Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το MyHealth app για πρόσβαση σε συνταγές και ιατρικά παραπεμπτικά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, manval είπε

Εγώ με τους Taxinet κωδικούς μπήκα. Απλά, την πρώτη φορά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν έχω καταχωρήσει το κινητό μου για να μου στείλει PIN επιβεβαίωσης, με πήγε στην αρχική οθόνη και μου έβγαλε ένα link και πήγα σε άλλο site του gov.gr , πέρασα το κινητό και άλλα στοιχεία μου (έκανα login με κωδικούς Taxisnet) και μετά προχώρησα στο login του myHealth με τους κωδικούς Taxinet.

Άρα δλδ ακόμα και ο λογιστής σου και ολο το λογιστικό γραφείο έχουν πρόσβαση στο ιατρικό απόρρητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Άρα δλδ ακόμα και ο λογιστής σου και ολο το λογιστικό γραφείο έχουν πρόσβαση στο ιατρικό απόρρητο

Ο λογιστής κανονικά ΔΕΝ πρέπει να έχει τους κωδικούς taxis

https://www.newsit.gr/ellada/allakste-kodikous-sto-Taxisnet-mas-zita-i-ggps-ti-allazei-gia-tous-logistes/3004316/

το taxis έχει συγκεκριμένη σελίδα εγκρίσεων που δίνεις πρόσβαση μόνο σε αυτό που χρειάζεται (To 2o "Εξουσιοδοτήσεις" στα αριστερά όταν μπαίνεις)

https://www1.gsis.gr/taxisnet/mytaxisnet/protected/authorizations.htm

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Αν διαβάζω αυτά που διαβάζω στο insomnia.gr (ιστοσελίδα τεχνολογίας) και δεν ξέρουμε πως κάνουμε ταυτοποίηση στοιχείων μέσω της ΕΦΟΡΙΑΣ και ΤΡΑΠΕΖΩΝ και λοιπών ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ δηλαδή σε αυτό που βασίζεται το οικοσύστημα του GOV.GR

κάντε απεγκατάσταση τα πάντα στο έξυπνο κινητό σας (smartphone) αυτό είναι έξυπνο αλλά όχι εσείς

μετά κάντε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

και βάλτε το σε αγγελία στο insomnia.gr ώστε να το πάρει κάποιος άλλος που ξέρει να το λειτουργεί καλύτερα από εσάς.

Καλά, ας έλεγε το άρθρο για τα νέα features του iOS 15 και θα έβλεπες να έβγαιναν μαχαίρια. Εδώ πέρα πέφτουν συζητήσεις επιστημονικού περιεχομένου σε κάθε ανακοίνωση της Apple, Windows, και όποτε θυμούνται τα καταναλωτικά τους δικαιώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Να έχει ένας άνθρωπος πρόσβαση σε όλο το ιστορικό απόρρητο. Σωστός.

Υποθέτω ότι εννοείς ιατρικό απόρρητο.. Ναι, θα ήθελα ο ιατρός μου να έχει πρόσβαση στο ιατρικό μου ιστορικό. Και όχι να μαντεύει. Αλλά παρόλα αυτά μπορείς να ρυθμίσεις από την εφαρμογή ποιος θα έχει πρόσβαση (οικογενειακός ιατρός, ιατρός που σε παρακολουθεί εκείνη την στιγμή, νοσοκομείο που σε παρακολουθεί, όλα τα νοσοκομεία κτλ.) Και εάν έχεις κόψει την πρόσβαση σε όλους σου στέλνεται ένα κωδικό σε SMS οπότε θα χρειαστεί ο ιατρός πρόσβαση. Δίνεις το προσωρινό κωδικό στο ιατρό και βλέπει ότι θέλει. Είναι και ένας λόγος που γκρινιάζουν οι ιατροί στα έκτακτα, χάνουν κρίσιμο χρόνο όταν έχεις κόψει την πρόσβαση και περιμένουν το κωδικό

41 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Άρα δλδ ακόμα και ο λογιστής σου και ολο το λογιστικό γραφείο έχουν πρόσβαση στο ιατρικό απόρρητο

Ο λογιστής σου έχει την πρόσβαση που του έδωσες, δεν έχει τους κωδικούς σου. Εάν τους έχει κάτι έκανες λάθος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, manval είπε

Μπράβο βρε Πιερρακάκη, το 'χα πει από τότε που σε συνάντησα πριν κάτι χρόνια στο ITPRO DEV Connections... αν μπει αυτός ο άνθρωπος σε κυβέρνηση θα δούμε μεγάλες αλλαγές στο κομμάτι της ψηφιακής διακυβέρνησης.

