Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πριν περίπου 5 μήνες τηλεφωνώ ενδιαφερόμενος για το προγραμμα NRG 40% fixed. 
Μιλάω με μια ευγενέστατη κοπέλα που με κατατοπίζει πλήρως.

Της λέω δεν θέλω να μπλέξω καθόλου με ρήτρα ΟΤΣ όποτε να βάλουμε το fixed. Μου λέει έχει 4€ το μήνα extra αλλά να το βάλουμε αν είναι μετά το πρώτο τετράμηνο γιατί έτσι και αλλιώς έχετε 120 μέρες περίοδο χάριτος για την ΟΤΣ. 

Ψηλιασμένος και παλιά καραβάνα από forthnet και διάφορα άλλα σκηνικά, της λέω αν μπορείτε στειλτε μου γραπτώς ότι για την περίοδο αυτή των 120 ημερών δεν θα μου χρεώσετε καμία χρέωση ΟΤΣ. 
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ. Η ευγενέστατη κυρία όντως μου απέστειλε email το οποίο κατά λέξη λέει ότι για τις πρώτες 120 ημέρες του λογαριασμού σας ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ.

Συμπληρώνω κάθε μήνα τις καταναλώσεις μου σαν καλός χριστιανός και όλα τέλεια. Στο βαθμό που μέχρι και σε φίλους μου συνέστησα να πάνε στην NRG (τους έκαψα!!)

Έρχεται λοιπόν ο εκκαθαριστικός λογαριασμός και τσουπ!!!!

ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ 35 ευρουλάκια.

λεω πλάκα κάνουν δεν παίζει. Τους παίρνω τηλ και άκουσον άκουσον.

Μου λέει ο αγενέστατος πλέον υπάλληλος ότι τελικά έχει αλλάξει η ημερομηνία χαριτος και πλέον είναι 60 μέρες. Άρα ορθώς χρεώθηκα. Μα λέω το έχω γραπτώς. Μου λέει στείλε να το δω αποκλείεται. Του το στέλνω και μου λέει ναι. Μμμμμμμ δεν ξέρω τώρα αν είναι στειλτε μειλ και να το δούμε, άλλαξε η εμπορική πολιτική, η εταιρία έχει επιβαρυνθεί πολύ κλπ κλπ.  Τουλάχιστον του λεω μπορείτε να μου βάλετε το fixed τώρα; Μου λέει κανένα πρόβλημα αλλά πλέον το fixed έχει 10€ και όχι 4€. Μα το συμβόλαιο μου 4 € δεν λέει; Η απάντηση του είναι ότι η εταιρία τις λοιπές χρεώσεις μπορεί να τις αλλάζει μονομερώς ασχέτως συμβολαίου. 
 

Στελνω που λέτε ένα λεπτομερές mail που αιτούμαι την πίστωση του ποσού που εσφαλμένα χρεώθηκα καθώς και την ενεργοποίηση του fixed. 
Μου επιβεβαιώνουν ότι το λάβανε και ότι θα σταλεί σε ειδικό τμήμα για την διαχείριση. 

Έχουν περάσει 41 μέρες!!!!δεν έχω λάβει ούτε ένα φωνήεν απάντηση. 
 

Παίρνω σήμερα τηλ. Μου λέει η κοπέλα ναι το βλέπω το mail σας και έχει προωθηθεί σε ειδικό τμήμα ( λογικά την NASA εννοούν) αλλά να ξέρετε ορθώς χρεωθήκατε την ΟΤΣ παρά την δέσμευση της συναδέλφου γιατί μια συνάδελφος από το call center δεν μπορεί να δεσμεύει την εμπορική και τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας.

 

Έχω προβεί και εγώ σε καταγγελία σε ΡΑΕ και ΣΤΚ από 22/07. Ειδικά το email που μου δεσμεύονται για 120 ημέρες τους το έβαλα με μέγεθος 20 times new romans. 

