Προς το περιεχόμενο

Εργασία στα lidl


vatatzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα περάσω συνέντευξη για θέση ευθύνης στα Lidl, αλλά έχω ακούσει πως έχει έντονη χειρωνακτική εργασία. Καθώς έχει διακριθεί ως καλύτερος εργοδότης να υποθέσω πως γίνεται σε λογικά πλαίσια και χωρίς πιθανότητες καταπόνησης; Ποια η εμπειρία σας;

Επεξ/σία από vatatzes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι έχεις επιλεγεί για συνέντευξη  είναι πολύ καλό , οτι και να έχεις ακούσει μην "μασάς" εύχομαι καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να ξαναγραψεις και να μοιραστείς μαζί μας την εμπειρία σου.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμπειρία δεν έχω, αλλά είμαι συχνός πελάτης.

αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οι υπάλληλοι τρέχουν σαν τους φούστηδες. Ακόμα και οι σεκιουριτάδες φτιάχνουν ράφια. Τους έχω δει τόσες φορές. Δε θα δεις υπάλληλο του λιδλ να κάθεται. Και να καθήσεις για λίγο θα ακούσεις κάποιον να λέει...άλλο ταμείο δεν έχει; Και θα πρέπει να τρέξεις στο ταμείο.

Δε τα λέω αυτά για να σε αποτρέψω. Φαντάζομαι θα πληρώνουν καλά, καλύτερα από τα υπόλοιπα μαρκετ.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουβαλημα και γεμισμα ραφιων και δουλεια με υπολογιστη αυτο ειναι.Καταπονηση παντα υπαρχει οταν δεν ειναι εντελως καθιστικη η εργασια.Απο την αλλη παρολο την καταπονηση οταν γυρνας σπιτι εισαι καλυτερα απο μια μερα στο γραφειο και μπροστα απο μια οθονη.

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορείς να πας  αυριο το πρωί σε ενα κατάστημα και να δεις τι κάνει ο καθένας.Καλή επιτυχία

Δε χρειάζεται. Αν πάει καλά στις συνεντεύξεις θα περάσει μια μέρα σε κατάστημα πριν αποφασίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που θα σου πω επειδή αναφέρεις "θέση ευθύνης" είναι ότι αυτές οι θέσεις (πχ "υποδιευθυντή" καταστήματος)  ουδεμία σχέση έχουν με τις αντίστοιχες άλλων αλυσίδων. Αν έχεις λοιπόν κάτι τέτοιο στο μυαλό σου θα απογοητευτείς.

Στην πράξη τσιμπάς ένα τίτλο και κάτι παραπάνω ως προς τα φράγκα αλλά τρέχεις σημαντικά περισσότερο από τους υπόλοιπους και ως προς το ωράριο (πχ early in the morning για παραλαβές) και ως προς τις ευθύνες/δραστηριότητες.

Η δομή και η γενικότερη φιλοσοφία των καταστημάτων (μεγάλες ποσότητες που φεύγουν συνέχεια και πρέπει να συμπληρώνονται, απουσία merchadisers και δουλειά από τους υπαλλήλους, υπάλληλοι που παίζουν σε όλα τα πόστα, από αποθήκη και φούρνο μέχρι ταμείο) είναι τέτοια που σημαίνει συνεχές τρέξιμο (σε αυτό "βοηθάνε" και οι πελάτες που έχουν μάθει "μα καλά μόνο 3 ταμεία έχετε" :P) και σοβαρή χειρωνακτική δουλειά. Τέτοια που κάποιος με πείρα σαν ταμίας σε άλλες αλυσίδες θα φύγει από το πρώτο 2ωρο.

Από κει και πέρα, αν αυτά είναι ξεκάθαρα μέσα σου και αποδεκτά, η εταιρία μια χαρά είναι για κάποιον που είναι αποφασισμένος να δουλέψει/τρέξει. Ειδικά με τα σημερινά δεδομένα της αγοράς. Τυπική η εταιρία στις υποχρεώσεις της, δεν θα σου χαρίσει κάτι αλλά ούτε και θα σου "φάει" κάτι που δικαιούσαι/έχεις δουλέψει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bitbit είπε

εμπειρία δεν έχω, αλλά είμαι συχνός πελάτης.

αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι οι υπάλληλοι τρέχουν σαν τους φούστηδες. Ακόμα και οι σεκιουριτάδες φτιάχνουν ράφια. Τους έχω δει τόσες φορές. Δε θα δεις υπάλληλο του λιδλ να κάθεται. Και να καθήσεις για λίγο θα ακούσεις κάποιον να λέει...άλλο ταμείο δεν έχει; Και θα πρέπει να τρέξεις στο ταμείο.

Δε τα λέω αυτά για να σε αποτρέψω. Φαντάζομαι θα πληρώνουν καλά, καλύτερα από τα υπόλοιπα μαρκετ.

Δεν είναι στα καθήκοντά τους, το κάνουν γιατί η εταιρεία τους κάνει χάρη στον πελάτη.Αν δεν το κάνουν, φεύγουν.Ολοι φοβούνται και δεν μιλούν, το κεφάλι κάτω.

Εμένα όταν με είχαν πάει ως security για λίγο σε πολυκατάστημα όρθιο 6ωρο 6ήμερο χωρίς την θέλησή μου, εκεί οι υπόλοιποι έκαναν 2-3 δουλειές που είναι στα καθήκοντα του αποθηκάριου του καταστήματος.

Οταν με ρώτησε ο 1 απο αυτούς αν ήθελα να κάτσω εκεί, του είπα σε καμία περίπτωση.20χμ μακριά απο το σπίτι μου για 550€ κάπου.

Τους ξεκαθάρισα επίσης πως δεν υπήρχε περίπτωση να έκανα δουλειά υπάλληλου η αποθηκάριου, έδιναν το προϊόν στον πελάτη βάσει της απόδειξης.

Θυμήθηκα 1 security που δίπλωνε τα ρούχα σε κατάστημα, τον έβγαλαν βίντεο και το ανέβασαν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Δε χρειάζεται. Αν πάει καλά στις συνεντεύξεις θα περάσει μια μέρα σε κατάστημα πριν αποφασίσει. 

Σαν πελάτης πριν περάσει συνέντευξη κλπ.Χωρίς να το ξέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Σαν πελάτης πριν περάσει συνέντευξη κλπ.Χωρίς να το ξέρει κανείς.

Δεν έχει νόημα, δε θα καταλάβει τίποτα.

Εάν τους κάνει, θα έχει πολύ ξεκάθαρη εικόνα της θέσης πριν ξεκινήσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλή επιτυχία και μη φοβάσαι τη δουλειά προκαταβολικά. Να πας με ψυχολογία ότι πας για να μείνεις και να εξελιχθείς, όχι φοβισμένος και για να φύγεις (πριν καν ξεκινήσεις, επειδή κάποιος είπε, κάπου άκουσα κλπ).

Αν σου πάνε όλα καλά (που σου το εύχομαι), πήγαινε και δες. Όπως και να το κάνεις, δεν θα είναι και παιδική χαρά, αλλά καμία δεν είναι -- τουλάχιστο στην πραγματική ζωή του ιδιωτικού τομέα. Πληρώνεσαι όμως γι' αυτό.

Σε τέτοιες δουλειές που πας με πρόσληψη, δεν δεσμεύεσαι από κάτι. Αν δεν είναι αυτό που περίμενες, πάντα μπορείς να ψάξεις κάτι άλλο και να αλλάξεις όποτε βρεις καλύτερα. Στην πραγματικότητα, η αναζήτηση για το καλύτερο δεν (πρέπει να) τελειώνει ποτέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...