Τώρα, σε παρακαλώ, πες στους DEV σου το myHealth να το κάνουν multi-profile ώστε να μπορώ εύκολα αν μπαίνω στο δικό μου profile αλλά και στου πατέρα μου και της μάνας μου για να βλέπω τις επαναλαμβανόμενες συνταγές, χωρίς να κάνω sign-out και ξανά sign-in με αλλά credentials!

Συμφωνώ με το multi-profile , θα ήταν πολύ χρήσιμο !!! πάντως αρκετά καλή εφαρμογή και απλή στην χρήση !!

Όσο για τον Πιερρακάκη αυτό που βλέπω οτι έκανε πολύ μεγάλα βήματα σε αυτό το κομμάτι , βέβαια να το "έσπρωξε " και η όλη κατάσταση με τον Covid αλλά το θέμα είναι οτι έγιναν και γίνονται συνέχεια νέα βήματα - (Επιτέλους !!! και δεν είναι κομματικό σχόλιο) 

Επεξ/σία από sokada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, cacofonix-3 said:

Άρα δλδ ακόμα και ο λογιστής σου και ολο το λογιστικό γραφείο έχουν πρόσβαση στο ιατρικό απόρρητο

Αν ο λογιστής σου έχεις τους κωδικούς του taxis, εσύ φταις που τους έχει, δεν είναι λάθος της εφαρμογής αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ChimairaX είπε

Καλά, ας έλεγε το άρθρο για τα νέα features του iOS 15 και θα έβλεπες να έβγαιναν μαχαίρια. Εδώ πέρα πέφτουν συζητήσεις επιστημονικού περιεχομένου σε κάθε ανακοίνωση της Apple, Windows, και όποτε θυμούνται τα καταναλωτικά τους δικαιώματα. 

εννοείται αυτό που λες

στην δημοκρατία μας

όλοι θυμούνται τα δικαιώματα τους αλλά κανείς τις υποχρεώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι της ψηφιακής διακυβέρνησης/πολιτικής έχει συνέχεια - ευτυχώς. Ξεκίνησε πριν 10-11 χρόνια και κανείς δεν το σταμάτησε, ακόμα και στις χειρότερες φάσεις της οικονομίας, τουναντίον. Αυτό είναι εφικτό ακριβώς γιατί δεν υπάρχει πολιτική δύναμη - με προοπτική ή εμπειρία κυβέρνησης - που να μην καταλαβαίνει τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας, αλλά και το θετικό αποτύπωμα στην εικόνα της. Εκεί που αλλάζουν τα πράγματα είναι στο θέμα των κινδύνων της τεχνολογίας και μετά κάθε πολιτική δύναμη θα εκφραστεί διαφορετικά, ανάλογα με τις προτεραιότητες της. Εν προκειμένω, η ΝΔ θέλει να λειτουργήσει με τη λογική "move fast, break things" που προκαλεί μεν βραχυπρόθεσμα εντυπωσιασμό, αλλά μακροπρόθεσμα αφήνει τρύπες και δε δείχνει έναν ολιστικό σχεδιασμό, αλλά μάλλον καιροσκοπισμό (οι συμβάσεις με τη CISCO που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι ένα ενδεικτικό παράδειγμα - ή η συνεργασία με την Palantir του Υπ. Ψηφιακής Διακυβ). Σε κάθε περίπτωση, ας χαιρετίζουμε τα θετικά, αλλά ας μην τα δεχόμαστε άκριτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DoMxx199 είπε

