Προς το περιεχόμενο

The Wheel of Time (Prime, 19 Νοέμβρη)


Speculoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και ενθουσιαστηκα.

Ωραίο και ενδιαφέρον στορυ. Ωραία πλάνα και σκηνοθεσία.

Ξέρουμε που γυρίζεται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Wheel of Time filming locations include a handful of stunning European settings, including Czech Republic, Croatia and Slovenia.

It was also reported that the Spanish Canary Island of Tenerife and parts of Morocco were used to film a few scenes.

https://www.hitc.com/en-gb/2021/11/19/where-was-the-wheel-of-time-filmed-amazon-filming-locations-explored/

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα ξεκινάω το 2ο, το 1ο δεν μου είπε και πολλά (generic "middle earth" fiction) αν και έφυγε γρήγορα.

Θα δούμε (πάντα στη σειρά αναφέρομαι, τα βιβλία δεν τα ξέρω).

edit: Μετά και το 2ο, να πω ότι επιπλέον βλέπω και στοιχεία κακοποίησης ανάλογα με του "Legends of Shannara ", κι όπως αυτό αποδόθηκε στη σειρά.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και τα 3 επεισόδια

Το πρώτο μου άρεσε αλλά θα μπορούσαν κατά την γνώμη μου να το κάνουν διαφορετικά,έπρεπε να υπάρχει πρόλογος όπως και στο lotr με galadriel στην αρχή,

όπως υπάρχει και στο βιβλίο και να έβαζαν επίσης και τα υπόλοιπα που έγιναν πρίν 3000 χρόνια.έτσι ο θεατής θα έμπαινε απο την αρχή στο κλιμα,

πολλές αλλάγες δεν μου έκατσαν καλά,όμως όπως είπε και ο brandon sanderson καλό είναι όσοι φίλοι των βιβλίων δούν την σειρά να την πάρουν σαν ένα διαφορετικό γύρισμα του τροχού,επίσης ο συγκεκριμένος λέει ότι ανυπομονεί για το 6 επεισόδειο :)

 

Το δεύτερο και το τρίτο επεισόδιο μου άρεσαν αρκέτα και ανυπομονώ για την συνέχεια,ώς τώρα μου άρεσουν  οι ηθοποιοί,πιστεύω ότι το έχουν.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ αφού είδα τα 3 πρώτα, μπορώ να πω ότι οι ηθοποιοί, τουλάχιστον οι βασικοί που έχουμε δει μέχρι τώρα είναι μια χαρά. Η σχετική αναβάθμιση των σχετικά "κακών" επίσης θετική. 

Επίσης, γενικά οι αλλαγές, πέρα από τις αφαιρέσεις, πχ οι αλλαγές από την πλευρά του Perrin, στο 1ο και 3ο επεισόδιο, τις καταλαβαίνω γιατί λείπει εκεί ένας χαρακτήρας ή από τον Ματ στο 2ο επεισόδιο. Και τα trollocs μια χαρά όπως γενικά τα οπτικά εφέ μέχρι τώρα.

Αυτό που μου έχει αρέσει λιγότερο μέχρι στιγμής είναι οι Tinkers, ενώ αυτό που μου έχει αρέσει πολύ είναι το snarky humour, ειδικά από πλευρά Mat/Rand/Lan. Μια αμφιβολία/ανησυχία που έχω είναι με την κατανομή του budget αλλά το αφήνω για το τέλος ώστε να έχω συνολική εικόνα.

 

Υ.Σ. Ένα βίντεο πρόλογος θα το ήθελα και εγώ να πω την αλήθεια, αν και η Amazon έβγαλε μερικά εισαγωγικά βιντεάκια στη σελίδα της σειράς στο Prime Video. Βέβαια, τo 1o βιβλίο-σαιζόν είναι αρκετά straightforward. Στο 2ο βίβλιο στο τέλος ανοίγει ο κόσμος κατά πολύ. Έχω τεράστια περιέργεια να δω πως τα ενσωματώσουν αυτό και αν. Βάσει του τι έχουν κάνει μέχρι τώρα, που είναι πολύ νωρίς, δεν ξέρω εάν θα το έχουν στη 2η σεζόν, ή σε κάποια άλλη σεζόν αργότερα ή έστω στη σειρά. Δεν είναι άσχημο το συναίσθημα της περιέργειας... xD

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Και εγώ αφού είδα τα 3 πρώτα, μπορώ να πω ότι οι ηθοποιοί, τουλάχιστον οι βασικοί που έχουμε δει μέχρι τώρα είναι μια χαρά. Η σχετική αναβάθμιση των σχετικά "κακών" επίσης θετική. 

