Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch - Προσφορές για την κονσόλα και τα games της


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Malthador , ή όποιος άλλος γνωρίζει...

Αν πάρω το νέο Zelda από Ιαπωνία με voucher, τι γίνεται με τυχόν DLC που  (σίγουρα) θα βγουν στο μέλλον; Θα πρέπει να τα πάρω και αυτά από Ιαπωνία; Δεν μπορώ να βρω σίγουρη απάντηση πέρα ότι για physical παιχνίδια συνήθως δεν υπάρχει θέμα, εδώ όμως πρόκειται για digital.

Έχει ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, JoannisV said:

@Malthador , ή όποιος άλλος γνωρίζει...

Αν πάρω το νέο Zelda από Ιαπωνία με voucher, τι γίνεται με τυχόν DLC που  (σίγουρα) θα βγουν στο μέλλον; Θα πρέπει να τα πάρω και αυτά από Ιαπωνία; Δεν μπορώ να βρω σίγουρη απάντηση πέρα ότι για physical παιχνίδια συνήθως δεν υπάρχει θέμα, εδώ όμως πρόκειται για digital.

Έχει ιδέα κανείς;

Δεν το γνωρίζω να σου το απαντήσω στα σίγουρα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να αγοραστούν κι αυτά από Ιαπωνία. 

Μου έβαλες μικρόβιο τώρα, όμως. Όταν αγοράζεις ένα game από Ιαπωνία, αυτομάτως σου κατεβάζει την ευρωπαϊκή έκδοση, εφόσον υπάρχει. Τι γίνεται άραγε με τα games στα οποία έχει κοπεί περιεχόμενο ανάμεσα σε Ιαπωνία και Δύση; Ποια έκδοση κατεβάζει άραγε τότε; Και επιπλέον τι θα γίνεται αν οι base εκδόσεις είναι ίδιες, αλλά έχει πέσει κοπτοραπτική στο DLC; 

Και κάτι τελευταίο, έχω παρατηρήσει ότι όσα games έχω αγοράσει εκτός ιαπωνικού eshop μου τα βγάζει διαθέσιμα ξανά προς αγορά στο ίδιο account, στο ιαπωνικό eshop. Κρατήστε το αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σας, δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Και κάτι τελευταίο, έχω παρατηρήσει ότι όσα games έχω αγοράσει εκτός ιαπωνικού eshop μου τα βγάζει διαθέσιμα ξανά προς αγορά στο ίδιο account, στο ιαπωνικό eshop. Κρατήστε το αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σας, δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει. 

Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει γιατί σε κάθε region είναι σαν να έχεις διαφορετικό τελείως account. Λογικά και τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από Ιαπωνία, δεν στα δείχνει στο store εδώ στην Ελλάδα ως αγορασμένα για να τα κατεβάσεις.

Το Zelda θα είναι το πρώτο παιχνίδι που θα αγοράσω από ξένο store. Ελπίζω μόνο αν η επόμενη κονσόλα είναι backwards compatible να μπορώ να το κατεβάσω και εκεί και να μην κάνει καμία πατέντα η nintendo και μας κλειδώσει μόνο σε ένα region.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και εγώ ότι έκανα μια φορά το λάθος και αγόρασα από το Ιαπωνικό account το Biohazard 4, που είναι το Residen Evil 4 στην Ιαπωνία, αλλά δεν έχει καθόλου "ευρωπαική"' έκδοση, έχει δηλαδή μόνο Ιαπωνικό menu και subs κτλ, φυσικά δεν ασχολήθηκα παραπάνω, απλά το πήρα απόφαση και το αγόρασα ξανα στο Ευρωπαικό. Απλά για να δείξω ότι όπως ειπώθηκε και παραπάνω, αν ένα game έχει ξεχωριστή Ιαπωνική έκδοση (για χ,ψ λόγους) ΔΕΝ μπορείς να κατεβάσεις (ή να παίξεις κάπως) την Ευρωπαική εφόσον το αγοράσεις στο Ιαπωνικό βέβαια στην περίπτωση μου δε μιλάμε από οτι διάβασα μόνο για ξεχωριστή έκδοση αλλά για διαφορετική κυκλοφορία τελείως (με άλλο τίτλο κιόλας) αν και το core του game (επίσης από ότι έψαξα είναι το ίδιο). Φαντάζομαι επίσης πως αν υπήρχαν DLC δε θα μπορούσα να τα αγοράσω από Ευρωπαικό και να εγκαταστήσω στο base Ιαπωνικο.Επομένως κάπως πρέπει να το προσέχουμε αυτό με το εξοχικό μας στο Κιοτο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, stafftw said:

