Προς το περιεχόμενο

Αύξηση της χρέωσης fixed απο NRG


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

πατα στο οτι δεν πρόσεξες την υποσημείωση στο λογαριασμό , μετά μέσω ΡΑΕ

οτι αγνοείς οτιδήποτε μέσω τηλ

Δεν προλαβαίνω να φύγω μέχρι 2/4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 737
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά σημαντικότατη ενημέρωση!
Μέχρι 15 Μαίου δικαίωμα αζήμιας αποχώρησης για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες του NRG Fixed4Business1!
 

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Παιδιά σημαντικότατη ενημέρωση!
Μέχρι 15 Μαίου δικαίωμα αζήμιας αποχώρησης για ΟΛΟΥΣ τους πελάτες του NRG Fixed4Business1!
 

 

6 μήνες , μην ασχολείσαι με τηλέφωνα  , ότι θες κάνεις φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοράκιε, όχι! Στέλνει επιστολή η NRG και ενημερώνει πως όποιος επιθυμεί μπορεί να φύγει αζημίως έως και τις 15 Μαίου.
Το πρόγραμμα ναι, θα παραμείνει σταθερό για 6 μήνες αν δεν αποχωρήσεις έως τις 15 Μαίου, αλλά πέραν αυτής της ημερομηνίας θα χρεώνεσαι με ρήτρα αποχώρησης. Eίναι επιστήμονες, το έχουν πάει σε άλλη φάση το κοροιδιλίκι! Μου το είπε καθαρά το παλικάρι: Mέχρι το 6μηνο σας, στις 8 Σεπτέμβρη, θα είστε Fixed. Μετά που θα αφαιρεθεί το Fixed, αν θελήσετε να φύγετε, θα χρεώνεστε με Ρήτρα Αποχώρησης!

Άκουσε με που σου λέω, σήμερα έχω φάει 10 ώρες στα τηλέφωνα ώστε να βγάλω άκρη.
Θα ανεβάσω άμεσα την επιστολή αύριο μόλις μου την στείλουν!
Αλήτες παντού! Μόνο 2 μήνες θα χαρώ το Fixed! Η μοίρα μου.....

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Κοράκιε, όχι!

είπαμε , εσύ κάνε ότι νομίζεις

για υπόλοιπους ,αν σας έρθει το ίδιο , αίτημα στη RAE (αν σας πούνε τα ίδια) και αναφέρετε οτι εμμέσως χάνεται το υποχρεωτικό εξάμηνο διατήρησης των τιμών

το ίδιο εγινε και με EFAenergy και δέχτηκαν κάποιος να παραμείνει στο 6 μηνο και διορία μετά τη συμπλήρωσή του

το τι λένε στα τηλέφωνα είναι γνωστό οτι τα αγνοείτε

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους ! Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιο σημείο του λογαριασμού (ΗΡΩΝ) βλέπω τις παρακάτω χρεώσεις

"χρεώσεις χρήσης συστήματος και χρεώσεις χρήσης δικτύου  "

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά ΡΑΕ? Χαμένη υπόθεση! Oύτε απαντάνε, ούτε τίποτα! Αυτά θα ίσχυαν σε μια σοβαρή χώρα, όχι στην Ελλάδα.
Στην Elpedison μου έκαναν τα αίσχη του αιώνα και η ΡΑΕ σιωπά.

Το νόημα: Όποιος δεν αποχωρήσει στις 15 Μαίου από το Fixed της NRG, θα χρεωθεί με ρήτρα αποχώρησης αν θελήσει να φύγει μετά από αυτή την ημερομηνία.
Τις τιμές θα τις διατηρήσει μεν για 6 μήνες, αλλά πέρα της 15ης Μαίου θα χρεώνεται με Ρήτρα αποχώρησης.  Μου είπαν πως δεν έχει έρθει η σειρά μου ακόμα και πως σύντομα θα μου στείλουν επιστολή με Courier από ACS.

Παράνομα ξεπαράνομα, αυτά ισχύουν στο κρατίδιο που ονομάζεται Ελλάδα.
Όποιος θέλει να παραμείνει για 6 μήνες και ακολούθως να τρέχει στην ΡΑΕ για να γλιτώνει το +100άρικο της Ρήτρας Αποχώρησης, ας το κάνει. Πιθανότητες δικαίωσης 0%. Μου αναφέρθηκε πως η NRG έχει βρει το νομικό πλαίσιο, είναι σύννομο 100% και για αυτό προχωράει σε ταχυδρομική αποστολή. Εγώ πλέον έχω απογοητεύτει από όλο το Ρυθμιστικό πλαίσιο της ενέργειας και εννοείται πως γνωρίζω πως καμία ΡΑΕ δεν πρόκειται να με σώσει. Σιγά μη ρισκάρω εγώ να μου κόψουν το ρεύμα της επιχείρησης μου στηριζόμενος στην ανύπαρκτη ΡΑΕ.

Ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει, άλλωστε ενήλικες είμαστε και πράττουμε ατομικά.
Έκρινα σκόπιμο να ενημερώσω το Forum. Aυτά!

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ‘γώ αποχώρησα απο το nrg fix4u και με βάλανε ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 120€

Ειχα βάλει nrg smart στις 9 Σεπτέμβρη 

Στις 4 Γενάρη περίπου τους λέω να μου το αλλάξουνε σε fix4u μου έρχεται εκκαθαριστικός πληρώνω κατευθείαν και πάω ΔΕΗ enter+ 
Και τωρα με ζητάνε 120€ να τα δώσω και να τελειώνω η όχι ;

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα προσπαθησα να διαβασω ολο το νημα. Πλεον καταλαβα οτι υπογραφοντας περισυ τον Γεναρη με την Nrg εκανα μια απο τις μεγαλυτερες βλακειες. 

