Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αναζητώντας εργασία και βλέποντας να οδηγούμε στο πουθενά, έκανα αίτηση για β σερβιτόρος σε all inclusive ξενοδοχείο. Εν τέλει μετά από συνέντευξη (που μόνο συνέντευξη δεν ήταν. Απλά μου περιέγραψε τον εαυτό του ο διευθυντής του ξενοδοχείου και το πως συμπεριφέρεται εντός δουλειάς και τις επαγγελματικές του αξίες. Από πρακτικά, μόνο αν έχω δουλέψει ξανά στο αντικείμενο.) μου είπαν ότι δεν του πειράζει η έλλειψη εμπειρίας μου και θα μου μάθουν αυτοί ότι χρειάζεται. Αυτό έγινε τέλος Μάη και να μη τα πολυλογώ, λόγω COVID δεν θα πάρουν όλο το προσωπικό παρά στο τέλος του μήνα Ιούλη (τώρα δηλ). Βέβαια πριν καμιά βδομάδα με πήρε ο Μαιτρ τηλέφωνο και μου είπε ότι περιμένουν πολλές αφίξεις και άρχισε να τα μασούσε ότι και καλά δεν έχεις εμπειρία και πως θα προσαρμοστείς που έχει τρελή δουλειά κλπ κλπ.

Από λεφτά μου είπε 750€/μήνα για ένα πεντάμηνο που θα δούλευα (υποτίθεται γιατί όπως ανάφερα λόγω COVID πήγαν πίσω), εννοείται 7/7 και ρεπό αν θέλω θα παρακρατείτε από τον μισθό μου. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν είναι καθαρά μου είπε ότι είναι μαζί με τυχόν επιδόματα άδειες άρα λοιπόν πάμε στον βασικό μισθό κάτι το οποίο δεν μου φαίνεται να αξίζει καθόλου. Διαμονή-διατροφή εξασφαλισμένη (μέσα στο ξενοδοχείο είναι η διαμονή και εννοείται πλήρης διατροφή) για όσο καιρό κάτσω.

Τώρα που θέλω να καταλήξω. Αξίζει να πας για τόσα λίγα λεφτά; Προφανώς δεν έχω και κάτι καλύτερο αλλά άμα είναι να πάω και να είναι που είναι ζόρικη η δουλειά (από ότι έχω ακούσει) να παίρνω και ψίχουλα, μου μυρίζει άσχημα εμένα. Τώρα όσο αναφορά το ωράριο μου είπε αρχικά ένα συγκεκριμένο ωράριο κάθε μέρα σπαστό εννοείται (8ωρο) και υπερωρίες πληρώνονται. Υποψιάζομαι όμως ότι επειδή θα έχουν αρκετή δουλειά το 8ωρο είναι εικονικό. Έχω για παράδειγμα φίλο που πήγε σε ξενοδοχείο πάλι ίδια ειδικότητα (διαφορετικό ξενοδοχείο έτσι), διαμονή (ή μεταφορά τις εργάσιμες ώρες αν ήθελες. Ένα από τα δύο διαλέγεις έτσι) διατροφή εξασφαλισμένα, με 2 ρεπό/μήνα στα 750€ καθαρά συν οτιδήποτε άλλο προβλέπει ο νόμος. Βέβαια νομίζω στάθηκε τυχερός γιατί από τέλος Μάη που άρχισε ως τώρα δεν έχει δουλέψει υπερωρία ούτε για δείγμα.

Επειδή γενικά έχω ακούσει πολλά θα ήθελα την συμβουλή κάποιον που έχει κάνει σεζόν και ξέρει περί τίνος πρόκειται. Ο φίλος μου από ότι είπε έχει πολύ πάνω κάτω, να κουβαλάς πράγματα, να μαζεύεις τραπέζια και να καθαρίζεις και θέλει αρκετό ρυθμό (όχι τα ζώα μου αργά). Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει τόσο η σωματική κούραση αλλά η ψυχική. Είχα πάει παράδειγμα σε μια δουλειά πριν 2 χρόνια (άσχετη με αυτή) και στο 4μηνο έφυγα. Τόση ψυχική κούραση, κάθε φορά που περνούσα απέξω (ακόμα και αν δε δούλευα) με έπιανε κόμπος στο στομάχι ειλικρινά και δε θα ήθελα να το ζήσω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή έχω δουλέψει σε τέτοιο ξενοδοχείο πιτσιρικάς σου λεω οτι

το ωράριο είναι σπαστό πρωινό μεσημεριανό βραδυνο αν δουλέψεις στο εστιατοριο

 εσύ δεν σερβιρρεις αλλά κανείς περιφερειακές δουλειές αλλά είσαι αποικώ μέχρι να φύγουν όλοι για να καθαρίσεις και να στρώσεις για το επομενο

όμως ένα βασικό είναι ότι έχεις εξασφαλίσει φαγητό ύπνο(δε πας για διακοπές) όποτε τα χρήματα είναι καθαρά και θα έχεις και το ένσημο σου

