Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch - Προσφορές για την κονσόλα και τα games της


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν θεωρείται καλή προσφορά, αλλά στον Γερμανό έχει το switch 269€ το HAD

https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/nintendo-switch-consoles/nintendo-switch-had-blue-red-joy-con/?productId=20388170

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yazidis είπε

Δεν ξέρω αν θεωρείται καλή προσφορά, αλλά στον Γερμανό έχει το switch 269€ το HAD

https://www.germanos.gr/product/gaming/consoles/nintendo-switch-consoles/nintendo-switch-had-blue-red-joy-con/?productId=20388170

Όλοι πρέπει να το έχουν βάλει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Όλοι πρέπει να το έχουν βάλει πλέον.

Ομολογώ απλά το είδα μπροστά μου στο Γερμανό και το ανέβασα! Δεν είχα ψάξει καν στα άλλα καταστήματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hades -50%

https://www.dekudeals.com/items/hades

Στα 12.5€ και ας μην βρω χρόνο να λιώσω ποτέ!

Επεξ/σία από panosvlass
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρά πολλές προσφορές από χθες, παρά πολλά παιχνίδια σε all time low τσέκαρε ασαπ εχει πολλά Διαμαντάκια

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Με ψήνει το Narita Boy στα 6,κάτι ευρω

Τοχει παιξει κανεις ;;

Κ μένα κ έχει κ πολλά αλλά, φυλακή θα μπούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mAs_81 said:

Με ψήνει το Narita Boy στα 6,κάτι ευρω

Τοχει παιξει κανεις ;;

Ναι. 

Για το είδος του μου φάνηκε μια χαρά. 

Αν παίζεις τέτοια λογικά θα σου αρέσει. 

2 minutes ago, Dreyar said:

Για πείτε κανένα game που να αξίζει γιατί δεν με βολεύει καθόλου το interface του store, είμαι και λίγο τεμπέλης 😎

Σε τι είδος? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dreyar είπε

Για πείτε κανένα game που να αξίζει γιατί δεν με βολεύει καθόλου το interface του store, είμαι και λίγο τεμπέλης 😎

https://www.dekudeals.com/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Σε τι είδος? 

Rpg & jrpg ως επί το πλείστον. Αλλά επειδή υπάρχουν και πολλά indies που από πρώτης "εικόνας" περνούν αδιάφορα για αυτό και ρώτησα.

Στις εκπτώσεις του eShop μέχρι στιγμής έχω πάρει και προτιμώ να παίρνω multiplatform games μιάς και χτίζω μία καλή συλλογή από physicals οπότε από αποκλειστικά του switch έχω μόνο DLCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Dreyar said:

Rpg & jrpg ως επί το πλείστον.

Γενικά έχει κάμποσα στην κατηγορία. Το Deku Deals που μπήκε παραπάνω είναι πολύ βολικό για τέτοιες αναζητήσεις.

Από πιο άγνωστα/περίεργα/ξεχασμένα που έχει τώρα σε έκπτωση θα έριχνα μια ματιά σε Morbid: The Seven Acolytes, Vaporum, Ara Fell, Dragon's Dogma, Ys, One Step From Eden, Haven, Bug Fables, Unsighted, Ocean's Heart, Valkyria Chronicles. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/12/2022 at 22:33, Dreyar said:

Rpg & jrpg ως επί το πλείστον. Αλλά επειδή υπάρχουν και πολλά indies που από πρώτης "εικόνας" περνούν αδιάφορα για αυτό και ρώτησα.

 

Spoiler

Απο JRPG τα "χωρίζω" σε δύο κατηγορίες προσωπικά (και πάντα απο πλευρά portable, docked παίζει να μην το έχω λειτουργήσει ποτέ εδώ και 4~ χρόνια) καθώς συνήθως είμαι σε μια απο τις πιο κάτω "φάσεις":

1. Streamlined/λιγότερο grind: Όταν είμαι σε φάση που έχω καμιά ώρα ή παραπάνω να αράξω στον καναπέ ενώ η γυναίκα μου βλέπει TV/Netflix/YT κ.τ.λ., περισσότερη έμφαση στο story και όχι απαραίτητο grind για να προχωρήσεις (όχι οτι δεν έχουν όμως, απλά είναι πιο forgiving αν απλά έχεις όρεξη για plot/story) -

  • FF7, 8, 9 (δεν έχω παίξει ακόμη τα Χ/Χ-2 ή ΧΙΙ, αλλά φαντάζομαι παρόμοια φάση θα είναι).
  • Child of Light (κάπως πιο "fairy tale" αλλά έχει ενδιαφέρον όσο διαρκεί).
  • Severed (δεν είναι 100% JRPG με την έννοια πως στο DNA του έχει πολλά στοιχεία απο metroidvanias και το combat είναι gesture-based, αλλά για τις 15~ ώρες που διαρκεί είναι πολύ καλό)