Επίσης γιατί να καταγγείλετε το συμβόλαιο σας και να μην αλλάξετε κατευθείαν μέσω άλλης εταιρίας; Αφού είναι όπως στις τηλεπικοινωνίες. Πας σε άλλον πάροχο και το τρέχει αυτός μέσω ΔΕΔΔΗΕ. 
Το νέο προγραμμα της Protergia είναι πολύ πιο οικονομικό. Εγω αυτό θα κάνω. Και μόλις μου στείλουνε το όποιο penalty ( αν τολμήσουν) θα απαντήσω σχετικά με την μη τήρηση των συμφωνηθέντων τόσο σχετικά με τις 120 ημερεσ (Που το έχω και γραπτώς) όσο και και με τον διπλασιασμό του fixed. Ας με πάνε στα δικαστήρια για 40€!!!!  Το θέμα είναι να απαντήσει η ΡΑΕ. Χθες που πήρα τηλέφωνο ασχολούνται με τις καταγγελίες Μαίου. Έχει μέλλον….

Πάντως είμαι σίγουρος υπάρχει πολύς κόσμος σαν εμάς εκεί έξω. Πρέπει να οργανωθούμε. Πχ εγω στον φεις πάντα από κάτω από την διαφήμιση τους γράφω τα γεγονότα και μου τα σβήνουν 
 

Επεξ/σία από fix1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Επίσης που βλέπετε εσείς ρήτρα αποχώρησης στο συμβόλαιο σας;

εμείς είχαμε το save 40% , ψάξε στη σύμβαση τη φράση

"ε. ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΩΡΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ"

ουσιαστικά είναι τα πάγια χωρίς έκπτωση

7 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Επίσης γιατί να καταγγείλετε το συμβόλαιο σας και να μην αλλάξετε κατευθείαν μέσω άλλης εταιρίας;

εγώ έμεινα με τα 4€ fixed ,αλλά με ενημέρωσαν οτι το fixed μπορεί να έχει διαφορετική τιμή ανάλογα πότε το ενεργοποιείς , πράγμα το οποίο δεν ενημερώθηκα ποτέ .(Σε άλλους λένε οτι μπορεί να έχει 6μήνες σταθερή την τιμή υπονοώντας οτι στο 6μηνο μπορούν να το μεταβάλλουν ). Γιαυτό και η καταγγελία .

11 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Το νέο προγραμμα της Protergia είναι πολύ πιο οικονομικό. 

ανάλογα την κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, fix1987 είπε

 

Μου λέει η κοπέλα ναι το βλέπω το mail σας και έχει προωθηθεί σε ειδικό τμήμα ( λογικά την NASA εννοούν) αλλά να ξέρετε ορθώς χρεωθήκατε την ΟΤΣ παρά την δέσμευση της συναδέλφου γιατί μια συνάδελφος από το call center δεν μπορεί να δεσμεύει την εμπορική και τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας.

 

Έχουμε ακούσει πολλά και πολλά αλλά αυτό τα ξεπερνάει όλα... ότι οι εκπρόσωποι δεν εκπροσωπούν την εταιρία και ότι λένε δεν είναι δεσμευτικό.  🤣

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει να πάρουν πάντως την αρνητική δυσφήμιση που τους αξίζει και να χάσουν και άλλους πελάτες ή πιθανούς πελάτες. Σε συζητήσεις που έχω αναφέρει τα παρακάτω, έχουν όλοι μείνει με το στόμα ανοικτό από τις πρακτικές τους.

