Προς το περιεχόμενο

Steam Deck - Το νέο φορητό PC gaming system της Valve


chek2fire
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από vaggos88,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, MrRush είπε

Εμπειρία εγγύησης κάνεις; Το αριστερό μου trackpad κάνει υπερβολικό θόρυβο, με ένα Google search βλέπω πως δεν είμαι ο μόνος. Το παρέλαβα Παρασκευή, ελπίζω πως θα κάνουν αντικατάσταση με καινούργιο ή θα κάνουν επισκευή λέτε;

Ούτε καν θα το δουν στο service! Θα δώσουν εντολή για RMA άμεσα αν έχει πρόβλημα.  Δημιούργησε ticket στο Valve support  , περιέγραψε το πρόβλημα, τράβα και ενα βίντεο του προβλήματος και στείλε τους τα. Περίμενε απάντηση μέσα στη μέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, nekrik είπε

Ούτε καν θα το δουν στο service! Θα δώσουν εντολή για RMA άμεσα αν έχει πρόβλημα.  Δημιούργησε ticket στο Valve support  , περιέγραψε το πρόβλημα, τράβα και ενα βίντεο του προβλήματος και στείλε τους τα. Περίμενε απάντηση μέσα στη μέρα!

Έστειλα και μου απάντησαν. Λένε:

 

If we're able to repair it, we'll do so and return the original device to you. The inspection and repair process normally takes 5-7 days after receipt. If we're unable to repair any in-warranty issue, you may be sent a replacement device instead.

 

Ελπίζω πως θα το επισκευάσουν γιατί το υπόλοιπο είναι τέλειο, δε θέλω να μου κάτσει άλλο με διαφορετικό πρόβλημα. Αν αλλάξουν ή σφίξουν το trackpad τότε θα είναι κομπλέ.

 

Μέχρι στιγμής πάντως η συσκευή είναι φοβερή, χθές έπαιζα κάπου 6 ώρες Stardew valley και ξεκίνησα με 75% μπαταρία μέχρι που τελείωσα με 8%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MrRush είπε

Έστειλα και μου απάντησαν. Λένε:

 

If we're able to repair it, we'll do so and return the original device to you. The inspection and repair process normally takes 5-7 days after receipt. If we're unable to repair any in-warranty issue, you may be sent a replacement device instead.

 

Ελπίζω πως θα το επισκευάσουν γιατί το υπόλοιπο είναι τέλειο, δε θέλω να μου κάτσει άλλο με διαφορετικό πρόβλημα. Αν αλλάξουν ή σφίξουν το trackpad τότε θα είναι κομπλέ.

 

Μέχρι στιγμής πάντως η συσκευή είναι φοβερή, χθές έπαιζα κάπου 6 ώρες Stardew valley και ξεκίνησα με 75% μπαταρία μέχρι που τελείωσα με 8%

Μακάρι γιατί το δικό μου που είχα στείλει με πρόβλημα στον ήχο (μίσο κολλημένο sound connector) ουτε που το κοίταξαν, μου έστειλαν άλλο. Πολλοί έχουν θέματα αλλά κάποια όπως το δικό σου εύκολα επισκευάζονται άλλα πάλι όπως κατι καμμένα ή κολλημένα πίξελ, δυστυχώς οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Σήμερα ήρθε από της 10 του Απριλίου με tracking number.δεν πέρασε τελωνειο ευτυχώς. 

20230503_175002.jpg

Ωραία! Απο JSAUX απεύθειας το πηρες έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nekrik είπε

Ωραία! Απο JSAUX απεύθειας το πηρες έτσι?

Ναι κανονικά από το site τους. 

αυτό πήγε πολύ καλύτερα από τι περίμενα,.βασικά δεν περίμενα τίποτα από θερμοκρασίες αλλά suprise! Τα κουμπια πίσω πατιούνται πολύ καλύτερα, βασικά πριν δεν τα πατούσες καν.

Λοιπόν πριν το αλλαξω το άφησα 15 λεπτα σαυτο το unplayable game επιτηδες επειδή ζορίζει καπως την cpu.

15 λέπτα Λοιπόν η θερμοκρασία επαιζε 73 -76 4000rpm όπως βλέπουμε.