αυτά δεν στα δίνει άλλη δουλειά μακρυά από το σπίτι πάντα γιατί μιλάμε για εποχιακή δουλειά...όποτε αν έχεις ανάγκη τα χρήματα θα φύγεις με ένα 3000ρο στη τσέπη το λιγότερο 

αν δεν τα έχεις ανάγκη και θέλεις να κανείς διακοπές και να μη σου μείνει ούτε ευρώ κοιτάς άλλη δουλειά  γιατί για ενοικιασεις σε νησί πχ δεν θα σε φτάνει ο μισθός για ύπνο και φαγητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακούω πολύ συχνά πως οι εργοδότες  δεν μπορούν να βρουν Έλληνες για προσωπικό και αυτό αποδίδεται στην τεμπελιά τους.

Αυτό το  τοπικ ,είναι μια απάντηση σ αυτη την άποψη.Δεν είναι καν στα όρια του σκλάβου ο μισθός όπως γράφει ο φίλος Βασίλης πιο πάνω,τα έχει περάσει τα όρια.

Αν δεν έχεις άμεση ανάγκη επιβίωσης,μην πας για κανέναν λόγο φίλε μου στη γαλέρα.Μακάρι να μην βρεθεί κανείς -ευσεβής πόθος- και να πάει να κουβαλάει 7/7 ο μαλ@κ@ς -με το ζόρι κρατιέμαι να μην δώσω πιο βαρείς χαρακτηρισμούς- ο εργοδότης.

Επεξ/σία από yiannis72
  • Like 24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα λεφτα ειναι ανυπαρκτα,αλλα αυτη ειναι η κατασταση πλεον με κοβιντ.Δε νομιζω οτι με 2 μηνες λειτουργιας και ελαχιστα  εως ανυπαρκτα κερδη μπορει το οποιοδηποτε ξενοδοχειο να πληρωσει παραπανω.Πλησιαζει η ωρα για πολλους να κανουν ενα ωραιο adjustment στη νεα πραγματικοτητα.Εγω στη θεση τους δε θα σε επαιρνα,θα προτιμουσα εναν ντοπιο με 558.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis72 είπε

Ακούω πολύ συχνά πως οι εργοδότες  δεν μπορούν να βρουν Έλληνες για προσωπικό και αυτό αποδίδεται στην τεμπελιά τους.

Αυτό το  τοπικ ,είναι μια απάντηση σ αυτη την άποψη.Δεν είναι καν στα όρια του σκλάβου ο μισθός όπως γράφει ο φίλος Βασίλης πιο πάνω,τα έχει περάσει τα όρια.

Αν δεν έχεις άμεση ανάγκη επιβίωσης,μην πας για κανέναν λόγο φίλε μου στη γαλέρα.Μακάρι να μην βρεθεί κανείς -ευσεβής πόθος- και να πάει να κουβαλάει 7/7 ο μαλ@κ@ς -με το ζόρι κρατιέμαι να μην δώσω πιο βαρείς χαρακτηρισμούς- ο εργοδότης.

 δεν σκάβει ούτε τρυγαει ούτε οργώνει ούτε μαζευει πορτοκάλια η μήλα ούτε ραντίζει ούτε αρμέγει.......αυτές οι δουλειές είναι σκλαβιά όχι μια που δουλεύεις 7 μέρες εποχιακά και είσαι πλυμένος φαγωμένος μες τον κλιματισμό σου και έχεις και τον ύπνο σου ....δεν είναι όλες οι δουλειές ίδιες αλλά δεν είναι και οι εποχές ίδιες ούτε τα χρήματα πέφτουν από τον ουρανό...δεν τον μαλώνουμε απλά λέμε την άποψη μας μιας και έχω αρκετά καλοκαίρια από 16-18 χρόνων δουλέψει σε αυτή τη δουλειά που εσυ θεωρείς σκλαβιά(πιθανολογώ έχεις κάνει αυτή τη δουλειά)......οι εποχιακές δουλειές είναι της αρπαχτής για όλους όποτε ας κάνει ότι τον βολεύει αλλά να μη ζητάει από τους δικούς του χαρτζιλικι γιατί μπορεί ,να μην μπορούν να του δώσουν ....

 

 

 

  • Like 2
  • Confused 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kostasbm Την άποψη μου λέω κι εγώ.Αν δεν είχα άμεση ανάγκη δεν θα πήγαινα χαμάλης για βασικό μισθό και αμφίβολο 8ωρο 7/7 έστω και για ένα 5μηνο.

