Προς το περιεχόμενο

Λάμπες σβήνουν για ένα millisec; Υπερφορτωμένο Δίκτυο αθήνα;


lasithi12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tommybertsen είπε

Άλλο εννοώ 😛

πώς συνδέεται για να πάρεις αυτές τις ενδείξεις . Απλά συνδέεις τγν συσκευή στο ίντερνετ; Ή πρέπει να έχεις κάτι άλλο στον πίνακα πχ; 

Απλά τροφοδοτείς το sonoff, σύνδεση στο wifi , βάζεις το integration και μπουμ εμφανίζεται σαν entity στο ha.

a931b0d5b981988cc16251156be8acf6.png

Οπότε απλά το ρίχνεις grafana.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απλά τροφοδοτείς το sonoff, σύνδεση στο wifi , βάζεις το integration και μπουμ εμφανίζεται σαν entity στο ha.

a931b0d5b981988cc16251156be8acf6.png

Οπότε απλά το ρίχνεις grafana.

:o Να'τη η γάτα πάλι

Επεξ/σία από e-k
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από περιέργεια (και επειδή μόνο το ψυγείο, οι ανεμιστήρες και το -απροστάτευτο- ρούτερ ήταν στην πρίζα) έβαλα το πολύμετρο να δω τι γίνεται με τις τάσεις κατά τις 4-5. Είμαι κάτοικος Σταυρού Αγίας Παρασκευής και η τάση υπό κανονικές συνθήκες είναι στα 238V. Σήμερα είδα σταθερά από 224-239V. Τα ''καλύτερα'' αποτελέσματα (spikes συγκεκριμένα) που είχα είναι τα παρακάτω:

20210803-163107.jpg

20210803-165305.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό βάζεις πρίζες με προστασία τάσης (από περίεργες καταστάσεις) σε όλες τις οικιακές ηλεκτρικές συσκευές

, κλιματιστικά και σε συνδυασμό τα πολύπριζα ασφαλείας και UPS παρέχεις προστασία σε υπολογιστές/οθόνες/κονσόλες/τηλεοράσεις

και δεν κλαις μετά...από διακοπή - πτώση τάσης - βύθιση τάσης κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

για αυτό βάζεις πρίζες με προστασία τάσης

Αν αναφέρεστε σε τέτοιες πρίζες, σίγουρα δεν προστατεύουν από πτώσεις τάσης. Σε μικρές υπερτάσεις δεν νομίζω να κάνουν κάτι. Κυρίως είναι για κεραυνούς και ίσως καμιά επαναφορά ρεύματος, από εκείνες με τα 280V.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Αν αναφέρεστε σε τέτοιες πρίζες, σίγουρα δεν προστατεύουν από πτώσεις τάσης. Σε μικρές υπερτάσεις δεν νομίζω να κάνουν κάτι. Κυρίως είναι για κεραυνούς και ίσως καμιά επαναφορά ρεύματος, από εκείνες με τα 280V.

Αναφέρομαι σε πρίζες που σε προστατεύουν από τα πάντα γύρω από την τάση που μπορεί να κάψουν κυκλώματα όπως σε κλιματιστικά inverter που είναι τα πιο ευαίσθητα (πίστεψε με)

Δεν έχει νόημα τώρα να αναφέρω μάρκες/μοντέλα (εύκολο είναι να τα βρείτε όπως τα βρήκα και εγώ).

Έτσι δεν ανησυχώ για τίποτα το οποίο κοστίζει αρκετά ευρώ είτε η επισκευή του είτε η αντικατάσταση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα στην γειτονιά. Κάθε λίγες μέρες κόβεται το ρεύμα αλλά μόνο στη μια μεριά του δρόμου. Οι απέναντι που λογικά παίρνουν απο άλλη γραμμή δεν έχουν θέμα. Μπορούμε να κάνουμε τίποτα παράπονα στη ΔΕΗ μήπως το φτιάξει; Έχει 3-4 χρόνια τώρα που γίνεται αυτό τα καλοκαίρια. Τώρα έχουμε μισή ώρα χωρίς ρεύμα και έχουμε λιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αναφέρομαι σε πρίζες που σε προστατεύουν από τα πάντα γύρω από την τάση που μπορεί να κάψουν κυκλώματα όπως σε κλιματιστικά inverter που είναι τα πιο ευαίσθητα (πίστεψε με)

Δεν έχει νόημα τώρα να αναφέρω μάρκες/μοντέλα (εύκολο είναι να τα βρείτε όπως τα βρήκα και εγώ).

Έτσι δεν ανησυχώ για τίποτα το οποίο κοστίζει αρκετά ευρώ είτε η επισκευή του είτε η αντικατάσταση του.

ε γραψε ενα προιον να δουμε τι εννωεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

ε γραψε ενα προιον να δουμε τι εννωεις

αναφέρω τις σημαντικές λεπτομέρειες που θα βοηθήσουν όποιον θέλει να προστατέψει το σπίτι του (από εκεί και πέρα υπάρχει η αναζήτηση google)

επίσης να γνωρίζετε

όλα ξεκινούν και τελειώνουν από την καρδιά του συστήματος τον ηλεκτρικό πίνακα

αυτά

καλή συνέχεια - καλό βράδυ.

11 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εμείς έχουμε άλλο πρόβλημα στην γειτονιά. Κάθε λίγες μέρες κόβεται το ρεύμα αλλά μόνο στη μια μεριά του δρόμου. Οι απέναντι που λογικά παίρνουν απο άλλη γραμμή δεν έχουν θέμα. Μπορούμε να κάνουμε τίποτα παράπονα στη ΔΕΗ μήπως το φτιάξει; Έχει 3-4 χρόνια τώρα που γίνεται αυτό τα καλοκαίρια. Τώρα έχουμε μισή ώρα χωρίς ρεύμα και έχουμε λιώσει.