Επεξ/σία από wendor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω κάνει μήνυμα 40 μέρες τώρα που ζητάω ανάλυση για την χρέωση ΟΤΣ που μου έβαλαν στον εκκαθαριστικό, και ακόμα περιμένω 

Το πιο απλό πράγμα ζήτησα, σε πόσες kWh μπήκε ΟΤΣ και τι τιμή είχε αυτή 

Ε από τις 20 Ιουλίου, το αίτημα έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα, και περιμένω

Προσωπικά αν μου ξανακάνει πάροχος την οποιαδήποτε στραβή εγώ τα μαζεύω και γυρνάω στην ΔΕΗ, και ας με κράζει ο @korakios

Για καταναλώσεις 400-500-600 kWh το μήνα, γλιτώνεις με αυτά και με τα άλλα ένα 10ρικο το μήνα, αν πετύχεις το βέλτιστο πρόγραμμα την στιγμή που αλλάζουν κλπ κλπ

Εν τω μεταξύ τα ποσά για τα οποία μαλώνουμε είναι μικρά, δύσκολο να μπεις στη διαδικασία να τους τουφεκιάσεις για 15-20 ευρώ, γιατί σκέφτεσαι κιόλας "αν μία στο εκατομμύριο μου κόψουν το ρεύμα για 20€, μου προξένησαν τεράστια ζημιά"

Και 1000 δίκια να χεις, αν σου κατεβάσουν τον διακόπτη λόγω χρέους τον ήπιες κανονικά

Τι θα κάνουμε δηλαδή, καταγγελία στον ΣΤΚ γιατί έμεινε το μωρό χωρίς κλιματισμό με 45 βαθμούς ή ότι χάλασαν 200€ πράματα στο ψυγείο ; 

Οπότε τα πληρώνουμε, κάνουμε τουμπεκί, και περιμένουμε αν δεήσει ο ΣΤΚ για να πάρουμε πίσω ένα 20ρικο του αγίου λούτσου ανήμερα 

Πραγματικά με την εμπειρία που απέκτησα, θεωρώ πλέον ότι αξίζει όλο το πανηγύρι, εκτός αν κάποιος έχει ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις, οπότε εκεί το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και εγώ έχω κάνει μήνυμα 40 μέρες τώρα που ζητάω ανάλυση για την χρέωση ΟΤΣ που μου έβαλαν στον εκκαθαριστικό, και ακόμα περιμένω 

Το πιο απλό πράγμα ζήτησα, σε πόσες kWh μπήκε ΟΤΣ και τι τιμή είχε αυτή 

Ε από τις 20 Ιουλίου, το αίτημα έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα, και περιμένω

Προσωπικά αν μου ξανακάνει πάροχος την οποιαδήποτε στραβή εγώ τα μαζεύω και γυρνάω στην ΔΕΗ, και ας με κράζει ο @korakios

Για καταναλώσεις 400-500-600 kWh το μήνα, γλιτώνεις με αυτά και με τα άλλα ένα 10ρικο το μήνα, αν πετύχεις το βέλτιστο πρόγραμμα την στιγμή που αλλάζουν κλπ κλπ

Εν τω μεταξύ τα ποσά για τα οποία μαλώνουμε είναι μικρά, δύσκολο να μπεις στη διαδικασία να τους τουφεκιάσεις για 15-20 ευρώ, γιατί σκέφτεσαι κιόλας "αν μία στο εκατομμύριο μου κόψουν το ρεύμα για 20€, μου προξένησαν τεράστια ζημιά"

Και 1000 δίκια να χεις, αν σου κατεβάσουν τον διακόπτη λόγω χρέους τον ήπιες κανονικά

Τι θα κάνουμε δηλαδή, καταγγελία στον ΣΤΚ γιατί έμεινε το μωρό χωρίς κλιματισμό με 45 βαθμούς ή ότι χάλασαν 200€ πράματα στο ψυγείο ; 

Οπότε τα πληρώνουμε, κάνουμε τουμπεκί, και περιμένουμε αν δεήσει ο ΣΤΚ για να πάρουμε πίσω ένα 20ρικο του αγίου λούτσου ανήμερα 

Πραγματικά με την εμπειρία που απέκτησα, θεωρώ πλέον ότι αξίζει όλο το πανηγύρι, εκτός αν κάποιος έχει ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις, οπότε εκεί το συζητάμε