Δεν την έχω κάνει τη δουλειά όμως έχω φίλο που δουλευει σεζόν και για κάτω απο 900-συνήθως με ρεπό- δεν το συζητάει καν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

τα λεφτα ειναι ανυπαρκτα,αλλα αυτη ειναι η κατασταση πλεον με κοβιντ.Δε νομιζω οτι με 2 μηνες λειτουργιας και ελαχιστα  εως ανυπαρκτα κερδη μπορει το οποιοδηποτε ξενοδοχειο να πληρωσει παραπανω.Πλησιαζει η ωρα για πολλους να κανουν ενα ωραιο adjustment στη νεα πραγματικοτητα.Εγω στη θεση τους δε θα σε επαιρνα,θα προτιμουσα εναν ντοπιο με 558.

Εκτος οτι εχουνε κλεισμενα τα all inclusive πακετα εξωτερικου,στους υπολοιπους κ ντοπιους πουλανε 5 βραδυα 500 ευρω το λιγοτερο.Χωρια οτι εχουν κανει γερη μπαζα απο προηγουμενα ετη κ η εννοια "κακομοιρης επιχειρηματιας" εχει παψει να υφισταται μιας κ δεν απευθυνονται στην πλεμπα αλλα σε αγαστη συνεργασια με το κρατος κ τα γραφεια εξωτερικου πχ TUI περιμεναν πως κ πως ποτε θα ανοιξουν αυτοι για να ανοιξει ο "τουρισμος".Εδω ολη η χωρα ασχολειται με την Μυκονο κ αν θα κλεισει.Μη τους λυπασαι.Καιρος ειναι να θερισουν οτι εσπειραν.Κλαινε που βγαζαν 50 κ τωρα 25.

Για 750 ευρω ολοβδομαδος σκλαβος εννοειται δε πας.8 ωρο δε θαναι ποτε,παντα θα σουβρουν κατι να κανεις κ να το ξημερωσετε.Κ αν θες ρεπο λεει στα αφαιρουν απτο μισθο.Πατε καλα ρε?Αυτος παταει στο οτι θα βρεθει ο χασαν να παει κ θα τη κανει τη δουλεια του.Αυτα δε τα βλεπαν ομως οι κοπτομενοι προοδευτικοι.

Αν εχεις τοσο αναγκη τα λεφτα παρε ενα ψυγειακι κ πουλα νερακια κ αναψυκτικα σε μια παραλια κοντα σου.Πιο πολλα θα βγαλεις

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Εκτος οτι εχουνε κλεισμενα τα all inclusive πακετα εξωτερικου,στους υπολοιπους κ ντοπιους πουλανε 5 βραδυα 500 ευρω το λιγοτερο.Χωρια οτι εχουν κανει γερη μπαζα απο προηγουμενα ετη κ η εννοια "κακομοιρης επιχειρηματιας" εχει παψει να υφισταται μιας κ δεν απευθυνονται στην πλεμπα αλλα σε αγαστη συνεργασια με το κρατος κ τα γραφεια εξωτερικου πχ TUI περιμεναν πως κ πως ποτε θα ανοιξουν αυτοι για να ανοιξει ο "τουρισμος".Εδω ολη η χωρα ασχολειται με την Μυκονο κ αν θα κλεισει.Μη τους λυπασαι.Καιρος ειναι να θερισουν οτι εσπειραν.

Αυτό ακριβώς.Τα κέρδη ανήκουν στην εργοδοσία αλλά στη ζημια πρέπει να μπει "συνεταιρος" ο εργαζόμενος.

Επεξ/σία από yiannis72
  • Like 17
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκαν όλοι εργοδότες τώρα την καραμέλα covid ενω πριν μοιράζανε τεράστιους μισθούς 😂

Το θέμα είναι τα έχεις ανάγκη τα λεφτά; Πας δυστυχώς με αυτά τα λεφτά μπας και βγάλεις τίποτα για να κλείσεις τρύπες κτλ. αν δεν τα χεις ανάγκη δεν πας.

Όσο για τους ξενδόχους κτλ. το προηγούμενο καλοκαίρι δείξανε το πραγματικό τους πρόσωπο και το "μίσος" που έχουν για τον εσωτερικό τουρισμό. Η κλάψα τους είναι άνευ προηγουμένου λες και οι υπόλοιποι δεν δυσκολευτήκαμε ή δυσκολευόμαστε λόγω covid. όπως όλοι εμείς βάζουμε πλάτη να βάλουν και αυτοί, δηλαδή ο εργαζόμενος που έρχεται να δουλέψει δεν δυσκολεύτηκε και δεν συσσώρευσαι χρέη μόνο οι "επιχειρηματίες"...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτή η ξεφτίλα δυστυχώς παρατηρείται σε αρκετές επιχειρήσεις.Υπό την ανοχή της πολιτείας με έναν ανύπαρκτο ελεγκτικό μηχανισμό που βγαίνει για να μοιράζει πρόστιμα για να γεμίσουν τα ταμεία του κράτους κι όχι για να καταπολεμήσει την εκμετάλλευση του υπαλλήλου των 550.

Σεβασμός ούτε στο προσωπικό τους και προφανώς ούτε στον πελάτη.Ένας τρόπος υπάρχει.Να τους γυρίσει την πλάτη η κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...