Επίσης, γενικά οι αλλαγές, πέρα από τις αφαιρέσεις, πχ οι αλλαγές από την πλευρά του Perrin, στο 1ο και 3ο επεισόδιο, τις καταλαβαίνω γιατί λείπει εκεί ένας χαρακτήρας ή από τον Ματ στο 2ο επεισόδιο. Και τα trollocs μια χαρά όπως γενικά τα οπτικά εφέ μέχρι τώρα.

Αυτό που μου έχει αρέσει λιγότερο μέχρι στιγμής είναι οι Tinkers, ενώ αυτό που μου έχει αρέσει πολύ είναι το snarky humour, ειδικά από πλευρά Mat/Rand/Lan. Μια αμφιβολία/ανησυχία που έχω είναι με την κατανομή του budget αλλά το αφήνω για το τέλος ώστε να έχω συνολική εικόνα.

 

Υ.Σ. Ένα βίντεο πρόλογος θα το ήθελα και εγώ να πω την αλήθεια, αν και η Amazon έβγαλε μερικά εισαγωγικά βιντεάκια στη σελίδα της σειράς στο Prime Video. Βέβαια, τo 1o βιβλίο-σαιζόν είναι αρκετά straightforward. Στο 2ο βίβλιο στο τέλος ανοίγει ο κόσμος κατά πολύ. Έχω τεράστια περιέργεια να δω πως τα ενσωματώσουν αυτό και αν. Βάσει του τι έχουν κάνει μέχρι τώρα, που είναι πολύ νωρίς, δεν ξέρω εάν θα το έχουν στη 2η σεζόν, ή σε κάποια άλλη σεζόν αργότερα ή έστω στη σειρά. Δεν είναι άσχημο το συναίσθημα της περιέργειας... xD

Συμφωνώ και εμένα οι tinkers δεν μου άρεσαν καθόλου,ξέχασα να τους αναφέρω

 

Επίσης μου άρεσε υπερβολικά ο thom merilin!!

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο καουμπόι κιθαρίστας/τροβαδούρος ήταν ευφάνταστη έμπνευση...Λίγο δύσκολα να βρεις ηθοποιό να ξέρει την άρπα, αλλά την φλογέρα έστω θα την ήθελα και αυτή...χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα αρκετά δυνατή η σειρά. Δεν είχα εικόνα από τα βιβλία, πρώτη φορά βλέπω κάτι από το franchise. Ωραία φωτογραφία και καλή ηθοποιία. Δυνατή πλοκή. Από το αποτέλεσμα και το πως το χειρίζεται το amazon, τρέφω πολλές ελπίδες για το Lotr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα The Wheel of Time ήταν από τα πρώτα fantasy βιβλία που είχα διαβάσει μικρός και φυσικά στα αγγλικά. Μπορώ να πω ότι ήταν από τα αγαπημένα μου και περιμενα πως και πως τη σειρά. Είχα ενθουσιαστεί όταν έμαθα ότι γυριζόταν τέτοια παραγωγή. Ένα έχω να πω τώρα που βλέπω τα επεισόδια:

ΞΕΦΤΙΛΑ

Είναι δυνατόν με τέτοιο budget και τέτοιο lore και χαρακτήρες που έχουν τα βιβλία να φτάνουμε σε αυτό το έκτρωμα? Χίλιες φορές να το έπαιρνε το netflix (τρόπος του λέγειν)

Απαράδεκτα φτωχές οι μάχες, σου θυμίζουν κάτι παλιές ταινίες που έντυναν τους ηθοποιούς αρκούδες.

Το χειρότερο όλων όμως και κυριότερο είναι ότι όλοι οι χαρακτήρες είναι unlikable. Βρε ούτε ένας! Παίζει να είναι ό,τι χειρότερο έχω δει σε casting σε σοβαρή (υποτίθεται) σειρά.

Τουλάχιστον μέχρι τώρα απογοήτευση. (τα τρία πρώτα εννοώ)

Επεξ/σία από Fan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2021 στις 12:33 ΠΜ, Fan είπε

Τα The Wheel of Time ήταν από τα πρώτα fantasy βιβλία που είχα διαβάσει μικρός και φυσικά στα αγγλικά. Μπορώ να πω ότι ήταν από τα αγαπημένα μου και περιμενα πως και πως τη σειρά. Είχα ενθουσιαστεί όταν έμαθα ότι γυριζόταν τέτοια παραγωγή. Ένα έχω να πω τώρα που βλέπω τα επεισόδια:

ΞΕΦΤΙΛΑ

Είναι δυνατόν με τέτοιο budget και τέτοιο lore και χαρακτήρες που έχουν τα βιβλία να φτάνουμε σε αυτό το έκτρωμα? Χίλιες φορές να το έπαιρνε το netflix (τρόπος του λέγειν)

Απαράδεκτα φτωχές οι μάχες, σου θυμίζουν κάτι παλιές ταινίες που έντυναν τους ηθοποιούς αρκούδες.

