Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το MyHealth app για πρόσβαση σε συνταγές και ιατρικά παραπεμπτικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη ασχολούμαστε με αυτό που λέγεται προσωπικά δεδομένα;

Παλιά δεν τα είχαμε διότι δεν είχαμε internet. Τώρα έχουμε internet αλλά έχουμε κι απο αυτά. Νομοθεσίες κλπ θεσπίστηκαν για άλλο λόγο, που έχει να κάνει περισσότερο με ιδιώτη προς ιδιώτη. Πολύ το ψάχνετε.

Αλλιώς, εις στα βουνά ψηλά εκεί, και είμαστε ήσυχοι. Αλλά χωρίς netflix, Fortnite, Instagram με την Τούνη και COD 24/7. Οπότε διαλέγετε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, giwrgostr είπε

 

μολις εξηγησα οτι γραφουν στοιχεια και στον υπολογιστη, και στον καταλογο.

ασε που δεν εχω δει γιατρο να μην χρησιμοποιει υπολογιστη εδω και χρονια. 

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον τροπο ταυτοποιησης επιλεγω κωδικους ταξις και μου λεει αποτυχια συνδεσης , δεν εχω καταχωρισει το κινητο μου ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.... (και άυλη)

θελει δουλεια ακομα

 

Επεξ/σία από harrysvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, KilliK said:

Ναι είναι. 😛

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ποιους κωδικους πρεπει να χρησιμοποιησουμε για να κανουμε login στην εφαρμογη?

με κωδικους Taxisnet παντως δεν συνδεεται.

Επεξ/σία από thessalonik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thessalonik said:

παιδια ποιους κωδικους πρεπει να χρησιμοποιησουμε για να κανουμε login στην εφαρμογη?

με κωδικους Taxisnet παντως δεν συνδεεται.

Εγώ με τους Taxinet κωδικούς μπήκα. Απλά, την πρώτη φορά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν έχω καταχωρήσει το κινητό μου για να μου στείλει PIN επιβεβαίωσης, με πήγε στην αρχική οθόνη και μου έβγαλε ένα link και πήγα σε άλλο site του gov.gr , πέρασα το κινητό και άλλα στοιχεία μου (έκανα login με κωδικούς Taxisnet) και μετά προχώρησα στο login του myHealth με τους κωδικούς Taxinet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάζω αυτά που διαβάζω στο insomnia.gr (ιστοσελίδα τεχνολογίας) και δεν ξέρουμε πως κάνουμε ταυτοποίηση στοιχείων μέσω της ΕΦΟΡΙΑΣ και ΤΡΑΠΕΖΩΝ και λοιπών ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ δηλαδή σε αυτό που βασίζεται το οικοσύστημα του GOV.GR

κάντε απεγκατάσταση τα πάντα στο έξυπνο κινητό σας (smartphone) αυτό είναι έξυπνο αλλά όχι εσείς

μετά κάντε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

και βάλτε το σε αγγελία στο insomnia.gr ώστε να το πάρει κάποιος άλλος που ξέρει να το λειτουργεί καλύτερα από εσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fytotech είπε

Αυτόν τον Πιερρακάκη μπορούμε να τον κρατήσουμε μόνιμα ανεξάρτητα από την κυβέρνηση;

Διαβάζω πως θα έπρεπε να είχε γίνει. Ναι. Θα έπρεπε. Αλλά το σοφό γνωμικό λέει το εξής. Η καλύτερη στιγμή για να φυτέψεις ένα δέντρο είναι πριν πενήντα χρόνια. Η δεύτερη καλύτερη, είναι τώρα.

Η εφαρμογή παρά πολύ βολική.

Ήταν μελοσ και σε προηγούμενες κυβερνήσεις ο πιερρακακης . Μέλος ΠΑΣΟΚ για την ακρίβεια….Μεταγραφή είναι στην τωρινη κυβέρνηση …..η ουσία είναι ότι προσφέρει έργο και αυτά που κάνει  όσο αυτονόητα και να μας φαίνονται  δυστυχώς δεν είναι. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

Αν διαβάζω αυτά που διαβάζω στο insomnia.gr (ιστοσελίδα τεχνολογίας) και δεν ξέρουμε πως κάνουμε ταυτοποίηση στοιχείων μέσω της ΕΦΟΡΙΑΣ και ΤΡΑΠΕΖΩΝ και λοιπών ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ δηλαδή σε αυτό που βασίζεται το οικοσύστημα του GOV.GR

κάντε απεγκατάσταση τα πάντα στο έξυπνο κινητό σας (smartphone) αυτό είναι έξυπνο αλλά όχι εσείς

μετά κάντε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

και βάλτε το σε αγγελία στο insomnia.gr ώστε να το πάρει κάποιος άλλος που ξέρει να το λειτουργεί καλύτερα από εσάς.

Μη μπερδεύεις το site με τα μέλη του. Δεν είναι συνέδριο επιστημόνων της πληροφορικής εδω πέρα. Τουναντίον θα έλεγα. Απέχει κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Μη μπερδεύεις το site με τα μέλη του. Δεν είναι συνέδριο επιστημόνων της πληροφορικής εδω πέρα. Τουναντίον θα έλεγα. Απέχει κατά πολύ.

ναι σε αυτό δεν έχεις άδικο

λάθος έκανα δεν είναι ιστοσελίδα τεχνολογίας αλλά ειδησεογραφικό/ενημερωτικό/ψυχαγωγικό και αγγελιών

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikar6 είπε

Η πλειοψηφία εκφράζεται θετικά για αυτή την εξέλιξη, κάτι λογικό. 

