Προς το περιεχόμενο

"Προσπεραση" απο δεξια


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι με το μηχανακι μπροστα μου αυτοκινητο, κινουμενοι σε δρομο διπλης κατευθυνσης.Βγαζει αριστερο φλας (σε σημειο που εχει κατα 99% διπλη διαχωριστικη αλλα οκ) μειωνω ταχυτητα και παω να περασω απο δεξια, ξαφνικα και ενω ηταν ακινητη στριβει το τιμονι δεξια για να παρει πιο ανοιχτα την στροφη μαλλον και να μπει στο στενο και παραλιγο να πεσει πανω μου.Η συνοδηγος την ακουω ξαφνιασμενη να μου ζηταει συγγνωμη, η οδηγος κατεβαζει παραθυρο και μου λεει κουνωντας το χερι ενω εγω τις ριχνω μπινελικια οτι δεν επιτρεπεται προσπεραση απο δεξια.

ΑΝ εγιναν οπως σας τα λεω ποιος εχει αδικο?Μην λαβετε υποψη σας οτι ειχε διπλη διαχωριστικη, ετσι κι αλλιως σβησμενη θα ηταν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύσκολη περίπτωση και κάτι μου λέει ότι δεν θα βγει εύκολα άκρη.

Το ένα θέμα είναι το κατά πόσον αυτό που έκανες θεωρείται προσπέραση.

Το άλλο είναι ότι και να μην επιτρέπεται με το γράμμα του νόμου, είναι μία κίνηση που άμα δεν την κάναμε η κυκλοφορία στους δρόμους θα γινόταν πολύ πιο δύσκολη οπότε πρακτικά είναι κάτι που δεν αλλάζει εύκολα.

 

Έχω και γω στο νου μου μια παρόμοια περίπτωση που παραλίγο να τσουγκρίσω κανα δυο φορές αλλά ευτυχώς το απέφυγα.

Κινούμαι σε έναν δρόμο και ο μπροστινός σταματάει για να παρκάρει. Κάνει όπισθεν και το αμάξι του αρχίζει και χώνεται ανάμεσα στα παρκαρισμένα. Έχει χωθεί αρκετά οπότε κόβω λίγο το αμάξι μου στην αντίθετη λωρίδα ώστε να περάσω χωρίς να περιμένω να παρκάρει τελείως. Όμως αυτός κόβει πολύ το τιμόνι του για να χωρέσει, και η μούρη του έρχεται πιο έξω και παραλίγο να τσουγκρίσουμε. Και εδώ αναρωτιέμαι ποιος θα έφταιγε ή αν θα φταίγαμε και οι δύο. Η όλη ουσία του κινδύνου βρίσκεται στο απότομο κόψιμο του τιμονιού όπως και σε εσένα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα δίποδα θα βγάλεις άκρη; Μην εμπιστεύεσαι κανένα φλας στο μηχανάκι . . καλύτερα να περιμένεις λίγο και να περάσεις με ασφάλεια ..είναι ουγκανοι. Οι κυρίες ειδικά νομίζουν ότι το αμάξι είναι νταλίκα και στρίβουν  όσο πιο ανοιχτά γίνεται 🤣. Στην περίπτωση σου μάλλον τον μπελά σου θα έβρισκες , ίσως 50/50.

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, 4saken είπε

Ειμαι με το μηχανακι μπροστα μου αυτοκινητο, κινουμενοι σε δρομο διπλης κατευθυνσης.Βγαζει αριστερο φλας (σε σημειο που εχει κατα 99% διπλη διαχωριστικη αλλα οκ) μειωνω ταχυτητα και παω να περασω απο δεξια, ξαφνικα και ενω ηταν ακινητη στριβει το τιμονι δεξια για να παρει πιο ανοιχτα την στροφη μαλλον και να μπει στο στενο και παραλιγο να πεσει πανω μου.Η συνοδηγος την ακουω ξαφνιασμενη να μου ζηταει συγγνωμη, η οδηγος κατεβαζει παραθυρο και μου λεει κουνωντας το χερι ενω εγω τις ριχνω μπινελικια οτι δεν επιτρεπεται προσπεραση απο δεξια.