Το χειρότερο όλων όμως και κυριότερο είναι ότι όλοι οι χαρακτήρες είναι unlikable. Βρε ούτε ένας! Παίζει να είναι ό,τι χειρότερο έχω δει σε casting σε σοβαρή (υποτίθεται) σειρά.

Τουλάχιστον μέχρι τώρα απογοήτευση. (τα τρία πρώτα εννοώ)

 

Συμφωνώ, με αυτό το budget που έχει θα έπρεπε ναι είναι πολύ καλύτερο, με το ζόρι δεν κοιτάω το κινητό όταν βάζω επεισόδιο. 

 

Κακό castings 

Χλιαρή σκηνοθεσία 

Μη αληθοφανές εφέ 

 

Όλα τα επεισόδια μέχρι τώρα δεν μπορούν να ξεφύγουν από τη μετριότητα, δυστυχώς όλα αυτά γιατί είχα ελπίδες. Αλλά βλέπεις όλοι σήμερα είναι πιο σημαντικό να είναι PC πάρα να βγάλουν καλές παραγωγές. Είναι πιο σημαντικό το diversity πάρα αν είναι καλός ηθοποιός και αν ταιριάζει στο ρόλο. 

 

Και βλέπουμε τα αποτελέσματα. Ελπίζω να περάσει αυτή η μόδα 

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από αυτούς που περίμεναν τη σειρά. Με τα βιβλία βέβαια δεν έχω καμία επαφή, αλλά το fantasy είναι από τα αγαπημένα μου είδη, η παραγωγή φαίνονταν καλή, το casting σίγουρα όχι αδιάφορο και φυσικά ήθελα να πάρω μια γεύση από amazon αναμένοντας το LOTR series. Θα πω τις σκέψεις μου μετά το πρώτο επεισόδιο, που το είδα σε 3 μέρη γιατί βαρέθηκα (οι συγκρίσεις με άλλες fantasy σειρές/ταινίες, βιβλία είναι αναπόφευκτες, δεν ξέρω γιατί θεωρείται λάθος): 

1) Δε γίνεται να ξεκινάς fantasy σειρά/ταινία χωρίς εισαγωγή. Απλά ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ, εκτός αν απευθύνεσαι μόνο στους αναγνώστες των βιβλίων. Αυτό γίνεται πιο επιτακτικό, αν το σύμπαν είναι πολύπλοκο.

2) Για το diversity που αναφέρεται και από άλλο συμφορουμίτη. Οκ ίσως στην Ελλάδα δεν υπάρχει τόσο diversity όσο σε άλλες χώρες (πχ ΗΠΑ), αλλά προσωπικά με έχει κουράσει το γεγονός ότι βλέπω μια ταινία για να ψυχαγωγηθώ και βλέποντας την έχω κοινωνικοπολιτικούς συνειρμούς. Το GOT τα πήγε πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα, τοποθετώντας διαφορετικές φυλές / προφορές/ συνήθειες ανθρώπων, ανάλογα με την περιοχή το κλίμα κτλ. Στο wheel of time στο πρώτο μισάωρο βλέπουμε στην ιδια περιοχή τους πάντες και τα πάντα, όλοι με british accent βεβαίως βεβαίως. 

3) Οι διάλογοι είναι τραγικοί: ένα από τα στοιχεία που με εντυπωσίασαν άπειρα στην τριλογία του άρχοντα των δαχτυλιδιών, είναι το μέτρο του σεναρίου. Κυριολεκτικά, είχα να διαβάσω τέτοιους διαλόγους, από το Casablanca και δεν υπερβάλλω. Δεν υπάρχει πρόταση, λέξη, αφήγηση που να σπαταλά χρόνο ή να είναι ελλιπής. Τόσο όσο. Ας πούμε απλά πως το Wheel of time είναι το αντίστροφο. Οι διάλογοι μου θυμίζουν έντονα την τηλεοπτική σειρά Ζήνα που είχε στο star πριν 20 χρόνια.

4) Υποκριτική ικανότητα: Και πάλι. Η υποκριτική ικανότητα του συνόλου των ηθοποιών είναι επιεικώς απαράδεκτη για μια τέτοια παραγωγή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...