Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα...Δες το συμβολαιο τι αναγραφει...Στα ψιλα γραμματα... Εχουν το δικαιωμα μετα τους εξι μηνες να αλλαξουν αν οι τιμες εχουν  ανεβει..Δεν νομιζω να μπορει να γινει αυτο με τις τιμες...

Στους Γενικούς όρους σύμβασης στο άρθρο 6.5γράφει καθαρά ότι η δυνατότητα αναπροσαρμογής χρέωσης αναστέλλετε εφόσον ο πελάτης έχει επιλέξει να κατά βάλει, και για όσο διάστημα διατηρεί ενεργή την συνδρομή fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, DimitrisKaridis είπε

Στους Γενικούς όρους σύμβασης στο άρθρο 6.5γράφει καθαρά ότι η δυνατότητα αναπροσαρμογής χρέωσης αναστέλλετε εφόσον ο πελάτης έχει επιλέξει να κατά βάλει, και για όσο διάστημα διατηρεί ενεργή την συνδρομή fixed

Στον παροχο σου ποια η  απαντηση τους;; Σου ειπαν με ποιο αθρο στην συμβαση σου αλλαζουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν ότι τροποποιήθηκε μονομερος αόριστα. Το θέμα είναι πως μπορώ να αντιδράσω και τι θα καταφέρω, αν αυτά που κάνουν  καλύπτονται νομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, DimitrisKaridis είπε

Μου είπαν ότι τροποποιήθηκε μονομερος αόριστα. Το θέμα είναι πως μπορώ να αντιδράσω και τι θα καταφέρω, αν αυτά που κάνουν  καλύπτονται νομικα

Μπορεις μεσω της ΡΑΕ... Να στειλεις μια καταγγελια..Και να περιμενεις μια απαντηση που θα κανει πολυ καιρο και εαν ερθει καποτε..Αυτος ο παροχος  καπου θα  γραφει  στο συμβολαιο κατι... Θελει λιγο ψαξιμο...

Δυστυχως την εχει πατησει πολυ κοσμος...Με τις ρητρες...  Και θα συνεχιστει γιατι δεν προσεξαν...

Κοιταξε και τις πισω  3-4 σελιδες εδω .. Και πας και εδω...

 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2022 στις 11:21 ΠΜ, korakios είπε

απο το Σεπτέμβριο το σταμάτησαν , τότε θα μπορούσες να κάνεις καταγγελία οτι ήταν στους όρους και να το ενεργοποιηούσες τότε

Τώρα και σένα θα σου ήρθε ειδοποίηση που δεν είδες οτι καταργήθηκε

Πλέον είσαι στα 0,30€/kw μείον επιδοτήσεις , ανάλογα την κατανάλωση που έχεις μπορεί να μη σε καλύπτουν , ρίξε μια ματιά

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και αν είναι κλείσε σε σταθερό (στο θέμα online/enter)

Συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "και αν είναι κλείσε σε σταθερό (στο θέμα online/enter)" 😇🙄

 

επίσης, ειδοποίηση που θα έπρεπε να έχω λάβει; δεν εχω κάτι στα εμαιλ μου νομίζω..

Επεξ/σία από some1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DimitrisKaridis είπε

Εγώ όμως θέλω απλά να τηρηθεί στο ακέραιο το συμβόλαιο που έχουμε για την διάρκεια των 2 ετών.Παρακαλω πολύ υπάρχει κάτι που μπορείτε να με συμβουλέψετε ως προς πως να κινηθώ;;

έχει αναφερθεί άπειρες φορές , 6 μήνες είναι η ελάχιστη διάρκεια διατήρησης τιμών βάσει νομοθεσίας , η σύμβαση επίσης γράφει οτι μπορεί να γίνει μονομερή αλλαγή όρων/τιμών με δικαίωμα αποχώρησης αζημίως

το μόνο που μπορεί να γίνει είναι επιστροφή της ρήτρας αν δεν είχες ειδοποίηση για κατάργηση του fixed 60 μερες πριν . Όλοι σχεδόν είχαν και έφυγαν , δες τους λογαριασμούς σου και πόσταρε

3 ώρες πριν, RedGL είπε

Το τσέκαρα, όλα οκ, ακόμα συνδρομή nrg fixed λέει στα 10 ευρώ. Πολύ χαμηλοί λογαριασμοί γενικά. 

