Προς το περιεχόμενο

Ρήτρα αναπροσαρμογης ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Λεω, ότι είμαστε στο ΡΗΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΉΣ !!!!

τι έπαθες , χάθηκες ?😁

την έγραψα πριν ,

4 ώρες πριν, korakios είπε

έχεις 45,36/275= σχεδόν 0,17 επιβάρυνση ρήτρας

τώρα το οτι σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις λόγω κατανάλωσης είναι άλλο θέμα

καλό είναι να παρακολουθείς τη χοντρική εφόσον παραμένεις στο Γ1 και τυχών αλλαγές στο ύψος και διάρκεια επιδόσεων

και ξαναγράφω ο επόμενος μήνας θα έχει 0,23 επιβάρυνση ρήτρας, με 0,13 επιδότηση (πίστωση ΤΕΜ ,μέχρι 300kw/μήνα) ωστε να είσαι προετοιμασμένος

αλλά τελική τιμή κοιτάς ή δεν παίζει ρόλο για σένα ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

τι έπαθες , χάθηκες ?😁

την έγραψα πριν ,

τώρα το οτι σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις λόγω κατανάλωσης είναι άλλο θέμα

καλό είναι να παρακολουθείς τη χοντρική εφόσον παραμένεις στο Γ1 και τυχών αλλαγές στο ύψος και διάρκεια επιδόσεων

και ξαναγράφω ο επόμενος μήνας θα έχει 0,23 επιβάρυνση ρήτρας, με 0,13 επιδότηση (πίστωση ΤΕΜ ,μέχρι 300kw/μήνα) ωστε να είσαι προετοιμασμένος

αλλά τελική τιμή κοιτάς ή δεν παίζει ρόλο για σένα ?

Δεν είναι εύκολη η επικοινωνία των ανθρώπων.

Τώρα, ότι θα χειροτερέψουν τα πράγματα είναι σίγουρο.

ΜΑ, τους φόβους μου εκφράζω εδώ.

1 ώρα πριν, korakios είπε

 ?😁

τώρα το οτι σε καλύπτουν οι επιδοτήσεις λόγω κατανάλωσης είναι άλλο θέμα

καλό είναι να παρακολουθείς τη χοντρική εφόσον παραμένεις στο Γ1 και τυχών αλλαγές στο ύψος και διάρκεια επιδόσεων

και ξαναγράφω ο επόμενος μήνας θα έχει 0,23 επιβάρυνση ρήτρας, με 0,13 επιδότηση (πίστωση ΤΕΜ ,μέχρι 300kw/μήνα) ωστε να είσαι προετοιμασμένος

αλλά τελική τιμή κοιτάς ή δεν παίζει ρόλο για σένα ?

Με την δικιά σου λογική, εγώ που πήγα στο 0.14 από 0.11058 είμαι το ΙΔΙΟ στεναχώρημενος με ένα φίλο μου που από το 0.04 τον πήγαν στο 0.14.

Είμαστε πάτσι αφού πληρώνουμε το ΙΔΙΟ !!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα.

Τελικά, μου απάντησαν προχθές στο αίτημα μου στην myrae και η απάντηση τους στο έγγραφο που ανεβάσανε είναι:

"Κατόπιν των ως άνω, σας γνωρίζουμε πως είναι ανέφικτο η εν λόγω χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής,  να έχει ισχύ μετά το πέρας των 60 ημερών της προσωπικής σας ενημέρωσης."

Εγώ αιτήθηκα να ξεκινήσει η χρέωση της ρήτρας από την ημερομηνία ενημέρωσης μου (6/8) και μου απαντήσανε ότι η ενημέρωση ξεκίνησε 5/6, και μετά στο τέλος, έγραψαν αυτό που παρέθεσα από πάνω. Θεώρησαν ότι η προσωπική μου ενημέρωση είναι η γενική ενημέρωση που κάνανε?

Και έχει το πράσινο κουμπι αποδοχής, και το κόκκινο της απόρριψης όπως είχατε πει. Τι κάνω τώρα? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Κατόπιν των ως άνω, σας γνωρίζουμε πως είναι ανέφικτο η εν λόγω χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής,  να έχει ισχύ μετά το πέρας των 60 ημερών της προσωπικής σας ενημέρωσης

🤣

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Εγώ αιτήθηκα να ξεκινήσει η χρέωση της ρήτρας από την ημερομηνία ενημέρωσης μου (6/8) και μου απαντήσανε ότι η ενημέρωση ξεκίνησε 5/6

σου στείλανε email ή το έγραφε σε λογαριασμό σου στις 5/6 ???

2 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Και έχει το πράσινο κουμπι αποδοχής, και το κόκκινο της απόρριψης όπως είχατε πει. Τι κάνω τώρα? 

