Προς το περιεχόμενο

Λάμπες σβήνουν για ένα millisec; Υπερφορτωμένο Δίκτυο αθήνα;


lasithi12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εν τω μεταξυ τοσες σελιδες γραφει για τα πριζακια και τα θαυματα που κανουν ,οπως οι αλοιφες στη τηλεοραση,αλλα οπως σωστα εχει γραφτει απο 2-3 ατομα αυτες δε κανουν τιποτα σε περιπτωση πτωσης τασης.

άλειψα όλες τις πρίζες με aloe vera και μάλλον όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"πρίζες που σε προστατεύουν από τα πάντα" δεν υπαρχουν και δεν προβλέπεται να υπάρξουν. Για την πλήρη προστασία μιας εγκατάστασης χρειάζεται εξωτερικό και εσωτερικό σύστημα αντικεραυνικής προστασίας, Η/Ζ και UPS, φυσικά μετά από μελέτη.  Οι σταθεροποιητές τάσης αν και προστατεύουν από βυθίσεις και υπερτάσεις (μόνιμες και αργά μεταβαλλόμενες μικρής τιμής) γενικά δεν προτιμούνται, συμφέρουν μόνο σε δίκτυα με μόνιμο πρόβλημα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nvel είπε

"πρίζες που σε προστατεύουν από τα πάντα" δεν υπαρχουν και δεν προβλέπεται να υπάρξουν. Για την πλήρη προστασία μιας εγκατάστασης χρειάζεται εξωτερικό και εσωτερικό σύστημα αντικεραυνικής προστασίας, Η/Ζ και UPS, φυσικά μετά από μελέτη.  Οι σταθεροποιητές τάσης αν και προστατεύουν από βυθίσεις και υπερτάσεις (μόνιμες και αργά μεταβαλλόμενες μικρής τιμής) γενικά δεν προτιμούνται, συμφέρουν μόνο σε δίκτυα με μόνιμο πρόβλημα.

αν κάνεις την μελέτη που αφορά το δικό σου σπίτι με κάποιον ειδικό όπως έκανα εγώ (δεν είμαι ηλεκτρολόγος ούτε ψυκτικός πρώην πληροφορικάριος/πληροφορικός είμαι) γιατί απλά δεν θέλω να κάψω ούτε κλιματιστικό inverter ούτε κουζίνα ούτε ψυγείο ούτε πλυντήριο αλλά φυσικά ούτε τηλεόραση , κονσόλα , υπολογιστή , δικτυακές συσκευές.

θα σου πει τι χρειάζεται να γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός, ιδανικά νομίζω σε συσκευές όπως πχ ψυγείο κλπ θα ήθελε UPS καθαρού ημίτονου για να δουλέψει σωστά..

Επίσης σε τηλεοράσεις διετίας έχω δει στην παροχή, 99% είμαι σίγουρος πως λέει 100-240V οπότε θεωρητικά και πτώση να κάνει, δεν έχει θέμα, δε λέω βέβαια πως δεν κρύβει κινδύνους..

Σε κλιματιστικό inverter 7-ετιας που είχα, έλεγε στα βιβλία του πως δουλεύει μέχρι 184V, αν πέσει παρακάτω κόβει συμπιεστή για ασφάλεια και έχει 3 λεπτά timer μέχρι να προσπαθήσει να τον ξεκινήσει πάλι..

Τέλος, όπως είπαν και τα παιδιά τα πριζάκια/πολύπριζα ασφαλείας είναι μόνο για κρουστικές υπερτάσεις.., σε χαμηλή/ψηλή δεν κάνουν πολλά..

Γενικότερα και εγώ ψαχνόμουν για μια πιο ολοκληρωμένη λύση που μπορεί να τοποθετηθεί στον πίνακα, να ρεγουλάρει την τάση ώστε να μη γεμίζουμε αξεσουάρ σε κάθε πρίζα

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 hours ago, Kozanitis1 said:

Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός, ιδανικά νομίζω σε συσκευές όπως πχ ψυγείο κλπ θα ήθελε UPS καθαρού ημίτονου για να δουλέψει σωστά..

