Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Για τον τρόπο υπολογισμού εννοώντας ότι με χρεώσανε πριν τους 4 μήνες φαντάζομαι εννοείς, και όχι για τον μαθηματικό τύπο υπολογισμού.

όχι , για την αλλαγή του μαθηματικού τύπου εννοώ. Για το οτι σε χρεώσανε πριν τους 4 μήνες το διάβασα πιο πάνω.

Βέβαια απο ότι κατάλαβα οι απαντήσεις είναι....χμμμμμ....μη επαγγελματικές να το θέσω κομψά , αλλά ότι μαζεύεις για καταγγελία ,καλό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , για την αλλαγή του μαθηματικού τύπου εννοώ. Για το οτι σε χρεώσανε πριν τους 4 μήνες το διάβασα πιο πάνω.

Βέβαια απο ότι κατάλαβα οι απαντήσεις είναι....χμμμμμ....μη επαγγελματικές να το θέσω κομψά , αλλά ότι μαζεύεις για καταγγελία ,καλό είναι

Ακριβώς οτι μαζεύεις είναι καλό, βέβαια έχοντας διαβάσει όλη την σύμβαση πριν υπογράψω μόνο τον μαθηματικό τύπο δεν κοίταξα. Αν έχει αλλάξει και αυτός τότε να ρωτήσω. Το έχεις τσεκάρει τον τότε τύπο με τον τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geopap-7- είπε

Ακριβώς οτι μαζεύεις είναι καλό, βέβαια έχοντας διαβάσει όλη την σύμβαση πριν υπογράψω μόνο τον μαθηματικό τύπο δεν κοίταξα. Αν έχει αλλάξει και αυτός τότε να ρωτήσω. Το έχεις τσεκάρει τον τότε τύπο με τον τώρα?

Δες λογαριασμό παλιότερο ,στο τέλος του αν σου ήρθε

image.png.d75e0926e6cae61e5b0f942229efcb5d.png

και ρώτα

1. γιατί δεν έγινε έγκαιρη ειδοποίηση (αν σου ήρθε μετά τις 15/05/21)

2. γιατί δεν ενημερώθηκες για το δικαίωμα αποχώρησης λόγω αλλαγής των όρων

Ήταν

image.png.5d207ae10a553751c44b043a854f38a3.png

και έγινε

Αναφορά σε κείμενο

Κόστος Προμήθειας (€/kWh) = 1,18 * (MCP + Αποκλίσεις)+ 0,011€/kWh, όπου «MCP» είναι η τιμή που
έλαβε η Αγορά Επόμενης Ημέρας και η Ενδοημερήσια Αγορά κατά την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη
που τιμολογείται σε έκαστο λογαριασμό και «Αποκλίσεις» η τιμή που έλαβαν οι Αποκλίσεις στην Αγορά
Εξισορρόπησης Ενέργειας κατά την περίοδο κατανάλωσης του Πελάτη που τιμολογείται σε έκαστο
λογαριασμό.
Η nrg διατηρεί το δικαίωμα εφαρμογής Ρήτρας Αναπροσαρμογής καθ’ όλη τη διάρκεια ισχύος της σύμβασης
προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας με τους Πελάτες της, όπως αυτή περιγράφεται ειδικώς στον όρο 6.4 των
Γενικών Όρων Σύμβασης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας της εταιρείας.

Δηλαδή προστέθηκαν οι αποκλίσεις και αυξήθηκε ο συντελεστής β

(και όλα αυτά σε υποτιθέμενη υποχρέωση μη μεταβολής για 6 μήνες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Δες λογαριασμό παλιότερο ,στο τέλος του αν σου ήρθε

image.png.d75e0926e6cae61e5b0f942229efcb5d.png

και ρώτα

1. γιατί δεν έγινε έγκαιρη ειδοποίηση (αν σου ήρθε μετά τις 15/05/21)

2. γιατί δεν ενημερώθηκες για το δικαίωμα αποχώρησης λόγω αλλαγής των όρων

Ήταν

image.png.5d207ae10a553751c44b043a854f38a3.png

και έγινε

Δηλαδή προστέθηκαν οι αποκλίσεις και αυξήθηκε ο συντελεστής β

(και όλα αυτά σε υποτιθέμενη υποχρέωση μη μεταβολής για 6 μήνες...)