Αρχικα δεν ειχα το fixed και το εβαλα τον Σεπτεμβριο με 9,90. Μου ηρθε σημερα λογαριασμος και για 13 μερες μου βαζουν ρητρα αναπροσαρμογης 220 ευρω (15 Μαρ που εληξε πλεον το fixed εως 28 Μαρτιου) με 998 Kwh ημερας και 718 νυχτας. Ειμαι στο ΚΟΤ Β και μου βαζουν 45 ευρω ΥΚΩ (νομιζω οτι ΥΚω δεν πληρωνουν οι ευαλωτοι καταναλωτες) μου χρεωνουν την εκπτωση οχι για το συνολο των KWH μερας και νυκτας αλλα μονο στις 587 (πως το βγαζουν δεν ξερω). Ζητησα να μου αναλυσουν τις χρεωσεις ειδικα την ρητρα αναπροσαρμογής των 13 ημερων. Αναμενω να μου εξηγησουν. Αν γνωριζεται κατι μου εξηγειτε. 

τηλεφωνικα που μιλησα Μου ειπαν οτι μπορω να φυγω αζημίως εως την 14 Μαίου γιατι ειχα fixed και το κατηργησαν μονομερως. Το διαβασα και παραπανω στο νημα.

Η διαδικασια ποια ομως? Μου λενε να το ζητησω γραπτως υπαρχει καποιο εντυπο? Και πως γινεται η μεταβαση στον νεο παροχο (δεη) κανουμε ενεργειες πριν την αποχωρηση ? η μετα ? προφανως για να μην γινει διακοπη ηλεκτροδοτησης αυτο το ρωταω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Και πως γινεται η μεταβαση στον νεο παροχο (δεη) κανουμε ενεργειες πριν την αποχωρηση ? η μετα ? προφανως για να μην γινει διακοπη ηλεκτροδοτησης αυτο το ρωταω.

συγχαρητήρια , κάλυψες σχεδόν όλα τα θέματα !

Spoiler

μόνο ΥΔΕ και νυχτερινό έμειναν😂

απλά κάνεις αίτηση στον άλλο πάροχο και αναλαμβάνει τη διαδικασία αλλαγής

15 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Μου λενε να το ζητησω γραπτως υπαρχει καποιο εντυπο?

απλά στείλε email

______________________________________________________________________________________________________________________

πλέον αποχωρώ απο το συγκεκριμένο νήμα , ήταν για συγκεκριμένο θέμα και για στοχευμένη κίνηση καταγγελιών

όλα καλά για τους περισσότερους , τα λέμε 😁

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

συγχαρητήρια , κάλυψες σχεδόν όλα τα θέματα !

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

μόνο ΥΔΕ και νυχτερινό έμειναν😂

απλά κάνεις αίτηση στον άλλο πάροχο και αναλαμβάνει τη διαδικασία αλλαγής

απλά στείλε email

_____________________________________________________________________________________________________________________

 

αρα ταυτοχρονα ζητω εγγραφα απο την nrg την καταγγελια του συμβολαιου μου και παω και κανω αιτηση στην ΔΕΗ η περιμενω απαντηση πρωτα? αυτο λιγο τα διαδικαστικα δεν εχω καταλαβει. Δεν ξερω αν ρωτησω και στην ΔΕΗ αν ξερουν να με ενημερωσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gtok34 είπε

αρα ταυτοχρονα ζητω εγγραφα απο την nrg την καταγγελια του συμβολαιου μου και παω και κανω αιτηση στην ΔΕΗ η περιμενω απαντηση πρωτα? αυτο λιγο τα διαδικαστικα δεν εχω καταλαβει. Δεν ξερω αν ρωτησω και στην ΔΕΗ αν ξερουν να με ενημερωσουν. 

Δεν κανεις καμια καταγγελια στον παλιο σου παροχο..Γιατι θα σου  κοψουν το ρευμα... Απλα ζητας την αλλαγη παροχου εκει που θελεις να πας  στον νεο παροχο.. Και γινεται αυτομα η ενημερωση του παλιου παροχου  απο τον Δεδδηε οτι εχει γινει αιτηση για αυτη την αλλαγη... Κανεις αιτηση... Δεν κανεις κατι αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν κανεις καμια καταγγελια στον παλιο σου παροχο..Γιατι θα σου  κοψουν το ρευμα... Απλα ζητας την αλλαγη παροχου εκει που θελεις να πας  στον νεο παροχο.. Και γινεται αυτομα η ενημερωση του παλιου παροχου  απο τον Δεδδηε οτι εχει γινει αιτηση για αυτη την αλλαγη... Κανεις αιτηση... Δεν κανεις κατι αλλο..

στο τηλεφωνο ομως που μιλησα με nrg μου ειπαν οτι πρεπει να γινει γραπτως προς αυτους απο εμενα οχι απο τον αλλον παροχο. Δεν ξερω τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gtok34 είπε

στο τηλεφωνο ομως που μιλησα με nrg μου ειπαν οτι πρεπει να γινει γραπτως προς αυτους απο εμενα οχι απο τον αλλον παροχο. Δεν ξερω τι να πω.

Θελεις να ακουσεις... Ασε τι σου ειπαν... Θα κανεις αιτηση στον νεο παροχο και θα γινει αυτοματα η αλλαγη...Θα ενημερωθει  και ο παλιος παροχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...