μια χαρά , βέβαια αν το πρόλαβες Σεπ , ήταν και οι τελευταίες μέρες που το είχαν σαν επιλογή (μετά δε το δίναν) , άρα ή σε ξέχασε το σύστημα ή θα σου έρθει στον επόμενο ειδοποίηση οτι καταργείται

να παρακολουθείς κάθε λογαριασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, some1 είπε

Συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείς με το "και αν είναι κλείσε σε σταθερό (στο θέμα online/enter)" 😇🙄

 

επίσης, ειδοποίηση που θα έπρεπε να έχω λάβει; δεν εχω κάτι στα εμαιλ μου νομίζω..

σχετικά με το δεύτερο point, τωρα τσέκαρα όλους τους λογαριασμούς μου και πράγματι παρατηρώ:

image.png.de6dae9f22bada356c876474e8810865.png

Έχω αργήσει, πλέον δεν μπορώ να κάνω τπτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, some1 είπε

Έχω αργήσει, πλέον δεν μπορώ να κάνω τπτ;

όχι

έχεις αργήσει μήνες γενικά , πλέον οι επιλογές σου εξαρτώνται απο το αν παίρνεις επιδότηση και αν σε καλύπτουν

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι

έχεις αργήσει μήνες γενικά , πλέον οι επιλογές σου εξαρτώνται απο το αν παίρνεις επιδότηση και αν σε καλύπτουν

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

για την τελευταία αλλαγή σύμφωνα με τo screenshot, ενημερώθηκα 10/1/22. Θεωρείται μονομερής αλλαγή για την οποία θα μπορούσα να καταγγειλω την σύμβαση; Αν ναι, πάλι έπρεπε εως 10/2/22;

Επεξ/σία από some1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, some1 είπε

Δεν θεωρείται μονομερής αλλαγή για την οποία θα μπορούσα να καταγγειλω την σύμβαση;

ναι, για διάστημα 30 ημερών απο την ειδοποίηση

μπορείς να ζητήσεις γραπτώς να φύγεις αζημίως , αν αρνηθούν τότε καταγγελία μέσω ΣτΚ και αναφέρεις οτι δεν καταλάβαινες το "δικαίωμα εκ του άρθρου 21"

συνήθως αφήνουν να φύγεις αζημίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα είχα 3 ευκαιρίες τις οποίες αγνόησα, μάλιστα. Μπράβο μου. Θεωρω οτι πρέπει να φύγω, αφού έχω πληρώσει σύνολο 410Ε χρεώσεις αναπροσαρμογής απο τον Αύγουστο ως τώρα. 🥴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

όπου επιδότηση ειναι αυτο που αναφέρεται ως "Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης", σωστα; Ναι, για το ίδιο διάστημα ειχα ενα -235Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά απο τηλεφωνική συνομιλία με την κυρία Ρίζου, μου απεστάλησαν εγγράφως οι όροι σύμβασης του Fixed 4BUSINESS 1 ώστε να υπογράψω.
Όμως μετά απο 1 ώρα προσεκτικού διαβάσματος, προκύπτουν σοβαρά ερωτήματα και προβλέπω διαισθητικά πως δεν με κόβω να προχωρώ σε υπογραφές...
Απέστειλα στην κυρία Ρίζου το κάτωθι Email:


Kαλησπέρα σας κ.Ρίζου.
Θα ήθελα 2 διευκρινίσεις πριν υπογράψω τα  έγγραφα.

1)  Διάβασα στο φύλλο 9 της σύμβασης πως:
'' Η συνδρομή σταθερού τιμολογίου υπολογίζεται και επιβάλλεται σε έκαστο λογαριασμό κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας (έναντι ή/και εκκαθαριστικό).''
Η εξεύρεση της ανά λογαριασμό οφειλόμενης συνδρομής σταθερού τιμολογίου, εκ των περιεχομένων στους πίνακες της ενότητας Α.(iii) του παρόντος, διενεργείται δυνάμει αναγωγής της κατανάλωσης έκαστου λογαριασμού στο διάστημα 30 ημέρων, σύμφωνα με την εξής μεθοδολογία: [Κατανάλωση λογαριασμού (kWh)/ Ημέρες περιόδου κατανάλωσης τρέχοντος λογαριασμού]x30 ημέρες. Με την έκδοση εκάστου εκκαθαριστικού λογαριασμού κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας επαναϋπολογίζεται η σχετική χρέωση για όλη της εκκαθαριστική περίοδο βάσει των επισήμων μετρήσεων του αρμοδίου διαχειριστή.
 