Έναντι λογαριασμός που εκδόθηκε 07/07/2021 αναφέρει το ίδιο μήνυμα με μόνη διαφορά την ημερομηνία τροποποίησης του φεκ ως 01/01/2021. Λογαριαμος που εκδόθηκε έναντι στις 08/06/2021 αναφέρει ακριβώς όπως το είπες και ο εκκαθαριστικός δεν αναφέρει τίποτε.  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών μου έδωσαν αρνητική απάντηση ως προς την αζημιως αποχώρηση μετά από αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής.

Για αυτούς δεν αποτελεί λόγο η αλλαγή τρόπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής για να αποχωρήσει κάποιος αζημιως.

Ούτε και η αλλαγή τιμοκατάλογου για την συνδρομή σταθερής fixed δίνει το δικαίωμα της αποχώρησης αζημιως.

Αυτοί που τα γνωρίζουν καλύτερα περί της προσφυγής στο ΣτΚ ας αναρτήσουν ένα κείμενο  για να μας διευκολύνουν , παρακαλώ

Επεξ/σία από geopro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geopro είπε

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την εξυπηρέτηση πελατών μου έδωσαν αρνητική απάντηση ως προς την αζημιως αποχώρηση μετά από αλλαγή του τρόπου υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής.

Δυστυχώς πρέπει να πάρεις γραπτή απάντηση για να την επισυνάψεις στην καταγγελία μιας και αποκλείεται να σου δώσουν ηχογραφημένη συνομιλία . Ή ξαναπάρε και ζήτα να σου στείλουν την ηχογράφηση

Όσο για το κείμενο αν θες ξεκίνα εσύ και κάνουμε διόρθωση (χωρίς φυσικά να φαίνονται προσωπικά στοιχεία)

κατεβάζεις τη φόρμα

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportSample.html

και τη συμπληρώνεις με τα στοιχεία σου και βάζοντας το ιστορικό πχ

StK.doc

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

εάν καταλήξουμε σε κάποιο κείμενο, θα κάνω επίσης καταγγελία. Εξ΄άλλου έχω αποφασίσει να φύγω εάν το πέναλτι είν αι μέχρι 50 ευρώ. Την απόφασή μου την παίρνω λόγω του:

"Η υπηρεσία Fixed ενδέχεται να έχει συχνές διακυμάνσεις με βάση τις αντίστοιχες διαμορφώσεις της αγοράς ενέργειας και με την χρέωση της υπηρεσίας να είναι σύμφωνα με την τρέχουσα εμπορική πολιτική της nrg. Όμως, είναι πάντοτε ανταγωνιστική εν συγκρίσει με τη χρέωση της ΟΤΣ."

Γιατί

1. Αποτελεί έμμεση παραδοχή της εταιρίας ότι οι τιμές ανέβηκαν και δε τους συμφέρει να παρέχεται στην τιμή που συμφωνήθηκε και διαφημιζόταν.

2. Το ότι το fixed θαναι πάντα πιο ανταγωνιστικό

  • α. Δεν προκύπτει από κάπου ότι είναι για αυτους δεσμευτικό.
  • β. Δεν είναι υπολογίσιμο και συγκρίσιμο μεταξύ των δύο (με/χωρίς ΟΤΣ)
  • γ. Δεν αναφέρθηκε σε καμία επικοινωνία ότι θα αυξομειώνεται  κατα το δοκούν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε και εμένα ο εκαθαρριστικός, φυσικά και είχε ΟΤΣ, παρά την γραπτή διαβεβαίωση του συνεργάτη τους για το ανάποδο

image.png.9092a27aa799e6f05cd72f30cfa60853.png

Τα υπολόγισα, ένα 3μηνο που έκατσα σε αυτούς, πες λίγο πιο φτηνά από ΔΕΗ μου ήρθε, θα πληρώσω και την ρήτρα, πες ένα 60ρι (γιατί ως γνωστόν οι μαλακίες πληρώνονται) και άντε γεια, σήμερα έστειλα την αίτηση στην EFA

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AristidisZ πρώτα ,βγάλε την έκφραση μιας και ήταν λόγος που κλειδώθηκε το προηγούμενο θέμα, (όχι οτι δεν είναι.... ), αλλά δε χρειάζεται ,ο καθένας καταλαβαίνει τι γίνεται

το είχες γραπτώς για την τετράμηνη ?

Spoiler

επίσης δες το excel μήπως σε βολεύει η protergia στο νέο fixed που (ξανα)έβγαλε. Καλύτερα στο κυρίως θέμα για αλλαγή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

το είχες γραπτώς για την τετράμηνη ?