Κάποιοι λίγοι μεμψιμοιρούν: ναι, αλλά πρέπει να έχω smartphone (too bad, you live in 2021), ναι αλλά έπρεπε να είχε ήδη γίνει 10 χρόνια πριν (έπρεπε, αλλά αφού οι πρώην ήταν άχρηστοι και δεν το κάνανε τι να γίνει δηλαδή;), ναι αλλά δεν έχει τη δείνα ή την τάδε δυνατότητα (οκ, το θέμα είναι να γίνει η αρχή, ο άνθρωπος αυτό έχει δείξει ότι δεν κάνει κινήσεις εντυπωσιασμού -θυμάται κανείς την ελληνική υπηρεσία διαστήματος του πρώην;- αλλά ασχολείται μεθοδικά και με σύστημα), έγινε μόνο και μόνο λόγω COVID (καμία σχέση, ο άνθρωπος θέλει να αλλάξει την ελληνική δημόσια διοίκηση)

Κάποιοι άλλοι αγγίζουν (με συγχωρείτε αν ακουστεί προσβλητικό) στα όρια του "ψεκάσματος": προσωπικά δεδομένα, θεωρίες συνομωσίας, ποιοι τα πήραν για να φτιάξουν την εφαρμογή και δε συμμαζεύεται. 

Για μένα ένα μεγάλο μπράβο στον Πιερρακάκη και όσους εργάζονται κοντά του. Αν κατάφερε να αλλάξει τόσα σε δύο μόνο χρόνια, φανταστείτε να μείνει να δουλέψει για μία 5/ετία -10/ετία. Και επειδή ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ αυτό να γίνει με άλλη κυβέρνηση, θα βαρεθώ να ψηφίζω Κούλη!😂😂😂

 

Με αφορμη αυτο το σχολιο και αλλα που εχω διαβασει μια επισημανση σε οσα εχετε αναφερει χωρις να εχω σκοπο να θιξω κανενα απο τους παραπανω ουτε το παιδι που παραθετω την απαντηση του και να ζητησω συγγνωμη αν προσβαλλω αθελα μου καποιον μιας και το υφος του γραπτου λογου ειναι δυσδιακριτο.

Στην νοοτροπια αναφερομαι και οχι σε καποιον απο εσας μιας και αυτη ειναι ιδια με την εκφραση "απευθυνομαστε σε ιθαγενεις". Πρεπει λιγο να ξεχωρισουμε την εννοια του κρατους και την εννοια της εταιρειας. Οταν μιλαμε για κρατη μιλαμε για μετοχους τους πολιτες του αρα θα επρεπε να ενδιαφερομαστε ποσο κοστισε μια εφαρμογη, σε ποια εταιρεια εγινε αναθεση και αν εγινε με διαυγεις τροπους. Αν μιλαμε για εταιρεια στα @@ μας μιας και δεν ειμαστε μετοχοι. 
Αναφερθηκε το παραδειγμα της ελληνικης υπηρεσιας του διαστηματος οπου εγινε για να παρει το κρατος την ευρωπαικη χρηματοδοτηση που εδινε η ΕΕ το 2017 για να παρει τα αντιστοιχα κονδυλια δηλαδη € στα ταμεια του κρατους. Αν παλι αυτο γινοτανε σε μια εταιρεια στα @@ και παλι γιατι δεν ειμαστε μετοχοι να τα μοιραστουμε.
Μιλαμε σε ενα τεχνολογικο φορουμ και αναφερομαστε σε προσωπικα δεδομενα (GPDR) οπου η Ευρωπη αναγκαστηκε να βγαλει νομοθεσια για τα προσωπικα δεδομενα, γνωριζουμε τι συμβαινει μεταξυ Apple - Facebook, Cambridge anaytica και εκλογες Αμερικης, Cisco-Webex με το υπουργείο Παιδείας, ψηφιακο πιστοποιητικο εμβολιασμου και QR code, προβληματα ασφαλειας στο TAXISNET κτλ και εδω αναφερομαστε σε ορια "ψεκασματος" και θεωριες συνομωσιας λες και δεν συμβαινει τιποτα. 
Μιλαμε σε ενα τεχνολογικο φορουμ οπου μιλαμε για Ψηφιακη Διακυβερνηση και ψηφιακο μετασχηματισμο και δεν γνωριζουμε οτι δεν κανουμε παρθενογενεση αλλα ολο αυτο γινεται απο την επιβλεψη και το σχεδιασμο του Ιλβες.

Οποτε κανενα μπραβο σε κανενα Πιερρακακη που κανει τη δουλεια του και προσπαθει να γινει ο ψηφιακος μετασχηματισμος, κανενα μπραβο σε κανενα Τσιπρα που αφησε ταμειακα αποθεματα στη χωρα και κανενα μπραβο σε οποιονδηποτε εκλεγεται και πληρωνεται απο κρατικο χρημα για να κανει τη ρημαδα τη δουλεια του! 
Και νομιζω πως και αυτη ειναι η διαφορα στη νοοτροπια καποιου που θα ελεγε "θα ψηφισω ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/ΜΕΡΑ25 " και οχι "θα ψηφισω Κουλη/Τσιπρα/Κουτσουμπα/Βαρουφακη" 

 

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Adrian είπε

Μακάρι να το φτάσουν μελλοντικά στο επίπεδο που έχει εδώ. Όλες οι ιατρικές επισκέψεις, όλες οι διαγνώσεις, ακτινογραφίες, φάρμακα, αλλεργίες, αποτελέσματα εξετάσεων.. Όλα τα ιατρικά σε μια εφαρμογή.

Πάς για ακτινογραφία και σε 5 λεπτά σου έρχεται push notification από την εφαρμογή να δεις την ακτινογραφία, ταυτόχρονα με το που θα το δει και ο γιατρός σου.

Να έχει ένας άνθρωπος πρόσβαση σε όλο το ιστορικό απόρρητο. Σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...