2. Grindy/short sessions: Για όταν περισσεύει χοντρά-χοντρά κανένα μισάωρο (ή έστω τουαλέτα :P ), εδώ μ'αρέσουν τα παιχνίδια όπου το grind είναι λίγο πιο "κεντρικό" στο gameplay (και πάλι, εννοείται πως και αυτά έχουν story). Στα πιο κάτω βολεύει επίσης άπειρα το suspend/sleep -

  • FF7, 8 , 9 πάλι (είτε λέγεται materia, junctioned spells, AP farming, η συγκεκριμένη σειρά έχει λίγο απο όλα)
  • STAR OCEAN First Departure R - παλιάς κοπής JRPG όπου ο σχεδιασμός προϋποθέτει ελαφρό grind ενδιάμεσα απο κάθε story event, το βρήκα πολύ βολικό με το sleep mode του NSW
  • Tales of Vesperia Definitive Edition/Shin Megami Tensei 3 - καλές τιμές νοουμένου πόσο content περιέχουν, τα βάζω μαζί λόγω της πιο old-school σχεδίασης, αφ'ενος το Vesperia έχει αρκετό aimless grinding και πολλά missables, αφ'ετέρου το SMT3 λόγω της υψηλής δυσκολίας συγκριτικά

Ως προς τα indies, δεν ξέρω αν είναι ακριβώς "άγνωστα" αλλά σίγουρα τα πιο κάτω τα βρήκα απολαυστικά για handheld mode:

  • Saviors of Sapphire Wings/Stranger of Sword City - έχω παίξει μόνο το SoSC στο Steam Deck προς το παρόν αλλά ταιριάζει τέλεια σε φορητή συσκευή, oldschool first person dungeon crawler που φέρνει λίγο σε Etrian Odyssey, με πολύ περιεχόμενο και "έξυπνο" leveling/multiclassing system. Αρκετά δύσκολο αλλά οχι απρόσιτο.
  • Into the Breach - turn-based "puzzle" squad tactics με άπειρο replayability, κάθε campaign κρατά καμιά ωρίτσα με το ζόρι.
  • Momodora: Reverie Under the Moonlight - pixel-based metroidvania με αρκετά μικρή διάρκεια, περίπου 6-7 ώρες (ίσως τις διπλάσιες αν κάνεις όλα τα extra/difficulty modes). Όμορφο αν σου αρέσει αυτό το στυλ και τεχνικά άρτιο platforming/combat.
  • YS: Origin - ακολουθώ την πρόταση του Nick πιο πάνω αλλά συγκεκριμένα το Origin (θα απεφεύγα το YS IX, γενικά έχει "θεματάκια" και δεν το πολυσυμπαθώ). Action RPG με πολύ δυνατό OST και αρκετό replayability. Μέση δυσκολία, εξαρτάται εν μέρει απο ποιό χαρακτήρα θα διαλέξεις.
  • Headliner: NoviNews - αυτό να πω την αλήθεια το έχω παίξει μόνο στο Steam (Steam Deck όμως, οπότε περί φορητότητας καλύπτει τα βασικά). Story-based "simulator" (περίπου) όπου σκοπός είναι να χειραγωγείς τις ειδήσεις - αρκετά endings και διαφορές ανάλογα των επιλογών του παίκτη, για την τιμή (0,99) είναι πολύ καλό αν σου ακούγεται ενδιαφέρον το concept.

Τέλος, απο προσωπικές εμπειρίες θα απέφευγα τα πιο κάτω:

  • The Warlock of Firetop Mountain - σε concept είναι καλό (η έκδοση για PC είναι ΟΚ), αλλά η έκδοση για Switch πάσχει απο κάκιστα loading times (μετρημένα μέχρι και 2,5 λεπτά μόνο για να φορτώσει το παιχνίδι στην αρχική οθόνη, επιπρόσθετα αν έχεις παιχνίδι in progress και προσπαθεί να φορτώσει το save σου). Αν έχεις περισσότερη υπομονή απο εμένα, δες το - είναι μια μείξη "επιτραπέζιου" RPG και storybook με έμφαση στις συνέπειες των επιλογών του παίκτη.
  • Vaporum - steampunk dungeon crawler το οποίο προτείνει και ο Nick πιο πάνω, προσωπικά με χάλασε αφάνταστα το οτι ξεκινάει περισσότερο προς Grimrock μεριά και καταλήγει ως 2ης διαλογής Bioshock (spoilers οπότε δεν μπορώ να αναπτύξω), όπως επίσης και η σταθερή τάση του να γίνεται όλο και πιο combat-oriented όσο προχωρά το story.

Τα πιο πάνω καθαρά απο προσωπική εμπειρία, αν και είμαι σίγουρος θα βρεις πολλές άλλες εισηγήσεις - το sale φαίνεται να καλύπτει πολύ πράμα και όλα τα γούστα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...