Να προσθέσω και εγώ ότι έκανα μια φορά το λάθος και αγόρασα από το Ιαπωνικό account το Biohazard 4, που είναι το Residen Evil 4 στην Ιαπωνία, αλλά δεν έχει καθόλου "ευρωπαική"' έκδοση, έχει δηλαδή μόνο Ιαπωνικό menu και subs κτλ, φυσικά δεν ασχολήθηκα παραπάνω, απλά το πήρα απόφαση και το αγόρασα ξανα στο Ευρωπαικό. Απλά για να δείξω ότι όπως ειπώθηκε και παραπάνω, αν ένα game έχει ξεχωριστή Ιαπωνική έκδοση (για χ,ψ λόγους) ΔΕΝ μπορείς να κατεβάσεις (ή να παίξεις κάπως) την Ευρωπαική εφόσον το αγοράσεις στο Ιαπωνικό βέβαια στην περίπτωση μου δε μιλάμε από οτι διάβασα μόνο για ξεχωριστή έκδοση αλλά για διαφορετική κυκλοφορία τελείως (με άλλο τίτλο κιόλας) αν και το core του game (επίσης από ότι έψαξα είναι το ίδιο). Φαντάζομαι επίσης πως αν υπήρχαν DLC δε θα μπορούσα να τα αγοράσω από Ευρωπαικό και να εγκαταστήσω στο base Ιαπωνικο.Επομένως κάπως πρέπει να το προσέχουμε αυτό με το εξοχικό μας στο Κιοτο.

Λοιπόν, με την ευκαιρία αυτού του ποστ και με τα Sherlock-alike skills of deduction που διαθέτω, βρήκα τι πρέπει να προσέχουμε: σε κάθε game του eshop, στο section Details, το πρώτο πράγμα που αναγράφεται, είναι οι γλώσσες που υποστηρίζονται. Τα περισσότερα games στο γιαπωνέζικο e-shop έχουν τις multi-language εκδόσεις τους. Το Biohazard 4 αναφέρει μόνο για τα γιαπωνέζικα ως υποστηριζόμενη γλώσσα, γι' αυτό έπαιξε κόμπλα.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, γιατί με το ποστ σου, βγαίνει μια άκρη σχετικά με το που χρειάζεται προσοχή.

Ανανέωσα και τον οδηγό στην αρχή σχετικά. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

13 Sentinels -50% (Το τελειωσα προσφατα, τρομερη παιχνιδαρα μιξη rts/graphic novel)

Shin Megami tensei 3 -60%

Digimon story cyber sleuth -80%

Eχει κ αλλες πολλες προσφορες, αυτα τα 3 για μενα ειναι must

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/3/2023 στις 11:02 ΠΜ, JoannisV είπε

Φαντάζομαι αυτό συμβαίνει γιατί σε κάθε region είναι σαν να έχεις διαφορετικό τελείως account. Λογικά και τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει από Ιαπωνία, δεν στα δείχνει στο store εδώ στην Ελλάδα ως αγορασμένα για να τα κατεβάσεις.

Το Zelda θα είναι το πρώτο παιχνίδι που θα αγοράσω από ξένο store. Ελπίζω μόνο αν η επόμενη κονσόλα είναι backwards compatible να μπορώ να το κατεβάσω και εκεί και να μην κάνει καμία πατέντα η nintendo και μας κλειδώσει μόνο σε ένα region.

 

 

Στις 15/3/2023 στις 10:14 ΠΜ, Malthador είπε

Δεν το γνωρίζω να σου το απαντήσω στα σίγουρα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να αγοραστούν κι αυτά από Ιαπωνία. 

