Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, GeG είπε

Καλησπερα, σήμερα και αφου έχω δυο μήνες που έφυγα από nrg μου έβγαλαν δυο λογαριασμούς με κόστος -86€ και -45€ . Τι φάση;

ο πρώτος είναι λανθασμένος , ο 2ος πρέπει να είναι σωστός

Δες τον τελικό σου , πόση είναι η ρήτρα αποχώρησης και κανε συμψηφισμό αν βγαίνει -45

7 λεπτά πριν, GeG είπε

από rae είχα παρει αρνητική απάντηση σχετικά με επιστροφή ρήτρας αναπροσαρμογής και τελών πρόωρης αποχώρησης.

εννοείς από ΡΑΕ ή

απο NRG μέσω ΡΑΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ο πρώτος είναι λανθασμένος , ο 2ος πρέπει να είναι σωστός

Δες τον τελικό σου , πόση είναι η ρήτρα αποχώρησης και κανε συμψηφισμό αν βγαίνει -45

εννοείς από ΡΑΕ ή

απο NRG μέσω ΡΑΕ ?

Όντως κάπου τόσο ήταν η ρήτρα αποχώρησης και επίσης έχεις δίκιο από nrg μέσω ΡΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GeG είπε

από nrg μέσω ΡΑΕ

λογικό τότε , δε σημαίνει οτι η εταιρία αποδέχεται κάτι επειδή είναι η συνομιλία μέσω ΡΑΕ

Για δες στην πλατφόρμα της ΡΑΕ μήπως τυχών σου απάντησαν κάτι άλλο και δεν το είδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικό τότε , δε σημαίνει οτι η εταιρία αποδέχεται κάτι επειδή είναι η συνομιλία μέσω ΡΑΕ

Για δες στην πλατφόρμα της ΡΑΕ μήπως τυχών σου απάντησαν κάτι άλλο και δεν το είδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε
55 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικό τότε , δε σημαίνει οτι η εταιρία αποδέχεται κάτι επειδή είναι η συνομιλία μέσω ΡΑΕ

Για δες στην πλατφόρμα της ΡΑΕ μήπως τυχών σου απάντησαν κάτι άλλο και δεν το είδες

δεν βλεπω τιποτα καινουργιο απο rae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GeG είπε

δεν βλεπω τιποτα καινουργιο απο rae

ok, αφού τα πάρεις κάνεις απόρριψη απάντησης αναφέρεις οτι η εταιρία πίστωσε τη ρήτρα αποχώρησης και ζητάς την παρέμβαση της ΡΑΕ για τη ρήτρα αναπροσαρμογής

Βασικά για να είμαστε οντοπικ , το παρών θέμα αφορά την ενδιάμεση αυξηση στο fixed που είχε και τη μη τήρηση τετραμήνου για μη εφαρμογή ρήτρας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω καιρό να γράψω στο forum.

Συνοψίζω: αίτηση NRG τον περσινό Άπρίλιο, προσπαθώ να ενταχθω΄στο σταθερό με τα 5€ το μήνα, πριν λήξει το 3μήνο, μου αλλάζουν τη χρέωση. Αποχωρώ το Σεπτέμβριο, αλλάζωντας εταιρεία και σπάω το συμβόλαιο.

Με χρέωνουν ρήτρα για το σπάσιμο, και έχω κάνει ήδη καταγγελία στον ΣτΚ από τον Ιούλιο.

Χθες βγήκε η απόφαση, από ΣτΚ και ουσιαστικά η NRG "δείχνοντας καλή θέληση" συμφωνεί να μου χαρίσει το πρόστιμο για την αποχώρηση.

Το ποσό το είχα αφήσει απλήρωτο όταν αποχώρησα, εγωιστικά και μόνο και ας το πήγαιναν και δικαστικά.