ΑΝ εγιναν οπως σας τα λεω ποιος εχει αδικο?Μην λαβετε υποψη σας οτι ειχε διπλη διαχωριστικη, ετσι κι αλλιως σβησμενη θα ηταν...

 

Δεν έπρεπε να ήσουν εκεί που ήσουν, αν αυτή κάνει μπαλέτα στη λωρίδα της είναι δική της δουλειά. Αν οδηγούσες αμάξι και βρισκόσουν στην ίδια θέση, θα αναρωτιόσουν πάλι ποιος φταίει;

 

20 λεπτά πριν, visualizer είπε

Οι κυρίες ειδικά νομίζουν ότι το αμάξι είναι νταλίκα και στρίβουν  όσο πιο ανοιχτά γίνεται 🤣.

Ωραίος ο κάζουαλ σεξισμούλης, αλλά εμένα μόνο άνδρες με έχουν τρακάρει και μόνο άνδρες έχουν πάει να με σκοτώσουν, κυρίως μεγαλύτερης ηλικίας. Οι περισσότερες γυναίκες ενδεχομένως να οδηγούν αμυντικά (που μεταφράζεται ως "εκνευριστικά" κάποιες φορές) επειδή, όπως ο TS, πρώτα τους πετάνε την παναγία και μετά μπαίνουν να ρωτήσουν ποιος φταίει. Είναι εύκολο να βρίσεις γυναίκα, ίσως επειδή ξέρεις ότι δε θα κατέβει στο φανάρι με το μπουζόκλειδο στο χέρι να συζητήσετε το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Lucifer
  • Like 27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καμία περίπτωση σεξισμός , δεν είπα ότι οι γυναίκες δεν ξέρουν να οδηγούν όπως λες εσύ ουσιαστικά για τους άνδρες . Έκανα μια απλή παρατήρηση , υπάρχουν και και άντρες που το κάνουν το ίδιο .. άμα δεις έγραψα οι "Κυρίες ειδικά " .Κάνεις δεν οδηγαει τέλεια , μην τρελαθουμε και όποιος/α νομίζει ότι οδηγαει τέλεια είναι βαθιά νυχτωμενος/η .

Τέλος καλό είναι να μην βρίζουμε ούτε γυναίκες ούτε άντρες .Το να βρίσεις απλά δείχνει ότι δεν είσαι αρκετά ικανός να κρατήσεις την ψυχραιμία σου οπότε αδυνατον να οδηγήσεις με ασφάλεια !

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε βγαλει φλας για αριστερα,ειχε παρει θεση στο δρομο για να στριψει (που σημαινει ειχε ακινητοποιηθει) και ξαφνικα το εκοβε δεξια και εφευγε χαρος,τοτε φταιει 100%.

Αν δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω,τοτε ειναι μπλεξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, visualizer είπε

Με τα δίποδα θα βγάλεις άκρη; Μην εμπιστεύεσαι κανένα φλας στο μηχανάκι . . καλύτερα να περιμένεις λίγο και να περάσεις με ασφάλεια ..είναι ουγκανοι. Οι κυρίες ειδικά νομίζουν ότι το αμάξι είναι νταλίκα και στρίβουν  όσο πιο ανοιχτά γίνεται 🤣. Στην περίπτωση σου μάλλον τον μπελά σου θα έβρισκες , ίσως 50/50.

 

Δεν ειναι απαραιτητα οι οδηγοι των αυτοκινητων καθυστερημενοι. 20 χρονια σχεδον που οδηγαω εχω πετυχειαντιστοιχο αριθμο καθυστερημενων οδηγων δικυκλων

 

Εχω αντιστοιχο περιστατικο,

Αναβω φλας για δεξια σε μικρο στενο, στριβω δεξια και ακου ενα μπαμ.

Περναγε ενα μηχανακι με μεθυσμενο παπου οδηγο το οποιο δεν ειδα, ευτυχως δεν επεσε αλλα ζηταγε και τα ρεστα.