Επίσης σε τηλεοράσεις διετίας έχω δει στην παροχή, 99% είμαι σίγουρος πως λέει 100-240V οπότε θεωρητικά και πτώση να κάνει, δεν έχει θέμα, δε λέω βέβαια πως δεν κρύβει κινδύνους..

Σε κλιματιστικό inverter 7-ετιας που είχα, έλεγε στα βιβλία του πως δουλεύει μέχρι 184V, αν πέσει παρακάτω κόβει συμπιεστή για ασφάλεια και έχει 3 λεπτά timer μέχρι να προσπαθήσει να τον ξεκινήσει πάλι..

Τέλος, όπως είπαν και τα παιδιά τα πριζάκια/πολύπριζα ασφαλείας είναι μόνο για κρουστικές υπερτάσεις.., σε χαμηλή/ψηλή δεν κάνουν πολλά..

Φίλε μου εγώ ότι είχα να πω το είπα

όταν θα τους κάψει πλακέτα το κλιματιστικό inverter και φταίει η τάση - το δίκτυο - η κακία εγκατάσταση του ψυκτικού

τότε να έρθουν στο insomnia.gr να πουν την οποία εξυπνάδα τους ή να κράξουν

επειδή εγώ όμως το έχω πάθει και από κακία εγκατάσταση του ψυκτικού οποίος ήταν της εταιρείας του κλιματιστικού - την δεύτερη φορά του καταστήματος αγοράς - την τρίτη φορά λόγο τάσης/δικτύου

έβαλα μυαλό και πήρα τα μέτρα μου

γιατί δεν σκοπεύω να αγοράζω συνέχεια συσκευές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Επίσης σε τηλεοράσεις διετίας έχω δει στην παροχή, 99% είμαι σίγουρος πως λέει 100-240V οπότε θεωρητικά και πτώση να κάνει,

Όχι δεν σημαίνει αυτό. Υπάρχουν χώρες όπως οι ΗΠΑ που το δίκτυο δίνει 110volt. Αυτές οι συσκευές απλά γράφουν ότι μπορουν να δουλέψουν και στις δυο τάσεις (110 και 220) συνήθως με έναν μικρό διακόπτη. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Όχι δεν σημαίνει αυτό. Υπάρχουν χώρες όπως οι ΗΠΑ που το δίκτυο δίνει 110volt. Αυτές οι συσκευές απλά γράφουν ότι μπορουν να δουλέψουν και στις δυο τάσεις (110 και 220) συνήθως με έναν μικρό διακόπτη. 

άμα η συσκευή έχει τροφοδοτικό με μεγάλο εύρος τάσης εισόδου δεν θα πάθει κάτι, δεν είναι  μόνο 230V ή μόνο 110V άλλα και τα ενδιάμεσα. Δεν έχουν όλες οι συσκευές 110-230V διακόπτη αλλαγής τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το διακόπτη που λέτε το έχω δει σε τροφοδοτικά

Πάντως στην τηλεόραση έχει ένα καπάκι εκεί που συνδέεται το καλώδιο, που το συγκρατούν βίδες, ίσως εκεί να έχει κάτι τέτοιο αλλά δε φαίνεται

Από περιέργεια θα δω μήπως λέει τίποτα στο manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτό με το διακόπτη που λέτε το έχω δει σε τροφοδοτικά

Πάντως στην τηλεόραση έχει ένα καπάκι εκεί που συνδέεται το καλώδιο, που το συγκρατούν βίδες, ίσως εκεί να έχει κάτι τέτοιο αλλά δε φαίνεται

Από περιέργεια θα δω μήπως λέει τίποτα στο manual

Μονο τα passive PFC τροφοδοτικα εχουν τετοιο διακοπτη.

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nvel είπε

άμα η συσκευή έχει τροφοδοτικό με μεγάλο εύρος τάσης εισόδου δεν θα πάθει κάτι, δεν είναι  μόνο 230V ή μόνο 110V άλλα και τα ενδιάμεσα. Δεν έχουν όλες οι συσκευές 110-230V διακόπτη αλλαγής τάσης.