 

To είχα, και λοιπόν ; 

Θέλω να σου πω, τι να ξεκινήσω, πόλεμο για ένα 20ρικο ; 

Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να το κάνω

Έγραψα πλήρως αναλυτικό κείμενο με όλα τα facts στον ΣΤΚ, αλλά όπως φαίνεται στα παπάκια τους και αυτοί, τι θα κάνω, θα πάω σε δικηγόρο ; 

Το ξαναλέω οι μλκίες πληρώνονται, και ας μείνει αυτό το νήμα για να ξέρουν όλοι τι γίνεται με αυτούς, δε μπορούμε να κάνουμε και τίποτα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

To είχα, και λοιπόν ; 

μίλα με το chat , υπόθεση 5 λεπτών είναι και ανέβασε λογαριασμό αλλά και τη γραπτή διαβεβαίωση .

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Θέλω να σου πω, τι να ξεκινήσω, πόλεμο για ένα 20ρικο ; 

Δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τη διάθεση να το κάνω

απόλυτα σεβαστό

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έγραψα πλήρως αναλυτικό κείμενο με όλα τα facts στον ΣΤΚ, αλλά όπως φαίνεται στα παπάκια τους και αυτοί, τι θα κάνω, θα πάω σε δικηγόρο ; 

όχι φυσικά , το αφήνεις στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση παίρνεις τα λεφτά πίσω χωρίς να κάθεσαι να σκας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

μίλα με το chat , υπόθεση 5 λεπτών είναι και ανέβασε λογαριασμό αλλά και τη γραπτή διαβεβαίωση .

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

άλλαξε, από 4 μήνες σε 2, για περαιτέρω να στείλω mail στο cs

αυτή ήταν η απάντηση

όπως καταλαβαίνεις, δεν έχω την παραμικρή διάθεση να το κάνω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

άλλαξε, από 4 μήνες σε 2, για περαιτέρω να στείλω mail στο cs

ναι το έχει αναφέρει και άλλος

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

όπως καταλαβαίνεις, δεν έχω την παραμικρή διάθεση να το κάνω 

κατανοητό , το κρατάς (οτι το αλλάξανε σε 2 μήνες χωρίς ειδοποίηση) και προχωράς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Βγήκε και εμένα ο εκαθαρριστικός, φυσικά και είχε ΟΤΣ, παρά την γραπτή διαβεβαίωση του συνεργάτη τους για το ανάποδο

image.png.9092a27aa799e6f05cd72f30cfa60853.png

Τα υπολόγισα, ένα 3μηνο που έκατσα σε αυτούς, πες λίγο πιο φτηνά από ΔΕΗ μου ήρθε, θα πληρώσω και την ρήτρα, πες ένα 60ρι (γιατί ως γνωστόν οι μαλακίες πληρώνονται) και άντε γεια, σήμερα έστειλα την αίτηση στην EFA

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Σε παρόμοιο τρόπο σκέψης είμαι και εγώ.

Όταν πηγαίνεις σε κάποιο παροχο το κάνεις για να γίνει η ζωή σου καλύτερη με σωστές και φθηνότερες υπηρεσίες και όχι για να εμπλέκεσαι με το θέατρο του παραλόγου.

Η ουσία είναι ότι αυτό δεν συνέβη.

Ας χρησιμοποιήσεις ότι διαθέτεις ως καταναλωτής και ας προειδοποιείς όσους γνωρίζεις να μην απευθύνονται στην nrg.

Οι άνθρωποι της nrg ουδεμία σχέση εμπιστοσύνης θέλουν να δημιουργήσουν.

Τέλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, geopro είπε

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

Σε παρόμοιο τρόπο σκέψης είμαι και εγώ.

Όταν πηγαίνεις σε κάποιο παροχο το κάνεις για να γίνει η ζωή σου καλύτερη με σωστές και φθηνότερες υπηρεσίες και όχι για να εμπλέκεσαι με το θέατρο του παραλόγου.

Η ουσία είναι ότι αυτό δεν συνέβη.

Ας χρησιμοποιήσεις ότι διαθέτεις ως καταναλωτής και ας προειδοποιείς όσους γνωρίζεις να μην απευθύνονται στην nrg.

Οι άνθρωποι της nrg ουδεμία σχέση εμπιστοσύνης θέλουν να δημιουργήσουν.

Τέλος.

Αν δεν κάναν την πουστια με την ΟΤΣ μπορεί να ενεργοποιούσα το fixed για κανα δίμηνο μετά τις διακοπές, και να περίμενα να καταλαγιάσει λίγο το τοπίο  μέχρι να φύγω, δε θα χανόταν ο κόσμος για 6 ευρώ παραπάνω το μήνα, όμως σήμερα τα πηρα εντελώς 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...