Επειδη ηταν μεθυσμενος και τυφλα ευτυχως δεν αντεδρασα στις βρισιες ωστε να τον πλακωσω στο ξυλο και μολις ειπα οκ να φωναξουμε τροχαια να καταγραψει και τα βρουν οι ασφαλειες εγινε καπνος

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εκανε απλα δεν το εκοψε αποτομα δεξια.Απο σταση ξεκινησε σιγα σιγα προς τα δεξια για να στριψει αριστερα.

Αν οντως φταιει 100% οπως λες τοτε επιτρεπεται η "προσπεραση" απο δεξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσουμε τη διπλή διαχωριστική, πάμε στο Αρθρο 17, παράγραφος 2:

Το προσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Κατ' εξαίρεση, το προσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν ο προπορευόμενος οδηγός έχει δώσει σήμα ότι προτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακινήσει το όχημα ή τα ζώα του προς την πλευρά αυτήν. (source ©: www.glavopoulos.gr)

Αυτό όμως και στην περίπτωση, ότι έχεις αφήσει αρκετό χώρο, πράγμα δύσκολο, αν είναι σε στενό δρόμο μίας λωρίδας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, imr είπε

 

Δεν ειναι απαραιτητα οι οδηγοι των αυτοκινητων καθυστερημενοι. 20 χρονια σχεδον που οδηγαω εχω πετυχειαντιστοιχο αριθμο καθυστερημενων οδηγων δικυκλων

 

Εχω αντιστοιχο περιστατικο,

Αναβω φλας για δεξια σε μικρο στενο, στριβω δεξια και ακου ενα μπαμ.

Περναγε ενα μηχανακι με μεθυσμενο παπου οδηγο το οποιο δεν ειδα, ευτυχως δεν επεσε αλλα ζηταγε και τα ρεστα.

Επειδη ηταν μεθυσμενος και τυφλα ευτυχως δεν αντεδρασα στις βρισιες ωστε να τον πλακωσω στο ξυλο και μολις ειπα οκ να φωναξουμε τροχαια να καταγραψει και τα βρουν οι ασφαλειες εγινε καπνος

 

 

Το δικο σου περιστατικο δεν ειναι αντιστοιχο.Εβγαλες φλας και εστριψες δεξια δεν εκανες κινηση προς τα αριστερα πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 4saken είπε

Eγω βριζω και αντρες δεν κανω διακρισεις.

Ερωτηση, αν ειχε φλας αριστερο και εστριβε δεξια σε δρομο παλι εγω φταιω?

Ναι. Γιατί το φλας δηλώνει πρόθεση, όχι υποχρέωση.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Αν εξαιρέσουμε τη διπλή διαχωριστική, πάμε στο Αρθρο 17, παράγραφος 2:

Το προσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Κατ' εξαίρεση, το προσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν ο προπορευόμενος οδηγός έχει δώσει σήμα ότι προτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακινήσει το όχημα ή τα ζώα του προς την πλευρά αυτήν. (source ©: www.glavopoulos.gr)

Αυτό όμως και στην περίπτωση, ότι έχεις αφήσει αρκετό χώρο, πράγμα δύσκολο, αν είναι σε στενό δρόμο μίας λωρίδας.

Yπηρχες αρκετος χωρος για να περασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eMike είπε

Ναι. Γιατί το φλας δηλώνει πρόθεση, όχι υποχρέωση.

Αυτο που γραφεις ακυρωνει το νομο ομως:

Το προσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Κατ' εξαίρεση, το προσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν ο προπορευόμενος οδηγός έχει δώσει σήμα ότι προτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακινήσει το όχημα ή τα ζώα του προς την πλευρά αυτήν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτρέπεται η προσπέραση από δεξιά εφόσον μπορείς να το κάνεις με ασφάλεια και το προπορευόμενο όχημα έχει ανάψει φλας .Ουσιαστικά ο ΚΟΚ σε καθιστά υπεύθυνο .

 

Μηχανάκια και αυτοκίνητα δεν διαχωρίζω .. τις προάλλες στο τσακ γλίτωσα να φιλήθω με ντελιβερα που έκανε διήθηση στην δική μου λωριδα και ερχόταν κατά πάνω μου , ίσα που χώθηκα πίσω από ένα αμάξι και πέρασε ξυστά... Άστα μην το ψάχνεις 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...