Αλλάζω καπάκια και το αφήνω ξανά 15 λεπτά. Θερμοκρασία στα 15 λεπτά  68-72 με 3500rpm. Δεν ξέρω αν κάτσει ετσι αλλά το pad για την ωρα φενεται να κάνει πολύ καλή δουλειά 

Φωτο πριν και μετα

20230504_210308.jpg

20230504_212930.jpg

20230504_213355.jpg

Κουμπια εβαλα τα πιο χαμηλά. Άλλαξα και όλες τις βίδες μιας και έχει καινουργιες μέσα. Προσεγμένα πράγματα η jsaux. Το καπάκι κούμπωσε αψογα

20230504_213346.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Ναι κανονικά από το site τους. 

αυτό πήγε πολύ καλύτερα από τι περίμενα,.βασικά δεν περίμενα τίποτα από θερμοκρασίες αλλά suprise! Τα κουμπια πίσω πατιούνται πολύ καλύτερα, βασικά πριν δεν τα πατούσες καν.

Λοιπόν πριν το αλλαξω το άφησα 15 λεπτα σαυτο το unplayable game επιτηδες επειδή ζορίζει καπως την cpu.

15 λέπτα Λοιπόν η θερμοκρασία επαιζε 73 -76 4000rpm όπως βλέπουμε.

Αλλάζω καπάκια και το αφήνω ξανά 15 λεπτά. Θερμοκρασία στα 15 λεπτά  68-72 με 3500rpm. Δεν ξέρω αν κάτσει ετσι αλλά το pad για την ωρα φενεται να κάνει πολύ καλή δουλειά 

Φωτο πριν και μετα

20230504_210308.jpg

20230504_212930.jpg

20230504_213355.jpg

Κουμπια εβαλα τα πιο χαμηλά. Άλλαξα και όλες τις βίδες μιας και έχει καινουργιες μέσα. Προσεγμένα πράγματα η jsaux. Το καπάκι κούμπωσε αψογα

20230504_213346.jpg

Το μόνο, το heatpad απο πίσω θερμαίνεται πολύ,  πρόσεχε τα δάχτυλα σου μετά απο long gaming sessions γιατί μερικοί που μάλλον το "άρπαξαν το steamdeck" απο εκεί, έκαψαν τα δάχτυλα τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nekrik είπε

Το μόνο, το heatpad απο πίσω θερμαίνεται πολύ,  πρόσεχε τα δάχτυλα σου μετά απο long gaming sessions γιατί μερικοί που μάλλον το "άρπαξαν το steamdeck" απο εκεί, έκαψαν τα δάχτυλα τους.  

Ναι το είχα διαβάσει αυτό, λογικα θα ισχύει μετά από πολύ κάψιμο? Στο μισαωρο παντος ισα ισα που ειναι λιγο ζεστό.δεν δοκίμασα μα παιξω 2 3 ώρες συνεχόμενα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Ναι το είχα διαβάσει αυτό, λογικα θα ισχύει μετά από πολύ κάψιμο? Στο μισαωρο παντος ισα ισα που ειναι λιγο ζεστό.δεν δοκίμασα μα παιξω 2 3 ώρες συνεχόμενα 

Λογικά θέλει όντως κάψιμο. Ενας τύπος που διάβαζα στο Reddit κάηκε αλλά δεν ξέρω πόση ώρα έλιωνε. Πάντως είναι ωραιο και στο μέλλον θα πάρω ένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερώτηση για λογαριασμό φίλου.

Ο φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει Steam Deck σαν υποκατάστατο ενός laptop/ desktop για gaming (από πλευράς χρήσης, όχι specs). Ουσιαστικά θέλει να διαχωρίσει το laptop της δουλειάς από το gaming και το Steam Deck + SSD του φάνηκε καλή λύση και σε λογική τιμή, καθώς ένα laptop θα του πήγαινε κάπου στα 1500. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από πλευράς απόδοσης, πέραν του τα παιχνίδια να είναι συμβατά και να τρέχουν ομαλά χωρίς crashes. Ουσιαστικά δηλαδή μιλάμε για χρήση που καλύπτει gaming ανάγκες χωρίς απαιτήσεις υψηλής απόδοσης.

Ερώτηση πρώτη - μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο το μηχάνημα? Από τα όσα διάβασα εικάζω πως ναι, αλλά θα ήθελα γνώμες.

Ερώτηση δεύτερη - μπορεί να συνδεθεί με οθόνη υπολογιστή με HDMI ή ακόμα και τηλεόραση, και αν ναι πώς είναι η εικόνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, Tobajara είπε

Ερώτηση για λογαριασμό φίλου.