κόκκινο φυσικά και ζητάς απο την ΡΑΕ να επέμβει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σου στείλανε email ή το έγραφε σε λογαριασμό σου στις 5/6 ???

Δεν ήρθε κανένα email στον λογαριασμό μου και δεν το έγραφε κανένας λογαριασμός στις 5/6. Το έγραψε πρώτη φορά στον λογαριασμό στις 6/8.

Αναφορά σε κείμενο

κόκκινο φυσικά και ζητάς απο την ΡΑΕ να επέμβει

Πώς το ζητάω από την ΡΑΕ να επέμβει? Να μιλήσω τηλεφωνικά μαζί τους ή κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Πώς το ζητάω από την ΡΑΕ να επέμβει? Να μιλήσω τηλεφωνικά μαζί τους ή κάτι?

βάλε σε spoiler την απάντηση της ΔΕΗ ή γράψε ο ίδιος καλύτερα ακριβώς τι λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε σε spoiler την απάντηση της ΔΕΗ ή γράψε ο ίδιος καλύτερα ακριβώς τι λέει

Spoiler

Vxae6AV.png

dgRQGJy.png

Πολύ γενικά πράγματα, και στο τέλος καταλήγει σε αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ενημέρωση δεν είχα μέσω της ιστοσελίδας σας μιας και απλά δεν την επισκέπτομαι

Η ατομική ενημέρωση τουλάχιστον προς εμένα έγινε χωρίς να τηρείται το Άρθρο 30 που αναφέρετε

Αναφορά σε κείμενο

Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και, εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Κατ’ εξαίρεση, η ενημέρωση σχετικά με τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας δύναται να λαμβάνει χώρα με τον πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση.

φυσικά δε γίνεται να λαμβάνει χώρα στον "πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση." μιας και αλλάξατε γενικούς όρους του προγράμματος και όχι τιμή κιλοβατώρας ή και παγίου

Αιτούμαι να προχωρήσετε σε διορθωτικό λογαριασμό και παρακαλώ και την αρμόδια αρχή να πάρει θέση επι του θέματος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

Καμία ενημέρωση δεν είχα μέσω της ιστοσελίδας σας μιας και απλά δεν την επισκέπτομαι

Η ατομική ενημέρωση τουλάχιστον προς εμένα έγινε χωρίς να τηρείται το Άρθρο 30 που αναφέρετε

φυσικά δε γίνεται να λαμβάνει χώρα στον "πρώτο Λογαριασμό Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση." μιας και αλλάξατε γενικούς όρους του προγράμματος και όχι τιμή κιλοβατώρας ή και παγίου

Αιτούμαι να προχωρήσετε σε διορθωτικό λογαριασμό και παρακαλώ και την αρμόδια αρχή να πάρει θέση επι του θέματος 

Σε ευχαριστώ πολύ. Το έγραψα ως σχόλιο και περιμένω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KaRouLi είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Το έγραψα ως σχόλιο και περιμένω.

παίζει και να είσαι ο πρώτος εδώ που ζητά απο ΡΑΕ να πάρει θέση 😁

άντε να δούμε μπας και υπάρξει προκοπή σε αυτόν τον τόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, doll είπε

Ρε παιδιά τι τιμές ακούστηκαν σήμερα? Αυξηση 45% σε μία ημέρα στην χονδρική? και κατάργηση της οριζόντιας στήριξης από 1/2022?

Που ακούστηκαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Που ακούστηκαν ?

Δελτίο ΕΡΤ πριν 20 λεπτά.

https://www.liberal.gr/economy/neo-ilektrosok-stin-europi-apo-tis-times-tou-reumatos-auxisi-47-i-chondriki-stin-ellada-se-mia-mera/420624

Στο πλαίσιο αυτό η τιμή της μεγαβατώρας στη Γερμανία θα φτάσει τα 344 ευρώ, στη Γαλλία τα 353, στην Ιταλία τα 347, στη Σερβία τα 358, στη Βουλγαρία τα 287, ενώ μόνο η Πολωνία βρίσκεται σχετικά χαμηλά με 143 ευρώ.

Για την Ελλάδας η τιμή εκτοξεύτηκε κατά 47% ημερησίως για να φτάσει στα 328 ευρώ.

 

Καλό σας βράδυ.......... Σβήστε και όλα τα φώτα-θέρμανση-ψυγείο....κ.λ.π.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα κανάλι που περνούσα τυχαία με το κοντρόλ, άκουσα να λένε για χρέωση 1 ευρώ ανά kWh με τις αυξήσεις, θέλω να πιστεύω ότι έκαναν λάθος φυσικά. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...