 

Αποτέλεσμα, η καταγγελία μέσω ΣτΚ άργησε μεν, αλλά είχε αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 1/2 μήνες μετά την αποχώρησή μου από την NRG, εκδόθηκε τελικός λογιαριασμός που είχε την αφαίρεση των ρητρών που είχαν μπει, λόγω της αλλαγής της πολιτικής περί μη εφαρμογής ρητρών από 4 σε 2 μήνες (45€) 

υπόψην ότι είχα κάνει αίτημα στην ΡΑΕ από τις 12/10, έφυγα στις αρχές Νοεμβρίου, και από τις 11/11/2021 είχα απάντηση στην ΡΑΕ ότι 

 

Αξιότιμε πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η επιβολή χρέωσης αναπροσαρμογής πριν την πάροδο τεσσάρων μηνών από τη σύναψη της σύμβασης σας οφείλεται σε συστημικό λάθος. Ως εκ τούτου θα προχωρήσουμε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να αποκαταστήσουμε την εν λόγω αστοχία, πιστώνοντας σε επόμενο λογαριασμό σας το ποσό της χρέωσης αναπροσαρμογής που σας επιβλήθηκε κατά το πρώτο τετράμηνο. Συνημμένα θα βρείτε τις απαντήσεις της εταιρείας προς τον Συνήγορο του Καταναλωτή. Με εκτίμηση, nrg

στο μεσοδιάστημα, είχα στείλει 4-5 φορές email και καθιστούσα σαφές ότι: 

"Σε κάθε περίπτωση να τονίσω ότι αποποιούμαι κάθε ευθύνης περί μη έγκαιρης εξόφλησης του τελικού μου λογαριασμού στην εταιρείας σας καθώς η καθυστέρηση οφείλεται αποκλειστικά σε υπαιτιότητα της NRG." 

δεν επέμεινα για αναδρομική μείωση του fixed από τα 4 στα 10€,  γιατί ήθελα να κλείσει κάποια στιγμή αυτή η ιστορία 

μόλις τους πλήρωσα τον τελικό λογαριασμό (75€ - 45€), και αντίο :)

αυτά ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους.

Προκαταβολικά σορρυ για την ασχετοσύνη μου. Έχω βάλει το NRG SAVE (400;) εδω και ενα χρόνο και προφανώς λογο αδιαφορίας (& τσιγγουνιάς) δεν ειχα ενεργοποιήσει το fixed. Περαν της ακριβότερης χρέωσης του πλέον (απο 4 σε 10 καταλαβαίνω), μπορώ ακόμη να το ενεργοποιήσω και αν ναι, θα έχω κάποιο όφελος; Συγγνώμη αλλα δεν κατάλαβα ποτέ πως ακριβως λειτουργεί.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, some1 είπε

Περαν της ακριβότερης χρέωσης του πλέον (απο 4 σε 10 καταλαβαίνω), μπορώ ακόμη να το ενεργοποιήσω και αν ναι, θα έχω κάποιο όφελος;

απο το Σεπτέμβριο το σταμάτησαν , τότε θα μπορούσες να κάνεις καταγγελία οτι ήταν στους όρους και να το ενεργοποιηούσες τότε

Τώρα και σένα θα σου ήρθε ειδοποίηση που δεν είδες οτι καταργήθηκε

Πλέον είσαι στα 0,30€/kw μείον επιδοτήσεις , ανάλογα την κατανάλωση που έχεις μπορεί να μη σε καλύπτουν , ρίξε μια ματιά

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και αν είναι κλείσε σε σταθερό (στο θέμα online/enter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

απο το Σεπτέμβριο το σταμάτησαν , τότε θα μπορούσες να κάνεις καταγγελία οτι ήταν στους όρους και να το ενεργοποιηούσες τότε

Τώρα και σένα θα σου ήρθε ειδοποίηση που δεν είδες οτι καταργήθηκε

Πλέον είσαι στα 0,30€/kw μείον επιδοτήσεις , ανάλογα την κατανάλωση που έχεις μπορεί να μη σε καλύπτουν , ρίξε μια ματιά

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και αν είναι κλείσε σε σταθερό (στο θέμα online/enter)