θα πρέπει μάλλον να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξει καλώδια

πιθανόν να έχουν υποστεί φθορές από καιρό ή ποντίκια ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ikorolis είπε

αναφέρω τις σημαντικές λεπτομέρειες που θα βοηθήσουν όποιον θέλει να προστατέψει το σπίτι του (από εκεί και πέρα υπάρχει η αναζήτηση google)

επίσης να γνωρίζετε

όλα ξεκινούν και τελειώνουν από την καρδιά του συστήματος τον ηλεκτρικό πίνακα

αυτά

καλή συνέχεια - καλό βράδυ.

θα πρέπει μάλλον να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξει καλώδια

πιθανόν να έχουν υποστεί φθορές από καιρό ή ποντίκια ή κάτι άλλο.

Δηλαδή να ψάξουμε για "πρίζες προστασίας τάσης από περίεργες καταστάσεις" ? 

Εγώ που ψάχνω βρίσκω τα ίδια και τα ίδια. Έχω 3 παρόμοια πριζακια της APC σαν αυτά παραπάνω . Είναι δύσκολο μια συσκευή για να καταλάβουμε όσοι δεν γνωρίζουμε; Δεν καταλαβαίνω. Δεν θα κάνεις διαφήμιση, θα βοηθήσεις τους λιγότερο γνώστες. Έχω φίλο ηλεκτρολόγο που μπορώ να τον πάρω αύριο και να μου λύσει τα χέρια αμέσως. Αλλά έτσι δεν βοηθάω το φόρουμ :)

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Είναι δύσκολο μια συσκευή για να καταλάβουμε όσοι δεν γνωρίζουμε;

μήπως εννοεί απλά επιτηρητή τάσης που μπαίνει στον πίνακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Δηλαδή να ψάξουμε για "πρίζες προστασίας τάσης από περίεργες καταστάσεις" ? 

Εγώ που ψάχνω βρίσκω τα ίδια και τα ίδια. Έχω 3 παρόμοια πριζακια της APC σαν αυτά παραπάνω . Είναι δύσκολο μια συσκευή για να καταλάβουμε όσοι δεν γνωρίζουμε; Δεν καταλαβαίνω. Δεν θα κάνεις διαφήμιση, θα βοηθήσεις τους λιγότερο γνώστες. Έχω φίλο ηλεκτρολόγο που μπορώ να τον πάρω αύριο και να μου λύσει τα χέρια αμέσως. Αλλά έτσι δεν βοηθάω το φόρουμ :)

Μην το ψάχνεις άλλο φίλε μου.

Είναι τα μυστικά του έθνους που διαφυλάττει πάση θυσία ο φίλος μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επαρχια Φλωρινας παντως επεσε και επανηλθε το ρευμα για 1 sec. Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ζητηση του ρευματος στην Αττικη μιας και εχουμε εργοστασια της ΔΕΗ εδω στην περιοχη, αν και πιο πιθανο απλα εχουμε ολοι ανοιχτα ac. Παντως μολις εκλεισα το δικο μας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπως έτσι είναι η καθημερινότητα χρόνια τώρα στα ΜΗ διασυνδεδεμενα νησιά! Σε αντίθεση με την ηπειρωτική Ελλάδα που απολαμβάνει πολύ πιο σταθερό δίκτυο και σπανιότατα όπως σήμερα τέτοια φαινόμενα που... ξαφνιαζουν. Γενικά οι συσκευές με κινητήρα κ πλακέτες (A/C, Ψυγείο, πλυντήρια, TV κλπ) έχουν τα πιο συχνά θέματα με το να βγουν OFF σε τέτοιες συνθήκες βάση εμπειρίας. Μου έχει καεί στο παρελθόν σε σπίτι με παλιά εγκατάσταση μοτέρ ψυγείου (200€), πλακέτα A/C, TV. Για ανεμιστήρες κλπ φθηνές συσκευές δεν αξίζει καν να νοιάζεσαι κ για PC, router, laptop η προστασία υπέρτασης, οι σταθεροποιητες κ τα ups κάνουν δουλίτσα. 

Εύχομαι να λύθηκαν τα θέματα πάντως σήμερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ τοσες σελιδες γραφει για τα πριζακια και τα θαυματα που κανουν ,οπως οι αλοιφες στη τηλεοραση,αλλα οπως σωστα εχει γραφτει απο 2-3 ατομα αυτες δε κανουν τιποτα σε περιπτωση πτωσης τασης.

Οταν φτασει στα 180V θα καει η συσκευη απλα επειδη θα δουλευει εκτος προδιαγραφων και τετοιες πριζες δε προσφερουν κατι.Και ο επιτηρητης τασης στο ελληνικο δικτυο ειναι δικοπο μαχαιρι,καθως δε κανει κατι ιδιαιτερο και αυτος,σου κοβει τη παροχη τελειως και με τα σκαμπανεβασματα θα σου κοβει παροχη καθε λιγο.

Οταν ειναι η κατασταση ετσι,κλεινετε διακοπτες σε μη σημαντικες παροχες του σπιτιου και συσκευες και ελπιζετε μη παρετε κανα ψυγειο στο χερι.Δυστυχως ειναι ασυμφορο να βαλεις σταθεροποιητη τασης πχ σε ολο το σπιτι.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...