Μου έβαλες μικρόβιο τώρα, όμως. Όταν αγοράζεις ένα game από Ιαπωνία, αυτομάτως σου κατεβάζει την ευρωπαϊκή έκδοση, εφόσον υπάρχει. Τι γίνεται άραγε με τα games στα οποία έχει κοπεί περιεχόμενο ανάμεσα σε Ιαπωνία και Δύση; Ποια έκδοση κατεβάζει άραγε τότε; Και επιπλέον τι θα γίνεται αν οι base εκδόσεις είναι ίδιες, αλλά έχει πέσει κοπτοραπτική στο DLC; 

Και κάτι τελευταίο, έχω παρατηρήσει ότι όσα games έχω αγοράσει εκτός ιαπωνικού eshop μου τα βγάζει διαθέσιμα ξανά προς αγορά στο ίδιο account, στο ιαπωνικό eshop. Κρατήστε το αυτό στο πίσω μέρος του μυαλού σας, δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει. 

Να ενημερώσω ότι παιχνίδι αγορασμένο στο Ιαπωνικό Region (Zelda TotK) εμφανίζεται κανονικά ως αγορασμένο μετά την επιστροφή στο Ευρωπαϊκό region.

Επίσης DLC αγορασμένα στο Ιαπωνικό (συγκεκριμένα για το smash bros) με Gold points και yen, εμφανίζονται και αυτά ως αγορασμένα στο Ευρωπαϊκό Region. 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και μπήκαν κάποιες καινούριες προσφορές ας βάλω μερικές.

Αφορούν παιχνίδια που έχω παίξει ενώ δεν έχω δει τις τιμές τους σε άλλες πλατφόρμες, περιοχές ή οτιδήποτε. 

 

Dragon's Dogma 

https://www.dekudeals.com/items/dragons-dogma-dark-arisen

Πολύ καλό για το είδος του που όμως πέρασε θα έλεγα απαρατήρητο όταν βγήκε. Ευκαιρία για επανάληψη τώρα που ανακοινώθηκε το 2ο.

 

Hot Wheels 

https://www.dekudeals.com/items/hot-wheels-unleashed-game-of-the-year-edition-switch

Είναι σε προσφορά και η απλή έκδοση. 

Για όποιον του αρέσει το είδος θεωρώ αξίζει τα λεφτά του. 

 

Mortal Shell 

https://www.dekudeals.com/items/mortal-shell-complete-edition

Κάτι από Dark Souls. Όχι στο ίδιο επίπεδο αλλά θεωρώ αξίζει τα λεφτά του. Δεν ξέρω πως τρέχει στο Switch. 

 

Lost in Random 

https://www.dekudeals.com/items/lost-in-random

Ένα σκοτεινό παραμύθι ξεκάθαρα εμπνευσμένο από Tim Burton με μάχες που συνδυάζουν ζάρι, κάρτες και κλασικό action adventure. 

Αξίζει μια ματιά απλά και μόνο για την αισθητική. 

 

Diablo Prime Evil Collection 

https://www.dekudeals.com/items/diablo-prime-evil-collection

Δεν χρειάζονται συστάσεις προφανώς. 

Το πακέτο έχει το Diablo 2 Ressurected μαζί με όλο το Diablo 3.

 

Ruiner 

https://www.dekudeals.com/items/ruiner

Isometric shooter σε σκηνικό cyberpunk. Απλά το ξεκίνησα να το δω και το σταμάτησα όταν τελείωσε. 

 

Ion Fury 

https://www.dekudeals.com/items/ion-fury

Retro-inspired first person shooter φτιαγμένο στη μηχανή γραφικών του Duke Nukem 3D. Κάθε φορά που θα μπαίνει σε προσφορά απλά θα το προτείνω. 

 

Raji: An Ancient Epic 

https://www.dekudeals.com/items/raji-an-ancient-epic

Ακόμα ένα μικρό παιχνίδι που θυμίζει έντονα παραμύθι από την Ινδία αυτή τη φορά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...