Καλημέρα... Οι παροχοι συνήθως όταν υπάρχει κάποιο τέτοιο θέμα δεν απαντουν.. Γιατί δεν θέλουν... Δεν υπάρχει κάποια απάντηση σου λένε αυτό είναι το ποσο οφειλής... Αυτό βγάλαμε ότι οφείλεται... Αλλά να ξέρετε ότι έχει  δοθεί στον Δεδδηε να κόψει  με αποκοπή παροχη με χρέος 20-30 ευρώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Και εγώ έχω κάνει μήνυμα 40 μέρες τώρα που ζητάω ανάλυση για την χρέωση ΟΤΣ που μου έβαλαν στον εκκαθαριστικό, και ακόμα περιμένω 

Το πιο απλό πράγμα ζήτησα, σε πόσες kWh μπήκε ΟΤΣ και τι τιμή είχε αυτή 

Ε από τις 20 Ιουλίου, το αίτημα έχει προωθηθεί στο αρμόδιο τμήμα, και περιμένω

Προσωπικά αν μου ξανακάνει πάροχος την οποιαδήποτε στραβή εγώ τα μαζεύω και γυρνάω στην ΔΕΗ, και ας με κράζει ο @korakios

Για καταναλώσεις 400-500-600 kWh το μήνα, γλιτώνεις με αυτά και με τα άλλα ένα 10ρικο το μήνα, αν πετύχεις το βέλτιστο πρόγραμμα την στιγμή που αλλάζουν κλπ κλπ

Εν τω μεταξύ τα ποσά για τα οποία μαλώνουμε είναι μικρά, δύσκολο να μπεις στη διαδικασία να τους τουφεκιάσεις για 15-20 ευρώ, γιατί σκέφτεσαι κιόλας "αν μία στο εκατομμύριο μου κόψουν το ρεύμα για 20€, μου προξένησαν τεράστια ζημιά"

Και 1000 δίκια να χεις, αν σου κατεβάσουν τον διακόπτη λόγω χρέους τον ήπιες κανονικά

Τι θα κάνουμε δηλαδή, καταγγελία στον ΣΤΚ γιατί έμεινε το μωρό χωρίς κλιματισμό με 45 βαθμούς ή ότι χάλασαν 200€ πράματα στο ψυγείο ; 

Οπότε τα πληρώνουμε, κάνουμε τουμπεκί, και περιμένουμε αν δεήσει ο ΣΤΚ για να πάρουμε πίσω ένα 20ρικο του αγίου λούτσου ανήμερα 

Πραγματικά με την εμπειρία που απέκτησα, θεωρώ πλέον ότι αξίζει όλο το πανηγύρι, εκτός αν κάποιος έχει ΠΟΛΥ μεγάλες καταναλώσεις, οπότε εκεί το συζητάμε

Και εγώ στο ίδιο καταλήγω, το όλο θέμα ξεκίνησε με το να γλιτώσουμε κανά 100€ το χρόνο και έχω νεύρα και έχω χάσει ώρες με το να ασχολούμε με @@ριες.

Θα ξαναπάω μάλλον ΔΕΗ ή το πολύ ζενίθ που έχω και το αέριο με ακόμη συμβόλαιο και ας πληρώνω και 50€ το μήνα στη κατανάλωση παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι όντως τα ποσά είναι μικρά. Πχ εγώ τον λογαριασμό μου τον πλήρωσα κανονικά και ας ήταν εντελώς παράνομο αυτό που μου κάνανε. Παρόλα αυτά θα το φθάσω μέχρι τέλους και μέσω ΡΑΕ και μέσω ΣΤΚ. Να σας πω την αλήθεια δεν με νοιάζει να πάρω πίσω 30€. Με νοιάζει να φάνε ένα πρόστιμο ικανό να μην ξανακάνουν μαλακίες. Θυμάστε κάτι προστιματάρες σε wind?ακομα και μέχρι σήμερα πληρώνει την αναξιοπιστία της. Εύχομαι το ίδιο να πάθει και η NRG. Γιατί είναι πολύ νωρίς στην αγορά ενέργειας και αρχίζουν και διαμορφώνονται συνειδήσεις. 
Σε κάθε περίπτωση εγώ έκανα αίτηση σε Protergia fixed. Στον τελικό λογαριασμό της NRG ας βάλουν χρέωση ρήτρας που έφυγα πριν την λήξη συμβολαίου. Θα τους τα πληρώσω όλα εκτός από αυτό. Ας με πάνε στα δικαστήρια για 40€. Φράγκο δεν θα πάρουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fix1987 είπε

