Προς το περιεχόμενο

Εργασία στα lidl


vatatzes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Συμφωνώ , κακώς καταργήθηκαν τα μαστίγια , έδιναν ρυθμό στους πλεμπαίους ταμίες...

(Εγώ τις περισσότερες φορές αγανακτώ με κάτι δίποδα ζώα-πελάτες που είτε ανοίγουν τις πόρτες των ψυγείων και τις αφήνουν χύμα - και στο σπίτι τους έτσι κάνουν θα μου πείς... 
Είτε μα άλλα γίδια που γεμίζουν τις τσάντες με το πάσο τους και από πίσω στην ουρά γίνεται της π@υτ@νας... προν μια εβδομάδα σε ΑΒ το δίποδο ζώο παράτησε τα πράγματα στο ταμείο και έφυγε να πάει μέχρι το αυτοκίνητο γιατί είχε ξεχάσει τις τσάντες... έκανε πάνω από πεντάλεπτο και εγώ και η ταμίας είχαμε μείνει χάσκωντας)

Εγω κλεινω και τα ψυγεια που δεν ανοιξα εγω!

Και τα αλλα τα γιδια με ενοχλουν. Που αργουν να γεμισουν μια σακουλα και κοιμουνται ορθιοι. Γενικα οι ανθρωποι που κοιμουνται ορθιοι με ενοχλουν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, catmaster είπε

Συμφωνώ , κακώς καταργήθηκαν τα μαστίγια , έδιναν ρυθμό στους πλεμπαίους ταμίες...

(Εγώ τις περισσότερες φορές αγανακτώ με κάτι δίποδα ζώα-πελάτες που είτε ανοίγουν τις πόρτες των ψυγείων και τις αφήνουν χύμα - και στο σπίτι τους έτσι κάνουν θα μου πείς... 
Είτε μα άλλα γίδια που γεμίζουν τις τσάντες με το πάσο τους και από πίσω στην ουρά γίνεται της π@υτ@νας... προν μια εβδομάδα σε ΑΒ το δίποδο ζώο παράτησε τα πράγματα στο ταμείο και έφυγε να πάει μέχρι το αυτοκίνητο γιατί είχε ξεχάσει τις τσάντες... έκανε πάνω από πεντάλεπτο και εγώ και η ταμίας είχαμε μείνει χάσκωντας)

Μόνο οι πελάτες φταίνε πάντα για τους υπαλλήλους επειδή έχουν να κάνουν με κόσμο.ο Σκλαβενίτης που βάζει αγγελία για να πάρει μόνο μέσα από τα σόγια και μας δουλεύει όλους δεν λέει τίποτα. Πας μέχρι και στην καφετέρια του Σκλαβενίτη και κοιμούνται. Και όταν απλά τους μείωσαν τις υπερωρίες (ποτέ δεν έγινε  μείωση μισθού) μας τα έκαναν νταούλια  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε lild δε δούλεψα ποτέ και δεν έχω άποψη, όμως όταν πάω να ψωνίσω ( όχι τρόφιμα, ποτε) βλέπω πολύ συχνά νέα άτομα,για να καταλάβετε μέσα σε ένα χρόνο έχω δει 5-6 διαφορετικά άτομα που κάνουν απ' ΟΛΕΣ τις δουλειές, ταμείο, ράφια, τροφοδοσία καθαριότητα κλπ και στο κατάστημα πανικός, ανοιγμένες συσκευασίες, κλεμμένα εργαλεία, χθες είδα κάτι σοκολατένια αυγά ανοιγμένα και φαγωμενα! Ο παράδεισος του χάους εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως σε ότι ΛΙΔΛ έχω πάει, έχει μετά βίας 5-6 άτομα τα οποία κάνουν τα πάντα, από τη μια βλέπεις κυρία να σέρνει ένα τροχήλατο με 5 παλέτες με κονσέρβες και σε δέκα λεπτά να πάει για ταμείο. Κάθε φορά που πηγαίνω,νοιωθω ότι είναι πραγματικά δύσκολα τα πόστα εκεί μέσα καθώς συνέχεια τρέχουν χωρίς να ξέρουν τι να πρώτο κάνουν, υποστελεχωμένα καταστήματα, άπειρος κόσμος ΣΥΝ του ότι έχουν να αντιμετωπίσουν τη γκρίνια και τις ιδιοτροπίες του κόσμου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zakzam είπε