''

Ερώτηση: Στο διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την έκδοση του εκάστοτε εκκαθαριστικού (από μέτρηση ΔΕΔΔΗΕ) , τι πόσο συνδρομής  θα μου χρεώνετε? 11€ , 26€  ή  41€  κάθε μήνα ? Επίσης τι πάγιο θα χρεώνομαι? 7€  ή  9€ ?
Εγώ έχω σκοπό να σας δηλώνω αυτοβούλως τις μετρήσεις κάθε μήνα. Μιλάω για τους μήνες που ΔΕΝ γίνεται καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ.
Άραγε, οι μετρήσεις που θα σας δηλώνω, θα λαμβάνονται υπόψη για τον προσδιορισμό της εκάστοτε μηνιαίας συνδρομής και παγίου των λογαριασμών που θα προηγούνται της επίσημης μέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ ?
Το ρωτάω διοτί αυτό δεν διευκρινίζεται στους όρους της σύμβασης. Οι όροι εξηγούν μεν πως η συνδρομή θα καταβάλλεται κάθε μήνα, εξηγούν επίσης πως στον εκκαθαριστικό θα γίνεται ο επαναϋπολογισμός όλης της εκκαθαριστικής περιόδου, αλλά δεν εξηγούν ποιό θα είναι το ποσό της χρέωσης αυτής μέχρι την 4μηνιαία εκκαθάριση από τον ΔΕΔΔΗΕ.

2)   Διάβασα στην παράγραφο 6.1 της σύμβασης πως:
'' Σε περίπτωση που ο πελάτης ανήκει στην κατηγορία των Μικρών Πελατών, ο Γενικός Τιμοκατάλογος ή/και ο Κατάλογος Προωθητικών Ενεργειών και Εκπτώσεων ισχύουν τουλάχιστον για έξι (6) μήνες από τη σύναψη της Σύμβασης Προμήθειας, μετά δε την ελάχιστη αυτή διάρκεια, δύνανται να τροποποιηθούν σύμφωνα με τους παρόντες Γενικούς Όρους και την κείμενη νομοθεσία ''

Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, αν το περιεχόμενο της παραγράφου 6.1, νομιμοποιεί την εταιρεία σας να προβεί σε αυξήσεις είτε της αρχικής τιμής κιλοβατώρας της σύμβασης μου επί της οποίας εφαρμόζεται η έκπτωση συνέπειας 20% (0,185 €)  ή και να τροποποιήσει/ακυρώσει την προωθητική ενέργεια της έκπτωσης συνέπειας 20% που έχει το nrg Fixed 4BUSINESS 1, μετά το πέρας του 6μήνου. Σε περίπτωση που νομιμοποιείστε για τα ανωτέρω, θα μπορεί ο εκάστοτε πελάτης να αποχωρήσει αζημίως και δίχως την καταβολή της ρήτρας αποχώρησης?
Όπως είναι κατανοητό, η μελλοντική σύμβαση μου θα είναι για 1 έτος, και είναι πολύ σημαντικό να μπορώ να γνωρίζω αν καθ'όλη την διάρκεια αυτού του έτους οι χρεώσεις και οι εκπτώσεις θα παραμείνουν σταθερές όπως επίσης και για το τι επιλογές θα έχω σε περίπτωση που αυτές τροποποιηθούν μονομερώς από την εταιρεία σας.

Θα παρακαλούσα θερμά να μου απαντούσατε γραπτώς, ώστε να μπορώ με ηρεμία να διαβάσω την απάντησή σας, και επιπροσθέτως για λόγους απόδειξης της επικοινωνίας μας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση, Σταύρος.

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...