Δεν αντιλέγω ότι όντως τα ποσά είναι μικρά. Πχ εγώ τον λογαριασμό μου τον πλήρωσα κανονικά και ας ήταν εντελώς παράνομο αυτό που μου κάνανε. Παρόλα αυτά θα το φθάσω μέχρι τέλους και μέσω ΡΑΕ και μέσω ΣΤΚ. Να σας πω την αλήθεια δεν με νοιάζει να πάρω πίσω 30€. Με νοιάζει να φάνε ένα πρόστιμο ικανό να μην ξανακάνουν μαλακίες. Θυμάστε κάτι προστιματάρες σε wind?ακομα και μέχρι σήμερα πληρώνει την αναξιοπιστία της. Εύχομαι το ίδιο να πάθει και η NRG. Γιατί είναι πολύ νωρίς στην αγορά ενέργειας και αρχίζουν και διαμορφώνονται συνειδήσεις. 
Σε κάθε περίπτωση εγώ έκανα αίτηση σε Protergia fixed. Στον τελικό λογαριασμό της NRG ας βάλουν χρέωση ρήτρας που έφυγα πριν την λήξη συμβολαίου. Θα τους τα πληρώσω όλα εκτός από αυτό. Ας με πάνε στα δικαστήρια για 40€. Φράγκο δεν θα πάρουν. 

Το ζήτημα δεν είναι να σε πάνε δικαστήριο, το ζήτημα είναι αν σου κατεβάσουν κάναν γενικό τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Μα πως να μου κατεβάσουν γενικό. Αφού είμαι σε νέα εταιρία πλέον. 

Ναι αλλά θα έχεις ανεξόφλητο ποσόν στον προηγούμενο πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fix1987 είπε

Τι σημασία έχει αυτό ρε παιδιά; Ο προηγούμενος πάροχος δεν έχει καμία σχέση για να σου κατεβάσει το ρόλο ο ΔΕΔΔΗΕ. Μην λέτε ότι να ναι. 

έχει κανονικότατα δικαίωμα

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Προσωπικά αν μου ξανακάνει πάροχος την οποιαδήποτε στραβή εγώ τα μαζεύω και γυρνάω στην ΔΕΗ, και ας με κράζει ο @korakios

όπως σε βολεύει ,γιατί να σε κράξω? Τα προγράμματα με ρήτρες κράζω ,απλά μην πας στο Γ1

Γενικότερα το σενάριο είναι πληρώνεις όλα κανονικότατα ,και δεν ασχολείσαι μέχρι να βγει η απόφαση του ΣτΚ . Δε χρειάζεται να σπάζεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έχει κανονικότατα δικαίωμα

όπως σε βολεύει ,γιατί να σε κράξω? Τα προγράμματα με ρήτρες κράζω ,απλά μην πας στο Γ1

Γενικότερα το σενάριο είναι πληρώνεις όλα κανονικότατα ,και δεν ασχολείσαι μέχρι να βγει η απόφαση του ΣτΚ . Δε χρειάζεται να σπάζεσαι

Ναι βρε, πλάκα κάνω, το καταλαβαίνεις φαντάζομαι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...