Σε lild δε δούλεψα ποτέ και δεν έχω άποψη, όμως όταν πάω να ψωνίσω ( όχι τρόφιμα, ποτε) βλέπω πολύ συχνά νέα άτομα,για να καταλάβετε μέσα σε ένα χρόνο έχω δει 5-6 διαφορετικά άτομα που κάνουν απ' ΟΛΕΣ τις δουλειές, ταμείο, ράφια, τροφοδοσία καθαριότητα κλπ και στο κατάστημα πανικός, ανοιγμένες συσκευασίες, κλεμμένα εργαλεία, χθες είδα κάτι σοκολατένια αυγά ανοιγμένα και φαγωμενα! Ο παράδεισος του χάους εκεί μέσα.

 

1 ώρα πριν, Adon1s είπε

Η αλήθεια είναι πως σε ότι ΛΙΔΛ έχω πάει, έχει μετά βίας 5-6 άτομα τα οποία κάνουν τα πάντα, από τη μια βλέπεις κυρία να σέρνει ένα τροχήλατο με 5 παλέτες με κονσέρβες και σε δέκα λεπτά να πάει για ταμείο. Κάθε φορά που πηγαίνω,νοιωθω ότι είναι πραγματικά δύσκολα τα πόστα εκεί μέσα καθώς συνέχεια τρέχουν χωρίς να ξέρουν τι να πρώτο κάνουν, υποστελεχωμένα καταστήματα, άπειρος κόσμος ΣΥΝ του ότι έχουν να αντιμετωπίσουν τη γκρίνια και τις ιδιοτροπίες του κόσμου. 

Γενικά, δεν έχουν όσο προσωπικό χρειάζεται το κατάστημα (έχουν πολύ λιγότερο δλδ).
Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι δε βρίσκουν κόσμο να προσλάβουν ή στο ότι δεν έχουν λεφτά/δε θέλουν να προσλάβουν περισσότερα άτομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστελεχωμένα δυστυχώς είναι τα περισσότερα μεγάλα μαγαζιά ανεξάρτητα αν είναι super market ή παιχνιδάδικα/retail κατάστηματα κτλπ. Βλέπεις μικρά καταστήματα ίδιας εταιρείας να έχουν αρκετό προσωπικό κι άλλα καταστήματα που κανονικά χρειάζονται το διπλάσιο προσωπικό τουλάχιστον να έχουν τον ίδιο αριθμό προσωπικού με το μικρότερο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως πελάτης (όχι πολύ συχνός) έχω δει ταμίες να τρέχουν σαν το Βέγγο. Περνάνε τα πράγματα από το barcode ,μηχάνημα με απίστευτη ταχύτητα σε σημείο που μια φορά με πέτυχε στο χέρι στα δάκτυλα κουτάκι 500ml και πως δεν μου το έσπασε. Tragic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2022 στις 6:53 ΜΜ, Stargazerf3a είπε

έχει κανένας σας εμπειρία στην θέση καθαρίστρια / καθαριστής στα Lidl;

Το 2017 που χα παει συνέντευξη στο κατάστημα του Πειραιά που θα άνοιγε εκεινο τον καιρο (στον Κεράνη) μου χε πει 4 ωρο σπαστο (6.00-8.00 και 20.00 22.00) για 400 μικτά  . Και όταν είπα οκ δε γινεται να είναι συνεχομενο το 4ωρο ?  Ώστε να βρω και αλλη μια δουλειά... Μου ειπαν α οχι εμεις ψάχνουμε για κάποιον που θα δουλεύει μονο μαζι μας , να μην κανει αλλη δουλεια

