Κάτσε να δω πόσο καιρό την έχει πάνω.γιατι αν ειναι μετά από 5 μέρες να την κάνει νερό και να την ξερναει δεν αξιζει

Το να είναι καλύτερη άπο στοκ δεν το συζητάω απλα το θέμα είναι ότι από ότι βλέπω είναι αρκετά ρευστή: 1200 έως 1700 poise η MX-6  για παράδειγμα είναι 45000 επομένως μπορεί να βλέπεις τώρα 5οC λιγότερα αλλά μετά από λιγο  καιρό με το pump out θα έχεις πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Δες το. Αφησε την μέσα κανα δυο μηνες και ανοιξε το μετά να τσεκάρεις αν καλύπτεται όλη η επιφάνεια του SOC

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εβαλα και noctua αλλά έλα που δεν θυμαμε τι θερμοκρασίες είχα πριν. Δεν έχω προλάβει να κατεβάσω και games να το δοκιμάσω διότι είναι άλλος ssd. 

Hades που δοκίμασα παιζει με σκαμπανευασματα σε gpu cpu 66-70 με 3200rpm fan (60 frames)

Αν έχει κάποιος το hades ας το δοκιμάσει να δουμε αν εχει καθόλου διάφορες. Θα.βγαμω και φωτο ίσως και βίντεο 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nekrik είπε

Παίδες έχει πάρει  κανένας το Backplate της JSAUX από το επίσημο site να μας πει για το κουστούμι του τελωνείου ; 

Εγώ πάντως που πήρα από Jsaux το Anti-Slip Stand για το dock δεν είχε τελωνείο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gkrasan είπε

Εγώ πάντως που πήρα από Jsaux το Anti-Slip Stand για το dock δεν είχε τελωνείο.

ΑΑ καλο αυτο, ισως το τσιμπήσω και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...