Ο φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει Steam Deck σαν υποκατάστατο ενός laptop/ desktop για gaming (από πλευράς χρήσης, όχι specs). Ουσιαστικά θέλει να διαχωρίσει το laptop της δουλειάς από το gaming και το Steam Deck + SSD του φάνηκε καλή λύση και σε λογική τιμή, καθώς ένα laptop θα του πήγαινε κάπου στα 1500. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από πλευράς απόδοσης, πέραν του τα παιχνίδια να είναι συμβατά και να τρέχουν ομαλά χωρίς crashes. Ουσιαστικά δηλαδή μιλάμε για χρήση που καλύπτει gaming ανάγκες χωρίς απαιτήσεις υψηλής απόδοσης.

Ερώτηση πρώτη - μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο το μηχάνημα? Από τα όσα διάβασα εικάζω πως ναι, αλλά θα ήθελα γνώμες.

Ερώτηση δεύτερη - μπορεί να συνδεθεί με οθόνη υπολογιστή με HDMI ή ακόμα και τηλεόραση, και αν ναι πώς είναι η εικόνα?

Για την πρώτη ερώτηση: Να προχωρήσει άφοβα!

Για την δεύτερη: εννοείται μπορεί να συνδεθεί με όλες τις οθόνες και η εικόνα είναι για gaming μέχρι 1080p. Σε χρήση desktop και εφαρμογών μέχρι και 4κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Tobajara said:

Ερώτηση για λογαριασμό φίλου.

Ο φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει Steam Deck σαν υποκατάστατο ενός laptop/ desktop για gaming (από πλευράς χρήσης, όχι specs). Ουσιαστικά θέλει να διαχωρίσει το laptop της δουλειάς από το gaming και το Steam Deck + SSD του φάνηκε καλή λύση και σε λογική τιμή, καθώς ένα laptop θα του πήγαινε κάπου στα 1500. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις από πλευράς απόδοσης, πέραν του τα παιχνίδια να είναι συμβατά και να τρέχουν ομαλά χωρίς crashes. Ουσιαστικά δηλαδή μιλάμε για χρήση που καλύπτει gaming ανάγκες χωρίς απαιτήσεις υψηλής απόδοσης.

Ερώτηση πρώτη - μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο το μηχάνημα? Από τα όσα διάβασα εικάζω πως ναι, αλλά θα ήθελα γνώμες.

Ερώτηση δεύτερη - μπορεί να συνδεθεί με οθόνη υπολογιστή με HDMI ή ακόμα και τηλεόραση, και αν ναι πώς είναι η εικόνα?

Το Steam Deck με dual boot Windows 11 είναι ακριβώς αυτό που θέλει ο φίλος σου. Έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ το μηχανάκι με αυτό τον τρόπο για μερικούς μήνες, κούμπωσα Office και λογιστικό πρόγραμμα στα Windows και δούλεψε πένα.

Είναι άψογο laptop replacement υπό αυτή την έννοια. Συνδέεται κανονικά σε οθόνη με dock, βγάζει 4Κ output.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι λένε και οι ανωτέρω. Απλα εγώ δεν θα έλεγα ότι είναι για σύνδεση σε τηλεόραση. Στην οθόνη του όλα φαίνονται μια χαρά, τώρα όταν το βάζεις σε τηλεόραση, για εμένα τουλάχιστον προσωπικά δεν κάνει. Για gaming χρήση μιλώντας πάντα και για μια μέση κατάσταση από παιχνίδια. Δεν λέω να βάλεις last of us. Για παράδειγμα προσωπικά έβαλα dragon quest 11 και grim dawn και δεν έμεινα ικανοποιημένος. Θεωρώ ότι της Asus το μηχάνημα είναι πολύ καλύτερο για τέτοια χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αγόρασα τον Αύγουστο του 22 από τον Οκτώβριο και μετά το χρησιμοποιώ ως σταθερό, μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις δυνατότητες του μηχανήματος ,για να είμαι ειλικρινής το περίμενα κατώτερο, σίγουρα έχει να κάνει με τι παιχνίδια παίζει ο καθένας, έπαιξα doom τελείωσα το wasteland 2, 3 το Αττίλα με το mod για το 1212 , τώρα παίζω Stellaris με 72 mods αρκεί να μη με "πουλήσουν"  έτρεξε όλα τα batman στο μόνο που ζορίστηκε είναι στο arkham asylum λόγω των physics. 

Επεξ/σία από ebola75
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...