κορακιε να ρωτήσω, για εμάς που το ενεργοποιήσαμε πριν τον Σεπτέμβριο και προλάβαμε ( να σε καλα γιατί εσύ με προέτρεψες να το κάνω και σώθηκαμε κυριολεκτικά)  είναι αόριστος ο χρόνος παραμονής στο fixed? ή λήγει κάποια στιγμή, γνωρίζεις? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RedGL είπε

κορακιε να ρωτήσω, για εμάς που το ενεργοποιήσαμε πριν τον Σεπτέμβριο και προλάβαμε ( να σε καλα γιατί εσύ με προέτρεψες να το κάνω και σώθηκαμε κυριολεκτικά)  είναι αόριστος ο χρόνος παραμονής στο fixed? ή λήγει κάποια στιγμή, γνωρίζεις? Ευχαριστώ.

ήδη πρέπει να σου ξέφυγε η ειδοποίηση οτι καταργήθηκε , δες λογαριασμούς σου και πόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Είμαι πελάτης της nrg εδώ και ένα χρόνο. Το πρόγραμμα που έχω είναι το nrg save με συνδρομή 4,60 euro στο nrg fixed. Στον λογαριασμό του Ιανουαρίου υπάρχει μια νέα χρέωση,‘’χρέωση αναπροσαρμογής ‘’115 euro επιπλέον.Στην επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι η εταιρεία τροποποίησε την υπηρεσία fixed και πλέον δεν υφίσταται!! Πως μπορεί όμως,αφού στην σύμβαση που έχουμε κάνει διαρκείας 2 ετών αναγράφονται καθαρά και το πρόγραμμα και η υπηρεσία  fixed που πληρώνω από την έναρξη της . Να σημειώσω επίσης ότι μου είπαν μπορώ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα. Εγώ όμως θέλω απλά να τηρηθεί στο ακέραιο το συμβόλαιο που έχουμε για την διάρκεια των 2 ετών.Παρακαλω πολύ υπάρχει κάτι που μπορείτε να με συμβουλέψετε ως προς πως να κινηθώ;; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, korakios είπε

ήδη πρέπει να σου ξέφυγε η ειδοποίηση οτι καταργήθηκε , δες λογαριασμούς σου και πόσταρε

Το τσέκαρα, όλα οκ, ακόμα συνδρομή nrg fixed λέει στα 10 ευρώ. Πολύ χαμηλοί λογαριασμοί γενικά. 

Επεξ/σία από RedGL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DimitrisKaridis είπε

Καλημέρα σας. Είμαι πελάτης της nrg εδώ και ένα χρόνο. Το πρόγραμμα που έχω είναι το nrg save με συνδρομή 4,60 euro στο nrg fixed. Στον λογαριασμό του Ιανουαρίου υπάρχει μια νέα χρέωση,‘’χρέωση αναπροσαρμογής ‘’115 euro επιπλέον.Στην επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι η εταιρεία τροποποίησε την υπηρεσία fixed και πλέον δεν υφίσταται!! Πως μπορεί όμως,αφού στην σύμβαση που έχουμε κάνει διαρκείας 2 ετών αναγράφονται καθαρά και το πρόγραμμα και η υπηρεσία  fixed που πληρώνω από την έναρξη της . Να σημειώσω επίσης ότι μου είπαν μπορώ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα. Εγώ όμως θέλω απλά να τηρηθεί στο ακέραιο το συμβόλαιο που έχουμε για την διάρκεια των 2 ετών.Παρακαλω πολύ υπάρχει κάτι που μπορείτε να με συμβουλέψετε ως προς πως να κινηθώ;; Ευχαριστώ

Καλημερα...Δες το συμβολαιο τι αναγραφει...Στα ψιλα γραμματα... Εχουν το δικαιωμα μετα τους εξι μηνες να αλλαξουν αν οι τιμες εχουν  ανεβει..Και θα φαρμοζεται η ρητρα οσο παραμενεις... Δεν νομιζω να μπορει να γινει αυτο  που θελεις με τις τιμες...Φευγεις και ψανχεσαι για αλλο παροχο τωρα..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...