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πετύχουν τις χαμηλές τιμές στα προϊόντα έχουν μειωμένο προσωπικό. Έτσι ήταν η φιλοσοφία τους όταν ξεκίνησαν να ανοίγουν καταστήματα.  Επίσης μέσα σε αυτή την φιλοσοφία όλο το προσωπικό έχει περάσει από όλα τα πόστα (ταμείο, φούρνο, παραλαβή, αποθήκη), ακόμη και ο υπεύθυνος καταστήματος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 10:02 ΜΜ, andreaspA είπε

Εγω κλεινω και τα ψυγεια που δεν ανοιξα εγω!

 

Αυτο το κανω και εγω.Δεν υπαρχει ελπιδα παντως,ειμαστε πολυ λιγοι,στο τελος θα γινουμε idiocracy.

 

Στις 7/1/2023 στις 10:02 ΜΜ, andreaspA είπε

Και τα αλλα τα γιδια με ενοχλουν. Που αργουν να γεμισουν μια σακουλα και κοιμουνται ορθιοι. Γενικα οι ανθρωποι που κοιμουνται ορθιοι με ενοχλουν.

Κοιτα,εγω δε θα σκοτωθω να γεμισω τις σακουλες μου,αλλα σιγουρα δε θα κανω και πανω απο λεπτο.
Μεχρι να πληρωσω ειμαι σχεδον ετοιμος.
Στα Lidl αυτο που μου γυρναει το μυαλο,ειναι κατι βλαχοι που βγαζουν τις κονσερβες απο το χαρτοκουτο, για να το παρουν να βαλουν τα ψωνια τους μεσα,ωστε να μην πληρωσουν σακουλα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τονίσουμε ότι δεν τους πίεσε κανείς να κάνουν αυτή τη δουλειά. Την διάλεξαν μόνοι τους. Άμα έχεις πάει σαν πελάτης στο lidl δεν θέλει και πολύ μυαλό να ξέρεις ότι δεν πας για δουλειά εκεί.

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Να τονίσουμε ότι δεν τους πίεσε κανείς να κάνουν αυτή τη δουλειά. Την διάλεξαν μόνοι τους.

Μονο το συστημα τους αναγκασε να κανουν ενα επαγγελμα που δεν γουσταρουν με μισθο ψιχουλα και με απαιτησεις στο Θεο.  
Παλι καλα που μας το τονισες δλδ. 

Επεξ/σία από katanalwtis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο εδω και χρονια οτι για τους εργαζομενους ο Σκλαβενιτης οτι καλυτερο,το lidl οτι χειροτερο.

Ομως για οποιον θελει να κανει καριερα σε μια ξενη αλυσιδα που εχει δειξει μονο μερος της δυναμικης της,προσφερεται.

Οποιος απλα ψαχνει μια θεση με τον βασικο,δεν θα παει εκει ακομα και αν πειναει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- Εγώ θέλω να πιστέψω ότι είναι εύστοχα τα περισσότερα από όσα λέτε, γιατί όλα δεν είναι.

- Πως γίνεται όμως να εργάζονται στα Lidl πολύ περισσότερα άτομα με πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, σε σχέση με τα άλλα super-market; Ή περισσότερα άτομα με καλά φυσικά προσόντα τη στιγμή που, και μόνο αυτά, τους διευκολύνουν να βρουν ευκολότερα εργασία στον ίδιο ή και σε άλλους εργασιακούς χώρους;

- Όσον αφορά, την εναλλαγή των υπαλλήλων του Lidl σε όλες τις εργασίες του καταστήματος, όσοι το θεωρείτε κακό, μάλλον δεν έχετε καλές πληροφορίες γι αυτό το θέμα. Γιατί αυτό το προτείνουν όλοι οι ειδικοί επιστήμονες εδώ και πολλές δεκαετίες και ήταν (στο παρελθόν) ένα από τα κύρια αιτήματα των συνδικαλιστικών ενώσεων και στας Ευρώπας και στας ΗΠΑ…

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...