Το κομμάτι της ψηφιακής διακυβέρνησης/πολιτικής έχει συνέχεια - ευτυχώς. Ξεκίνησε πριν 10-11 χρόνια και κανείς δεν το σταμάτησε, ακόμα και στις χειρότερες φάσεις της οικονομίας, τουναντίον. Αυτό είναι εφικτό ακριβώς γιατί δεν υπάρχει πολιτική δύναμη - με προοπτική ή εμπειρία κυβέρνησης - που να μην καταλαβαίνει τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας, αλλά και το θετικό αποτύπωμα στην εικόνα της. Εκεί που αλλάζουν τα πράγματα είναι στο θέμα των κινδύνων της τεχνολογίας και μετά κάθε πολιτική δύναμη θα εκφραστεί διαφορετικά, ανάλογα με τις προτεραιότητες της. Εν προκειμένω, η ΝΔ θέλει να λειτουργήσει με τη λογική "move fast, break things" που προκαλεί μεν βραχυπρόθεσμα εντυπωσιασμό, αλλά μακροπρόθεσμα αφήνει τρύπες και δε δείχνει έναν ολιστικό σχεδιασμό, αλλά μάλλον καιροσκοπισμό (οι συμβάσεις με τη CISCO που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι ένα ενδεικτικό παράδειγμα - ή η συνεργασία με την Palantir του Υπ. Ψηφιακής Διακυβ). Σε κάθε περίπτωση, ας χαιρετίζουμε τα θετικά, αλλά ας μην τα δεχόμαστε άκριτα.

εγώ πάντως εμπιστεύομαι την (κάθε) CISCO από τον κάθε έλληνα "ειδικό" μέλος επιτροπής ή πολιτικό ή κομματόσκυλο όπως εμπιστεύομαι την MICROSOFT και λοιπές εταιρείες που η κάθε μια είναι ειδική στο είδος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

εγώ πάντως εμπιστεύομαι την (κάθε) CISCO από τον κάθε έλληνα "ειδικό" μέλος επιτροπής ή πολιτικό ή κομματόσκυλο όπως εμπιστεύομαι την MICROSOFT και λοιπές εταιρείες που η κάθε μια είναι ειδική στο είδος της.

Εντάξει δεν υπάρχουν μόνο κομματόσκυλα, αλίμονο. Αυτές οι εταιρείες είναι ειδικές στο να μεγιστοποιούν το κέρδος τους - αυτός δεν μπορεί να είναι ο στόχος της πολιτείας. Επίσης, ταλανίζονται από πολλά προβλήματα: π.χ., κακοδιαχειρίζονται διαρκώς τα δεδομένα που εξάγουν από τους χρήστες (βλ. πρόσφατο penalty 700+ εκ. € της Επιτροπής Διαχείρισης Δεδομένων του Λουξεμβούργου στην Amazon). Άρα, συγγνώμη, αλλά ειδικά εκεί, καμία εμπιστοσύνη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DoMxx199 είπε

Εντάξει δεν υπάρχουν μόνο κομματόσκυλα, αλίμονο. Αυτές οι εταιρείες είναι ειδικές στο να μεγιστοποιούν το κέρδος τους - αυτός δεν μπορεί να είναι ο στόχος της πολιτείας. Επίσης, ταλανίζονται από πολλά προβλήματα: π.χ., κακοδιαχειρίζονται διαρκώς τα δεδομένα που εξάγουν από τους χρήστες (βλ. πρόσφατο penalty 700+ εκ. € της Επιτροπής Διαχείρισης Δεδομένων του Λουξεμβούργου στην Amazon). Άρα, συγγνώμη, αλλά ειδικά εκεί, καμία εμπιστοσύνη.

θα μου επιτρέψεις φίλε μου να μην εμπιστεύομαι καμία "επιτροπή" που τάχα μου ενδιαφέρεται για την προστασία των (όποιων) δικαιωμάτων μου ούτε φυσικά πολιτικούς και παρατρεχάμενους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, κανένα πρόβλημα. Απλά είναι τροφή για σκέψη το πώς εμπιστεύεσαι ευκολότερα μία εταιρεία από μια αρμόδια αρχή. Δεν το λέω επικριτικά - ίσα ίσα, είναι, νομίζω, ενδεικτικό της χαμηλής εμπιστοσύνης των Ελλήνων σε Αρχές, Πολιτεία, Κράτος, στην Πολιτική εν γένει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Άρα δλδ ακόμα και ο λογιστής σου και ολο το λογιστικό γραφείο έχουν πρόσβαση στο ιατρικό απόρρητο

Όχι, γιατί συνδέεται και με τον αριθμό του κινητού σου, στο οποίο σου στέλνουν 6ψήφιο κωδικό για επιβεβαίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...