Δεν έχουν όλες διακόπτη αλλά κάποιες μπορούν να δουλέψουν και στις δυο τάσεις αυτόματα ΑΛΛΑ έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύουν στα ενδιάμεσα. Ή 110 ή 220. Δεν είμαι 100% σίγουρος για να πω την αλήθεια, αλλά νομίζω ότι δεν προστατεύουν από υπόταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετη η ενδειξη 100-240.

Αλλαζουν αυτοματα μεταξυ 110-230 δε σημαινει οτι δουλεουν στο ενδιαμεσο με υποταση.

Δηλαδη αν ειχε διακοπτη και τον εβαζες στη μεση με οδοντογλυφιδες, δε θα ειχες θεμα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 hours ago, Kozanitis1 said:

Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός, ιδανικά νομίζω σε συσκευές όπως πχ ψυγείο κλπ θα ήθελε UPS καθαρού ημίτονου για να δουλέψει σωστά..

το ψυγείο στην εκκίνηση τραβάει στιγμιαία αρκετό ρεύμα και θα πάρεις το UPS στο χέρι (αν εννοείς τα φθηνιάρικα )

Αλλά με την ευκαιρία ,επειδή πολύ σωστά ανέφερες καθαρού ημίτονου , είναι πολύ σημαντικό να το έχουν σα δυνατότητα μιας και τα περισσότερα δίνουν χάλια ρεύμα όταν δίνουν απο μπαταρία

Αν κάποιος έχει ήδη μεγάλο ups που δε δίνει καθαρό ημίτονο  ,μπορεί μετά να δει συσκευές τύπου

"Σταθεροποιητής τάσης" και να τα βάλει μετά το UPS

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ασχετη η ενδειξη 100-240.

Αλλαζουν αυτοματα μεταξυ 110-230 δε σημαινει οτι δουλεουν στο ενδιαμεσο με υποταση.

Δηλαδη αν ειχε διακοπτη και τον εβαζες στη μεση με οδοντογλυφιδες, δε θα ειχες θεμα? :P

άλλο 110-230V άλλο 110/230V, όποιος έχει το κατάλληλο υπόβαθρο μπορεί να διαβάσει ένα βιβλίο ηλεκτρονικών ισχύος και να μάθει πως μια συσκευή μπορεί να λειτουργεί με μεγάλο εύρος τροφοδοσίας. Είχα αυτή την τηλεόραση  που λειτουργούσε 90-240V χωρίς καν ηλεκτρονικό τροφοδοτικό αλλά με σιδηροσυντονιζόμενο μετασχηματιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφέρει , ορίστε μια εικόνα της διακύμανσης της τάσης σε διάστημα 48ωρών. Υπόψη ότι είναι χωρίς κάποια συσκευή πάνω στο sonoff οπότε δεν επηρεάζεται από κάποιο φορτίο και επίσης δεν υπάρχει άλλο σημαντικό φορτίο μιας και βρίσκεται σε ακατοίκητο όροφο που δεν ανάβει τίποτα (ίσως κάποιες λάμπες led τη νύχτα).

Δεν ξέρω αν έτσι είναι η κατάσταση γενικά, αλλά δεν το φανταζόμουν ότι θα υπάρχει τόσο μεγάλη διακύμανση στην τάση

f675877068db53575455f80360746905.png

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ενδιαφέρει , ορίστε μια εικόνα της διακύμανσης της τάσης σε διάστημα 48ωρών. Υπόψη ότι είναι χωρίς κάποια συσκευή πάνω στο sonoff οπότε δεν επηρεάζεται από κάποιο φορτίο και επίσης δεν υπάρχει άλλο σημαντικό φορτίο μιας και βρίσκεται σε ακατοίκητο όροφο που δεν ανάβει τίποτα (ίσως κάποιες λάμπες led τη νύχτα).

Δεν ξέρω αν έτσι είναι η κατάσταση γενικά, αλλά δεν το φανταζόμουν ότι θα υπάρχει τόσο μεγάλη διακύμανση στην τάση

f675877068db53575455f80360746905.png

Min-max 10 volt και τη λες μεγαλη διακυμανση?

Στο σπιτι βλεπω 200V οταν δεν ηταν φορτωμενο το δικτυο. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...